انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: کار نکردن touchpad در ubuntu 15.04  (دفعات بازدید: 2352 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Mahdi75

• Newbie
  • *
  • ارسال: 2
کار نکردن touchpad در ubuntu 15.04
« : 20 تیر 1395، 05:09 ب‌ظ »
با سلام
من به تازگی ubuntu 15.04 رو نصب کردم رو لب تابم مدلش ASUS n552VW
حالا touchpad کار نمی کنه موس که بهش وصل می کنم کار می کنم حتی صفحه ی لب تاب تاچ اونم کار می کنه ولی touchpad خودش کار نمی کنه :( :( ](*,)
چند تا بست همین جا بود نگا کردم و کلیم سرچ کردم ولی راه مناسبی بیدا نکردم (من تازه کارم )
ممنون می شم کمکم کنید

آفلاین رسول صفری

• Full Member
  • *
  • ارسال: 145
    • رسول صفری |‌Rasool Safari
پاسخ : کار نکردن touchpad در ubuntu 15.04
« پاسخ #1 : 20 تیر 1395، 07:38 ب‌ظ »
اگر اشتباه نکنم عمر نسخه 15.04 به پایان رسیده ...
لطفا با نسخه 16.04 تست کنید ببینید مشکل پابرجاست ؟؟؟
Arch + KDE Plasma 5.9 :)

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19711
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #2 : 21 تیر 1395، 10:14 ق‌ظ »
سلام. اگه گرافیکت AMD نیست، اوبونتو ۱۶.۰۴ رو نصب کن.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Mahdi75

• Newbie
  • *
  • ارسال: 2
« پاسخ #3 : 21 تیر 1395، 12:35 ب‌ظ »
گرافیک لب تابم NVidia gtx 960m
من از اول می خواستم Ubuntu 16.04 نصب کنم و چند بارم نصب کردم ولی بعد از نصب کامل سیستم عمال به کلی بالا نمیومد
خیلی جالب بود هر چند بار یبار شانسی بالا میومد ولی اکثر اوقات تو یه خط گیر می کرد که اولش این بود iwlwifi منم به کلی از نصبش منصرف شدم مجبور شدم نسخه پایین تره Ubuntu رو نصب کنم که همین 15.04 حالا نمی دونم چی کار کنم من باید Ubuntu رو سیستمم باشه اینم که اینجوری شده اگه میشه کمکم کنید
اگه Ubuntu 16.04 رو نصب کنم میشه مشکلشو حل کرد؟

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19711
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #4 : 23 تیر 1395، 12:48 ق‌ظ »
پایین تره؟ ??? مگه میدون باره؟
همون ۱۶.۰۴ رو نصب کن و مشکلش رو رفع کن!
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین s1mpleworld

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 309
« پاسخ #5 : 23 تیر 1395، 02:17 ب‌ظ »
درود.

در ارتباط با مشکل تاچ پد: برخی لپ تاپ های جدید asus از درایور focaltech برای تاچ پد بهره می برند که در نسخه های قدیمی تر کرنل وجود ندارند. لذا تاچ پد در آنها عمل نخواهد کرد. ممکن است درایور تاچ پد شما نیز از نوع focaltech باشد( اگر به ویندوز دسترسی دارید صحت این موضوع را چک کنید)

نسخه ی 14.04 اوبونتو همچنان پشتیبانی می شود. می توانید این نسخه را نصب کنید، در صورت عدم وجود مشکل در بوت سیستم عامل، سیستم عامل خود را به روزرسانی کنید. در صورتی که همچنان مشکل تاچ پد در 14.04 حل نشد، همینجا مجددا مساله را مطرح کنید

###########

اما اگر استفاده از ubuntu 16.04 اجبار است: ممکن است بنا به دلایلی قادر نباشید ubuntu 14.04 را دانلود و نصب کنید. توجه داشته باشید رفع ایراد دلیل فریز شدن ubuntu 16.04 به راحتی میسر نیست. اما در حدس اول احتمال ایراد مشکل شناخته شده ی درایور nouvaeu با سری 900 خانواده ی nvidia باشد. در این صورت باید درایور nouvaeu را بلک لیست کنید.

روش این کار:

زمانی که رایانه روشن شد، صبر کنید تا منوی grub2 ظاهر شود. منوی grub2 شبیه عکس زیر است.

پس از اینکه منوی grub2 ظاهر شد، دکمه ی e از روی کیبورد فشار دهید. حال شما صفحه ای مشابه صفحه ی زیر خواهید دید:

در اینجا قادر خواهیم بود پارامترهای بوت را به صورت موقت تغییر دهیم .
بعد از کلمه ی splash یک فاصله(space) ایجاد کنید و خط زیر را به پارامتر ها اضافه کنید

nouveau.modeset=0

پس از اضافه کردن این خطوط با دکمه های ctrl و X سیستم را بوت کنید. چک کنید ببینید آیا سیستم عامل به خوبی بوت میشود. توجه کنید تنظیمات موقت است و بعد از خاموش شدن رایانه تنظیمات به حالت اولیه باز خواهد گشت و مجددا این تنظیمات را باید اعمال کنید ( در صورتی که بلک لیست کردن nouvaeu جواب داد اعلام کنید تا روش بلک لیست کردن دائمی nouvaeu در همین تاپیک قرار داده شود )
« آخرین ویرایش: 23 تیر 1395، 02:59 ب‌ظ توسط s1mpleworld »
با افتخار قدرت گرفته از Fedora 32