انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: افزایش کیفیت صدا در لینوکس  (دفعات بازدید: 5181 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Sina Deuxshiri

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 92
افزایش کیفیت صدا در لینوکس
« : 19 امرداد 1395، 10:23 ق‌ظ »
سلام

من لینوکس (اوبونتو) را نصب کردم. از همه چیزش راضی هستم، اما کیفیت صدایی که داره اصلا خوب نیست. می‌خواستم بدونم آیا نرم افزار خاصی می‌شناسید که کیفیت صدا و افزایش بده. ممنون میشم اگر راهنماییم کنید  :)

آفلاین Nelliel

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2151
  • Nelliel Tu Odelschwanck
پاسخ : افزایش کیفیت صدا در لینوکس
« پاسخ #1 : 19 امرداد 1395، 11:30 ق‌ظ »
منظورت از کیفیت صدا چیه؟ اوبونتو یه توزیع هست و یه سری ابزار هم برای پخش کردن صدا روش نصب هست (برای مثال pavucontrol, alsa-utils و غیره که هممون می‌دونیم) ولی منظورت را از کیفیت صدای پایین متوجه نمی‌شم!؟
طرفدار انیمه و مانگا - کاربر آرچ لینوکس

آفلاین Sina Deuxshiri

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #2 : 19 امرداد 1395، 02:58 ب‌ظ »
سلام
ابتدا سپاس گذارم برای پاسخ شما :)

به عنوان مثال من یک ویدئو و یا یک موزیک در ویندوز اجرا می‌کنم. یک برنامه‌ای است به نام Dolby Digital Plus که وقتی این نرم افزار اجرا میشه، به شدت کیفیت صدای ویدئو یا موزیک، افزایش پیدا می‌کنه. یا به عنوان مثال اگر با پاور دی وی دی برنامه رُ اجرا کنم هم، کمی در خوب شدن کیفیت صدا تاثیر داره. اما در اوبونتو وقتی دقیقا همون فایل‌ها رُ اجرا می‌کنم، کیفیت صدا به شدت کاهش پیدا می‌کنه، طوری که من مجبور میشم صدا رُ کم کنم تا گوشم اذیت نشه. سوال من این است که آیا نرم افزار خاصی مشابه مثال‌هایی که در ویندوز وجود داره هست یا نه؟ ممنون :)

آفلاین Nelliel

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2151
  • Nelliel Tu Odelschwanck
« پاسخ #3 : 19 امرداد 1395، 06:28 ب‌ظ »
من پخش کننده‌ی VLC را بهت پیشنهاد می‌دم, من با این پخش کننده برای صدا هیج مشکلی ندارم! با دستور زیر هم نصب میشه:

sudo apt install vlc
طرفدار انیمه و مانگا - کاربر آرچ لینوکس

آفلاین afrod

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1526
« پاسخ #4 : 20 امرداد 1395، 02:56 ب‌ظ »
یک برنامه‌ای است به نام Dolby Digital Plus که وقتی این نرم افزار اجرا میشه، به شدت کیفیت صدای ویدئو یا موزیک، افزایش پیدا می‌کنه. یا به عنوان مثال اگر با پاور دی وی دی برنامه رُ اجرا کنم هم، کمی در خوب شدن کیفیت صدا تاثیر داره.
این برنامه ها شاید میان از حداکثر قدرت سخت افزار صدا استفاده می کنند و استفاده درازمدت صدمه میزنه به قطعات، مخصوصا در لپتاپ؛ مثل کاری که اورکلاکینگ روی CPU انجام میده

آفلاین s1mpleworld

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 309
« پاسخ #5 : 20 امرداد 1395، 08:57 ب‌ظ »
درود

درایور صدا در لینوکس alsa هستش که برخلاف درایور ارایه شده در ویندوز (درایور realtek) هست. درایور ویندوز به خوبی کانفیگ شده لذا کیفیت صدای خروجی پس از نصب درایور ویندوز بسیار واضح هستش. در لینوکس این پروسه اتوماتیک نیست و مجبورین اکوالایزر رو خودتون دستی تنظیم کنید. با نرم افزار pulseaudio equalizer می تونین کیفیت خروجی رو تنظیم کنید. البته من نتیجه ی مثبتی نگرفتم با این نرم افزار dolby home v4 اکوالایزر رو عالی تنظیم میکنه
با افتخار قدرت گرفته از Fedora 32

آفلاین tr64

• Newbie
  • *
  • ارسال: 23
« پاسخ #6 : 20 امرداد 1395، 10:40 ب‌ظ »
درود

درایور صدا در لینوکس alsa هستش که برخلاف درایور ارایه شده در ویندوز (درایور realtek) هست. درایور ویندوز به خوبی کانفیگ شده لذا کیفیت صدای خروجی پس از نصب درایور ویندوز بسیار واضح هستش. در لینوکس این پروسه اتوماتیک نیست و مجبورین اکوالایزر رو خودتون دستی تنظیم کنید. با نرم افزار pulseaudio equalizer می تونین کیفیت خروجی رو تنظیم کنید. البته من نتیجه ی مثبتی نگرفتم با این نرم افزار dolby home v4 اکوالایزر رو عالی تنظیم میکنه

سلام. این اپ dolby home v4 نسخه لینوکسی داره؟ من هر چی سرچ کردم ویندوزی هست این اپ!
اگه داره محبت کنید بزارید لینکشو.

آفلاین s1mpleworld

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #7 : 20 امرداد 1395، 11:36 ب‌ظ »
درود

سلام. این اپ dolby home v4 نسخه لینوکسی داره؟ من هر چی سرچ کردم ویندوزی هست این اپ!
اگه داره محبت کنید بزارید لینکشو.

نه عزیز نداره. فکر کنم چون اشاره نکردم dolby home در ویندوز (یعنی کلمه ی ویندوز رو به کار نبردم) باعث سوء برداشت شده

آفلاین Sina Deuxshiri

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #8 : 21 امرداد 1395، 10:17 ق‌ظ »
سلام
ممنون از همه‌ی دوستانی که راهنمایی کردن.
فقط یک سوال دیگه. همانطور که مشاهده می‌کنید یکی از دوستان پاسخ دادند که استفاده‌ی دراز مدت از این سری ابزار‌ها، باعث صدمه زدن به قطات میشه. من الان تقریبا از مدتی که لپ تاپم را خریداری کردم، از این ابزار‌ها استفاده کردم. می‌خواستم مطمئن بشم که آیا واقعا باعث صدمه میشه؟ ممنون.

آفلاین s1mpleworld

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #9 : 21 امرداد 1395، 11:04 ق‌ظ »
سلام
ممنون از همه‌ی دوستانی که راهنمایی کردن.
فقط یک سوال دیگه. همانطور که مشاهده می‌کنید یکی از دوستان پاسخ دادند که استفاده‌ی دراز مدت از این سری ابزار‌ها، باعث صدمه زدن به قطات میشه. من الان تقریبا از مدتی که لپ تاپم را خریداری کردم، از این ابزار‌ها استفاده کردم. می‌خواستم مطمئن بشم که آیا واقعا باعث صدمه میشه؟ ممنون.

نه دوست عزیز به هیچ عنوان صحت نداره
. معمولا درایور هایی که برای چیپ های مختلف میشن، درایور عمومی هستند. یعنی معمولا یک کد چندین چیپست مختلف رو handle میکنه. برخی چیپ ست ها ممکنه قابلیت های ویژه ای داشته باشند که درایور عمومی از اون قابلیت ها پشتیبانی نکنه، لذا ممکنه اون درایور در اون صورت به خوبی کار نکنه. به عنوان مثال ما میایم برای اکثر دستگاهها برای صدا در ویندوز درایور realtek رو نصب می کنیم که در اکثر موارد خوب جواب میده، اما ممکنه برای برخی دستگاهها به خوبی کار نکنه که در اینصورت برای اون چیپ ست های خاص ( نه تمامی چیپ ست ها) dolby (و سایر درایور های بهینه ساز دیکودینگ مثل beats audio) کار رو انجام میده. البته برای چیپ ست بنده (ALC269VC) این مشکل در ویندوز 10 حل شده و بدون dolby درایور realtek به خوبی کار میکنه. (اما درایور آزاد لینوکس یعنی ALSA همچنان حالت عمومی داره و به جز alc262 و alc260 فقط یک ماژول برای سری AlC22X/23x/25x/269/27x/28x/29x/3xx بیرون داده، لذا نمی تونه تمامی قابلیت های مدل بنده رو پشتیبانی کنه)
« آخرین ویرایش: 21 امرداد 1395، 11:17 ق‌ظ توسط s1mpleworld »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19702
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #10 : 22 امرداد 1395، 05:43 ب‌ظ »
البته ALSA راه‌انداز نیست و یه کارساز تولید صداست که خودش از صدها راه‌انداز کارت صدای موجود در لینوکس برای ایجاد صدا بهره می‌گیره.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن