انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: نصب و راه اندازی از پایه  (دفعات بازدید: 2386 بار)

0 کاربر و 6 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین mrr1990

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 30
نصب و راه اندازی از پایه
« : 29 اسفند 1394، 02:47 ب‌ظ »
سلام
یجا دیدم یکی از دوستان هسته ی لینوکس رو ویرایش و کامپایل کرده و باهاش یه سرور راه اندازی

درباره ی ویرایش الان سوال ندارم
ولی خیلی دلم میخواد بتونم کامپایل کنم و از طریق سی دی بوت کنم
حالا یا روی virtualbox یا روی یه سیستم دیگه نصب کنم ، حتی اگر بصورت خط فرمان باشه فقط

(در واقع میخوام بدونم وقتی هسته ی اولیه لینوکس رو نوشتند چجوری کامپایل کردن و روی سخت افزار نصبش کردن)

از دوستانی که راهنمایی میکنند خیلی خیلی ممنونم
الان واقعا آرزوم همینه بتونم این کار رو انجام بدم.

آفلاین koosha

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 734
پاسخ : نصب و راه اندازی از پایه
« پاسخ #1 : 29 اسفند 1394، 02:58 ب‌ظ »
واقعا جست و جو هم کردید ؟ داخل همین بخشی که سوالتون رو مطرح کردید ، دقیقا جوابتون هم هست : http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,56937.0.html
GNU/Linux
Debian8
I3 WM

آفلاین mrr1990

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #2 : 29 اسفند 1394، 03:26 ب‌ظ »
واقعا جست و جو هم کردید ؟ داخل همین بخشی که سوالتون رو مطرح کردید ، دقیقا جوابتون هم هست : http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,56937.0.html

فکر کنم نتونستم منظورم رو درست برسونم دوست عزیز
نمیخوام هسته رو آپدیت کنم
میخوام از پایه روی سیستم دیگه (با بوت کردن از روی سی دی) نصب کنم
منتها به همون صورت خط فرمان

در ضمن از طریق گوگل هم این انجمن هم فروم های دیگه رو جستجو کردم
چیزی پیدانکردم که اینجا پست زدم
(برای اون دسته از دوستان که عوض راهنمایی میخوان معلم اخلاق بشن هم عرض کنم انگلیسی هم سرچ کردم متاسفانه نیافتم)

آفلاین Sadrolla

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 443
« پاسخ #3 : 29 اسفند 1394، 04:42 ب‌ظ »
در وبلاگ اوبونتونیوز رسول یه مقاله برای همین مورد نوشته بود
اول قوانین خدا را به طور کامل رعایت کنیم بعد انتظار حمایت کامل رو از خدا داشته باشیم.

آفلاین koosha

• Hero Member
  • *
« پاسخ #4 : 29 اسفند 1394، 04:47 ب‌ظ »
[quote author=mrr1990 link=topic=132296.msg1062256#msg1062256 date=1458388591
فکر کنم نتونستم منظورم رو درست برسونم دوست عزیز
نمیخوام هسته رو آپدیت کنم
میخوام از پایه روی سیستم دیگه (با بوت کردن از روی سی دی) نصب کنم
منتها به همون صورت خط فرمان

در ضمن از طریق گوگل هم این انجمن هم فروم های دیگه رو جستجو کردم
چیزی پیدانکردم که اینجا پست زدم
(برای اون دسته از دوستان که عوض راهنمایی میخوان معلم اخلاق بشن هم عرض کنم انگلیسی هم سرچ کردم متاسفانه نیافتم)
[/quote]
برای نصب کرنل جدید لینکی که دادم کمکتون میکنه .
نصب کرنل جدید به اینصورت نیستش که شما اون رو داخل دی وی دی بریزید و ... :) باید از روی یک سیستم میزبان مراحل رو دنبال کنید .
GNU/Linux
Debian8
I3 WM

آفلاین mrr1990

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #5 : 29 اسفند 1394، 05:14 ب‌ظ »
من نمیخوام کرنل جدید نصب کنم یا کرنل موجود رو بروز کنم
میخوام ....
هیچی آقا منصرف شدم

آفلاین Nelliel

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2151
  • Nelliel Tu Odelschwanck
« پاسخ #6 : 29 اسفند 1394، 05:33 ب‌ظ »
پیشنهاد می‌کنم صفحه‌ی "چگونه هوشمندانه سوال کنیم؟" را در ویکی مطالعه فرمایید.
طرفدار انیمه و مانگا - کاربر آرچ لینوکس

آفلاین mrr1990

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #7 : 29 اسفند 1394، 05:44 ب‌ظ »
پیشنهاد می‌کنم صفحه‌ی "چگونه هوشمندانه سوال کنیم؟" را در ویکی مطالعه فرمایید.

خوب میشد اگر صفحه ی چگونه جواب بدهیم هم درست میشد
بنده یک سوال پرسیدم ، اگر کسی جواب سوال بنده رو به طور مشخص بلده ، جواب بده
اگر بلد نیست ، سکوت بهترین راه حله !

آفلاین mrr1990

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #8 : 29 اسفند 1394، 05:47 ب‌ظ »
در وبلاگ اوبونتونیوز رسول یه مقاله برای همین مورد نوشته بود

بابت معرفی ممنومم ، وبلاگش رو پیدا کردم و مطالب رو زیر و رو کردم
اون مقاله ای که شما فرمودید فکر کنم درباره ی ٬اوبونتو تاچ٬ هست .

آنلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3504
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
« پاسخ #9 : 29 اسفند 1394، 05:49 ب‌ظ »
سلام
یجا دیدم یکی از دوستان هسته ی لینوکس رو ویرایش و کامپایل کرده و باهاش یه سرور راه اندازی

درباره ی ویرایش الان سوال ندارم
ولی خیلی دلم میخواد بتونم کامپایل کنم و از طریق سی دی بوت کنم
حالا یا روی virtualbox یا روی یه سیستم دیگه نصب کنم ، حتی اگر بصورت خط فرمان باشه فقط

(در واقع میخوام بدونم وقتی هسته ی اولیه لینوکس رو نوشتند چجوری کامپایل کردن و روی سخت افزار نصبش کردن)

از دوستانی که راهنمایی میکنند خیلی خیلی ممنونم
الان واقعا آرزوم همینه بتونم این کار رو انجام بدم.

اگه میخوای خود لینوکس رو کامپایل کنی پس برو سایت kernel.org نسخه‌ی لینوکس موردنظر رو بگیر و شروع کن به کامپایل کردن. البته سورسش هم باید بشینی بخونی تا بفهمی داری چکار میکنی و سیستم چجوری کار میکنه. بعد باید بری سراغ کامپایل کردن ابزارهای گنو تا سیستمت بوت بشه.
اینکه از روی یه سی دی دیگه میخوای لینوکس رو نصب کنی، دیگه بهش نصب و راه اندازی از پایه نمیگن. نصب و راه اندازی از پایه یعنی LFS. اینی که شما میگی یعنی یه سی دی بذاری بعد لینوکس و گنو به صورت خیلی ابتدایی نصب بشن روی هاردت و از زمان پارتیشن بندی و تنظیمات رو خودت دستی انجام بدی اونم تحت ترمینال. که بهش برای توزیع های دبیان بیس میگن Debootstrap و برای توزیع های آرچ بیس بهش میگن Pacstrap. اگه دبیان و اوبونتو دوست داری پس اینو مطالعه کن:
http://ubuntunews.ir/install-ubuntu-1510-with-debootstrap/
اگه هم آرچ دوست داری پس اینو مطالعه کن:
https://web.archive.org/web/20150515220832/http://ma3x.ir/1392/07/%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D9%86%D8%B5%D8%A8-%D8%A2%D8%B1%DA%86/

