انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: open suse در ایران  (دفعات بازدید: 13221 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین amir2009

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 452
پاسخ : open suse در ایران
« پاسخ #15 : 05 تیر 1395، 10:24 ب‌ظ »
من از اپن سوزه خیلی خوشم میاد.شناسایی سخت افزار بی نطیره.
ولی ضعفهایی هم داره.غیر از مشکوک بودن قرارداد با مایکروسافت فقط میزکار کادی ای بی نقص کار میکنه و من چون گنوم رو میپسندم محدودیت دارم.
از نظر نصب بسته هم گاهی اوقات به مشکل میخوری.چون به قرار دادن بسته در مخازن اصلی سختگیری بیش از حد داره و مشکل ایجاد میکنه.
در کل بسیار کار کردن با اون لذت بخشه ولی همچنان من فدورا رو ترجیح میدم.

آفلاین کیهان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1054
  • Debian User
    • کیهان
« پاسخ #16 : 05 تیر 1395، 10:28 ب‌ظ »
من تو همه عمرم فقط یک نفر دیدم که اوپن‌سوزه استفاده می‌کرده اون هم، چندسال قبل مهاجرت کرد به اوبونتو.

مثلا Nvidia راه‌انداز CUDA رو برای این توزیع‌ها داده بیرون و میشه دانلود کرد:

https://developer.nvidia.com/cuda-downloads

فدورا، اوپن‌سوزه، RHEL، سنت‌او‌اس، سوزه، استیم‌او‌اس، اوبونتو.
اوپن سوزه بی نظیره
هرکسی با اوپن سوزه کارکرده باشه میدونه جه لذتی داره
من توش لذتی ندیدم روی یکی از لب‌تاپ‌هام نصب و خیلی وقته استفاده نکردم ازش ترجیح دادم دبیان نصب کنم
این کاملا سلیقه‌ای توی ایران و هر کشور دیگه مردم دنبال اینن که کارشون سریع و راحت راه ببیوفته جالا میخواد هر سیستم‌عاملی باشه

آفلاین alirizehvandi

• Full Member
  • *
  • ارسال: 100
« پاسخ #17 : 05 تیر 1395، 10:41 ب‌ظ »
من از اپن سوزه خیلی خوشم میاد.شناسایی سخت افزار بی نطیره.
ولی ضعفهایی هم داره.غیر از مشکوک بودن قرارداد با مایکروسافت فقط میزکار کادی ای بی نقص کار میکنه و من چون گنوم رو میپسندم محدودیت دارم.
از نظر نصب بسته هم گاهی اوقات به مشکل میخوری.چون به قرار دادن بسته در مخازن اصلی سختگیری بیش از حد داره و مشکل ایجاد میکنه.
در کل بسیار کار کردن با اون لذت بخشه ولی همچنان من فدورا رو ترجیح میدم.
کدام توزیع هست که نقص نداشته باشه؟
اما تفاوتهای جالب اوپن سوزه:
اوپن سوزه از نصب گرفته (که با اکثر توزیع ها فرق داره )مثل انتخاب پکیج ها هنگام نصب
تا داشتن همزمان تعداد زیادی محیط کار
تا لذت واقعی KDE (که در هیج توزیع دیگری KDE این زیبایی رو نداره)
تا YaST
و...
« آخرین ویرایش: 05 تیر 1395، 10:43 ب‌ظ توسط alirizehvandi »

آفلاین aleXx

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 78
« پاسخ #18 : 26 تیر 1395، 11:07 ب‌ظ »
کرنل(هسته) لینوکس با سخت افزار کامپيوتر ارتباط برقرار میکنه
اوپن‌ سوزه هم مثل دیگر توزیع ها از کرنل لینوکس استفاده میکنه

انودیا فقط برای یه توزیع درایور گرافیک می‌ده و اونم سوزه هستش چون شرکت تجاری که سوزه را پشتیبانی می‌کنه احتمالا یه مبلغی پرداخت کرده به انودیا! بسته‌های RPM که مربوط به درایور کارت گرافیک انودیا هستند توی مخازن سوزه وجود دارند, شما توی توزیع‌هایی مثل اوبونتو مینی, آرچ, دبیان نت بیسد, جنتو و ... هم خودتون باید درایور کارت گرافیک را نصب کنید تا بتونید راحت‌تر فیلم ببینید, بازی کنید و ... پس همه چیز کرنل نیست, من پیشنهاد می‌کنم مطالعتون را در روز بیشتر کنید :)

