انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: پارتیشن بندی در لینوکس  (دفعات بازدید: 4733 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Linux_Lover

• Full Member
  • *
  • ارسال: 120
پارتیشن بندی در لینوکس
« : 21 دی 1394، 08:20 ب‌ظ »
سلامی دوباره خدمت اساتید این انجمن .
ببخشید یه راهنمایی میخاستم که زودتر تاپیک رو ببندیم.
من 1 ترابایت هارد دیسکم فضا داره. به این شرح میخام پارتیشن بندی کنم و لینوکس نصب کنم.

100 گیگ واسه نصبش که طبیعتا باید primary باشه.
8 گیگ واسه گراپش که متناسب با رم لپ تاپم هستش.
4 گیگ واسه بوتش.

و البته میخام 400 گیگ یه درایو
و 400 گیگ دیگه یه درایو دیگه درست کنم.

ینی دو تا درایو برای فایل هام.

چطوری اینو بزنم؟؟

نوعشون رو بفرمایید مثلا برای بوت در قسمت پارتیشن بندی Mount as رو روی بوت میذاشتیم.

اینم راغهنمایی کنین که در پایان نصب دو تا درایو 400 گیگ داشته باشم.

ممنون

آفلاین Linux_Lover

• Full Member
  • *
پاسخ : پارتیشن بندی در لینوکس
« پاسخ #1 : 21 دی 1394، 08:22 ب‌ظ »
اگه این امکان نیست پس باید یه فضای کلی ینی 800 گیگ بجای دو تا درایو انتخاب کنم بصورت mount as home ؟؟؟؟؟؟؟؟

بر فرض اگه اینجوری انتخاب کردم موقع نصب دوباره لینوکس آیا اطلاعات اینجا پاک میشن؟؟ یا ربطی به این نداره و در پارتیشن Primary لینوکس نصب خواهد شد؟؟

ممنون میشم توضیحات لازم رو بفرمایید

آفلاین بهروز رمضانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1111
  • Kakashi Hatake
    • ابونتو نیوز
« پاسخ #2 : 21 دی 1394، 08:31 ب‌ظ »
سلام
شما برای نصب گنو/لینوکس حداقل دو پارتیشن نیاز دارین روت و سواپ حالا پارتیشن سومی هم میشه اضافه کرد که همون home باشه برای نگهداری فایل های شخصی. متاسفانه شما هنوز تفکر ویندوزی را همراه خود دارید. ساختن دو تا پارتیشن جدا برای نگهداری فایلهای شخصی اصولا از اکوسیستم ویندوز میاید. در اخر به نظرم یه روت به حجم ۱۰۰ گیگ و سواپ ۴ گیگ و مابقی را اختصاص بده به home. این طوری با تعویض یا تغییر توزیع خود اطلاعات پارتیشن home دست نخورده باقی میماند چون جدا ساخته شده.
در یادگیری و استفاده از خط فرمان کوشا باشید چرا که رستگاری شما در آن است.

آفلاین saeed ameri

• Full Member
  • *
  • ارسال: 102
« پاسخ #3 : 21 دی 1394، 08:35 ب‌ظ »
100 گیگ واسه نصبش که طبیعتا باید primary باشهبرای نصب لینوکس همچین الزامی وجود نداره
Arch+Gnome

آفلاین Linux_Lover

• Full Member
  • *
« پاسخ #4 : 21 دی 1394، 08:38 ب‌ظ »
ممنون از جوابتون. ینی موقع پارتیشن بعدی 100 گیگ که بصورت primary انتخاب کنم در دفعات بعدی لینوکس ((((بطور خودکار)))) اونجا نصب میشه دیگه درسته؟
اگه اینجوره پس 800 گیگ رو به home اختصاص میدم.
ولی home هم داخل computer هست داخل لینوکس که بری اون داریکتوریش. با اینحال مشکلی به اطلاعاتم پیش نمیاد؟

آفلاین Linux_Lover

• Full Member
  • *
« پاسخ #5 : 21 دی 1394، 08:41 ب‌ظ »
سوال اخرم == من روی لپ تاپ نصب کردم ولی نمیتونم از camera لپ تاپ استفاده کنم. تو قسمت سرچ مینویسم camera چیزی نمیاره. از کجا به دوربین لپ تاپ دسترسی داشته باشم؟

آفلاین بهروز رمضانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1111
  • Kakashi Hatake
    • ابونتو نیوز
« پاسخ #6 : 21 دی 1394، 08:52 ب‌ظ »
شما اول موضع خودتون را مشخص کنید.بالاخره اوبونتو نصب کردید یا نصب نکردید؟ وقتی mount point را برای پارتیشن ها تعیین کنید در نصاب توزیع خود نصاب متوجه میشه کدوم پارتیشن روت هست کدام home . توصیه میکنم اگر هنوز اوبونتو را نصب نکردید ابتدا چندتا اموزش نصب مطالعه بفرمایید تا با روند نصب اشنا شوید بعد اقدام به نصب کنید.
در یادگیری و استفاده از خط فرمان کوشا باشید چرا که رستگاری شما در آن است.

