انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نظرسنجی

آیا شما با «شبکه ملی اطلاعات» ایران، موافق یا مخالف هستید. چرا؟ (نظر سنجی)

به صورت دقیق نمی‌دونم چی هست، ولی باهاش مخالف هستم
15 (11.5%)
به صورت دقیق نمی‌دونم چی هست، ولی باهاش موافق هستم
14 (10.7%)
دقیقن می‌دونم چی هست و باهاش مخالفم
53 (40.5%)
دقیقن می‌دونم چی هست و باهاش موافقم
27 (20.6%)
چون نظرم تاثیری در تصمیم‌گیری نداره، نظر نمی‌دم
22 (16.8%)

مجموع آرای اعضا: 131

نویسنده موضوع: آیا شما با «شبکه ملی اطلاعات» ایران، موافق یا مخالف هستید. چرا؟ (نظر سنجی)  (دفعات بازدید: 43502 بار)

0 کاربر و 6 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
دوستان عزیز،

طرحی جدیدن در حال راه‌اندازی هست تحت عنوان «شبکه ملی اطلاعات» که بهش «اینترنت ملی» یا «اینترانت ملی» هم گفته می‌شه. می‌خواستم بدونم نظر شما در رابطه با اون چی هست.

تعریف رسمی شبکه ملی اطلاعات: https://www.youtube.com/watch?v=cBsFk7188No
توضیح در رابطه با شبکه ملی اطلاعات در شبکه خبر: https://www.youtube.com/watch?v=PaKJvZbopbk
مصاحبه با معاون فنی یکی از ISP ها: http://www.zoomit.ir/2016/8/30/135229/all-about-iran-national-network

------------------
دلایل موافقان و مخالفان این طرح. بعضی دلیل‌ها به صورت همزمان در دوگروه مخالفان و موافقان است، چون از دیدگاه گروهی از افراد آن مشخصه مفید است و از دیدگاه گروهی دیگر مضر. ( دلایل به مرور زمان تکمیل می‌گردد)

موافقان:
* سرعت بالاتر
* امنیت بالاتر (مقالبه بهتر در مقابل حمله‌های DDoS و جنگ سایبری)
* کیفیت بالاتر (latency کم‌تر)
* قیمت کمتر
* حمایت از شرکت‌های داخلی (کپی کردن شرکت‌های ایرانی از شرکت‌های موفق بین‌المللی)
* وجود سرورها در داخل کشور
* سخت‌تر شدن جاسوسی شرکت‌های بزرگ جهانی مثل گوگل و فیس‌بوک و ...
* امکان قطع کامل ارتباط با اینترنت جهانی (در ویدئوی اول: اگر اراده کردیم که شبکه ما مستقل از شبکه‌های خارجی بخواهد به فعالیت خود ادامه بدهد، این کار امکان پذیر باشد)
* مقابله با قدرت کشورهای قدرتمند نظیر ایالات متحده و جلوگیری از اثر تحریم‌های احتمالی در آینده (ویدئوی اول)

مخالفان:
* اعمال سانسور بیشتر
* محدودتر شدن آزادی بیان
* امکان قطع کامل ارتباط با اینترنت جهانی (در ویدئوی اول: اگر اراده کردیم که شبکه ما مستقل از شبکه‌های خارجی بخواهد به فعالیت خود ادامه بدهد، این کار امکان پذیر باشد)
* وجود سرورها در داخل کشور
* امکان برخورد راحت‌تر حکومت با کاربران داخلی
* امکان تغییر طرح در آینده و محدودشدن ارتباط با اینترنت جهانی به صورت گام به گام.
------------------
پانویس: اگه کسی لینکی از جایی داره بده تا اضافه کنم.
« آخرین ویرایش: 14 شهریور 1395، 01:23 ب‌ظ توسط سلمان م. »

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
من خودم به شخصه، مخالف هستم، چون این قابلیت رو داره که به قول خودشون «در مواقع بحرانی» بتونن ارتباط رو با اینترنت جهانی قطع کنن و فکر کنم دیگه همه می‌دونن که منظور از «مواقع بحرانی» چی هست و چه مواقعی رو شامل میشه. یعنی هر موقع اراده کنن، ایران میشه کره‌شمالی و تمام ارتباط‌هاش با بیرون قطع میشه ولی چون ارایه‌دهنده‌های داخلی در داخل شبکه هستن می‌تونن به ارایه سرویس ادامه بدن.

آفلاین Sosha

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 689
  • Only Ubuntu <3
    • نوشته های یک دوستدار گنو
من زیاد اطلاعی ازش ندارم در نتیجه نظر خاصی نمی تونم بدم.
اما اگر اونجور که گفتن باشه و همونو ادامه بدن چیز خوبیه. اما به قول آقا سلمان بخواد تو مواقع خاص ارتباط مارو قطع کنن، نه این اصلا جالب نیست.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش برو خدا رو شکر کن که با دمپایی نیومدم سراغت!