شما اینایی که میگی رو از کجا میاری دقیقا؟
همونطور که  اون دوستمون گفت تو لینوکس درایور ها در فضای کرنل کار میکنن یعنی درایور هم نصب کنی در اصل کرنل رو پچ کردی
لینوکسم لینوکسه
انویدیا هم برای همه داره میده
تو همون اوبونتو بری قسمت درایور رو باز کنی میتونی راحت درایور انویدیا رو انتخاب کنی
یا مثلا تو مانجارو که ارچ بیس هست هم خودش نصب میشه برای خیلی کارتا
اینا هم مثال بودن وگرنه برای تک تک توزیع ها وجود داره

وفتی خودتون از مسئله ایی اطلاع کامل ندارید لطفا:
1-انقدر راحت اطلاعات غلط از خودتون تولید نفرمایید
2-انقدر راحت به بقیه پیشنهاد مطالعه ندید

آفلاین aleXx

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #19 : 26 تیر 1395، 11:11 ب‌ظ »
در مورد موضوع اصلی تایپیک باید بگم خوب جامعه کاربری توزیع های دیگه از اوبونتو کوچیک ترن معمولا
اپن سوزه هم همینطوره
قدیما یه انجمن ایرانی داشت که پا به پای همین انجمن فعالیت میکرد و خیلی هم خوب بود
ولی کم کم متروکه و تعطیل شد

ولی توزیع خیلی خوبیه
من شخصا بهترین تجربه از KDE و یکی از بهترین تجربه هام از دسکتاپ لینوکسی رو با همین اوپن سوزه داشتم

آفلاین s1mpleworld

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 309
« پاسخ #20 : 27 تیر 1395، 10:11 ق‌ظ »

انودیا فقط برای یه توزیع درایور گرافیک می‌ده و اونم سوزه هستش چون شرکت تجاری که سوزه را پشتیبانی می‌کنه احتمالا یه مبلغی پرداخت کرده به انودیا! بسته‌های RPM که مربوط به درایور کارت گرافیک انودیا هستند توی مخازن سوزه وجود دارند, شما توی توزیع‌هایی مثل اوبونتو مینی, آرچ, دبیان نت بیسد, جنتو و ... هم خودتون باید درایور کارت گرافیک را نصب کنید تا بتونید راحت‌تر فیلم ببینید, بازی کنید و ... پس همه چیز کرنل نیست, من پیشنهاد می‌کنم مطالعتون را در روز بیشتر کنید :)

همونطور که  اون دوستمون گفت تو لینوکس درایور ها در فضای کرنل کار میکنن یعنی درایور هم نصب کنی در اصل کرنل رو پچ کردی
لینوکسم لینوکسه
تو همون اوبونتو بری قسمت درایور رو باز کنی میتونی راحت درایور انویدیا رو انتخاب کنی

درود.

متهم کردن بدون دلیل دیگران کار شایسته ای نیست. فرضا کاربر مربوطه اطلاعات غلط داده باشه ، نباید اینگونه متهم بشه.

خودتون هم اگر یک سر به سایت download.nvidia.com بزنین می بینین در بین توزیع های لینوکس، فقط opensuse هستش که به صورت رسمی از طرف nvidia فایل rpm داره. برای سایر توزیع های لینوکس فقط یک فایل run آپلود کرده، توزیع های دیگه بسته ی مناسب توزیعشون رو از روی این فایل تولید می کنند.
با افتخار قدرت گرفته از Fedora 32

آفلاین Nelliel

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2151
  • Nelliel Tu Odelschwanck
« پاسخ #21 : 27 تیر 1395، 11:04 ق‌ظ »