آفلاین Linux_Lover

• Full Member
  • *
« پاسخ #7 : 21 دی 1394، 08:58 ب‌ظ »
شما اول موضع خودتون را مشخص کنید.بالاخره اوبونتو نصب کردید یا نصب نکردید؟ وقتی mount point را برای پارتیشن ها تعیین کنید در نصاب توزیع خود نصاب متوجه میشه کدوم پارتیشن روت هست کدام home . توصیه میکنم اگر هنوز اوبونتو را نصب نکردید ابتدا چندتا اموزش نصب مطالعه بفرمایید تا با روند نصب اشنا شوید بعد اقدام به نصب کنید.
ممنون.
با روند نصبش آشنا هستم و الانم نصب کردم. اما برای تست 400 گیگ برا home اختصاص دادم که خاستم بپرسم میشه دو تا درایو انتخاب کرد که گفتین بهتره همشو یه حجم بگیرم.

سوال اخرم حالا که نصب کردم از کجا وبکم رو ببینم و استفاده کنم؟

آفلاین saeed ameri

• Full Member
  • *
« پاسخ #8 : 21 دی 1394، 09:16 ب‌ظ »
ینی موقع پارتیشن بعدی 100 گیگ که بصورت primary انتخاب کنم در دفعات بعدی لینوکس ((((بطور خودکار)))) اونجا نصب میشه دیگه درسته؟خیر منظورم این بود که نیاز نیس حتما اوبونتو رو روی پارتیشن پریمری نصب کنین.هربار برای نصب بایسی پارتیشن روت رو انتخاب کنین یا اینکه به نصاب اوبونتو بسپارید پارتیشن بندی رو که البته پیشنهاد نمیشه.
Arch+Gnome

آفلاین saeed ameri

• Full Member
  • *
« پاسخ #9 : 21 دی 1394، 09:20 ب‌ظ »
برای استفاده از وبکم
sudo apt-get install cheeseالبته من اوبونتو ندارم شاید پیشفرض نصب باشه
Arch+Gnome

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3504
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
« پاسخ #10 : 21 دی 1394، 10:12 ب‌ظ »
نقل‌قول
۱۰۰ گیگ یکم برای روت زیاده. بعدشم نیاز به پرایمری نیست.
هر هارد روی پارتیشن تیبل MBR، میتونه ۴ تا پارتیشن پرایمری یا سه تا پرایمری و یه اکستندد و به طبع، تعداد زیادی لاجیکال (که از اکستندد ساخته میشن) داشته باشه.
یا می تونی پارتیشن اولی رو پرایمری بدی و تمام حجم باقی مونده رو اکستندد کنی و بعد داخلش به تعداد نیاز، پارتیشن لاجیکال بسازی. یا اینکه همون اول همه رو اکستندد کنی و داخلش تمام پارتیشن های مورد نیازت رو بسازی

نقل‌قول
Grub نیازی به این حجم نداره. احتمالا منظورت swap هست. اگه رمت ۸ گیگ هست پس swap لازم نداری. فوقش ۲ گیگ بذاری بسه.
گراب بوت لودر لینوکسه و با محتویات کرنل و ... که در شاخه‌ی بوت قرار میگیره، خیلی حجم داشته باشه، ۷۰ مگ! که اصلا هم نیاز نیست و میتونه روی همون روت نصب بشه.

نقل‌قول
4 گیگ واسه بوتش.
بوت هم اصلا نیاز نیست و ۴ گیگ هم نمیخواد. بوت می تونه روی روت سوار بشه و مشکلی هم نداره. مخصوصا وقتی سیستمت یه لینوکس داره فقط.

