انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: چرا فریب در موتور جستجو های امروزی بد است؟  (دفعات بازدید: 1971 بار)

0 کاربر و 5 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین فاروق

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 992
  • <شعار>این یک شعار است</شعار>
    • تارنمای فاروق
موتور جستجو هایی مثل گوگل کاری میکنند که کاربر فکر میکند نتایج جستجو متناسب با علایقش است.
یعنی نتایجی را نشان میدهد که بیشتر با علایق کاربر تناسب دارد.
حال این چرا بد است؟
« آخرین ویرایش: 06 آبان 1394، 11:54 ب‌ظ توسط فاروق کریمی زاده »
http://pcworms.blog.ir
بعد از بررسی پست های قدیمیم، فکر میکنم یک عذرخواهی بدهکارم! معذرت میخوام و اگر اشتباه کردم مستقیم و روشن راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.
کانال IRC

آفلاین relsi1053

• Full Member
  • *
  • ارسال: 136
از نظرم واسه کسی که حضور در اینترنت رو مثل حضور در میدون شهرداریه شهرش میدونه و همیشه رفتارش رو همون منوال هست مشکلی ایجاد نمیکنه
اما کسی که حضور در اینترنت رو اتاق شخصیه خودش میدونه و نگران درز اطلاعاتشه نقض حریم خصوصیه
اساس سیستم عاملی که شما اسمش رو میذاری گنو/لینوکس (به هر دلیلی) لینوکسه !
و شما با درک درستی از اینکه به چی سیستم‌عامل گفته میشه باید به این درک برسی که اسم سیستم عاملی که راجبش حرف میزنی "لینوکس" میتونه باشه اما "گنو" هرگز!
این انجمن هم بیشتر از اینکه اوبونتویی باشه سنگ استالمن رو به سینه میزنه!

آفلاین 不眠症

• Full Member
  • *
  • ارسال: 191
    • lazygeek
اول اینکه عنوان سوالت ایراد داره! این مفهوم رو در برداره که چرا نباید موتور جستجو رو گول بزنیم!

اول حریم خصوصی زیر سوال میره! تبلیغات هم به سمتی می‌رود که متناسب با علاقه‌ام باشد ، سوال اینجاست که اگر تشخیص اشتباه در علاقه ام داد آن وقت با حجم اسپم‌های ازار دهنده چه کنم؟

ضمن اینکه میخواهم به همه جا سر بزنم و اطلاعات را آنطور که میخوام بگیرم نه اینکه اطلاعات طبقه بندی شده به دستم برسه فقط به این بهانه که من به آن موضوع علاقه ندارم یا دارم!

آفلاین فاروق

• Hero Member
  • *
    • تارنمای فاروق
اصلاح شد.
تا حالا برای من زمانی که از گوگل استفاده میکنم همچین چیزی نبوده(اسپم)
بعد از بررسی پست های قدیمیم، فکر میکنم یک عذرخواهی بدهکارم! معذرت میخوام و اگر اشتباه کردم مستقیم و روشن راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.
کانال IRC

آفلاین relsi1053

• Full Member
  • *
  • ارسال: 136
اول اینکه عنوان سوالت ایراد داره! این مفهوم رو در برداره که چرا نباید موتور جستجو رو گول بزنیم!

اول حریم خصوصی زیر سوال میره! تبلیغات هم به سمتی می‌رود که متناسب با علاقه‌ام باشد ، سوال اینجاست که اگر تشخیص اشتباه در علاقه ام داد آن وقت با حجم اسپم‌های ازار دهنده چه کنم؟

ضمن اینکه میخواهم به همه جا سر بزنم و اطلاعات را آنطور که میخوام بگیرم نه اینکه اطلاعات طبقه بندی شده به دستم برسه فقط به این بهانه که من به آن موضوع علاقه ندارم یا دارم!
گوگل با رهگیری جستجو ها سعی میکنه اون حجم تبلیغات اسپم‌های ازار دهنده رو کاهش بده
این مورد منفی نیست
اساس سیستم عاملی که شما اسمش رو میذاری گنو/لینوکس (به هر دلیلی) لینوکسه !
و شما با درک درستی از اینکه به چی سیستم‌عامل گفته میشه باید به این درک برسی که اسم سیستم عاملی که راجبش حرف میزنی "لینوکس" میتونه باشه اما "گنو" هرگز!
این انجمن هم بیشتر از اینکه اوبونتویی باشه سنگ استالمن رو به سینه میزنه!