در ضمن! اگه تازه کاری، پس به کسایی که اینجا از شما تجربه‌ی بیشتری دارن، احترام بذار.
اگه حرفه‌ای هستی پس اخلاق حرفه‌ای هم باید داشته باشی قاعدتا.
همون طور که دوستان گفتن، شما اصلا سرچ نکردی. وگرنه این دوتا لینکی که گذاشتم یکیش مال سایت ما بود یکیش هم مال سایت ma3x (یکی از اعضای پرکار همین فروم).
« آخرین ویرایش: 29 اسفند 1394، 05:51 ب‌ظ توسط RAS00L »
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین mrr1990

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #10 : 29 اسفند 1394، 06:46 ب‌ظ »
نقل‌قول
اینکه از روی یه سی دی دیگه میخوای لینوکس رو نصب کنی، دیگه بهش نصب و راه اندازی از پایه نمیگن. نصب و راه اندازی از پایه یعنی LFS

من از واژه ی درستی استفاده کردم دوست کرمانی عزیز

نقل‌قول
همون طور که دوستان گفتن، شما اصلا سرچ نکردی. وگرنه این دوتا لینکی که گذاشتم یکیش مال سایت ما بود یکیش هم مال سایت ma3x (یکی از اعضای پرکار همین فروم).

شما که انقدر راحت بنده رو متهم میکنید به سرچ نکردن ، اجازه بدید من هم شما رو متهم کنم به درست نخوندن سوال !

نقل‌قول
بهش برای توزیع های دبیان بیس میگن Debootstrap و برای توزیع های آرچ بیس بهش میگن Pacstrap. اگه دبیان و اوبونتو دوست داری پس اینو مطالعه کن

هیچکدومش پاسخگوی نیاز من نبود !
شما خودت رو بذار جای استالمن یا لینوس تراولدز که مثل الان دسترسی به مخازن برای دانلود فلان یا بهمان پکیج نداشت

چیزی که من میخوام بدونم اینه که چطور میشه همونطور از سورس کد کرنل رو کامپایل کرد (الان که نمیشه رو فلاپی زد ، در نتیجه روی سی دی بوت کرد)

نقل‌قول

و مثل این آقا روی سیستم دیگه ای نصب کرد (ولو به این که نیاز به پارتیشن بندی و ... داشته باشه)

نقل‌قول
در ضمن! اگه تازه کاری، پس به کسایی که اینجا از شما تجربه‌ی بیشتری دارن، احترام بذار.
اگه حرفه‌ای هستی پس اخلاق حرفه‌ای هم باید داشته باشی قاعدتا.

بیا از این صحبت ها نکنیم ، چون شما یه چیزی میگی بعد من یه چیز دیگه میگم از موضوع تاپیک دور میشیم
بزرگترین کمکی که میتونیم به همدیگه بکنیم اینه که نصیحت های اخلاقی مون رو برای خودمون نگه داریم .
اگر فقط باقی دوستان هم مثل نیمه ی اول پاسخ شما جواب های مرتبط به سوال بنده بدن ممنون میشم

آفلاین Nelliel

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2151
  • Nelliel Tu Odelschwanck
« پاسخ #11 : 29 اسفند 1394، 07:03 ب‌ظ »
نقل‌قول
خوب میشد اگر صفحه ی چگونه جواب بدهیم هم درست میشد
بنده یک سوال پرسیدم ، اگر کسی جواب سوال بنده رو به طور مشخص بلده ، جواب بده
اگر بلد نیست ، سکوت بهترین راه حله !

جواب کامل رسول را بخون:

نقل‌قول
اگه میخوای خود لینوکس رو کامپایل کنی پس برو سایت kernel.org نسخه‌ی لینوکس موردنظر رو بگیر و شروع کن به کامپایل کردن. البته سورسش هم باید بشینی بخونی تا بفهمی داری چکار میکنی و سیستم چجوری کار میکنه. بعد باید بری سراغ کامپایل کردن ابزارهای گنو تا سیستمت بوت بشه.
اینکه از روی یه سی دی دیگه میخوای لینوکس رو نصب کنی، دیگه بهش نصب و راه اندازی از پایه نمیگن. نصب و راه اندازی از پایه یعنی LFS. اینی که شما میگی یعنی یه سی دی بذاری بعد لینوکس و گنو به صورت خیلی ابتدایی نصب بشن روی هاردت و از زمان پارتیشن بندی و تنظیمات رو خودت دستی انجام بدی اونم تحت ترمینال.