آفلاین md2014

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 666
هر چیزی که اینا ازش تعریف کنند و قربون صدقش برن بنظرم مشکل داره.اسم ملی هم که روشه! دیگه نگو....  :D

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
هر چیزی که اینا ازش تعریف کنند و قربون صدقش برن بنظرم مشکل داره.
;D

آفلاین jali316

• Full Member
  • *
  • ارسال: 118
  • ubuntu 16.04
سلام
برا فیلترینگ هوشمند ۱۱۰ میلیارد تومن هزینه شده برا این شبکه هم که خدا می داند چقدر هزینه کردند
اما وجود شبکه ای در داخل الزامی بود گسترش بانکداری الکترونیکی و دولت الکترونیک این رو می طلبید
صحیح یا نادرستش رو نمی دونم گویا در کاخ سفید هم کلیدی هست که می تونند  اینترت دنیا رو قطع کنند ;D
در اینجا هم بستگی به استقبال ما داره اگر نارضایتی ببینند محطاطانه بر خورد می کنند در غیر اینصورت با
سرعتی که شبکه ملی خواهد داشت اتوماتیک همه خوشحال و راضی خواهند شد در نتیجه اینترنت میشه اینترانت
موتور جستجو  داخلی هم که آماده کردند پس اندک اندک خداحافظ گوگل خداحفظ اینترنت  :'(
خوبیش اینه که سرعت دانلود در شبکه ملی افزوده میشه اکثرا کوچ می کنند به داخل
امنیت هم بالا میره
صبر کنیم ببینیم چی میشه
\********** زندگی یعنی یاد دادن و آموختن ؛ ابونتو یعنی زندگی **********/

آفلاین فاروق

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 992
  • <شعار>این یک شعار است</شعار>
    • تارنمای فاروق
من خودم به شخصه، مخالف هستم، چون این قابلیت رو داره که به قول خودشون «در مواقع بحرانی» بتونن ارتباط رو با اینترنت جهانی قطع کنن و فکر کنم دیگه همه می‌دونن که منظور از «مواقع بحرانی» چی هست و چه مواقعی رو شامل میشه. یعنی هر موقع اراده کنن، ایران میشه کره‌شمالی و تمام ارتباط‌هاش با بیرون قطع میشه ولی چون ارایه‌دهنده‌های داخلی در داخل شبکه هستن می‌تونن به ارایه سرویس ادامه بدن.
به همين دليل مخالف رو زدم.
http://pcworms.blog.ir
بعد از بررسی پست های قدیمیم، فکر میکنم یک عذرخواهی بدهکارم! معذرت میخوام و اگر اشتباه کردم مستقیم و روشن راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.
کانال IRC

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4862
  • masoft قدیم
ای کاش این همه هزینه صرف بهبود زیرساخت برای داشتن اینترنتی بهتر می‌شد، نه ساخت شبکه‌ای داخلی با هزینه و مشکلات بیشتر.

آفلاین n0o0b_sina

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 58

عجب!!! یعنی الان نمیتونن این کارو بکنن؟! :|
الان همه ی کشورها از این تکنولوژی دارن استفاده میکنن و هر لحظه دارن تلاش میکنن وابستگی رو کمتر کنن اونوقت ما داریم به چی فکر میکنیم!
« آخرین ویرایش: 09 شهریور 1395، 07:33 ب‌ظ توسط sharifzadesina »

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *

الان همه ی کشورها از این تکنولوژی دارن استفاده میکنن و هر لحظه دارن تلاش میکنن وابستگی رو کمتر کنن اونوقت ما داریم به چی فکر میکنیم!
۱. الآن می‌تونن این‌کار رو بکنن ولی «هزینه‌ای» که در مقابلش می‌دن بسیار بالا هست پس عملن جز در مواقع بسیار بحرانی نمی‌شه شیرفلکه اینترنت رو بست. چون همه‌چیز ملت روی شبکه‌ی بین‌المللی هست و نه داخلی. ولی هرچی این اینترانت ملی قوی‌تر بشه، هزینه‌ی کمتری در مقابل قطع کامل اینترنت می‌دن، چون کار ملت نمی‌مونه روی زمین.

اون وقته که ما جست‌وجوگر ملی خواهیم داشت، جست‌وجو گری که به صورت مثال از عمد بی‌بی‌سی‌فارسی رو index نمی‌کنه و بجاش پایگاه‌ بسیج محله‌تون رو ایندکس می‌کنه. همچنین اون جست‌وجو گر ملی می‌دونه که چه سایت‌هایی رو اول نشون بده و چه چیزهایی رو آخر از همه نشون بده.

بعدش ای‌میل ملی خواهیم داشت. و بعدش ... این داستان همین‌جوری ادامه پیدا می‌کنه.

۲. میشه چند کشور رو مثال بزنی که این کار رو کردن؟

۳. یک مبحثی هست به اسم net neutrality می‌تونی ببینی که بقیه ملت‌ها چجوری جلو می‌رن و ما کجا هستیم.