نقل‌قول

قاعدتا یکی از این ۴۰۰ گیگ میتونه هوم باشه و ۴۰۰ گیگ بعدی یه پارتیشن بک آپ یا دیتای دیگه. دو حالت داری. یا ۸۰۰ گیگ رو کلا میذاری هوم. یا یه مقدار (بیشتر از ۱۰۰ گیگ) رو میذاری هوم و باقیشون رو کلا free space نگه میداری بعد اون مقدار باقی مونده رو میشه بعد از نصب تنظیمش کرد که چقدر حجم داشته باشن و با چه فایل سیستمی باشن.
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین Linux_Lover

• Full Member
  • *
« پاسخ #11 : 21 دی 1394، 11:30 ب‌ظ »
نقل‌قول
۱۰۰ گیگ یکم برای روت زیاده. بعدشم نیاز به پرایمری نیست.
هر هارد روی پارتیشن تیبل MBR، میتونه ۴ تا پارتیشن پرایمری یا سه تا پرایمری و یه اکستندد و به طبع، تعداد زیادی لاجیکال (که از اکستندد ساخته میشن) داشته باشه.
یا می تونی پارتیشن اولی رو پرایمری بدی و تمام حجم باقی مونده رو اکستندد کنی و بعد داخلش به تعداد نیاز، پارتیشن لاجیکال بسازی. یا اینکه همون اول همه رو اکستندد کنی و داخلش تمام پارتیشن های مورد نیازت رو بسازی

نقل‌قول
Grub نیازی به این حجم نداره. احتمالا منظورت swap هست. اگه رمت ۸ گیگ هست پس swap لازم نداری. فوقش ۲ گیگ بذاری بسه.
گراب بوت لودر لینوکسه و با محتویات کرنل و ... که در شاخه‌ی بوت قرار میگیره، خیلی حجم داشته باشه، ۷۰ مگ! که اصلا هم نیاز نیست و میتونه روی همون روت نصب بشه.

نقل‌قول
4 گیگ واسه بوتش.
بوت هم اصلا نیاز نیست و ۴ گیگ هم نمیخواد. بوت می تونه روی روت سوار بشه و مشکلی هم نداره. مخصوصا وقتی سیستمت یه لینوکس داره فقط.

نقل‌قول

قاعدتا یکی از این ۴۰۰ گیگ میتونه هوم باشه و ۴۰۰ گیگ بعدی یه پارتیشن بک آپ یا دیتای دیگه. دو حالت داری. یا ۸۰۰ گیگ رو کلا میذاری هوم. یا یه مقدار (بیشتر از ۱۰۰ گیگ) رو میذاری هوم و باقیشون رو کلا free space نگه میداری بعد اون مقدار باقی مونده رو میشه بعد از نصب تنظیمش کرد که چقدر حجم داشته باشن و با چه فایل سیستمی باشن.
میشه این قسمت رو توضیح بدین چطوری بعد نصب لینوکس اینکارو کنم ینی فایل سستم NTFS انتخاب کنم؟؟؟

یا یه مقدار (بیشتر از ۱۰۰ گیگ) رو میذاری هوم و باقیشون رو کلا free space نگه میداری بعد اون مقدار باقی مونده رو میشه بعد از نصب تنظیمش کرد که چقدر حجم داشته باشن و با چه فایل سیستمی باشن.

همچنین سوال نهاییم اینه : فرض کنین من 800 گیگ رو واسه هوم اختصاص دادم. در دفعات بعدی که خاستم لینوکس نصب کنم در قسمت پارتیشن بندیش چیکار کنم که اطلاعات هوم پاک نشه و فقط سیستم عامل نصب شه؟؟؟

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3504
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
« پاسخ #12 : 22 دی 1394، 12:18 ق‌ظ »
نقل‌قول
میشه این قسمت رو توضیح بدین چطوری بعد نصب لینوکس اینکارو کنم ینی فایل سستم NTFS انتخاب کنم؟؟؟
نه. بعد از نصب می تونی اون مقدار باقی مونده رو که free space هست رو به هرچندتا پارتیشن که دوست داشتی، با فایل سیستم ext4 بسازی و تا فایلات اونجا ذخیره بشن. در کنار هوم. یا هم اینکه کلا فضای باقی مونده (۸۰۰ گیگ) رو هوم بذاری.

نقل‌قول
همچنین سوال نهاییم اینه : فرض کنین من 800 گیگ رو واسه هوم اختصاص دادم. در دفعات بعدی که خاستم لینوکس نصب کنم در قسمت پارتیشن بندیش چیکار کنم که اطلاعات هوم پاک نشه و فقط سیستم عامل نصب شه؟؟؟
برای نصب در دفعات بعدی، فقط همون روت رو فرمت می کنی و نصب میکنی. هوم رو فقط ماونت می کنی به عنوان home/ . دیگه فرمتش نمی کنی. (خیلی راحت! تیک فرمت رو نمیذاری) و اگه یوزری که موقع نصب میدی، عین یوزر قبلی باشه، لینوکست بعد از نصب، دقیقا مثل لینوکس قبلی میشه منتها به صورت تمیز و بدون مشکل. فقط کانفیگ‌هاش باز سرجاشن. مثلا فایرفاکس رو باز کنی، همه ی هیستوریت سر جاشه و ...
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت