انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: سوال در مورد raid 1 نرم افزاری  (دفعات بازدید: 1014 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین yones_safari

• Newbie
  • *
  • ارسال: 13
سوال در مورد raid 1 نرم افزاری
« : 01 تیر 1395، 06:14 ب‌ظ »
سلام
من یه سرور دارم که دوتا هارد ssd 480 داره و امکان raid سخت افزاری نداره. پس باید رید نرم افزاری پیاده کنم.
میخوام روش raid 1 رو پیاده سازی کنم. حالا سوالم اینه:
1- آیا سیستم عامل هم به هارد اسلیو کپی میشه از هارد مستر؟ بله / خیر
در صورتی که جواب بله است : آیا در صورتی که هاردی که سیستم عامل از آن لود شده بسوزه سیستم به کار خودش ادامه میده یعنی هارد اسلیو میاد تو مدار یا سیستم عامل ریستارت میشه تا از روی هارد دیگه از ابتدا لود بشه؟
در صورتی که جواب خیر است : پس هاردی که سیستم عامل روش هست بسوزه سیستم داون میشه و بالا نمیاد چون سیستم عامل روی اون یکی نیست.

آفلاین علی میرجمالی

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 86
پاسخ : سوال در مورد raid 1 نرم افزاری
« پاسخ #1 : 01 تیر 1395، 07:36 ب‌ظ »
روشهای متنوعی برای پیاده سازی RAID 1 نرم افزاری خواهید داشت. از LVM گرفته تا BTRFS (که من توصیه می‌کنم) تا ZFS که این اواخر اوبونتو و دبیان پشتیبانی می‌کنند (و من توصیه نمی‌کنم)

این امکان وجود دارد که اطلاعات پارتیشن ریشه، پارتیشن بوت و ... را به کمک RAID1 محافظت کرد.

در این ویدیو که اواخر دیدم، روش کار با BTRFS شرح داده شده. از نظر من به LVM مزیت دارد.

http://www.youtube.com/watch?v=6DplcPrQjvA

اگر درست عمل کنید در این حد است که حتی boot loader هم sync خواهد بود و از روی هر کدام از SSD ها می‌تواند کامپیوتر را بوت کرد. می‌توانید اول در یک ماشین مجازی با دو هارد مجازی ۸ گیگ امتحان کنید تا دستتان راه بیفتد.

آفلاین yones_safari

• Newbie
  • *
  • ارسال: 13
« پاسخ #2 : 01 تیر 1395، 07:54 ب‌ظ »
آیا در صورتی که هاردی که سیستم عامل از آن لود شده بسوزد بدون ریستارت سیستم بین هارد ها سوئیچ میشود یا با ریستارت سیستم؟
این تغییر هارد به صورت اتوماتیک انجام میشود یا دستی باید خودم موقع بروز مشکل هارد بوت رو تغییر بدم؟
سیستم عامل centos هست
« آخرین ویرایش: 01 تیر 1395، 07:57 ب‌ظ توسط yones_safari »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19713
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #3 : 02 تیر 1395، 10:29 ق‌ظ »
بدون ری‌استارت و به صورت خودکار. فرق رید با بک‌آپ همینه!
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن