انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: مفهوم دستورات تعمیر گراب چیه؟  (دفعات بازدید: 772 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 845
  • میلاد فشی
مفهوم دستورات تعمیر گراب چیه؟
« : 16 اردیبهشت 1395، 09:24 ب‌ظ »
من هر موقع گراب خراب میشه و بالا نمیاد.با یه Ubuntu به صورت LIVE وارد محیط ترمینال میشم.و دستورات زیر رو مینویسم
sudo mount /dev/sdxy /mntsudo grub-install --root-directory=/mnt/ /dev/sdx
همون طور که شما بهتر میدونید.sdxy پارتیشن root هستش.با دستور sudo blkid هم میشه پارتیشن root رو به کمک label پیدا کرد.sdxy مثلا میتونه sda1 باشه.
و با همین دستورات به راحتی گراب تعمیر میشه.
ولی من دقیقا نمیدونم این دو دستور فلسفه اش چیه.حفظ اش کردم.دوست دارم بدونم چرا باید نوشت :
root-directory = /mnt
 اگر کسی میتونه دلیل این دستورات و مفهوم اش رو بگو ممنون میشم
کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند: کتابهایی که می‌خوانید و انسانهایی که ملاقات می‌کنید. (مک لوهان)
To love GNU/Linux, you don't need to hate Microsoft

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19713
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
پاسخ : مفهوم دستورات تعمیر گراب چیه؟
« پاسخ #1 : 16 اردیبهشت 1395، 11:29 ب‌ظ »
می‌گه شاخهٔٔ ریشهٔ سامانه رو /mnt/ در نظر بگیر. چرا؟ چون تو ریشهٔ سامانهٔ اصلی رو روی /mnt/ سوار کردی.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
« پاسخ #2 : 19 اردیبهشت 1395، 11:56 ب‌ظ »
می‌گه شاخهٔٔ ریشهٔ سامانه رو /mnt/ در نظر بگیر. چرا؟ چون تو ریشهٔ سامانهٔ اصلی رو روی /mnt/ سوار کردی.
sudo grub-install --root-directory=/mnt/ /dev/sdx

خوب در دستور بالا مبدا(Source) و مقصد(destination) کدومه!؟

یه کمی گنگه.و با مسما نیست.
مثلا توی ویندوز برای تعمیر بوت از دستور bootrec (boot record) استفاده میشه.و پارامترهای fixmbr برای درست کردن master boot record و rebuildBCD (rebuild boot configuration data) و fixboot همشون توی ذهن باقی میمونه
با این که توی خیلی از موارد از گنو/لینوکس خوشم میاد.ولی چرا لینوکس اسم نرم افزارهاش با مسما نیست!!!  دستوراتش گنگه(نه همش ، بعضی هاش) .این باعث میشه درکش نکنی و حفظ ات نشه!
کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند: کتابهایی که می‌خوانید و انسانهایی که ملاقات می‌کنید. (مک لوهان)

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19713
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #3 : 21 اردیبهشت 1395، 01:13 ب‌ظ »
اتّفاقاً دستورات یونیکس راحت‌ترین و بامعنی‌ترین ساختار رو دارن. مشخص این‌جاست که دنبال مبدأ و مقصد هستی که چنین چیزی وجود نداره اصلاً. خیلی ساده گفته با در نظر گرفتن ریشه در این‌جا، گراب رو با دسترسی ریشه در این‌جا نصب کن
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
« پاسخ #4 : 21 اردیبهشت 1395، 09:55 ب‌ظ »
اتّفاقاً دستورات یونیکس راحت‌ترین و بامعنی‌ترین ساختار رو دارن. مشخص این‌جاست که دنبال مبدأ و مقصد هستی که چنین چیزی وجود نداره اصلاً. خیلی ساده گفته با در نظر گرفتن ریشه در این‌جا، گراب رو با دسترسی ریشه در این‌جا نصب کن
sudo grub-install --root-directory=/mnt/ /dev/sdx
شاید شما درست بگی.من به دید مبدا و مقصد بهش نگاه کردم.حالا درک من از این دستورات اینه :
با دستور sudo mount /dev/sdxy /mnt پارتیشن روت که در dev/sdxy قرار دارد در دایرکتوری mnt/ مونت میشود. بعدش با دستور grub-install بهش میگیم دایرکتوری روت mnt/ میباشد.و Hard Device روت هم dev/sdx/ میباشد.فکر میکنم درک درستی داشته ام.
حالا به جای دو دستور بالا نوشت :
sudo grub-install --root-directory=/dev/sdxy /dev/sdx
ممنون از دانیال بهزادی عزیز
« آخرین ویرایش: 21 اردیبهشت 1395، 09:57 ب‌ظ توسط milad.ir86 »