انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: سرقت نرم افزار در مقابل سرقت فیلم!  (دفعات بازدید: 16555 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3501
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
پاسخ : سرقت نرم افزار در مقابل سرقت فیلم!
« پاسخ #30 : 19 مهر 1395، 09:02 ب‌ظ »
به نظر من مالکیت معنوی یه مفهوم مادر هست که تمام ایده هایی مثل کپی رایت، کپی لفت، پتنت و غیره به پشتوانه ی اون مطرح می شه..

حالا چرا اینقدر مالک مالک میکنی؟
اولا که نرم افزار آزاد مالک نداره! شما به هیچ وجه نمیتونی ادعا کنی یه برنامه مال شماس، چون دیگران هم در توسعه‌ی اون شریکن و اصولا متعلق ب کامیونیتیه و نه شما!

دوما اینکه همش داری از سیاست های شرکت های انحصاری دفاع میکنی اینجا؟ اونم توی این انجمن؟
من وقتی یه نرم افزار رو میخرم ولی حق ندارم به یکی دیگه بدمش، مالکیت معنوی بخوره تو سر سازنده‌ش! منی که محصول رو خریدم، مالکش نیستم! بعد بیام از مالکیت اون محصول برای سازنده‌ش دفاع کنم؟ خب مگه مغزم تاب داره برم بخرم؟ وقتی حتی نتونی چیزی رو آزادانه ازش استفاده کنی حتی بعد از خریدنش، دیگه این‌همه سر و صدا واسه چیه؟
به قول دانیال جان، gpl اومده که همین قانون مسخره‌‌ای ک میگه یه چیزی رو خریدی ولی حق اینو نداری هر جور دوست داری در موردش تصمیم بگیری رو کنار بزنه.
شما یه نرم افزار خریدی، آیا مالکش شدی؟ نه!
من یه فیلم خریدم دلم میخواد به همه بدم نگاه کنن. چون مالکشم! ولی این حق رو ندارم. پول دادم ولی مال من نیست!
حالا فهمیدی چرا دانیال جان میگه من فیلم رو مجانی می بینم؟ چون چه پول بدی چه ندی در هر صورت اون مال شما نمیشه!

مثل خونه اجاره‌ای می مونه! خونه مال یک نفر بیشتر نیست! ولی هزاران نفر میان توش و به مالک خونه پول میدن! حالا اگه کسی بدون پول هم اونجا بشینه! آیا مالک ضرر میکنه؟
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین Vahid_PC

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 311
« پاسخ #31 : 19 مهر 1395، 09:11 ب‌ظ »
البته اون پولی که در کپی رایت پرداخت میشه هزینه یک نسخه هستش نه کل محصول ، یه محصولی ممکنه ارزشش به میلیون ها دلار برسه ، اما شما یه نسخه از اون و چند ده دلار میخرید ، پس شما مالک اون نسخه از محصول با شرط و شروطش هستید ، و برای خریدن کل محصول و مالک شدنش باید هزینه کلش رو پرداخت کنید نه یک نسخه رو ، این درباره فیلم و بازی و ... هم صدق میکنه.

آفلاین ارباب!

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 448
« پاسخ #32 : 19 مهر 1395، 11:15 ب‌ظ »
به نظر من مالکیت معنوی یه مفهوم مادر هست که تمام ایده هایی مثل کپی رایت، کپی لفت، پتنت و غیره به پشتوانه ی اون مطرح می شه..

حالا چرا اینقدر مالک مالک میکنی؟

https://en.wikipedia.org/wiki/Intellectual_property

اولا که نرم افزار آزاد مالک نداره! شما به هیچ وجه نمیتونی ادعا کنی یه برنامه مال شماس، چون دیگران هم در توسعه‌ی اون شریکن و اصولا متعلق ب کامیونیتیه و نه شما!

بازی با الفاظ؟ تعلق به همون community ای که شما گفتید توش از واژه ی تعلق استفاده کردی.. مالک که همیشه یه فرد نیس..