لینوکسم لینوکسه

اولا لینوکس, لینوکس نیست!
دوماتوی اوبونتو هم شما درست می‌گی, میری توی قسمت Additional Drivers یه تیک میزنی بعدم یا اکس می‌ترکه یا کرنل پانیک میشه! (در بعضی مواقع هم درست کار می‌کنه!)
من خیلی وقت هست که یکی از کاربران آرچ هستم,(در حال حاضر به یه دلیلی آرچ ندارم) اما هیچ وقت توی مانجارو چیزی خودش نصب نمی‌شه! مانجارو هیچ قسمت خاصی را برای درایور گرافیک نداره! باید بری نسبت به کارت گرافیکت ویکی آرچ را بخونی و دردسر بکشی تا شاید بتونی مشکلت را با سخت افزارت رفع کنی! اگر فکر می‌کنی چرت می‌گم توی انجمن آرچ فارسی, همین انجمن و انجمن در قسمت سرچ دنبال مشکلات با کارت گرافیک باش تا بدونی که درایور نصب کردن خریدن پفک از در مغازه نیست!

پیشنهاد مطالعه دادن چیز بدی نیست! اگر جنبه نداری کسی بهت کتاب پیشنهاد کنه, بگه مطالعه کن, بگه فلان مقاله را بخون, به ما ربطی نداره!

خب بر فرض مثال من اطلاعات غلط دادم, ثابت کن که خیلی راحت میشه توی همه‌ی توزیع‌ها درایور گرافیک را نصب کرد و COD بازی کرد!!! من اگه بگم با انودیا تو آرچ و اوبونتو مشکل داشتم می‌تونم ثابت کنم و لینک سوالات هزاران نفر را توی همین انجمن بدم وقتی که یه تیک توی Additional Drivers می‌زنن و اکس می‌ترکه یا در به در دنبال راه حل برای رفع مشکل کرنل پانیک هستند!

اون چیز‌هایی هم که در Additional Drivers اوبونتو دیدی, همش را جامعه کاربری درست کرده, هیچ کدومش از طرف خود انودیا نیست!
طرفدار انیمه و مانگا - کاربر آرچ لینوکس

آفلاین aleXx

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #22 : 28 تیر 1395، 10:16 ق‌ظ »

لینوکسم لینوکسه

اولا لینوکس, لینوکس نیست!
دوماتوی اوبونتو هم شما درست می‌گی, میری توی قسمت Additional Drivers یه تیک میزنی بعدم یا اکس می‌ترکه یا کرنل پانیک میشه! (در بعضی مواقع هم درست کار می‌کنه!)
من خیلی وقت هست که یکی از کاربران آرچ هستم,(در حال حاضر به یه دلیلی آرچ ندارم) اما هیچ وقت توی مانجارو چیزی خودش نصب نمی‌شه! مانجارو هیچ قسمت خاصی را برای درایور گرافیک نداره! باید بری نسبت به کارت گرافیکت ویکی آرچ را بخونی و دردسر بکشی تا شاید بتونی مشکلت را با سخت افزارت رفع کنی! اگر فکر می‌کنی چرت می‌گم توی انجمن آرچ فارسی, همین انجمن و انجمن در قسمت سرچ دنبال مشکلات با کارت گرافیک باش تا بدونی که درایور نصب کردن خریدن پفک از در مغازه نیست!

پیشنهاد مطالعه دادن چیز بدی نیست! اگر جنبه نداری کسی بهت کتاب پیشنهاد کنه, بگه مطالعه کن, بگه فلان مقاله را بخون, به ما ربطی نداره!

خب بر فرض مثال من اطلاعات غلط دادم, ثابت کن که خیلی راحت میشه توی همه‌ی توزیع‌ها درایور گرافیک را نصب کرد و COD بازی کرد!!! من اگه بگم با انودیا تو آرچ و اوبونتو مشکل داشتم می‌تونم ثابت کنم و لینک سوالات هزاران نفر را توی همین انجمن بدم وقتی که یه تیک توی Additional Drivers می‌زنن و اکس می‌ترکه یا در به در دنبال راه حل برای رفع مشکل کرنل پانیک هستند!

اون چیز‌هایی هم که در Additional Drivers اوبونتو دیدی, همش را جامعه کاربری درست کرده, هیچ کدومش از طرف خود انودیا نیست!

شما یه طوری صحبت میکنی انگار استاد بقیه بودی تو دانشگاه، ماها تازه لینوکس نصب کردیم یه چیزایی دیدیم حالا شما قراره به ما یاد بدی.
پسر جان اگه این عکسی که گذاشی عکس خودت باشه که من اندازه سنی که پشت کامپیوتر صرف کردی کاربر لینوکس بودم. اون چیزایی که تو قسمت درایور های اوبونتو دیدم خودم خوب میدونم چیه. لازم نیست شما برا من توضیح بدی.

شمام اگه نمیدونی بهتره بدونی اون درایور که نوشته nvidia binery از طرف انویدیاست و فقط اون xorg ها از طرف جامعه کاربریه.
مانجارو هم با ارچ فرق داره و فرقشم مثل تفاوت اوبونتو دبینه تقریبا. توی ارچ پارتیشن بندی هم کار سختی برای بعضیا چه برسه به نصب درایور. من گفتم مانجارو و مثالم این بود چون خودم شخصا تجربه نصب اتوماتیک درایور انویدیا رو روی مانجارو از طریق اپدیت هاش تجربه کردم. یعنی دو تا مثالم رو خودم انجام دادم که حرفی توش نباشه حداقل پیش خودم.

پیشنهاد مطالعه هم از طرف شخصی که خودش داره اطلاعات غلط میده چیز مسخره ایه و وقتی اینطوری بیان میشه یجور مغالطه است بیشتر. اتفاقا ادمای مثل شما استفاده اش میکنن که فکر میکنن استاد بقیه ان و خیلی اطلاعات دارن نسبت به بقیه.

در نهایت من نیازی ندارم به شما چیزی رو ثابت کنم. شما هرجور دوست داری فکر کن و هرجور دوست داری رفتار کن.
اشتباه از من بود در واقع که با ادمی که منطق و سواد لازم برا بحث نداره و فکر میکنه علامه دهره بحث باز کردم.

پوزش میطلبم از همه عزیزان انجمن
با تشکر

آفلاین s1mpleworld

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #23 : 28 تیر 1395، 02:01 ب‌ظ »
دوستان خواهشا یکم با احترام با هم صحبت کنید. نهایتا یکی درست میگه یکی اشتباه، قرار نیست به خاطر یک اشتباه همدیگه رو بکشیم که!

--------------------------

برای رفع ابهام ، اطلاعات فایل control.tar.gz رو که از یکی از پکیج ها بدست اومده رو در اختیارتون قرار میدم. بسته های درایورnvidia از لینک زیر قابل دریافت هستند:

http://archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/restricted/n/nvidia-graphics-drivers-361/

اطلاعات یکی از فایل ها:

Package: libcuda1-361-updates
Source: nvidia-graphics-drivers-361
Version: 361.42-0ubuntu2
Architecture: amd64
Maintainer: Ubuntu Core Developers <ubuntu-devel-discuss@lists.ubuntu.com>
Installed-Size: 17
Depends: libcuda1-361
Section: restricted/misc
Priority: optional
Description: Transitional package for libcuda1-361
 This is a transitional package for libcuda1-361, and can be
 safely removed after the installation is complete.

اطلاعات قسمت maintainer نشون میده که این پکیج توسط گروه اوبونتو (و نه nvidia) ایجاد شده
« آخرین ویرایش: 28 تیر 1395، 02:03 ب‌ظ توسط s1mpleworld »

آفلاین aleXx

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #24 : 28 تیر 1395، 09:58 ب‌ظ »
دوستان خواهشا یکم با احترام با هم صحبت کنید. نهایتا یکی درست میگه یکی اشتباه، قرار نیست به خاطر یک اشتباه همدیگه رو بکشیم که!

برای رفع ابهام ، اطلاعات فایل control.tar.gz رو که از یکی از پکیج ها بدست اومده رو در اختیارتون قرار میدم. بسته های درایورnvidia از لینک زیر قابل دریافت هستند:

اطلاعات یکی از فایل ها:

اطلاعات قسمت maintainer نشون میده که این پکیج توسط گروه اوبونتو (و نه nvidia) ایجاد شده

اولا که موضوع بخث این نبوده و نیست که کارت گرافیک حالا توسط کی پکیجش اماده شده.
موضوع این بود که میگفتن انویدیا فقط برا سوزه درایور میده و تو بقیه توزیع ها نمیشه درایوری که توسط انویدیا باشه و اصلا درست کار کنه پیدا کرد
که ما گفتیم اینطوری نیست و طوری باهامون صحبت شد انگار شاگردای ایشونیم

دوما اگر قضیه بنا بر لینک دادن اینا باشه که خوب بفرماید:
http://www.nvidia.com/download/driverResults.aspx/105343/en-us
میتونید توضیحاتشم مطالعه بفرمایید.

