انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: کار کردن بیش از حد سخت افزار  (دفعات بازدید: 2357 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین watermelon

• Full Member
  • *
  • ارسال: 242
کار کردن بیش از حد سخت افزار
« : 08 اسفند 1394، 10:21 ق‌ظ »
سخت افزار لب تاب من از وقتی که لینوکس نصب کردم خیلی بیش از حد کار میکنه. این رو میشه از صدا و گرم شدنش و عمر باتری فهمید. قبلا که ویندوز 10 روش داشتم نه داغ میکرد و نه صدا میداد فقط وقتی که بازی های گرافیگی سنگین مثل pes2015 رو اجرا میکردی این جوری صدا میداد. ولی با اوبونتو کلا اینجوری. انگار همش داری pes2015 بازی میکنی!  :D من فکر میکنم لینوکس دو تا کارت گرافیک منو به خوبی نشناخته و در نتیجه برای همه کار ها از nvidia استفاده میکنه. توی ویندوز یه قابلیتی بود که خیلی راحت میشد بین کارهای گرافیک سویچ کنی و حتی بهش بگی که کدوم نرم افزار رو با کارت گرافیک مشخص اجرا کن. توی لینوکس همچین چیزی هست. و یا اصلا راحی برای حل این مشکل وجود داره؟ اگه راهی نباشه مجبورم دوباره به ویندوز برگردم. >:(

-- موضوع توسط ناظر ویرایش شد! --
« آخرین ویرایش: 09 اسفند 1394، 06:16 ب‌ظ توسط nixoeen »

آفلاین بابک طور

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 800
بعضی‌ها از شنیدن این صحبت‌ها ناراحت می‌شن، ولی باید گفت.

یه چرخی بزن، توی همین انجمن یه جستجویی بکن (بالا دست چپ نوار جستجو داره)، اگه راه حل‌های ارائه شده بهت جواب نداد بعد سوال بپرس.

تازه با فرض اینکه شما توی دنیای مجازی تازه کاری صحبتی از google به میون نیاوردم.

آفلاین afrod

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1526
امکان نداره که جستجو کرده باشید و به دو برنامه nvidia-prime و bumblebee برخورد نکرده باشید!
مثلا: http://nlug.ml1.co.uk/2016/02/an-almost-authoritative-guide-to-nvidia-prime-and-bumblebee/5065 و
https://www.reddit.com/r/thinkpad/comments/2nbet2/bumblebee_vs_prime
« آخرین ویرایش: 08 اسفند 1394، 04:35 ب‌ظ توسط afrod »

آفلاین بابک طور

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 800
کاملاً مشخصه عصبانی نشدی...
به همین عبارت بسنده می کنم:

«گشتم بود، بگرد هست.»

آفلاین satanix7

• Newbie
  • *
  • ارسال: 18
سخت افزار لب تاب من از وقتی که لینوکس نصب کردم خیلی بیش از حد کار میکنه. این رو میشه از صدا و گرم شدنش و عمر باتری فهمید. قبلا که ویندوز 10 روش داشتم نه داغ میکرد و نه صدا میداد فقط وقتی که بازی های گرافیگی سنگین مثل pes2015 رو اجرا میکردی این جوری صدا میداد. ولی با اوبونتو کلا اینجوری. انگار همش داری pes2015 بازی میکنی!  :D من فکر میکنم لینوکس دو تا کارت گرافیک منو به خوبی نشناخته و در نتیجه برای همه کار ها از nvidia استفاده میکنه. توی ویندوز یه قابلیتی بود که خیلی راحت میشد بین کارهای گرافیک سویچ کنی و حتی بهش بگی که کدوم نرم افزار رو با کارت گرافیک مشخص اجرا کن. توی لینوکس همچین چیزی هست. و یا اصلا راحی برای حل این مشکل وجود داره؟ اگه راهی نباشه مجبورم دوباره به ویندوز برگردم. >:(

متاسفانه حرف شما درسته! کلا ساختار power management در لینوکس از کرنل بگیرید تا glibc و X Window و ... نه تنها بهینه نیست بلکه هم طراحی قدیمی داره و هم پیاده سازی غیربهینه! به عنوان مثال اندروید که کرنل تغییر یافته لینوکس رو استفاده می کنه و کتابخانه های اصلی اش از پروژه های اپن سورس هست رو در نظر بگیرید می بینید که هم گوشی های اندروید خیلی داغ می کنند و هم سریعتر باتری خالی می کنند. البته همین گنو/لینوکسی که داریم در حد خودش یک شاهکاره! چون بیشتر شرکت های سخت افزاری و نرم افزاری با لینوکس همکاری نمی کنند و بیشتر زحمت کار بر عهده کامیونیتی بوده!

آفلاین afrod

• High Hero Member
  • *
گرافیک انویدیاش چندهزاره؟ اگر game انجام نمیدید، nvidia رو از تنظیمات قبل از بوت، خاموش کنیدکه فقط با اینتل کارکنه.

