انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: راهنمایی در مورد نحوه پارتیشن بندی برای چندین سیستم عامل در کنار هم  (دفعات بازدید: 4405 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Cooki Surf

• Newbie
  • *
  • ارسال: 10
سلام و عرض ادب

من می خوام چندین سیستم عامل رو به صورت مستقل در کنار هم نصب کنم

اول بگم چه سیستم عامل هایی رو می خوام نصب کنم که بهتر بتونید راهنمایی کنید

ویندوز 7
ویندوز 8.1
لینوکس اوبونتو یا فدورا
لینوکس بک ترک
کالی لینوکس

سیستم مورد نظر 8G رم و 1TB هارد داره
من قبلا" ویندوز 7 رو در کنار اوبونتو به صورت dual boot نصب کردم اما پارتیشن بندی برای چند لینوکس یه خرده مشکله البته من فقط می خوام بدونم برای هر توزیع لینوکس باید یک پارتیشن swap ایجاد کنم یا نیاز نیست (برای محکم کاری می خوام از swap استفاده کنم راهنمایی کنید چطور برای هر سه توزیع یک swap ایجاد کنم)و اینکه هارد من از MBR استفاده می کنه و بیشتر از 4 تا پارتیشن Primary نمیشه ایجاد کنم، اگر یکی از توزیع های لینوکس رو در پارتیشن از نوع Logical بنصبم مشکلی نداره یا هر سه توزیع رو در پارتیشن های Logical نصب کنم بهتره ؟

در مورد پارتیشن boot/ نیازی به ایجاد هست یا خیر؟
در ضمن من بعد از نصب سیستم عامل ها می خوام منوی بوت رو با نرم افزار EasyBCD تنظیم کنم به صورتی که دیگه با این صفحه http://www.just.edu.jo/~mzali/courses/Fall13/Cis345/files/dual-boot-windows-7-ubuntu_files/dual-ubuntu-grub.png روبرو نشم و منوی بوت به این شکل http://winpoin.com/wp-content/uploads/2014/04/ubuntuwindows_24.jpeg تنظیم بشه نحوه تنظیمات رو در نرم افزار EasyBCD رو توضیح بدید

دوستان اگر به این شکل پارتیشن بندی کنم مشکلی به وجود نمییاد؟

من یک پارتیشن برای home/ در نظر گرفتم برای 3 توزیع از لینوکس این کار مشکلی ایجاد نمی کنه ؟

لطفا" راهنمایی کنید
« آخرین ویرایش: 01 فروردین 1395، 02:27 ق‌ظ توسط Cooki Surf »

آفلاین علی میرجمالی

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 86
چرا چند مشکل می‌خوری.

اول اینکه در پارتیشن بندی MBR که مورد نظر شما است، کلاً می‌شود ۴ پارتیشن داشت که این شامل پارتیشن extended که قرار است پارتیشن‌های Logical در آن ساخته شود هم می‌شود. الان شما در عکسی که گذاشتی، چهار پارتیشن Primary در نظر گرفته‌اید و یک پارتیشن Extended که چنین چیزی ممکن نیست. توصیه می‌کنم که ساختار پارتیشن بندی MBR را روی ویکیپدیا و سایر منابع انجمن و وب مطالعه کنید.

دوم اینکه Kali Linux در واقع همان نسخه بعدی Backtrack است. فقط ابزارها به روز شده و یک سری ابزار اضافه شده و از هسته Ubuntu به هسته Debian سوییج کرده‌اند. بنابراین اگر kali نصب می‌کنی، دیگر نیازی به Backtrack نداری.

سوم اینکه اگر ویندوز را به صورت پیش فرض نصب کنی، یک پارتیشن اضافی Primary از نوع NTFS میسازد برای Boot Manager خودش. البته می‌توان جلوی این کار را گرفت و خودت با diskpart ویندوز دستی پارتیشن بسازی. اگر در گوگل جستجو کنی، روش آن را پیدا می‌کنی.

من با چند مورد دیگر این پارتیش بندی و این مجموعه از سیستم عاملها مشکل دارم که نمی‌گویم. چونکه فقط نظر شخصی من است. تکنیکی نیست.

آفلاین Cooki Surf

• Newbie
  • *
سلام
دوست عزیز ممنون از راهنمایتون

در مورد کالی و بک ترک باید بگم که من به این دو سیستم عامل احتیاج دارم
در مورد ساختار پارتیشن بندی MBR مطالعه کردم اما من می خوام هر 5 سیستم عامل در پارتیشن های Primary نصب کنم ؟
که متأسفانه فقط 3 تا از سیستم عامل ها رو می تونم در Primary نصب کنم
در مورد swap باید چی کار کنم برای هر سیستم عامل یکی ایجاد کنم، موقع نصب اتوماتیک شناسایی میشه؟

اگر ممکنه بیشتر توضیح بدید تا کامل متوجه بشم که به بهترین روش پارتیشن بندی کنم

با تشکر
« آخرین ویرایش: 01 فروردین 1395، 04:43 ق‌ظ توسط Cooki Surf »

آفلاین x

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 561
نقل‌قول
در مورد ساختار پارتیشن بندی MBR مطالعه کردم اما من می خوام هر 5 سیستم عامل در پارتیشن های Primary نصب کنم ؟
که متأسفانه فقط 3 تا از سیستم عامل ها رو می تونم در Primary نصب کنم
در مورد swap باید چی کار کنم برای هر سیستم عامل یکی ایجاد کنم، موقع نصب اتوماتیک شناسایی میشه؟
سلام
بر روی هر هارد دیسک حده اکثر ۴ پارتیشن Primary می توان ایجاد کرد
دوست عزیز شما میتونید
3 پارتیشن (Primary)ایجاد کنید
و 1 پارتیشن (Extended)ایجاد کنید(که این پارتیشن هم با فرمت Primary ایجاد میشود)این نوع پارتیشن یک نوع تقسیم بندی مجازی میسازه تا بتونید پارتیشن های بیشتری ایجاد کنید(با فرمت Logical)
و تا 23 پارتیشن Logical میتونید ایجاد کنید
در مورد swap هم یک پارتیشن برای توزیع های لینوکس کافی است

(لینوکس فابلیت نصب بر روی هر دو فرمت(Primary Logical) رو داره)

آفلاین Cooki Surf

• Newbie
  • *
سلام
ممنونم از شما
من هم بعد از چندین بار امتحان به این نتیجه رسیدم که باید در MBR دو پارتیشن برای ویندوز و از نوع Primary ایجاد کنم وبرای توزیع های لینوکس هم یک Extended ایجاد کنم و مابقیه پارتیشن ها رو از نوع Logical ایجاد کنم

ولی در مورد پارتیشن swap اطلاعی نداشتم
در مورد پارتیشن home/ اگر یکی ایجاد کنم برای همه توزیع ها میشه از همین استفده کنم؟
البته من جدول پارتیشن بندیم رو از MBR به GPT تغییر دادم ولی متأسفانه یکسری مشکل ایجاد کرده (در GPT پارتیشن ها با برنامه Gparted نمایش داده نمیشدن و حتی با خود این برنامه MBR رو به GPT تغییر دادم ولی ویندوز نصب نمیشد که مجبور شدم با خود ویندوز از طریق یکسری دستور این کارو انجام بدم که بازم مشکل داره پارتیشن برای لینوکس نمی شد تعریف کنم که دیگه بیخیالش شدم)

در هر صورت ممنون
« آخرین ویرایش: 01 فروردین 1395، 12:31 ب‌ظ توسط Cooki Surf »

آفلاین x

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 561
در مورد پارتیشن home/ اگر یکی ایجاد کنم برای همه توزیع ها میشه از همین استفده کنم؟
بله میشه
ولی نام یوزرها یکی نباشه

آفلاین MiLaD.TechS

• Full Member
  • *
  • ارسال: 117
  • Stubborn Noob XD
دوست عزیز من توصیه میکنم دیسک رو به GPT تغییر بدی تا دیگه محدودیت تعداد پارتیشن نداشته باشی , دلیله اینم که روی GPT موفق به نصب ویندوز نشدی اینه که وقتی دیسک رو به GPT تغییر میدی باید تمامی CD/DVD/Flash های نصب سیستم عامل هارو روی UEFI لود کنی , به صورت پیشفرض دیسکهای نصب سیستم عامل میره روی BIOS/UEFI-CSM , شما باید برای نصب از UEFI وقتی سیستم روشن میشه بری توی بایوس و توی قسمت بوت درایوی که دیسک نصب سیستم عامل توشه اونجا دوبار نوشته شده ولی کنار یکیشون نوشته UEFI , روش دیگه هم زدن دکمه ESC ( برای برندهای مختلف کاپیوتر متفاوت هست ) منوی One Time Boot رو بیارید و اونجا درایو مربوط که بقلش نوشته UEFI رو انتخاب کنید.
دلیل این هم که Gparted موفق نشده پارتیشن های شمارو لود کنه اینه که شما از Ubuntu Live توی حالت Bios/UEFI-CSM استفاده کردید درحالی که دیسکتون GPT بوده.
« آخرین ویرایش: 04 فروردین 1395، 07:27 ب‌ظ توسط MiLaD.TechS »
...Microsoft Windows Assumes I Am Not Smart

Linux Demands That I Prove It