انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: تغییر فونت پیش‌فرض سایت‌های فارسی در مرورگر فایرفاکس  (دفعات بازدید: 13874 بار)

0 کاربر و 5 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین سامان

• Newbie
  • *
  • ارسال: 4
اکثر سایت‌های فارسی از فونت Tahoma استفاده می‌کنن که به نظر من به هیچ عنوان نویسه‌های (کاراکترهای) فارسی رو زیبا نشون نمی‌ده. اگه از این مشکل هم صرف‌نظر کنیم این فونت ممیز فارسی «٫» رو به درستی نشون نمی‌ده و معمولاً عینه حرف «ر» نشون می‌ده (دوازدهمین حرف الفبا). حتماً می‌دونید که برای تایپ ممیز فارسی باید shift + 3 رو فشار بدین البته به شرطی که صفحه‌کلید شما از چیدمان استاندارد فارسی استفاده کنه که اکثر توزیع‌ها لینوکس از این چیدمان استفاده می‌کنن. به نظر من به جای فونت Tahoma برای سایت‌های فارسی بهتره از فونت‌های شرکت فارسی وب مثل فونت رویا استفاده کنیم (می‌تونید توی توزیع لینوکسی که ازش استفاده می‌کنید دنبال farsiweb بگردین و یا از http://www.farsiweb.ir/wiki/Persian_fonts دانلود کنید) برای تغییر فونت پیش‌فرض یه راه حل این هست که به Prefrences/Contet برید و از قسمت Fonts & Colors روی Advanced کلیک کنید و برای Font For گزینه‌ی Arabic رو انتخاب کنید و سپس گزینه‌های مربوطه رو به فونت دلخواه (مثلاً Roya) تغییر بدین و یا اگه این روش جواب نداد تو همون قسمت Fonts & Colors می‌تونید Default Font رو به فونت دلخواه تغییر بدین. ممکنه بازم این روش برای همه‌ی سایت‌های فارسی جواب نده که برای حل این مشکل این راه حل به نظرم رسیده:

افزونه‌ی GreaseMonkey فایرفاکس رو نصب کنید و سپس به http://userscripts.org/scripts/show/69590 مراجعه کنید و روی install کلیک کنید. یه اسکریپت یک خطی هست که یکی دیگه نوشته بود و من فقط اسم فونت رو عوض کردم. تغییر فونت رو هم به صورت پیش‌فرض روی انجمن فارسی اوبونتو و انجمن فارسی openSUSE انجام می‌ده. خودتون می‌تونید سایت‌های دیگه‌ای رو بهش اضافه کنید. بدیهی هست که نمی‌شه همه‌ی سایت‌های فارسی رو اضافه کرد ولی این اسکریپت فقط برای سایت‌هایی هست که روشی که تو مرحله‌ی قبل گفته بودم جواب نمی‌داد که برای من تا الان ۳-۴تایی بیش‌تر نیست. از اونجایی که من برنامه‌نویس وب نیستم این لینک رو گذاشتم تا کسانی که تو این زمینه تخصص دارن و نسبت به فونت Tahoma و بقیه‌ی فونت‌هایی که برای حروف لاتین خوب هستن و نه فارسی، آلرژی دارن یه کمکی کنن تا اگه امکانش هست به جای وارد کردن تک تک سایت‌ها خود اسکریپت به صورت هوشمند بتونه فونت رو فقط برای نوشته‌های فارسی عوض کنه.

آفلاین افشین

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 318
    • لیبره‌آفیسِ فارسی
مفید بود.
ممنون.

آفلاین Aliir

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 308
آقا یه مشکلی هست:
contet کجائه توی Ubuntu Software Center هم نبود. از کجا نسبش کنم؟ ??? [-o<

آفلاین سعید رسولی

• ilius, saeedgnu
  • عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1543
آقا یه مشکلی هست:
از منوی Edit فایرفاکس گزینه Preferences رو بزنید و تب Content رو کلیک کنید و جلوی Fonts & Colors روی دکمه Advanced کلیک کنید...

آفلاین Aliir

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 308
آقا یه مشکلی هست:
از منوی Edit فایرفاکس گزینه Preferences رو بزنید و تب Content رو کلیک کنید و جلوی Fonts & Colors روی دکمه Advanced کلیک کنید...
ممنون \\:D/
درست شد.
من فکر می کردم باید توی Preferences منوی System دنبالش بگردم. :rolleyes:

آفلاین Alinn

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1440
  • هدیه فاتحه شما برای روح پدرم تسلای دلم خواهد بود:)
    • کاوش‌های من
ممنون سامان جان استفاده کردم
من زیاد تو مایه های فونت نیستم! اما این فونت رویا که گذاشتی قشنگه :) ولی نمیشه سایزشو بزرگتر کنم؟
مثل عکس رخ مهتاب که افتاده در آب
در دلم هستی و بین من و تو فاصله هاست
اللهم عجل لولیک الفرج

کاوش‌های من

آفلاین سامان

• Newbie
  • *
  • ارسال: 4
من زیاد تو مایه های فونت نیستم! اما این فونت رویا که گذاشتی قشنگه :) ولی نمیشه سایزشو بزرگتر کنم؟

خواهش می‌کنم کاری نکردم؛ اگه از فایرفاکس استفاده می‌کنی می‌تونی با استفاده از = + ctrl اندازه‌ی فونت رو بزرگ و با - + ctrl اندازه‌ی فونت رو کوچیک کنی. برای هر صفحه هم خود فایرفاکس اندازه رو ذخیره می‌کنه و لازم نیست هر دفعه اندازه‌ی فونت رو بزرگ کنی. اگه از این راه خوشت نیومد می‌تونی وارد تنظیمات فایرفاکس بشی و از تب content می‌تونی size فونت رو تنظیم کنی ولی من روش اول را بیش‌تر ترجیج می‌دم چون همه‌ی صفحه به طور متقارن بزرگ می‌شه.

پ.ن: اگه سخت هست که از = + ctrl و - + ctrl استفاده کنی می‌تونی از منوی view گزینه‌ی zoom و سپس zoom in  و یا zoom out رو انتخاب کنی.
« آخرین ویرایش: 17 فروردین 1389، 11:13 ب‌ظ توسط سامان »

آفلاین Alinn

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1440
  • هدیه فاتحه شما برای روح پدرم تسلای دلم خواهد بود:)
    • کاوش‌های من

خواهش می‌کنم کاری نکردم؛ اگه از فایرفاکس استفاده می‌کنی می‌تونی با استفاده از = + ctrl اندازه‌ی فونت رو بزرگ و با - + ctrl اندازه‌ی فونت رو کوچیک کنی. برای هر صفحه هم خود فایرفاکس اندازه رو ذخیره می‌کنه و لازم نیست هر دفعه اندازه‌ی فونت رو بزرگ کنی. اگه از این راه خوشت نیومد می‌تونی وارد تنظیمات فایرفاکس بشی و از تب content می‌تونی size فونت رو تنظیم کنی ولی من روش اول را بیش‌تر ترجیج می‌دم چون همه‌ی صفحه به طور متقارن بزرگ می‌شه.

پ.ن: اگه سخت هست که از = + ctrl و - + ctrl استفاده کنی می‌تونی از منوی view گزینه‌ی zoom و سپس zoom in  و یا zoom out رو انتخاب کنی.
آره خوب گفتم شاید یکسره بشه بزرگش کرد! ممنون :)
مثل عکس رخ مهتاب که افتاده در آب
در دلم هستی و بین من و تو فاصله هاست
اللهم عجل لولیک الفرج

کاوش‌های من

آفلاین desatir7316

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 499
دوست عزیز ممنون
این فونت خیلی قشنگه ولی خیلی ریزه
هرچی هم اندازه رو تغیر می دم بزرگتر نمی شه
ممنون می شم راهنمای کنید