آفلاین watermelon

• Full Member
  • *
پاسخ : کار کردن بیش از حد سخت افزار
« پاسخ #6 : 09 اسفند 1394، 06:22 ب‌ظ »
مشکل حل نشد! بدتر شد! الان nvidia prime رو نصب کردم. و وقتی وارد nvidia setting میشم همون اولش یه دوتا گزینه داره که میگه یا از کارت گرافیک intel استفاده کن یا از کارت گرافیک nvidia. که یه طور پیشفرض روی intel و وقتی تغییرش میدم روی nvidi میگه لاگ اوت شو تا تغییرات ذخیره بشه. ولی وقتی ریبوت میکنم هنوز روی intel و در نتیجه همه مشکلات قبلیم برگشته. یعنی کروم خیلی کند اجرا میشه و opera هم خراب شده. ولی دیگ مشکل داغ شدن و باتری ندارم.  چرا این جوری میشه؟!!
فایل های اجرای نرم افزار هایی که نصب میکنم کجا میرن؟؟!! ???
چون یه قسمت پروفایل داره که میشه برای هر نرم افزار شخصی سازی کنی. ولی چون فایل های اجرایی نرم افزارها رو پیدا نمیکنم نمتونم که از اون ها استفاده کنم ](*,)
« آخرین ویرایش: 09 اسفند 1394، 06:55 ب‌ظ توسط masbesh »

آفلاین afrod

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #7 : 10 اسفند 1394، 12:50 ق‌ظ »
مشکل حل نشد! بدتر شد! الان nvidia prime رو نصب کردم. و وقتی وارد nvidia setting میشم همون اولش یه دوتا گزینه داره که میگه یا از کارت گرافیک intel استفاده کن یا از کارت گرافیک nvidia. که یه طور پیشفرض روی intel و وقتی تغییرش میدم روی nvidi میگه لاگ اوت شو تا تغییرات ذخیره بشه. ولی وقتی ریبوت میکنم هنوز روی intel و در نتیجه همه مشکلات قبلیم برگشته. یعنی کروم خیلی کند اجرا میشه و opera هم خراب شده. ولی دیگ مشکل داغ شدن و باتری ندارم.  چرا این جوری میشه؟!!
بله، پرایم همین طوریه. فقط یم گرافیک و با هر تغییر لاگ اوت نیاز داره. بامبلبی سوییچیه.
به جای اپرا از Vivaldi استفاده کنین. اگر با اینتل هم چی خوب کار میکنه (به جز اون کروم) همون بهتر که انویدیا خاموش باشه.

نقل‌قول
فایل های اجرای نرم افزار هایی که نصب میکنم کجا میرن؟؟!! ???
در /usr/bin/
« آخرین ویرایش: 10 اسفند 1394، 12:52 ق‌ظ توسط afrod »

آفلاین watermelon

• Full Member
  • *
« پاسخ #8 : 10 اسفند 1394، 01:07 ب‌ظ »
مشکل من اینه که وقتی ریبوت میکنم تغیرات ذخیره نمیشن! (با پرایم)
البته بامبلی رو تست نکردم. چون محیط گرفیکی نداشت و یکم پیچیده بود.
این مرورگری رو هم که شما معرفی کردی نصب کردم. از نظر ظاهری خیلی شیک. و تقریبا خوب اجرا میشه. ولی هنوز یکم لاگ داره توی اسکرولش. راهی برای این که انویدیا رو روشن کنم وجود نداره؟ چون دقیقا مثل مشکل من توی یه فروم خارجی ثبت شده بود. البته تو سال 2010 و در نهایت هم وقتی قدرت کارت گرافیک انودیا ش رو روی ماکسیموم گذاشته بود مشکلش حل شده بود. اون بنده خدا از این مسیر رفته بود  :

System -> Administration -> NVIDIA X Server settings -> powermizer and set performance to maximum

ولی من یه همچین مسیری رو نتونستم پیدا کنم. محیط لینوکس بعد از ۶ سال خیلی عوض شده!

« آخرین ویرایش: 10 اسفند 1394، 01:20 ب‌ظ توسط masbesh »

آفلاین watermelon

• Full Member
  • *
« پاسخ #9 : 10 اسفند 1394، 01:33 ب‌ظ »
یه چیز دیگ! : وقتی گه کوکل کروم رو فول اسکرین نمیکنم عال کار میکنه. یعنی اگر روی حالتی که فول اسکرین نیست تا بزرگترین حالت ممکن هم بزرگش کنم بازم هیچ مشکلی نداره. ولی همین که فول اسکرینش میکنم توی اسکرول خیلی کند میشه!!!!!!!! ](*,) ](*,)

آفلاین saeed ameri

• Full Member
  • *
  • ارسال: 102
« پاسخ #10 : 11 اسفند 1394، 08:55 ب‌ظ »
از bumblebee استفاده کن مشکل حل میشه.گوگل کن راهنماهای زیادی واسه نصیش پیدا میکنی
Arch+Gnome