انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: مشکل انجمن : نداشتن کاربر واقعا با سواد  (دفعات بازدید: 5222 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ava

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1330
به نظر من بزرگترین مشکل انجمن اینه که افراد حرفه ای و با سواد توش قعالیت ندارن (شاید یکی دو نفر)
و بیشتر سوالاتی که پاسخ داده میشه سوالای ساده هست و وقتی مشکل فنی و جدی و یا جدیدی پیش میاد هیچ کس جواب نمیتونه بده.
حالا شاید دو سه نفر باشن یکم اطلاعاتشون بالا باشه ولی در کل از نظر بار علمی خیلی پایین هست
چندین بار مشکل اساسی یا سوال اساسی داشتم که خواستم بپرسم بعدا پشیمون شدم چون معمولا جواب داده نمیشه یا جواب های اشتباه و بد فهمی و ...
یکی از دلایلش هم اینه که افراد حرفه ای و قدیمی که دانش کامپیوتری درست حسابی داشته باشن اینجا نداریم و دیگه فعالیت نمیکنن
منظورم چهار تا کامند و ... نیست گاهی مشکلات و سوالات واقعی پیش میاد که یکی نیازه که دانش واقعی داشته باشه که بتونه حلش کنه
مثلا کسی که حداقل لیسانس شبکه - سیستم عامل و ... داشته باشه و واقعا تکنیسین باشه نداریم
بیشتر اعظا هم برنامه نویس های جوان و نوجوان هستند که صرفا دوست دار پلتفرم لینوکس هستند و نهایت توانشون اینه که دستورات کامند لاین رو بلد هستن
در کل یک مشکل واقعی اینجا حل نمیشه جدیدا هم که کلا تبدیل شده به شهر ارواح
صدای پلیس : هاپ هاپ

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4865
  • masoft قدیم
مشکل عموما اینه که سوال‌ها به درستی پرسیده نمی‌شه و افرادی که می‌تونند پاسخگو باشند، عموما حوصله جواب‌دادن به سوال نصفه و ناقص رو ندارند :)

آفلاین فاروق

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 992
  • <شعار>این یک شعار است</شعار>
    • تارنمای فاروق
نقل‌قول
بیشتر اعظا هم برنامه نویس های جوان و نوجوان هستند که صرفا دوست دار پلتفرم لینوکس هستند و نهایت توانشون اینه که دستورات کامند لاین رو بلد هستن
یکی مثل من!
نقل‌قول
در کل یک مشکل واقعی اینجا حل نمیشه جدیدا هم که کلا تبدیل شده به شهر ارواح
این رو تا حدی تایید میکنم.
انجمن خیلی خلوته.

اصلا من یه سوال دارم. آدم های با سواد پس کجا ها میرن؟ اصلا همچین آدم هایی داخل ایران داریم؟!
http://pcworms.blog.ir
بعد از بررسی پست های قدیمیم، فکر میکنم یک عذرخواهی بدهکارم! معذرت میخوام و اگر اشتباه کردم مستقیم و روشن راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.
کانال IRC

