انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: به چه برنامه‌ای می‌توانیم اپن سورس بگوییم؟  (دفعات بازدید: 7338 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین امیرمهری

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1270
  • درورد بر اوبونتو
1- نرم افزار باید بدون نیاز به حق امتیاز یا هر گونه پرداختی برای فروش ، امکان توزیع به صورت آزاد را داشته باشد.
2- سورس برنامه باید شامل برنامه باشد و اجازه توزیع کد برنامه داده بشود(برای مثال از یک صفحه وب قابل دانلود باشد)
3 – کار مشتق شده :
اعمال تغییرات و کارهای بعدی روی برنامه امکان پذیر باشد و این برنامه جدید را بتوان تحت همان شرایط برنامه اولیه و نرم افزار اصلی تکثیر کرد.
4 –نگهداری تمامیت کد منبع اولیه، چه با نیاز به تغییر جهت توزیع به عنوان فایل های وصله ای ، و چه با نیاز به وجود نگارش های متفاوت ، ممکن باشد.
5 -هیچگونه تبعیض و تمایزی بین اشخاص و گروهها وجود نداشته باشد
6 - هیچ گونه تبعیض و تمایزی بین هر فعالیتی که در راستای نرم افزار انجام می گیرد ، وجود نداشته باشد
7 - مجوز باید به هرکسی که یک کپی از برنامه را دریافت می کند نیز اختصاص یابد ، بدون اینکه آنها نیاز به توافق و هماهنگی با اجازه نامه ی دیگری داشته باشند
8 - مجوز نباید به محصول یا توزیع خاصی اختصاص داشته باشد
9 - مجوز ، نباید به دیگر نرم افزار‌هایی که در طول پروژه‌ی مجوز گرفته‌ی جاری ، توزیع و تکثیر شده اند، تعلق بگیرد.

اولین مشکل من اینکه قسمت دهم رو نمی تونم ترجمه کنم
2 به نظر شما بهترین جمله برای قسمت دهم چیه
No provision of the license may be predicated on any individual technology or style of interface.

3- به نظر شما اشکال و یا اشتباه ترجمه داره یا نه؟

منبع
http://en.wikipedia.org/wiki/Opensource_software
خداحافظ وبلاگ نويسي

من كاربر حرفه اي لينوكس نيستم
فقط خوب جستجو ميكنم.

آفلاین iCEAGE

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 399
  • Life is Free and Beautiful
    • وبلاگ شخصی من
۱۰. اجازه‌نامه باید از نظر تکنولوژی بی‌طرف باشد
    اجازه‌نامه نباید مختص یک تکنولوژی خاص باشد.
People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world. Richard Stallman
زندگی آزاد

آفلاین امیرمهری

• High Hero Member
  • *
  • درورد بر اوبونتو
پاسخ به: به چه برنامه‌ای می‌توانیم اپن سورس
« پاسخ #2 : 09 خرداد 1389، 05:25 ب‌ظ »
« آخرین ویرایش: 09 خرداد 1389، 05:47 ب‌ظ توسط amir mehri »
خداحافظ وبلاگ نويسي

فقط خوب جستجو ميكنم.

آفلاین امیرمهری

• High Hero Member
  • *
  • درورد بر اوبونتو
ببخشيد مي شه از نظر اپن سورس به تاكيد بر بند 10 گفت كه مونو و wine  اپن سورس نيست!؟
خداحافظ وبلاگ نويسي

فقط خوب جستجو ميكنم.

آفلاین Caesar

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 383
    • A Virtual World for Learninig English
ببخشيد مي شه از نظر اپن سورس به تاكيد بر بند 10 گفت كه مونو و wine  اپن سورس نيست!؟
نه بابا!
شما می تونی از او مجوز برای نرم افزار خودت هم استفاده کنی!

آفلاین iCEAGE

• Sr. Member
  • *
    • وبلاگ شخصی من
این ۱۰ بند به اجازه‌نامه داره اشاره می‌کنه نه یک نرم‌افزار خاص.
بند ۱۰ میگه اگر میخوای اجازه‌نامت توسط OSI تایید بشه، شما باید اصل بی‌طرفی رو در اجازه‌نامت رعایت کنی.
People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world. Richard Stallman
زندگی آزاد

آفلاین Alinn

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1440
  • هدیه فاتحه شما برای روح پدرم تسلای دلم خواهد بود:)
    • کاوش‌های من
1- نرم افزار باید بدون نیاز به حق امتیاز یا هر گونه پرداختی برای فروش ، امکان توزیع به صورت آزاد را داشته باشد.
2- سورس برنامه باید شامل برنامه باشد و اجازه توزیع کد برنامه داده بشود(برای مثال از یک صفحه وب قابل دانلود باشد)
3 – کار مشتق شده :
اعمال تغییرات و کارهای بعدی روی برنامه امکان پذیر باشد و این برنامه جدید را بتوان تحت همان شرایط برنامه اولیه و نرم افزار اصلی تکثیر کرد.
4 –نگهداری تمامیت کد منبع اولیه، چه با نیاز به تغییر جهت توزیع به عنوان فایل های وصله ای ، و چه با نیاز به وجود نگارش های متفاوت ، ممکن باشد.
6 - هیچ گونه تبعیض و تمایزی بین هر فعالیتی که در راستای نرم افزار انجام می گیرد ، وجود نداشته باشد
7 - مجوز باید به هرکسی که یک کپی از برنامه را دریافت می کند نیز اختصاص یابد ، بدون اینکه آنها نیاز به توافق و هماهنگی با اجازه نامه ی دیگری داشته باشند
9 - مجوز ، نباید به دیگر نرم افزار‌هایی که در طول پروژه‌ی مجوز گرفته‌ی جاری ، توزیع و تکثیر شده اند، تعلق بگیرد.

