انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: مشکل در grub لینوکس زمان نصب هارد دوم  (دفعات بازدید: 1915 بار)

0 کاربر و 7 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین hesamkj

• Newbie
  • *
  • ارسال: 2
سلام خدمت همه دوستان
تازه عضو سایت و جامعه متن باز شدم.
دوستان من برای اینکه بتونم راحت تر با لینوکس کار کنم، یک هارد ssd با برند adata خریدم. هارد رو دادم برام نصب کردن و پارتیشن بندی با خودم بود.
من لینوکس رو نصب کردم و هارد رو پارتیشن بندی کردم.
و اما مشکلات:
1_ زمانی که لپ تاپ روشن میشه برای لود کردن از من میخواهد بین 2 تا هارد یکی رو انتخاب کنم. هارد جدیدی که بستم، adata، رو اگر انتخاب کنم هیچ اتفاقی رخ نمیده و باز هم از من میخواد تا هارد رو انتخاب کنم. یعنی هارد بوت نمیشه بنظرم، فک نکنم طبیعی باشه
2_ برای اینکه با لینوکس بتونم کار کنم، باید از داخل تنظیمات بایوس، گزینه بوت پیش فرض رو از روی win8 بذارم روی other os تا لینوکس  بارگذاری بشه.
طبق اون چیزی که توی اینترنت خوندم و متوجه شدم، بنظرم مشکل از grub لینوکس هست. در صورتی که زمان نصب گزینه ای که بگه لینوکس رو کنار ویندوز نصب کنه یا نه، وجود نداشت، بنظرم چون روی هارد جدیدی (adata) چیزی نبود و پارتیشن بندی نشده بود.
مدل لپ تاپ z510 lenovo

آفلاین s1mpleworld

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 309
پاسخ : مشکل در grub لینوکس زمان نصب هارد دوم
« پاسخ #1 : 09 مهر 1395، 03:14 ب‌ظ »
سلام خدمت همه دوستان
دوستان من برای اینکه بتونم راحت تر با لینوکس کار کنم، یک هارد ssd با برند adata خریدم. هارد رو دادم برام نصب کردن و پارتیشن بندی با خودم بود.
و اما مشکلات:
1_ زمانی که لپ تاپ روشن میشه برای لود کردن از من میخواهد بین 2 تا هارد یکی رو انتخاب کنم. هارد جدیدی که بستم، adata، رو اگر انتخاب کنم هیچ اتفاقی رخ نمیده و باز هم از من میخواد تا هارد رو انتخاب کنم. یعنی هارد بوت نمیشه بنظرم، فک نکنم طبیعی باشه
2_ برای اینکه با لینوکس بتونم کار کنم، باید از داخل تنظیمات بایوس، گزینه بوت پیش فرض رو از روی win8 بذارم روی other os تا لینوکس  بارگذاری بشه.
طبق اون چیزی که توی اینترنت خوندم و متوجه شدم، بنظرم مشکل از grub لینوکس هست. در صورتی که زمان نصب گزینه ای که بگه لینوکس رو کنار ویندوز نصب کنه یا نه، وجود نداشت، بنظرم چون روی هارد جدیدی (adata) چیزی نبود و پارتیشن بندی نشده بود.
مدل لپ تاپ z510 lenovo

درود

با توجه به توضیحات قسمت دوم شما (در آنجا که اشاره کردید باید تنظیمات را از روی win8 به other os تفییر دهید) به نظر grub به صورت legacy نصب شده است (این دو گزینه، مجموعه ای از تنظیمات پیش فرض را در بایوس های insyde h2o اعمال میکنند. زمانی که در insyde h2o تنظیمات را بر روی win8 قرار میدهید، تنظیمات بوت را را بر روی uefi و secureboot enabled قرار میدهد. زمانی که بر روی other os تنظیم شود بوت را بر روی legacy support قرار میگیرد)

به هر حال، طبق توضیحات شما ظاهرا باید ubuntu به صورت legacy نصب شده باشد. در اینصورت در صورتی که تنظیمات بایوس بر روی uefi باشد (در مورد شما همان گزینه ی win8) سیستم عامل بوت نخواهد شد.