آفلاین ava

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1330
اولا شما در گوگل میتونی با یک کلیک تو صفحه نمایش نتایج بگی که میخوای نتایج شخصی سازی شده (با شناخت که گوگل داره و هوش مصنوعی) به شما ارائه بشه یا نتایجی که جهانی هست و ربطی به سوابق جستجوتون نداره
مورد بعدی هم شناسایی سلیقه شما و نیازهاتون و نمایش تبلیغاتی که مورد علاقتون باشه مثلا وقتی گوگل میبینه شما دارید در مورد مودم جوستجو میکنید میاد براتون تبلیغ مودم و روتر نشون میده و این به نفع شما - گوگل - تبلیغ دهنده و شرکت سازندس
بحث حریم خصوصی هم این که گوگل مستیقما اطلاعات شما رو نمیفروشه و با اسم و شماره و ... نمیده به بقیه در حالی که وقتی شما تو خیلی از سایت های در پیت افلب وطنی یه بار ایمیل و شماره تلفن میزنی از فرداش کلی برات اس ام اس و ایمیل میاد :) در حالی که گوگل همچین کاری نمیکنه
مورد دوم هم جاسوسی گوگل هست که اینم دیگه به خودتون بستگی داره بعضیا میگن جاسوسی میکنه بعضیا میگن نه و این که آیا چورن دیدن شما برای گوگل مهمه یا سرچ های مسخرتون (به غیر از بحث تبلیغی) دیگه فکر نمیکنم مشکلی برای کسی داشته باشه که تروریست نیست :) حالا نظر دیگری دارید میتونید با هویت جعلی استفاده کنید و یا عضو نشید در هر صورت بازم از خدماتش میتونید استفاده کنید
بستگی به شخص کارش داره این ها
--
در واقع این شرکت ها (گوگل و ...) میلیون ها دلار هزینه صرف کردن که این خدمات بهتر رو با شناخت شما بتونن بهتون ارائه بدن و کلی الگوریتم و هوش مصنوعی استفاده شده و شما وقتی فریب بدین این ها درست کار نمیکنند
مثلا گوگل که بر اساس جستجو های شما میدونه کاربر گنو لینوکس هستید ممکنه وقتی سرچ میکنید آموزش نصب vlc نتیجه ای که مربوط به نصی این نرم افزار در توزیع لینوکسی هست رو براتون بیاره و ... کلا یه همچین کاربرد های داره
صدای پلیس : هاپ هاپ

آفلاین امیــــــر

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 617
  • نرم‌افزار مال منه، نه من مال اون
مثلا گوگل که بر اساس جستجو های شما میدونه کاربر گنو لینوکس هستید ممکنه وقتی سرچ میکنید آموزش نصب vlc نتیجه ای که مربوط به نصی این نرم افزار در توزیع لینوکسی هست رو براتون بیاره و ... کلا یه همچین کاربرد های داره
این بخش کار رو خیلی دوست دارم و در واقع سرعت عمل گوگل کردن رو بالا میبره
یا مثلا اصلاح کردن کلمات متناسب با جست و جوهای قبلی ، یا پیدا کردن نتایجی که به منطقه و کشوری که داریم توش زندگی میکنیم
اما خوب این یکم بده که گوگل دقیقا میدونه کجا نشستی داری باهاش کار می کنی
چه تروریست باشی چه آدم عادی فرقی نداره ، به قول یه عزیزی حتی شمایی که عادی هستی هم دوست نداری رمز ایمیلت فاش بشه ها؟
پس هر کسی یه حریم شخصی داره و دوست نداره حس کنه داره مانیتور میشه
حالا برای افرادی که سطح حریم شخصیشون خیلی محدوده گوگل یا هر موتور جست و جویی که داده کاوی میکنه میتونه فایده های بیشتری داشته باشه تا اینکه ضرر داشته باشه

آفلاین 不眠症

• Full Member
  • *
  • ارسال: 191
    • lazygeek
نقل‌قول
گوگل با رهگیری جستجو ها سعی میکنه اون حجم تبلیغات اسپم‌های ازار دهنده رو کاهش بده
این مورد منفی نیست
در عمل که همچین اتفاقی نیفتاده و مخصوصا بخش فارسی جستجو که افتضاح شده!
بعضی وقتها اسپم به این معنی هست که وقتی وارد صفحه یوتیوب میشوم فیلم‌های پیشنهادی بر‌اساس تک کلیپی ست که دیده‌ام
این اتفاق در توییتر هم می افته:
برای فالو کردن ، چند اکانت رو بررسی کردم و در نهایت به این نتیجه رسیدم که ارزش فالو کردن ندارن بعد چرا باید هر دو روز یکبار ایمیل برام بفرسته که فلانی همچین چیزی توییت کرد؟!
نقل‌قول
اولا شما در گوگل میتونی با یک کلیک تو صفحه نمایش نتایج بگی که میخوای نتایج شخصی سازی شده (با شناخت که گوگل داره و هوش مصنوعی) به شما ارائه بشه یا نتایجی که جهانی هست و ربطی به سوابق جستجوتون نداره
خیر باز هم تحت تاثیر هست. اون دکمه فقط برای این تعبیه شده که جستجو بین شبکه های اجتماعی (حلقه داخلی) و یا بیرون از آن اولویت دهی شود.

بحث پیدا کردن تروریست اصلا اهمیتی نداره شاید من یک نفر اهمیت حقیقی برای گوگل نداشته باشم اما مجموعه‌ای از من‌ میشه دیتا و این دیتا است حکم طلا یا حتی علم برای این شرکتها داره
ابزارهایی که دیتا محور هستند معمولا رایگان هستند

تبلیغ: duckduckgo رو کافیست یکبار امتحان کنید

آفلاین فاروق

• Hero Member
  • *
    • تارنمای فاروق
اتفاقا میخواستم داک داک گو رو بگم.
در مورد گوگل حتی اگر از روی یک دستگاه با دو مرورگر متفاوت جستجو کنید نتیجه متفاوت میگیرید.
کانال IRC