No provision of the license may be predicated on any individual technology or style of interface.

منبع
این که میشه نرم افزار آزاد!
یعنی به اینا نمیگین اپن سورس: http://en.wikipedia.org/wiki/Commercial_open_source_applications
چون پول بابتشون پرداخت میشه؟
مثل عکس رخ مهتاب که افتاده در آب
در دلم هستی و بین من و تو فاصله هاست
اللهم عجل لولیک الفرج

کاوش‌های من

آفلاین امیرمهری

• High Hero Member
  • *
  • درورد بر اوبونتو
3 – کار مشتق شده :

منبع
این که میشه نرم افزار آزاد!
یعنی به اینا نمیگین اپن سورس: http://en.wikipedia.org/wiki/Commercial_open_source_applications
چون پول بابتشون پرداخت میشه؟

من ربط تعریف اپن سورس رو به این نمی دونم چیه؟
http://en.wikipedia.org/wiki/Commercial_open_source_applications
البته تعریف اپن سورس با نرم افزار آزاد مترادف هم هستند
خداحافظ وبلاگ نويسي

فقط خوب جستجو ميكنم.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19692
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ

نه. این‌طور نیست. نرم‌افزار آزاد زیرمجموعه‌ای از اوپن‌سورسه که دارای ویژگی‌های خاص خودشه
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین iCEAGE

• Sr. Member
  • *
    • وبلاگ شخصی من

نه. این‌طور نیست. نرم‌افزار آزاد زیرمجموعه‌ای از اوپن‌سورسه که دارای ویژگی‌های خاص خودشه
نرم‌افزار آزاد به نرم‌افزار دید اجتماعی داره به دنبال آزادی کامل و مطلق برای نرم‌افزار است.
متن‌باز رو میشه در واقع یک متودولوژی توسعه (البته نه دقیق) برای نرم‌افزار تلقی کرد که به توسعه‌دهنده‌گان روشی رو پیشنهاد می‌کنه که سرعت توسعه رو بیشتر میکنه و مزیت‌های خاص خودشو داره
یه جورایی میشه گفت متن‌باز زیرمجموعهٔ نرم‌افزار آزاده ولی در حالت کلی دوتاشون تعریف‌های به خصوص خودشون رو دارند.
« آخرین ویرایش: 18 خرداد 1389، 12:20 ق‌ظ توسط iCEAGE »
زندگی آزاد

آفلاین امیرمهری

• High Hero Member
  • *
  • درورد بر اوبونتو
پاسخ به: به چه برنامه‌ای می‌توانیم اپن سورس
« پاسخ #10 : 19 خرداد 1389، 11:48 ق‌ظ »
نقل‌قول
یه جورایی میشه گفت متن‌باز زیرمجموعهٔ نرم‌افزار آزاده ولی در حالت کلی دوتاشون تعریف‌های به خصوص خودشون رو دارند

در این صورت یعنی برنامه هست که اپن سورس محسوب نشه و لی نرم افزار آزاد محسوب بشه
خداحافظ وبلاگ نويسي

فقط خوب جستجو ميكنم.

آفلاین یه انقلابی

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 951
    • یه‌انقلابی
با سلام
نقل‌قول
یه جورایی میشه گفت متن‌باز زیرمجموعهٔ نرم‌افزار آزاده ولی در حالت کلی دوتاشون تعریف‌های به خصوص خودشون رو دارند

یکی کردن این دو تا اونقدر هم راحت نیست چون در هم تنیده‌شون کردن (کیا؟ نمیگم)
نرم‌افزار متن‌بازی که آزادی شرط توسعه‌اش نباشه ، اپن‌سورس است ولی آزاد نیست مثل مجوزهای bsd
نرم‌افزار آزاد باید متنش باز باشه ولی نرم‌افزار اپن‌سورس(متن-باز) می‌تونه آزادی رو همراه نداشته باشه
یا علی
فعلا قصد ندارم اینجا بیام، شاید اصلا نیام.
انجمن‌های آزادتری هم خواهند بود برای آزاد بودن.
یا علی

آفلاین Caesar

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 383
    • A Virtual World for Learninig English
با سلام
نقل‌قول

نرم‌افزار متن‌بازی که آزادی شرط توسعه‌اش نباشه ، اپن‌سورس است ولی آزاد نیست مثل مجوزهای bsd
نرم‌افزار آزاد باید متنش باز باشه ولی نرم‌افزار اپن‌سورس(متن-باز) می‌تونه آزادی رو همراه نداشته باشه
یا علی
1+

آفلاین iCEAGE

• Sr. Member
  • *
    • وبلاگ شخصی من

نرم‌افزارهایی که با اجازه‌نامهٔ LaTeX Project Public License منتشر می‌شوند نرم‌افزار آزاد هستند ولی نرم‌افزار متن‌باز نیستند.
و از اون طرف نرم‌افزارهایی که با اجازه‌نامهٔ  Artistic License 1.0 منتشر می‌شوند نرم‌افزار متن‌باز هستند ولی نرم‌افزار آزاد نیستند.
زندگی آزاد

آفلاین iCEAGE

• Sr. Member
  • *
    • وبلاگ شخصی من
با سلام
نقل‌قول

یا علی
اجازه‌نامه‌های بی‌اس‌دی که همشون هم نرم‌افزار آزاد هستند هم متن‌باز به غیر از بی‌اس‌دی اصلی که نرم‌افزار متن‌باز نیست!
زندگی آزاد