چون سیستم عامل خود را به صورت legacy نصب کرده اید، به صورت uefi بوت نخواهد شد و کاملا طبیعی است و ایراد محسوب نمیشود.
با افتخار قدرت گرفته از Fedora 32

آفلاین hesamkj

• Newbie
  • *
  • ارسال: 2
« پاسخ #2 : 10 مهر 1395، 07:00 ق‌ظ »
ممنون از پاسخ تون.
من هارد ssd رو اولویت اول قرار دادم و بوت رو روی لینوکس تنظیم کردم. داخل ترمینال لینوکس هم sudo update-grub رو نوشتم و مشکلم حل شد.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19711
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #3 : 11 مهر 1395، 08:14 ق‌ظ »
خوشحالم که حل شد. فقط یادت باشه که ssd هارد نیست :D
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین fariiid-

• Full Member
  • *
  • ارسال: 172
« پاسخ #4 : 13 مهر 1395، 12:55 ق‌ظ »
سلام خدمت همه دوستان
و اما مشکلات:
مدل لپ تاپ z510 lenovo

درود

با توجه به توضیحات قسمت دوم شما (در آنجا که اشاره کردید باید تنظیمات را از روی win8 به other os تفییر دهید) به نظر grub به صورت legacy نصب شده است (این دو گزینه، مجموعه ای از تنظیمات پیش فرض را در بایوس های insyde h2o اعمال میکنند. زمانی که در insyde h2o تنظیمات را بر روی win8 قرار میدهید، تنظیمات بوت را را بر روی uefi و secureboot enabled قرار میدهد. زمانی که بر روی other os تنظیم شود بوت را بر روی legacy support قرار میگیرد)

به هر حال، طبق توضیحات شما ظاهرا باید ubuntu به صورت legacy نصب شده باشد. در اینصورت در صورتی که تنظیمات بایوس بر روی uefi باشد (در مورد شما همان گزینه ی win8) سیستم عامل بوت نخواهد شد.

چون سیستم عامل خود را به صورت legacy نصب کرده اید، به صورت uefi بوت نخواهد شد و کاملا طبیعی است و ایراد محسوب نمیشود.

دوست من ببخشید از فرصت استفاده کنم و منم یچن تایی سوال بپرسم ازتون:
اقا من یه هفته پیش برای اولین بار با مفهوم هارد GPT اشنا شدم .اومدم با هزار بدبختی هاردمو تبدیل به GPT کردم بعد ویندوز 10 و در کنارش طبیعتا اوبونتو نصب کردم.اولا که وقتی اوبونتو رو نصب میکردم بهم گف ک گراب نرمال نصب نمیشه و باید یه گزینه ای بودم دقیقا یادم نیس ولی اونجا نصب کنم.
سیستمو ک روشن میکردم باید میرفتم بایوس و بوتم رو انتخاب میکردم.یعنی اصلا گرابی نداشتم.یا باید گزینه System Reservior wndows  یا یه همچین گزینه ای میزدم که میرف ویندوز یا لینوکس ک مستقیم میرفت اوبونتو.
بعد تو اوبونتو ک رفتم سراغ Gparted دیدم هاردم یه جور ناجوری عجیب و غریب شده و کلا یک مگ یک مگ فضای خالی ایجاد شده  و ...
تازه وقتی که با مفهوم GPT ,UEFI اشنا شدم ویندوز به صورت UEFI نصب کردم ک اینم یه پروسه داشت.
اصلا برام سوال بود که اوبونتو قابلیت نصب بصورت UEFI داره یا نداره و ...
خلاصش سرتونو بدرد نیارم.اقا بیخیال شدیم و با هزا بدبختی دوباره نوع هاردمو عوض کردم و کلا از اول سیستم عامل نصب کردم و  هیچی و هیچی...
لابلای حرفام اگه سوتییی دادم ببخشید.اگه توضیحی دارید لطفا بفرمایید.

