انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: با یادگیری centos میتوان با redhat , oracle هم کار کرد؟  (دفعات بازدید: 3111 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 843
  • میلاد فشی
سلام
RedHat که تجاریه.و نسخه غیر تجاری اون CentOS هستش.
Oracle linux هم که شنیدم.همون Redhat هستش و فقط توسط شرکت اوراکل تغییراتی در اون ایجاد شده.مثلا با برنامه های این شرکت هماهنگ تر کار میکنه.مثل دیتابیس اوراکل و تغییراتی در لایسنس و امثال اینها ایجاد کرده
حالا برای یادگیری و استفاده غیرتجاری و داشتن هدف آموزشی آیا یادگیری centos منجر به یادگیری توزیع های تجاری redhat و oracle هم میشه!؟

یا مثلا یادگیری توزیع Centos برای آموزش و شروع ورود به سیستم عامل های تجاری سرورها شروع خوبی میتونه باشه!؟

یا با یادگیری اون راه برای یادگیری debian هم هموارتر میشه!؟

برای شروع یادگیری از debian شروع کنیم بهتره یا از CentOS !؟
کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند: کتابهایی که می‌خوانید و انسانهایی که ملاقات می‌کنید. (مک لوهان)
To love GNU/Linux, you don't need to hate Microsoft

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3482
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
سلام
هیچ فرقی نمی‌کنه. همه‌شون یکی هستن. تنها چیزی که این وسط فرق داره، یه سری برنامه‌س (مثلا مدیربسته) و یه سری برنامه‌ی دیگه‌ی مخصوص اون توزیع که آنچنان هم کار کردن باهاشون سخت نیست
پس کار با هر توزیعی رو که یاد بگیری، بقیه توزیع‌ها هم آسون میشن. فوقش مثلا دبیان apt داره و سنت او اس dnf (یا Yum)
ردهت هم فکر نکنم خود نسخه‌ش پولی باشه. فکر کنم پشتیبانی و خدماتش تجاریه. البته تا جایی که می‌دونم.
اوراکل رو خبر ندارم ولی اونم پایه‌ش مثل باقی توزیع‌هاس منتها ممکنه یه سری بسته خود اوراکل براش توسعه‌ داده باشه که مخصوص اون باشه که خب مسلما پایه‌ای نیست و فقط مخصوص خدمات اون شرکته و میشه اونارو عین مثلا لیبرآفیس، یاد گرفت.
ولی پایه رو بخوای یاد بگیری، هیچ فرقی نمی‌کنه چه توزیعی داشته باشه. منتها با توزیعی شروع کن که مستندات بیشتری داشته باشه تا مانعی برای یادگیریت بوجود نیاد.
اگه هدفت یادگیری سرور هست. پس میشه همون لینوکس و LPI که با هر توزیعی میشه یادشون گرفت. کلیپای جادی رو نگاه کن و با یه توزیع مثل دبیان یا اوبونتو شروع کن.
در هر صورت با هر کدوم که کار کنی، با بقیه هم می‌تونی کار کنی. تصمیم با خودته.
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :)

آنلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4854
  • masoft قدیم
RedHat که تجاریه.و نسخه غیر تجاری اون CentOS هستش.
البته CentOS نسخه‌ی غیرتجاری Redhat Enterprise نیست، بلکه یک توزیع دیگه هست که بر مبنای Redhat Enterprise ساخته شده و کمترین تفاوت با Redhat Enterprise رو داره.

یا مثلا یادگیری توزیع Centos برای آموزش و شروع ورود به سیستم عامل های تجاری سرورها شروع خوبی میتونه باشه!؟
توجه کن که بیشتر سرورها از سیستم‌عامل تجاری استفاده نمی‌کنند و اکثریت سرورها از توزیع‌های Debian و Ubuntu و CentOS استفاده می‌کنند. من به شخصه در حال حاضر تنها با چند سرور با سیستم‌عامل تجاری کار می‌کنم که از SuSE Enterprise استفاده می‌کنند و در حال تغییر اون‌ها به Debian هستیم. قدیم چند تا Redhat Enterprise هم بود که همه‌ی اون‌ها به Debian تغییر داده شدند.

پیشنهاد من Debian هست که من به شخصه بیش از ۱۰ ساله روی سرورها استفاده می‌کنم.

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
متاسفانه DB Server محل کارمون Oracle linux هستش.
ای کاش دبیان بود.ولی مشکل اینجاست.من مجوز تغییرش رو ندارم
oracle که سایت اش با ip ایران باز نمیشه.
به نظرتون با چه توزیعی کار کنم بهتره؟
کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند: کتابهایی که می‌خوانید و انسانهایی که ملاقات می‌کنید. (مک لوهان)

آنلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4854
  • masoft قدیم
اگر هدف مستقیما Oracle Linux هست که ترجیحا همون رو تهیه کنید. اگر شبیه اون رو می‌خواید، هر دوی توزیع‌های Redhat Enterprise و CentOS شبیه اون هستند.

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
اگر هدف مستقیما Oracle Linux هست که ترجیحا همون رو تهیه کنید. اگر شبیه اون رو می‌خواید، هر دوی توزیع‌های Redhat Enterprise و CentOS شبیه اون هستند.
آره هدف ام همون اوراکله.
اما یکی اینکه تحریم شدیم.دوم ظاهرا community خوبی نداره.document های خوبی هم نداره.
حدث ام اینه CentOS از نظر Community و Document بهتر باشه.
یکی از دلایلی که خودم debian رو ترجیح میدم اینه که وابسته به هیچ شرکتی نیست و global و وابسته به مردم و community هستش.و به خاطر سابقه اش هم آموزش و مستندات خیلی خوبی داره