دوما اینکه همش داری از سیاست های شرکت های انحصاری دفاع میکنی اینجا؟ اونم توی این انجمن؟

الان همین کپی لفت و نرم افزار آزاد و غیره که زیر چتر مالکیت معنوی دارن مفهوم پیدا می کنن و پشتوانه ی قانونی دارن همه سیاست شرکت های انحصاریه؟
دیگه من چن بار دیگه بگم که اگه همین قوانین مالکیت معنوی هم نبود gnu gpl به عنوان یه license پشتوانه ی قانونی نداشت.. اگه کسی یا جامعه ای مالک اون محصول نباشه.. چه طور می تونه با یه license ای مثل gnu gpl ازش حفاظت کنه.. در مورد تخطی از license شکایت کنه..؟

من وقتی یه نرم افزار رو میخرم ولی حق ندارم به یکی دیگه بدمش، مالکیت معنوی بخوره تو سر سازنده‌ش! منی که محصول رو خریدم، مالکش نیستم! بعد بیام از مالکیت اون محصول برای سازنده‌ش دفاع کنم؟ خب مگه مغزم تاب داره برم بخرم؟ وقتی حتی نتونی چیزی رو آزادانه ازش استفاده کنی حتی بعد از خریدنش، دیگه این‌همه سر و صدا واسه چیه؟
به قول دانیال جان، gpl اومده که همین قانون مسخره‌‌ای ک میگه یه چیزی رو خریدی ولی حق اینو نداری هر جور دوست داری در موردش تصمیم بگیری رو کنار بزنه.
شما یه نرم افزار خریدی، آیا مالکش شدی؟ نه!
من یه فیلم خریدم دلم میخواد به همه بدم نگاه کنن. چون مالکشم! ولی این حق رو ندارم. پول دادم ولی مال من نیست!
حالا فهمیدی چرا دانیال جان میگه من فیلم رو مجانی می بینم؟ چون چه پول بدی چه ندی در هر صورت اون مال شما نمیشه!

مثل خونه اجاره‌ای می مونه! خونه مال یک نفر بیشتر نیست! ولی هزاران نفر میان توش و به مالک خونه پول میدن! حالا اگه کسی بدون پول هم اونجا بشینه! آیا مالک ضرر میکنه؟

شما داری دو تا چیز متفاوت رو با هم قاطی می کنی.. شما وقتی محصول نرم افزاری ای رو می خری مالک چیزی هستی ولی این چیز دقیقا همون چیزی نیست که سازنده اش مالک معنویشه..
دوست عزیزمون در پست قبل جواب دادن..

اگه فکر می کنید gnu gpl گفته هر جور دوست داری در مورد محصول تصمیم می گیری پس باید یه بار دیگه license رو بخونید..
چون اصلا هم این طور نیس..
gnu gpl مثل کلی license دیگه داره محدودیت هایی رو وضع می کنه که پشتوانه ی قانونی داره..
اما این محدودیت ها در نهایت برای آزادی کاربر نهایی هست.. (نه مثلا developer که هر بلایی خواست سر محصول بیاره..)
gnu gpl با اون سیستم بی در و پیکری که تو ایران هست فرق داره..
خیر.. شما نمی تونی هر بلایی سر محصول بیاری..
محدودیت های قانونی هست..
که مالک معنوی محصول وضع می کنه..
که اگه کسی مالکیتش رو قبول نداشته باشه دیگه license معنی نداره..
من دارم از مفهوم مالکیت معنوی دفاع می کنم که دفاع از امکان استفاده از gnu gpl و هزار و یک license انحصاری و غیر انحصاری دیگه رو هم نتیجه می ده..
« آخرین ویرایش: 20 مهر 1395، 02:50 ق‌ظ توسط ارباب! »
Void Linux + XFCE

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3501
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
« پاسخ #33 : 20 مهر 1395، 10:04 ق‌ظ »
بازم که همش گفت مالک  مالک!
حالم بد شد دیگه  :-X