سه تا فرضیه هست, اینکه یه توزیع با یه نصاب مثل آرچ می‌خوای نصب کنی یا می‌خوای یه توزیع بسازی که میشه LFS یا میخوای کرنل کامپایل کنی که کوشا لینک داد!
وقتی شما دقیقا معلوم نکنی دنبال چی هستی نمی‌تونی جواب بگیری :) منظور از نصب و راه اندازی از پایه دقیقا چیه؟ نصب یه توزیع از صفر با خط فرمان؟ نوشتن لینوکس؟ کامپایل لینوکس؟ ساخت توزیع؟
« آخرین ویرایش: 29 اسفند 1394، 07:05 ب‌ظ توسط حسین حیدری »
طرفدار انیمه و مانگا - کاربر آرچ لینوکس

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
« پاسخ #12 : 29 اسفند 1394، 08:18 ب‌ظ »
من سوال شما رو خوندم. آیا منظور شما این بود که چگونه:

۱. لینوکس (هسته‌ی سیستم‌عامل) رو ویرایش کنم و مناسب با نیاز خودم تغییرهایی رو درش ایجاد کنم و سپس اون رو کامپایل کنم؟

۲. چگونه هسته‌ای که الآن جدید کامپایل کردم رو روی یک سیستم‌دیگه نصب کنم (حالا با استفاده از سی‌دی یا فلش یا هرچی) به طوری که همزمان با نصب مثلا اوبونتو بجای اینکه هسته‌ی پیش‌فرض نصب بشه، هسته‌ی جدید که خودم ویرایش کردم نصب بشه؟

۳. چجوری یه توزیع از گنو/لینوکس ایجاد کنم با استفاده از نرم‌افزارهایی که خودم دوست دارم باشه (مثلا هسته‌ی جدید خودم و یک سری نرم‌افزارهای پایه‌ای برای کار با گنو/لینوکس) و سپس اون رو به صورت iso بدم یه یکی بریزه روی فلش و نصب کنه؟

آنلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3504
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
« پاسخ #13 : 29 اسفند 1394، 09:34 ب‌ظ »
بیا از این صحبت ها نکنیم ، چون شما یه چیزی میگی بعد من یه چیز دیگه میگم از موضوع تاپیک دور میشیم
بزرگترین کمکی که میتونیم به همدیگه بکنیم اینه که نصیحت های اخلاقی مون رو برای خودمون نگه داریم .
اگر فقط باقی دوستان هم مثل نیمه ی اول پاسخ شما جواب های مرتبط به سوال بنده بدن ممنون میشم

خب پس تکلیف مشخص شد. من دیگه مثل قدیم اعصاب حرف زدن ندارم.
هرچی پیش میریم، سوال های این انجمن از آستانه‌ی تحمل ما میزنه بالاتر. بهتره یه فکری به حال جدیدالورود های لینوکس ایران بشه.
از این تاپیک یه چیزی رو خیلی خوب متوجه شدم:
" هیچ وخ جواب یه کاربر تازه کار رو ندم. سنگین‌ترم "
حالا میفهمم چرا کاربرای قدیمی این انجمن دیگه اینجا فعالیت نمی کنن  :)
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین koosha

• Hero Member
  • *
« پاسخ #14 : 29 اسفند 1394، 10:46 ب‌ظ »
واقعا همینطوره . سوالات به طور دیوانه واری تکراری هستند . خب طبیعیه که آدم حوصلش سر میره و کسانی مثل کاربران قدیمی همونطور که گفتید فعالیتشون کم میشه . من هم فکر میکنم یک فکری باید کرد . شاید یکی از راه حل ها تولید محتوا باشه . خیلی وقته دیگه محتوای آموزشی جدید قرار نمیگیره و خب روی سطح دانش و درنتیجه سوال هایی که پرسیده خواهند شد اثر می گذاره تا حدودی . باز هم نمیدونم ، این انجمن عملا رشد علمی ای نداره ...
GNU/Linux
Debian8
I3 WM