۴. عمده دلیل مخالفان، مبحث‌های حقوق‌بشری هست.
« آخرین ویرایش: 09 شهریور 1395، 08:25 ب‌ظ توسط سلمان م. »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19697
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
خیلی جدّی نگیرید. یه چند نفر یه پول میلیاردی به جیب زدن و تمام!
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین n0o0b_sina

• Jr. Member
  • *

۱. الآن می‌تونن این‌کار رو بکنن ولی «هزینه‌ای» که در مقابلش می‌دن بسیار بالا هست پس عملن جز در مواقع بسیار بحرانی نمی‌شه شیرفلکه اینترنت رو بست. چون همه‌چیز ملت روی شبکه‌ی بین‌المللی هست و نه داخلی. ولی هرچی این اینترانت ملی قوی‌تر بشه، هزینه‌ی کمتری در مقابل قطع کامل اینترنت می‌دن، چون کار ملت نمی‌مونه روی زمین.

اون وقته که ما جست‌وجوگر ملی خواهیم داشت، جست‌وجو گری که به صورت مثال از عمد بی‌بی‌سی‌فارسی رو index نمی‌کنه و بجاش پایگاه‌ بسیج محله‌تون رو ایندکس می‌کنه. همچنین اون جست‌وجو گر ملی می‌دونه که چه سایت‌هایی رو اول نشون بده و چه چیزهایی رو آخر از همه نشون بده.

بعدش ای‌میل ملی خواهیم داشت. و بعدش ... این داستان همین‌جوری ادامه پیدا می‌کنه.

۲. میشه چند کشور رو مثال بزنی که این کار رو کردن؟

۳. یک مبحثی هست به اسم net neutrality می‌تونی ببینی که بقیه ملت‌ها چجوری جلو می‌رن و ما کجا هستیم.

۴. عمده دلیل مخالفان، مبحث‌های حقوق‌بشری هست.

۱- دوست عزیز اگر یک روزی از خارج از کشور به دلایلی (مثلا جنگ!) اینترنت ایران رو قطع کنن ملت قراره چی کار کنن؟
۲- شبکه NBN - شبکه باند وسیع در استرالیا - طرح پهنای‌باند ملی ایالات متحده امریکا - شبکه Kwangmyong در کره شمالی - internet II در آمریکا - شبکه ملی دانشٍ هند -  شبکه ملی سلامت برزیل - کویت

آفلاین Reza Banivakil

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 52
  • KArch
زمانی که طرح کارت سوخت ارائه و تصویب شد همینجوری از مزایاش میگفتن ولی نتیجه چی شد؟ از آلودگی هوا که کم نشد، تعداد خودروهای شخصی هم کم نشد، ترافیک روان نشد و ... و در نهایت هم طرح جمع شد و باز هم مثل خیلی طرح های دیگه فقط خرج اضافه!
همونطور که آقا معین گفت بهتر بود این همه هزینه {که هیچ وقت هم عدد واقعیش اعلام نمیشه} خرج زیرساخت میشد.

مواقع بحرانی هم اسمش خیلی آشناست و تقریبا ۲۳ ساعت و ۵۹ دقیقه هر روز جزو مواقع بحرانی طبقه بندی میشه، تعریف مشخصی هم نداره.

بنده مخالفت خودم رو اعلام میکنم :'(
We do "What we do" not because they are easy but because they are hard

آفلاین n0o0b_sina

• Jr. Member
  • *
زمانی که طرح کارت سوخت ارائه و تصویب شد همینجوری از مزایاش میگفتن ولی نتیجه چی شد؟

جلوگیری از قاچاق
برآورد تقریبا دقیق میزان تولید و مصرف کشور

همونطور که آقا معین گفت بهتر بود این همه هزینه {که هیچ وقت هم عدد واقعیش اعلام نمیشه} خرج زیرساخت میشد.

من هم موافقم ولی نه هزینه ی این طرح!!! هزینه ی طرح غیر ممکنه فیلترینگ هوشمند بهتر بود صرف میشد!!!

آفلاین Reza Banivakil

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 52
  • KArch

جلوگیری از قاچاق
برآورد تقریبا دقیق میزان تولید و مصرف کشور

من هم موافقم ولی نه هزینه ی این طرح!!! هزینه ی طرح غیر ممکنه فیلترینگ هوشمند بهتر بود صرف میشد!!!

از راه های دیگه ای هم میشه جلوی قاچاق رو گرفت! لطفا بحث های متفرقه رو پیش نکشید بنده فقط خواستم مثال بزنم.

فیـلترینگ هوشمند هم ربطی به این تاپیک نداره و طرح های خیلی زیادی هست که الکی پول بابت‌شون به هدر رفته.

پی نوشت: لطفا این پست بنده رو در این تاپیک ریپلی نکنید و کلا در رابطه با پست های بنده در این تاپیک بحث نکنید و اگه صحبتی دارید با پیغام خصوصی مطرح کنید. سپاس
We do "What we do" not because they are easy but because they are hard