من وقتی چیزی رو صاحبش نباشم، پس پولم نمیدم بابتش!
چه نرم افزار چه فیلم چه موسیقی و ... وقتی پول میدی ولی صاحبش نیستی، پس لزومی نداره پولی هم بدی!
وقتی ۱۴۰۰ دلار پول میدی محصولات ادوبی خبیث رو میخری ولی بازم اون محصول مال ادوبیه! چرا پس پول بدی؟ gpl اومده که همه آزادانه از محصول استفاده کنن و محدودیت نداشته باشن. gpl فقط برای بازنشر اون محصول محدودیت گذاشته نه برای طرز استفاده از محصول!
این چیزی که شما میگی راجع به gpl صدق نمی کنه و بیشتر مربوط میشه به لایسنس های اپن سورسی
طرف یه برنامه می نویسه و سورسش هم باز میذاره ولی میگه:
ببینین این کدها مال منن! شما نمیتونین بهشون دست بزنین. فقط از فاصله دور میتونین ببینینشون و اونا از فاصله دور براتون دست تکون میدن!  ](*,) ](*,)
ولی gpl که باشه شما میتونی کد رو به هر روشی بدست بیاری، مطالعه کنی، تغییر بدی و فقط برای نشرش باید بازم gpl بدیش بیرون! این لایسنس اومده که تمام لایسنس های دیگه‌ی دنیا رو محکوم کنه. حالا شما داری از اونا دفاع میکنی؟
فکر کردی فلسفه‌ی تورنت چیه پس؟
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین afrod

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1526
« پاسخ #34 : 20 مهر 1395، 10:41 ق‌ظ »
چه نرم افزار چه فیلم چه موسیقی و ... وقتی پول میدی ولی صاحبش نیستی، پس لزومی نداره پولی هم بدی!
وقتی ۱۴۰۰ دلار پول میدی محصولات ادوبی خبیث رو میخری ولی بازم اون محصول مال ادوبیه!
وقتی چیزی رو خریدید مال شما میشه، مثلا می تونید به دوستتون بدید، حتی محصولات ادوبی خبیث!!!

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
« پاسخ #35 : 20 مهر 1395، 10:50 ق‌ظ »
وقتی ۱۴۰۰ دلار پول میدی محصولات ادوبی خبیث رو میخری ولی بازم اون محصول مال ادوبیه!
وقتی چیزی رو خریدید مال شما میشه، مثلا می تونید به دوستتون بدید، حتی محصولات ادوبی خبیث!!!
حداقل این مساله در مورد ویندوز ۱۰ که صادق نیست! در «شرایط استفاده» ویندوز ۱۰ خیلی واضح نوشته که شما مالک ویندوز ۱۰ نیستید.
The software is licensed, not sold
و همچنین حق هم نداری ویندوز ۱۰ رو به کسی قرض بدی!!! (موارد زیر رو حق نداری)
(ii)     publish, copy (other than the permitted backup copy), rent, lease, or lend the software;

(iii)    transfer the software (except as permitted by this agreement);

این هم لینک کاملش :
https://www.microsoft.com/en-us/Useterms/Retail/Windows/10/UseTerms_Retail_Windows_10_English.htm
« آخرین ویرایش: 20 مهر 1395، 10:53 ق‌ظ توسط سلمان م. »

آفلاین Vahid_PC

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 311
« پاسخ #36 : 20 مهر 1395، 11:03 ق‌ظ »
نقل‌قول
در عرف این انجام میشه اما از لحاظ قانونی منع داره.
البته درسته که جی پی ال برای نقض این مسایل مالکیتی اومده و کاملا هم درست هست فلسفش و روزی هم جایگزین کپی رایت خاهد شد مطمعنن،  اما جامعه باید ظرفیت اون رو داشته باشه،  شما میگید چیزی و که صاحبش نشید نمیخرید، شما ماشین نمیخرید؟، وقتی یه ماشین میخرید ایا حق دارید آزادانه شماره شاسی و شماره موتورش و دست بزنید یا تغیرش بدید،  یا رنگ ماشین رو بدون هماهنگی با سازمان راهنمایی و راهنمایی عوض کنید،  یا بجای شماره پلاک روی اون شکلک بزنید،  یا موتورش و بردارید و موتور جت بزارید روش و ازادانه توی خیابون بگیردید، نه، ازادی مالکیت ماشین اول امنیت و فرهنگ جامعه رو لازم داره، تو جامعه ما همینجوریش هزار مدل مافیا وجود داره، با اینجور ازادی فاصله زیادی داریم، من خوندم که توی فرانسه و یه کشور دیگه فرار کردن از زندان جرم نیست و تلاش برای آزادی رو حق هر انسانی میدونن و اگه کسی از زنداد فرار کنه و بگیرنش هیچ مجازاتی نداره و میره بقیه حبسش، این تکامله، کپی رایت قانونیه برای حمایت از تجارت معمولی،  چیزی که باعث میشه کرایتک قیمت امتیاز کامل کرای انجین سه رو مبلغ نجومی ۶۰ میلیون دلار اعلام کنه و،  اما از اون طرف جی پی ال این رو خلاف اصول میدونه و میگه کسی نمیتونه ادعا کنه که صاحب و مالک چیزیه که نتیجش میشه این که آمازون بیاد کرای انجین رو بخره و اوپن سورس کنه و در اختیار همه بزاره،  مسلما جی پی ال درسته و حتی قابل قیاس نیست،  جی پی ال فلسفه جهان بینیه،  کلبه فقط امروز و فردا رو نمیبینه، یک بار برای همیشه هست،  معنویه از این دید که انسان موجودیه که میاد و میره و نمیتونه مطلقا مالک چیزی باشه سعی میکنه دنیا رو به اشتراک بزاره،  برای پیشرقت بشریت،  نه پیشرفت یه شرکت،  اما خیلیا این و دوس ندارن و کوتاه تر میبینن،  نمیشه کسی رو مجبور کرد،  دنیا خودش بهش میرسه بعدا.

