انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: آیا درآمد همیشگی یک تولید کننده از نرم افزار منصفانه است؟ (درآمد از فروش کپی؟!)  (دفعات بازدید: 4180 بار)

0 کاربر و 6 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین afrod

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1526
* یک نفر که وسیله ای رو  می سازه (مثلا میزی که نجار می سازه)، فقط می تونه به یک نفر بفروشه و با فروشش دیگه نمی تونه از محل اون میز درآمد بعدی داشته باشه و ما اگر میز رو بخریم و پول ندیم، سرقت انجام دادیم.
* اما یک برنامه نویس (یا شرکت برنامه نویسی) با ساختن یک نرم افزار، می تونه بی نهایت کپی از اون رو بفروشه. و همینطور یک فیلم ساز (کمپانی فیلم سازی) که در گیشه درآمدشش رو کسب کرده، می تونه کپی فیلم رو بارها بفروشه.

آیا منصفانه است نرم افزاری که یکبار نوشته شده (یا کپی یک فیلم)، بارها محل درآمد سازنده اش بشه؟
اینکه تولیدکننده نرم افزار می گه باید پول بدی، آیا ما باید پول بدیم؟
« آخرین ویرایش: 16 مهر 1395، 03:03 ب‌ظ توسط afrod »

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4864
  • masoft قدیم
اینکه تولیدکننده نرم افزار می گه باید پول بدی، آیا ما باید پول بدیم؟
با توجه به اینکه اون تولیدکننده صاحب نرم‌افزار و صاحب امتیاز هستش، برنامه باید طبق روندی که اون فرد مشخص می‌کنه استفاده بشه، یا اگر با اون شرایط موافق نیستید، کلا استفاده نشه.

آفلاین ارباب!

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 448
۱. فک نمی کنم عملا بتونه بی نهایت کپی از اون رو بفروشه..  ::)
The Berne Convention states that all works except photographic and cinematographic shall be copyrighted for at least 50 years after the author's death, but parties are free to provide longer terms
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries%27_copyright_lengths

۲. هر چه قدر هم که داره می فروشه این قوانین برای تشویق مردم به فکر کردن و خلاقیت هست..
برای تمایز قائل شدن بین تفکر خوب و خوب تر..

۳. به نظر من نه فقط به قانون کپی رایت بلکه حتی به بقیه ی قوانین هم می شه دیدی زورگویانه داشت.. اصن شاید به همه ی قوانین..  :o
مساله اینه که باید دنبال بهترین و انسانی ترین روش برای زورگویی باشیم.. زورگویی از نوع سازگار با وجدان و فطرت بشر..  ;D
قانون مقدم بر همه ی قوانین چه انسانی و چه غیر انسانی زور هست..   ](*,)
« آخرین ویرایش: 16 مهر 1395، 04:16 ب‌ظ توسط ارباب! »
Void Linux + XFCE

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19701
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
بستگی داره از دیدگاه انسانی ببینیم یا قانونی.

از دیدگاه قانونی منصفانه است.

ولی از دیدگاه انسانی و اخلاقی، غیرمنصفانه است و جلوی خلاقیت رو می‌گیره و رشد دانش رو بسیار کند می‌کنه. ضمن این که پایه‌های اقتصاد رو خراب می‌کنه.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Mmjafari

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 556
  • لیلی نام دیگر آزادی ست
    • صفحه من تو گیت
ولی دونات کردن از فروختن بهتره.
پول بدی خوب نباشه چی؟

آفلاین Mmjafari

• High Sr. Member
  • *
  • لیلی نام دیگر آزادی ست
    • صفحه من تو گیت
البته به شخصه کلا با وجود پول و اقتصاد سرمایه محور مخالفم

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3502
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
به قول دوستان، از لحاظ قانونی، چاره‌ای نیست!
ولی از لحاظ اخلاقی و انسانی و ... از نظر من وقتی درآمد به حدی رسید که هزینه‌ی صورت گرفته به سمت تولید کننده برگشت و به سود منصفانه خودش هم رسید، دیگه بیشتر از اون نباید پولی گرفته بشه
مثلا یکی مثل فرزاد فرزین اومد آلبوم ۶ رو داد تو بازار. بعد از فروش خوب و سوددهی خوبش، تمام ترک هاش رو رایگان توی کانال رسمی خودش گذاشت. این میشه منصفانه! اینکه از یه برنامه همین جور تا ابد هی پول دربیاری اصلا منصفانه نیست.
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین Mmjafari

• High Sr. Member
  • *
  • لیلی نام دیگر آزادی ست
    • صفحه من تو گیت
تا ابد نه، فقط هزار سال .
یعنی اواخر سال 3020 میشه ویندوز هفت رو رایگان از مایکروسافت گرفت.

آفلاین ارباب!

• Sr. Member
  • *

اقتصاد بدون پول اصن چه معنایی داره از نظر شما..؟ مبادله ی کالا با کالا رو شما قبول داری..؟ دردسر بیش تر رو..؟
Void Linux + XFCE

آفلاین ارباب!

• Sr. Member
  • *
ولی دونات کردن از فروختن بهتره.
پول بدی خوب نباشه چی؟

خوب شما می تونی استفاده نکنی، یا بری تحقیق کنی بعد بخری، یا بری از نمونه های رقیب که مفتن یا ارزون ترن استفاده کنی..
نه این که بیای انگیزه ی تولید رو از مردمی بگیری که ساعت کارشونو گذاشتن که برای شما چیز بسازن..
Void Linux + XFCE

آفلاین ارباب!

• Sr. Member
  • *
به قول دوستان، از لحاظ قانونی، چاره‌ای نیست!
ولی از لحاظ اخلاقی و انسانی و ... از نظر من وقتی درآمد به حدی رسید که هزینه‌ی صورت گرفته به سمت تولید کننده برگشت و به سود منصفانه خودش هم رسید، دیگه بیشتر از اون نباید پولی گرفته بشه
مثلا یکی مثل فرزاد فرزین اومد آلبوم ۶ رو داد تو بازار. بعد از فروش خوب و سوددهی خوبش، تمام ترک هاش رو رایگان توی کانال رسمی خودش گذاشت. این میشه منصفانه! اینکه از یه برنامه همین جور تا ابد هی پول دربیاری اصلا منصفانه نیست.

خوب همین دیگه.. من قانونی رو نمی شناسم که به شما اجازه بده تا ابد از اختراعات یا ایده های بکرت پول در بیاری.. همون طور که توی لینک های پست اولم گذاشتم.. محدودیت زمانی داره.. ۵۰ سال ۱۰۰ سال تو این حدود..
Void Linux + XFCE

آفلاین ارباب!

• Sr. Member
  • *
بستگی داره از دیدگاه انسانی ببینیم یا قانونی.

از دیدگاه قانونی منصفانه است.

ولی از دیدگاه انسانی و اخلاقی، غیرمنصفانه است و جلوی خلاقیت رو می‌گیره و رشد دانش رو بسیار کند می‌کنه. ضمن این که پایه‌های اقتصاد رو خراب می‌کنه.

جالبه.. برعکس فکر می کنم.. اگه همین این قوانین نبود آیا مردم ساعت کارشونو می ذاشتن که برای شما نرم افزار بسازن استفاده کنی..؟ این قوانین قراره انگیزه بده و انگیزه ها رو حفظ کنه.. ضمنا اگه همین قوانین نبود اصن license های نرم افزارهای آزاد چه معنی ای داشت.. دیگه کی رعایت می کرد..؟ ینی هم به آزادی کاربر ضربه می زد و هم به انگیزه ی کسایی که ساعت کارشونو گذاشتن برای این کارا.. بازی دو سر باخت..
اون قسمت خرابی پایه های اقتصاد رو شاید برعکس گفتید..؟ متوجه نشدم..
Void Linux + XFCE

آفلاین afrod

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1526
۱. فک نمی کنم عملا بتونه بی نهایت کپی از اون رو بفروشه..  ::)
The Berne Convention states that all works except photographic and cinematographic shall be copyrighted for at least 50 years after the author's death, but parties are free to provide longer terms
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries%27_copyright_lengths

لطفا بحث های حاشیه ای وارد نکنید. اون بینهایت، بینهایت ریاضی که منظورم نبود!

با توجه به اینکه اون تولیدکننده صاحب نرم‌افزار و صاحب امتیاز هستش، برنامه باید طبق روندی که اون فرد مشخص می‌کنه استفاده بشه، یا اگر با اون شرایط موافق نیستید، کلا استفاده نشه.
اخلاقی قضیه رو می گید یا قانونی یا هر دو؟ (چون قانون و اخلاق رو تفکیک کردند سوال شد برام)

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19701
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
جالبه.. برعکس فکر می کنم.. اگه همین این قوانین نبود آیا مردم ساعت کارشونو می ذاشتن که برای شما نرم افزار بسازن استفاده کنی..؟
نه. برای همین هم افراد صرفاً سودجو وارد این بازار نمی‌شدن و جلوی رشد ایده‌ها رو نمی‌گرفتن. پس جا برای رشد خلّاقیت‌ها باز می‌شد.

این قوانین قراره انگیزه بده و انگیزه ها رو حفظ کنه..
ولی در حال حاضر، با استفاده از پتنت‌ها، جلوی رشد خلّاقیت رو گرفته.

ضمنا اگه همین قوانین نبود اصن license های نرم افزارهای آزاد چه معنی ای داشت.. دیگه کی رعایت می کرد..؟
هیچ‌کس. دقّت کن که پروانه‌های نرم‌افزار آزاد برای مبارزه با این قوانین به وجود اومدن. اگه نبودن، اصلاً از همون ابتدا نیازی بهشون نبود ;)

اون قسمت خرابی پایه های اقتصاد رو شاید برعکس گفتید..؟ متوجه نشدم..
نه، درست گفتم. قیمت معادل تقسیم تقاضا بر عرضه است. در نرم‌افزار، عرضه می‌تونه عملاً اون‌قدر زیاد باشه که همیشه قیمت به صفر برسه. فروشندگان بزرگ، برای این که قیمت رو زیاد کنن، از قصد عرضه رو کم می‌کنن که یه تعادل مصنوعی ایجاد بشه. در دنیای اقتصاد به این عمل می‌گیم احتکار و جرمه!
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Mmjafari

• High Sr. Member
  • *
  • لیلی نام دیگر آزادی ست
    • صفحه من تو گیت

اقتصاد بدون پول اصن چه معنایی داره از نظر شما..؟ مبادله ی کالا با کالا رو شما قبول داری..؟ دردسر بیش تر رو..؟
تقریبا مثل سیستم نرم افزار آزاد
از ساخته دیگران استفاده می کنی، خودت هم یک تولیدی رو به اشتراک می زاری.