آفلاین ava

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1330
مشکل عموما اینه که سوال‌ها به درستی پرسیده نمی‌شه و افرادی که می‌تونند پاسخگو باشند، عموما حوصله جواب‌دادن به سوال نصفه و ناقص رو ندارند :)
فرمایش شما صحیح هست ولی ...
سوالات سطح پایین رو اگر درست بپرسی جواب میگیری ولی یکی که یکم سوالش فنی تر باشه و نیاز به دانش بالاتر داشته باشه رو هر جوری هم بپرسی جواب نمیگیری
مثلا یکی مخازنش قفل شده یا یکی میخواد فلان چیز نصب کنه گاهی بد میپرسه یا جوابش قبلا هست اونم چند بار
این رو قبول دارم سوالات برخی رو مخ هستند
ولی یک واقعیت دیگر هم اینه که کلا اعضای قدیمی و با سواد دیگر فعالیتی نمیکنن و پاسخ ها توسط افرادی مثل بنده که فقط به مشکلاتی در حد همون نصب کردن نرم افزار و ... به کاربر میتونیم پاسخ بدیم و اگر سوال پیچیده تر پرسیده بشه یا خودمون مشکل داشته باشیم اینجا حل نمیشه
من خودم جواب 80 درصد سوالاتمو از طریق سرچ انگلیسی بدست میارم و برخی سوالات هم کلا بی جواب میمونه
در کل انجمن هم از نظر کیفی هم از نظر کمی مشکل داره
هم اعظا کم هستند و کلا خلوت شده و کم کم تبدیل شده به آرشیو (زمان ما حداقل توش کلی آدم بودند کلی تایپک زده میشد کلی جواب ولی الان خیلی خلوت شده که یکی از دلایلش میتونه نحوه مدیریت انجمن باشه و یکی از دلایل دیگرش همون سطح کیفی انجمن)
من به شخصه به این انجمن نیاز ندارم ولی اینجا رو خیلی دوست دارم و ترجیه میدم اگر مشکلی داشتم در اینجا حل بشه یا فعالیت داشته باشم و با بقیه در ارتباط باشم و حس زندگی داشته باشم و داخل جامعه باشم تا این که مشکلاتم در ask ubuntu و digital ocian , unixmen و. .. حل بشه و صرفا مقاله بخونم و حس ربات بودن بهم دست بده
به هر حال این نظر من بود امیدوارم وظعیت بهتر بشه یا افراد با سواد برگردن و اگر هستن فعالیتشون بیشتر بشه
تو این انجمن یک نفر نیومد کامپایل کرنل رو توضیح بده (انگلیسی کامل موجوده فقط ترجمه)
خیلیا نمیدونن اپ آرمور و سلینوکس چی هستن یک آموزش کاری براش به فارسی نداریم
یک مقاله و آموزش در مورد تکنولوژی های جدید نداریم یک مقاله معرفی داکر نداریم
یک مقاله چگونه سیستم رو ریمستر کنیم نداریم چجوری تغیرات ظاهری اساسی بدیم نداریم
وقتی مشکل جدی یا سوال میاد که مثلا چجوری فلان کار رو باید انجام داد و ایده جدید باشه کسی جوابی برای گفتن نداره
یک آموزش برای فایروال . معرفی تنظیم و ... نداریم
یک آموزش درست حسابی در مورد فایل سیستم ها نداریم . یک آموزش کامل در مورد ساختار فایلی لینوکس و معانی شاخه هاش و کاربردش نداریم
یک آموزش جامع کامند لاین نداریم قبلا سی لی بود که داون شد
تمام اینا به انگلیسی موجوده این مقالات و کتاب ها رو ترجمه کنید و در ویکی قرار بدید
اوبونتو که همش زدن sudo apt-get install vlc که نیست
همونطور که گفتم اینجا اکثرا دبیرستانی ها یا دانشجو های تازه کار برنامه نویسی هستند که ربط خاصی به مواردی که گفتم نداره
اگر دو سه نفر بودند که امنیت شبکه میخوندند و در مورد چیزای امنیتی مقاله و مطلب مینوشتن و راهنمایی میکردن
کسایی که شبکه بلد بودن
کسایی که سیستم عامل خونده بودن
جواب های بسیار درست تری داده میشد
همین پست من رو اگر 2 سال پیش میزدم حداقل 12 نفر جواب میدادن و شرکت میکردن ولی الان اینجا تبدیل شده به شهر ارواح
صدای پلیس : هاپ هاپ

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
سلام
اگر بحث منحرف نمی شه چندتا  چیز بگم:)
منم به استارتر موافقم. شاید بعضی ها یادشون نیاد ولی من ۱۰ سال پیش رو خوب یادم می یاد خیلی کاربرهای باحالی داشتیم که الان دیگه هیچ کدومشون نیستن! - کلا نسل اولی ها یک چیز دیگه بودن
دومین نکته اینکه نباید فراموش کرد که اینجا انجمن اوبونتو هست. بیایید فلسفه ی تجاری  اوبونتو رو یک بار دیگه مرور کنیم: هدف اوبونتو یک توزیع ساده شده بود که همه بتونند استفاده کنند!. اوبونتو باعث شد که هرکسی خودش رو گنو/لینوکسی بدونه! اوبونتو باعث شد که سطح سوالات به چیزی مثل این تغییر کنه مثلا چرا اوبونتو mp3 پخش نمی کنه؟ چرا اوبونتو بازی نداره؟ می دونید این جور سوالات دسته گلی بود که اوبونتو به آب داد!. اینجور سیاست گذاری ها باعث می شه که کاربر فنی نسبت به کاربران مصرف کننده به طور دائم کم بشه. واین روند به مرور همینطوری بیشتر می شه تا اینکه اوبونتو به بن بست برسه (که الان هم رسیده) و مثل ویندوز فقط با پول کانونیکال بتونه زنده بمونه.
هدف اوبونتو نه ساده کردن کارها بلکه وارد کردن کاربرانی بود که متعلق به این دنیا نبودن و نیستن! اوبونتو ابزارهاش رو هوشمند می کنه تا کاربر احمق و نادان (فحش نیست!)باقی بمونه درست مثل ویندوز. توزیعی که گنو/لینوکس رو ساده می کنه مثلا آرچ :) می تونه باشه
این موضوع خیلی مهم هست
پ.ن
احمق: کسی هست که نمی تونه از دانشی که داره استفاده کنه
نادان: کسی هست که دانش نداره
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آفلاین فاروق

• Hero Member
  • *
    • تارنمای فاروق
آره 10 سال پیش بعضیا بودن اما الان رفتند.
بعد از بررسی پست های قدیمیم، فکر میکنم یک عذرخواهی بدهکارم! معذرت میخوام و اگر اشتباه کردم مستقیم و روشن راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.
کانال IRC

آفلاین فاروق

• Hero Member
  • *
    • تارنمای فاروق
اصلا اون اعضا کجا رفتن؟
اصلا کسی راهی برای این موضوع داره؟
نمیدونم شاید ایده بدی نباشه که اعضای قدیمی رو پیدا و برگردونیم.
با اجازتون من برم بزنم زیر هق هق
کانال IRC

آفلاین afrod

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1526
کاربر باسواد در هر جای دیگه چندتا می شناسید؟ توی دوستام، بچه های دانشکده، این طرف اون طرف که نگاه میکنم آدمی با سواد مورد انتظار شما پیدا نمی کنم؛
این انجمن از جامعه طبعیت می کنه! ما بعضی از آدم های جامعه ایم که اینجا هم حضور داریم.

ماها مشکلات پیچیده و دشواری برامون به ندرت پیش بیاد که نیاز به افراد حرفه ای در پاسخ به سوالهامون داشته باشیم.

نقل‌قول
واین روند به مرور همینطوری بیشتر می شه تا اینکه اوبونتو به بن بست برسه (که الان هم رسیده) و مثل ویندوز فقط با پول کانونیکال بتونه زنده بمونه.
???
« آخرین ویرایش: 30 مهر 1394، 02:15 ق‌ظ توسط dorfa »

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 337
یکی از دلایلش میتونه این باشه که کاربرای حرفه ای سرشون شلوغه
با توجه به اینکه تکنولوژی پیشرفت کرده، همه دوست دارن بتونن راحت بیان این انجمن... (تازه اگر فرصت کنن)
ولی اینجا... با موبایل که اصلا سازگار نیست :( با هیچ برنامه ای هم مثل Tapatalk سازگار نیست، کسی هم ممکنه زیاد وقت نکنه حتما تحت دسکتاپ بیاد.

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
برای روشن تر شدن بزار یک چیز دیگه بگم:
ببین برای شروع من یک عبارتی رو تعریف می کنم به اسم :
«توسعه متمرکز» : یعنی همین کاری که تو شرکت های تجاری انجام می شه. و توسعه دهنده ها دور یک کارفرما جمع می شوند و کد ها رو توسعه می دهند.
 و «توسعه نامترکز»: در این روش توسعه دهنده ها پراکنده اند و آزادی عمل کامل دارند. کمک هاشون تماما داوطلبانه است و از همه مهمتر اینکه این توسعه دهنده ها در بین گروه های محلی مصرف اند. همون هکرهای مستقل قدیمی باحال.
 همه ی پیشرفتی که در ابتدا نرم افزارهای آزاد داشتند مربوط به توسعه ی نامترکز بود. چون کدها توسط آدمهایی در سراسر دنیا توزیع می شد هرکسی با دید خودش کدها رو می دید و توسعه می داد.
حالا اوبونتوایسم(!) چیکار می کنه می یاد کارها رو «ساده» می کنه یعنی باعث می شه که کاربرهایی که متعلق به این دنیا نبودند هم بتونند وارد این دنیا باشوند. حالا خودت ببین که آیا چندتا کاربر حرفه ای می تونند جوابگوی نیاز هزاران آدمی باشند که در اطرافشون وجود دارند.(اونم کاربرهایی که هم احمق اند و هم نادان) در نتیجه روش توسعه ی غیرمتمرکز کنار گذاشته می شه و توسعه ی متمرکز جایگزین اش می شه و این توسعه دهنده ها رو توی یک جا جمع می کنه (از جامعه جداشون می کنه) و همه ی کدها رو توی یک محل متمرکز تولید می شه. که این بعنی کنار گذاشتن عامل توسعه (که توسعه نامتمرکز بود).
به این فکر کن که عامل(مهم تر) پیشرفت گنو/لینوکس نه خود نرم افزار که شیوه ی توسعه اش بود. و فلسفه اوبونتو این شیوه رو عوض کرد.
امیدوارم واضح تر شده باشه :)
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آفلاین فاروق

• Hero Member
  • *
    • تارنمای فاروق
پاسخ : مشکل انجمن : نداشتن کاربر واقعا با سواد
« پاسخ #10 : 30 مهر 1394، 10:06 ق‌ظ »
دوستانی که گفتند با موبایل سازگار نیست باید بگم همین متن رو دارم با موبایل نوکیا دکمه ایم مینویسم که طول صفحش از طول انگشت کوچیکم کمتره.
کانال IRC

آفلاین امیــــــر

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 617
  • نرم‌افزار مال منه، نه من مال اون
خوب شما انتظار دارین اونایی که ده سال پیش دانشجوها و دبیرستانی های الآن بودن هنوز تو همون مرحله باشن ؟
خوب معلومه که سرشون شلوغ شده و دیگه وقتش رو ندارن یا اصلا حوصله شو ندارن !
من خودم در درجه اول اطلاعات خیلی خیلی کمی دارم و گشت زدنم توی این انجمن برام هم لازمه هم یه جور سرگرمی و کسب اطلاعاته
وگرنه خیلی از مشکلاتم با گوگل کردن حل میشه اونم تو فروم های انگلیسی زبان
اونایی که ده سال پیش کارآموز و آماتور بودن همین حرفه ای هایی هستن که الآن دارن یک جا کار میکنن و خدمات میدن به بهترین نحو
یکی ازین حرفه ای ها جادی عزیز آخرین باری که اینجا پست زد چی بوده ؟
وبلاگش خداروشکر فعاله اما اینجا خیلی کم پیداست توی ویکی هم همینطور!
حالا دو تا دلیل داره یکی اینکه شاید وقت نمیکنه زیاد این طرفا بیاد دوم هم اینکه سوالات این روزها تو سطحی هست که نیازی نیست متخصص ها بیان جواب بدن و کاربرای سطح متوسط و یا حتی نابلدی مثل من هم میتونن تا حدودی جواب بدن
کلا تو هر جای دنیا قشر دانشجو و نزدیک به دانشجو وقت بیشتری برای صرف کردن تو این زمینه ها دارن ، هر چقدر سن بالاتر بره بیشتر بعد مادی زندگیشون جلوه پیدا میکنه و برای تامینش باید بیشتر دوندگی کنن
نظر شخصی من بود :)

آفلاین koosha

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 734
دوم هم اینکه سوالات این روزها تو سطحی هست که نیازی نیست متخصص ها بیان جواب بدن و کاربرای سطح متوسط و یا حتی نابلدی مثل من هم میتونن تا حدودی جواب بدن
این رو واقعا موافقم !! سوالات عموما یا سوالات تکراری ای هستند که بار ها و بار ها پرسیده شدند ، یا سطحشون خیلی پایینه و یا خیلی گنگ هستند .
و این به نظرم باعث میشه انجمن بشه شهر ارواح !!
و فکر میکنم یکی از عواملی که میتونه باعث ارتقاء سطح علمی انجمن بشه تولید محتوای آموزشی باشه . نمونش رو تو آموزش های جادی میتونید ببینید .
میدونید چند نفر از طریق همین آموزش ها علم و سوادشون بالا رفته ؟ من خودم یکی از اونها هستم . ولی خب وقتی میبینم واقعا منابع فارسی موجود نیست ، میرم سمت انگلیسی . دلیل این هم که انجمن های انگلیسی زبان سطح علمی شون بالائه ، به نظر من همینه . محتوای آموزشی توش خیلی زیاده !!!
ما هم اگر شروع به تولید محتوا بکنیم در این زمینه ، به نظرم واقعا اون نتیجه ی مطلوبی که میخوایم رو بدست میاریم .
GNU/Linux
Debian8
I3 WM

آفلاین alend

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1317
بیشترشون اینجان http://stackoverflow.com/!

آفلاین فاروق

• Hero Member
  • *
    • تارنمای فاروق
پاسخ : مشکل انجمن : نداشتن کاربر واقعا با سواد
« پاسخ #14 : 30 مهر 1394، 01:10 ب‌ظ »
نیازی به تولید نیست. ترجمه  کافیه.
کانال IRC