آفلاین afrod

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1526
« پاسخ #37 : 20 مهر 1395، 11:26 ق‌ظ »
اون چیزی که به عنوان کپی رایت میشناسیم فکر کنم این اجازه رو میده؛
ویندوز اومده قوانین اختصاصی خودش رو وضع کرده که میشه لایسنس.

شایدم اشتباه می کنم.

آفلاین Mmjafari

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 556
  • لیلی نام دیگر آزادی ست
    • صفحه من تو گیت
« پاسخ #38 : 20 مهر 1395، 02:14 ب‌ظ »
با دوستهام در مورد اینکه نباید از نرم افزار پولی به صورت سرقت شده (کرکی) استفاده کنیم، بحث می کردیم. اینکه سرقت کار بدیه و باید یا پولش رو بدیم یا از معادلهای رایگان استفاده کنیم.

جواب گرفتم که پس چرا فیلم از تورنت می گیرم و می بینم!

توی وجدانم به تناقض رسیدم!
بحث نیاز نیست.
وجدانت درد میگیره نبین.
در غیر اینصورت راحت باش.

آفلاین alireza.crs

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 491
« پاسخ #39 : 20 مهر 1395، 02:21 ب‌ظ »
نقل‌قول
شما میرید شهربازی(!) یه بلیط میخرین برای یه وسیله اون دستگاه مال شما میشه؟
فیلم هایی هستن با بودجه ساخت بیش از ۱۰۰ ملیون دلار.
شما این فیلمو بخرین بعد اپلودش کنین تو یه سرور شخصی بعد با این بهانه که همه بازدید کنندگان سایت دوست من هستند اجازه بدین دانلود کنن و همه به جای خرید فیلم بیان از سرور شما دانلود کنن درامد شما از درامد سازندگان بیشتر میشه(اگه بتونن هزینه ساخت رو جبران کنند)

قیمت واقعی دی وی دی که شما میخرین بیش از چند ده ملیون دلاره چون همینقدر روش هزینه شده
این مبلغو بدین به سازندگان بعد هرکاری دلتون میخواد بکنین اگه کسی چیزی گفت  ;D مثل نرم افزاری که اختصاصی برای یه شرکت ساخته میشه

اینقدری که از کلمه مالک بدت میاد وقتی یه سرمایه ای بذاری تو یه چیزی(مثل بورس یا املاک) خودت رو مالکش نمیدونی؟اون سرمایت مال community هست یا خودت؟
تنها فرقی که چیزی مثل ملک،محصول با فیلم داره اینه که ملک یا محصول رو نمیشه کپی پیست کرد.وگرنه هردوشون سرمایه و کالای یه نفر دیگه هستن

صنعت سرگرمی های دیجیتال رو چون فقط ۰ و ۱ هستن با نرم افزار اشتباه نگیریم.توی صنعیت سرگرمی هدف سرگرم شدنه و نیازی به
لایسنس هایی مثل gpl نیست

آفلاین Mmjafari

• High Sr. Member
  • *
  • لیلی نام دیگر آزادی ست
    • صفحه من تو گیت
« پاسخ #40 : 20 مهر 1395، 02:24 ب‌ظ »
نقل‌قول
شما این فیلمو بخرین بعد اپلودش کنین تو یه سرور شخصی بعد با این بهانه که همه بازدید کنندگان سایت دوست من هستند اجازه بدین دانلود کنن و همه به جای خرید فیلم بیان از سرور شما دانلود کنن درامد شما از درامد سازندگان بیشتر میشه(اگه بتونن هزینه ساخت رو جبران کنند)

قیمت واقعی دی وی دی که شما میخرین بیش از چند ده ملیون دلاره چون همینقدر روش هزینه شده
این مبلغو بدین به سازندگان بعد هرکاری دلتون میخواد بکنین اگه کسی چیزی گفت  ;D مثل نرم افزاری که اختصاصی برای یه شرکت ساخته میشه

اینقدری که از کلمه مالک بدت میاد وقتی یه سرمایه ای بذاری تو یه چیزی(مثل بورس یا املاک) خودت رو مالکش نمیدونی؟اون سرمایت مال community هست یا خودت؟
تنها فرقی که چیزی مثل ملک،محصول با فیلم داره اینه که ملک یا محصول رو نمیشه کپی پیست کرد.وگرنه هردوشون سرمایه و کالای یه نفر دیگه هستن

صنعت سرگرمی های دیجیتال رو چون فقط ۰ و ۱ هستن با نرم افزار اشتباه نگیریم.توی صنعیت سرگرمی هدف سرگرم شدنه و نیازی به
لایسنس هایی مثل gpl نیست
من میتونم همه دوستامو بیارم تو خونم.

آفلاین alireza.crs

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 491
« پاسخ #41 : 20 مهر 1395، 02:28 ب‌ظ »
نقل‌قول

لایسنس هایی مثل gpl نیست
من میتونم همه دوستامو بیارم تو خونم.
](*,)

آفلاین Mmjafari

• High Sr. Member
  • *
  • لیلی نام دیگر آزادی ست
    • صفحه من تو گیت
« پاسخ #42 : 20 مهر 1395، 02:31 ب‌ظ »
باور کن

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 337
« پاسخ #43 : 23 مهر 1395، 10:47 ب‌ظ »
خب شما آزادین که هرجور خواستین عمل کنین، اگر این قوانین رو (که قوانین تولید کننده اون هستند) رو قبول ندارین پس کلا از اون محصول استفاده نکنین؛ ونه اینکه هرجور دوست داشتین عمل کنین (پول ندین).
به هر حال این دلیل نمیشه که چون صاحبش نمیشین پس پول ندین و قوانین مالکیت اون شخص رو نادیده بگیرید! این عین دزدی حساب میشه

حرف اون دوستمون هم اینه که خود GNU/GPL قانون داره که میگه شما از این محصول (مثلا نرم افزار) استفاده کن، ولی حق نداری اسم سازنده رو کلا عوض کنی. حق نداری کلوز سورسش کنی! و... پس خود GNU/GPL هم قوانین و محدودیت در استفاده و انتشار داره. (البته قوانین خوبی هستن اینا، ولی برای کسی که بخواد این کارو بکنه میشه محدودیت!)

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 337
« پاسخ #44 : 23 مهر 1395، 10:50 ب‌ظ »
نقل‌قول

صنعت سرگرمی های دیجیتال رو چون فقط ۰ و ۱ هستن با نرم افزار اشتباه نگیریم.توی صنعیت سرگرمی هدف سرگرم شدنه و نیازی به لایسنس هایی مثل gpl نیست
دقیقا این درسته.

هرچند الان یکی میاد میگه:
نقل‌قول
چون پول دادم پس صاحب اون دستگاه که توی شهربازی هست منم و هرکار دلم میخواد میکنم، اصلا میکنم میبرمش توی خونه خودم؛ طرف میخواست دستگاه توی شهربازی درست نکنه!
;D ;D ;D
« آخرین ویرایش: 23 مهر 1395، 10:59 ب‌ظ توسط Oxygen »