آفلاین s1mpleworld

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #5 : 13 مهر 1395، 12:59 ب‌ظ »
سلام خدمت همه دوستان
و اما مشکلات:
مدل لپ تاپ z510 lenovo

درود

دوست من ببخشید از فرصت استفاده کنم و منم یچن تایی سوال بپرسم ازتون:
اقا من یه هفته پیش برای اولین بار با مفهوم هارد GPT اشنا شدم .اومدم با هزار بدبختی هاردمو تبدیل به GPT کردم بعد ویندوز 10 و در کنارش طبیعتا اوبونتو نصب کردم.اولا که وقتی اوبونتو رو نصب میکردم بهم گف ک گراب نرمال نصب نمیشه و باید یه گزینه ای بودم دقیقا یادم نیس ولی اونجا نصب کنم.
سیستمو ک روشن میکردم باید میرفتم بایوس و بوتم رو انتخاب میکردم.یعنی اصلا گرابی نداشتم.یا باید گزینه System Reservior wndows  یا یه همچین گزینه ای میزدم که میرف ویندوز یا لینوکس ک مستقیم میرفت اوبونتو.
بعد تو اوبونتو ک رفتم سراغ Gparted دیدم هاردم یه جور ناجوری عجیب و غریب شده و کلا یک مگ یک مگ فضای خالی ایجاد شده  و ...
تازه وقتی که با مفهوم GPT ,UEFI اشنا شدم ویندوز به صورت UEFI نصب کردم ک اینم یه پروسه داشت.
اصلا برام سوال بود که اوبونتو قابلیت نصب بصورت UEFI داره یا نداره و ...
خلاصش سرتونو بدرد نیارم.اقا بیخیال شدیم و با هزا بدبختی دوباره نوع هاردمو عوض کردم و کلا از اول سیستم عامل نصب کردم و  هیچی و هیچی...
لابلای حرفام اگه سوتییی دادم ببخشید.اگه توضیحی دارید لطفا بفرمایید.

درود

بله اوبونتو قابلیت نصب UEFI را دارد و نصب EFI روش توصیه شده برای نصب اکثر توزیع ها بر روی سیستم های امروزی است. در بوت EFI شما گزینه های بوت را به صورت مجزا در بایوس مشاهده میکنید، مانند دستگاههای جداگانه. لذا این امکان در اختیار شماست که چندین بوت لودر مختلف بر روی سیستم داشته باشید به صورتی که در کار یکدیگر دخالت نکنند.

آفلاین fariiid-

• Full Member
  • *
« پاسخ #6 : 13 مهر 1395، 03:25 ب‌ظ »
ببخشید برای این منظور باید باز نوع هاردو تبدیل به GPT کنم؟ و اینکه ایا امکانی وجود داره که بوت لودری باشه مث گذاب که نوع سیستم عامل رو از روی اون انتخاب کنم؟مثلا دفه پیش که عرض کردن نصب کرده بودم گراب که بالا میومد فقط گزینه های اوبونتو رو داشت.برای شخصی سازی گرابم که GRUB Customiser رو نصب کردم اصلا خبری از سیستم عامل ویندوز نبود برخلاف حالت نرمال که همیشه سیستم عامل های دیگه نظیر ویندوز رو هم شناسایی میکنه

آفلاین s1mpleworld

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #7 : 13 مهر 1395، 04:35 ب‌ظ »
ببخشید برای این منظور باید باز نوع هاردو تبدیل به GPT کنم؟ و اینکه ایا امکانی وجود داره که بوت لودری باشه مث گذاب که نوع سیستم عامل رو از روی اون انتخاب کنم؟مثلا دفه پیش که عرض کردن نصب کرده بودم گراب که بالا میومد فقط گزینه های اوبونتو رو داشت.برای شخصی سازی گرابم که GRUB Customiser رو نصب کردم اصلا خبری از سیستم عامل ویندوز نبود برخلاف حالت نرمال که همیشه سیستم عامل های دیگه نظیر ویندوز رو هم شناسایی میکنه

برای بوت ویندوز به صورت UEFI حتما پارتیشن بندی باید به صورت GPT باشد.
لینوکس توانایی بوت mbr partitioning table/UEFI را داراست اما اصلا توصیه نمیشود و معمولا سیستم در دوال بوت با سایر سیستم عامل ها در این حالت دچار اختلال میشود.
grub2-efi میتواند ویندوز را به صورت uefi نیز شناسایی کند. ممکن است در نوع بوت شما اختلالی به وجود آمده باشد (به عنوان مثال در یکی از تاپیک ها کاربر ویندوز را به صورت uefi نصب کرده بود اما توزیع مورد نظر خود را به صورت legacy که بوت efi را شناسایی نمیکرد)

آفلاین fariiid-

• Full Member
  • *
« پاسخ #8 : 13 مهر 1395، 11:27 ب‌ظ »
ممنونم خیلی راهنمایی خوبی بود.