چیزی که مهم تر از همه است اینه که من از لحن ایشون که توضیحم دادم همون بالا چطوریه عصبانی شدم. وگرنه اصلا بحث سر همچین قضیه ایی خنده داره.

آفلاین s1mpleworld

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #25 : 28 تیر 1395، 10:26 ب‌ظ »

اطلاعات یکی از فایل ها:

اولا که موضوع بخث این نبوده و نیست که کارت گرافیک حالا توسط کی پکیجش اماده شده.
موضوع این بود که میگفتن انویدیا فقط برا سوزه درایور میده و تو بقیه توزیع ها نمیشه درایوری که توسط انویدیا باشه و اصلا درست کار کنه پیدا کرد
که ما گفتیم اینطوری نیست و طوری باهامون صحبت شد انگار شاگردای ایشونیم

دوما اگر قضیه بنا بر لینک دادن اینا باشه که خوب بفرماید:
http://www.nvidia.com/download/driverResults.aspx/105343/en-us
میتونید توضیحاتشم مطالعه بفرمایید.

چیزی که مهم تر از همه است اینه که من از لحن ایشون که توضیحم دادم همون بالا چطوریه عصبانی شدم. وگرنه اصلا بحث سر همچین قضیه ایی خنده داره.

درود.

ممنون از توجهتون.

مساله رو بزارین به حساب اینکه دوستمون بد منظور رسوندن. ایشون خواستن بگن که Nvidia فقط برای suse/opensuse درایور اختصاصی میده (در download.nvidia.com اگر برید میبینین فایل درایور برای suse و opensuse کامپایل شده به فرمت rpm و آماده ی نصب هستش ) اون فایل run درایور عمومی لینوکس ها هستش.

دوستان اگر نیاز هست توضیحات اضافی بدین در این مورد، لطفا با آرامش و بدون متهم کردن همدیگه بحث رو ادامه بدین

آفلاین eshahnazi

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 72
« پاسخ #26 : 29 تیر 1395، 12:49 ق‌ظ »

نقل‌قول
دوستان اگر نیاز هست توضیحات اضافی بدین در این مورد، لطفا با آرامش و بدون متهم کردن همدیگه بحث رو ادامه بدین

بیگ بنگ لایک

آفلاین Aaron Swartz

• Newbie
  • *
  • ارسال: 11
« پاسخ #27 : 29 تیر 1395، 10:53 ب‌ظ »

با سلام در مورد درایور انویدیا با فرمت run که توی سایت خوش قرار داده یه تجربه کوچک دارم:

قبلا یه کارت GT210 که پایین ترین و ضعیف ترین کارت گرافیک بود داشتم و روی اوبونتو 14.04 که خواستم درایور رو نصب کنم، دفعه اول که کلا رابط گرافیکی پرید و دوباره اوبونتو رو نصب کردم  ](*,) و دفعه دوم بر اساس یک دستورالعمل که یادم نیست از کجا گیر آورده بودم، درایور رو نصب کردم. وسطای نصب دستورهایی که خودم درکشون نمی کردم رو استفاده میکردم و در نهایت درایور نصب شد ولی تفاوت آنچنانی هم نسبت به قبل ایجاد نشد!

اما چند هفته پیش به سادگی هر چه تمامتر درایور گرافیک amd برای اوبونتو 14.04 رو به سادگی نصب کردم!  \\:D/

اما بنظر من تاپیک از مسیر اصلیش خارج شد  :D
...

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
« پاسخ #28 : 20 امرداد 1396، 04:49 ب‌ظ »
در راستای بحث های صورت گرفته در تاپیک، دیروز یک خبری در رابطه با همکاری سوزه و انویدیا منتشر شد که خوندنش جالبه:

http://phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Tumbleweed-NVIDIA-Driver

اوپن سوزه یکی از بهترین توزیع های گنو/لینوکس است.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند