انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: نصب اوبونتو و اوپن سوزه  (دفعات بازدید: 3410 بار)

0 کاربر و 7 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین sasha1360

• Newbie
  • *
  • ارسال: 20
نصب اوبونتو و اوپن سوزه
« : 29 مهر 1395، 11:58 ق‌ظ »
دوستان سلام :

چون دیدم تاریخ این انجمن قدیمی نشده گفتم تو همینجا سوالم را بپرسم

من یه هارد 250 را برداشتم و یک درایو swap ساختم
3 تا درایو 30 برای نصب ۳ تا توزیع لینوکس
بقیه را هم برای home گذاشتم

sda1===swap
sda5===ubuntu
sda6===none
sda7===none
sda8===home

خب اوبونتو را نصب کردم بدون مشکل نصب شد ولی زمانی که می خوام Opensuse را نصب کنم روی sda6 میگه که نمی شه
راستش هیچ گونه اطلاعاتی در مورد grub و boot/ ندارم و اطلاعاتم هم اصلا در حد شما دوستان نیست مدت زیادی هم هست که با اوبونتو کار کردم ولی همیشه 1 توزیع لینوکس داشتم
امکانش هست من رو به صورت تکنیکالی راهنمایی کنید؟؟
توضیحات کلی در تمام سایتهای لینوکسی هست ولی به صورت ریز توضیحی ندادند همه ویدیو هایی هم که دیدم یه سرش ویندوز بوده من خیلی وقتی هست که اصلا صفحه ویندوز را ندیدم

اگر اشتباه نکنم من باید یه درایو boot/ بسازم درسته؟؟؟
حجمش را هم برای اینکه هیچ مشکلی نباشه می زارم 1 GB؟؟؟

تا اینجاش درسته؟؟ یا اصلا احتیاجی به اون هم نیست؟؟
راستش انقدر تو سایتهای مختلف مطالب مختلف دیدم که حسابی گیج شدم...:)))

ممنون می شم راهنماییم کنید

ارادتمند وحید

آفلاین sasha1360

• Newbie
  • *
پاسخ : نصب اوبونتو و اوپن سوزه
« پاسخ #1 : 29 مهر 1395، 12:05 ب‌ظ »
راستش تمام درایو ها را پاک کردم و مجددا می خواهم نصب کنم ولی از درایو / ایراد گرفته بود
چون sda5 برای اوبونتو تعریف کرده بودم /
و می گفت نمیشه برای sda6 هم / تعریف کنم
من الان مجددا دارم هارد را پارتیشن بندی می کنم با سیستم عامل اوبونتو
لطف می کنید به من بگید چگونه درایو بندی کنم تا برای داشتن چند توزیع در اینده به مشکل بر نخورم؟؟؟
الان من باید از boot/ هم استفاده کنم ؟؟ یعنی بسازمش؟؟
چون متاسفانه یا خوشبختانه هر وقت سیستمم به مشکل بر می خوره و می بینم که نمی تونم درستش کنم سیستم عامل را مجددا نصب می کنم می خوام چجوری پارتیشن بندی بشه که دیگه احتیاجی به دست کاری نداشته باشه

آفلاین s1mpleworld

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 309
« پاسخ #2 : 29 مهر 1395، 10:22 ب‌ظ »
راستش تمام درایو ها را پاک کردم و مجددا می خواهم نصب کنم ولی از درایو / ایراد گرفته بود
چون sda5 برای اوبونتو تعریف کرده بودم /
و می گفت نمیشه برای sda6 هم / تعریف کنم
من الان مجددا دارم هارد را پارتیشن بندی می کنم با سیستم عامل اوبونتو
لطف می کنید به من بگید چگونه درایو بندی کنم تا برای داشتن چند توزیع در اینده به مشکل بر نخورم؟؟؟
الان من باید از boot/ هم استفاده کنم ؟؟ یعنی بسازمش؟؟
چون متاسفانه یا خوشبختانه هر وقت سیستمم به مشکل بر می خوره و می بینم که نمی تونم درستش کنم سیستم عامل را مجددا نصب می کنم می خوام چجوری پارتیشن بندی بشه که دیگه احتیاجی به دست کاری نداشته باشه

با توجه به صحبت های شما، شما اشتباها در حال انتخاب دو mount point ریشه برای نصب یک توزیع لینوکسی هستید.

چنین کاری ممکن نیست. زمانیکه توزیع دوم را نصب میکنید، فقط mount point های مربوط به سیستم عامل دوم را انتخاب کنید و کاری به سایر درایو ها نداشته باشید. به عنوان مثال اگر ubuntu را در sda5 نصب کرده اید (sda5 به عنوان ریشه ی اوبونتو انتخاب شده است)، در هنگام نصب opensuse دیگر sda5 را برای ریشه ی opensuse انتخاب نکنید.

البته فکر کنم دلیل این اشتباه را متوجه شده باشم. ظاهرا نصاب opensuse به عنوان گزینه ی پیشفرض، پارتیشن ریشه ی سیستم عامل قبلی را برای نصب فعلی انتخاب میکند، یعنی اگر ابتدا ubuntu را نصب کرده باشید سپس opensuse را بخواهید نصب کنید، نصاب opensuse سعی میکند پیش فرض از ریشه ی اوبونتو استفاده کند (میخواهد درایو sda5 را فرمت کرده و خودش را در آنجا نصب کند). یک روش ساده برای رفع این مشکل تغییر در proposal های نصب میباشد. (البته سعی میکنم از طریق مستندات موجود در اینترنت برای opensuse برای نصب شما را راهنمایی کنم)

برای دوال بوت اوبونتو و opensuse:

- شما ابتدا اوبونتو را نصب کرده اید
- سپس وارد مراحل نصب opensuse میشوید
- در قسمت پارتیشن بندی گزینه ی create partition setup را بزنید.
- در صفحه ی بعد مکان ذخیره سازی (مثلا sda) را انتخاب کنید
- در صفحه ی بعدی پارتیشن های مورد استفاده برای نصب opensuse را انتخاب کنید. (در اینجا حداقل sda6)
- حال تنظیمات اتوماتیک جدید اعمال میشود و شما نباید مشکلی در نصب opensuse داشته باشید

« آخرین ویرایش: 29 مهر 1395، 10:52 ب‌ظ توسط s1mpleworld »
با افتخار قدرت گرفته از Fedora 32

آفلاین sasha1360

• Newbie
  • *
« پاسخ #3 : 29 مهر 1395، 11:03 ب‌ظ »
سلام مهندس :

اول از همه خیلی سپاسگزارم بابت جوابتان

من هم وقتی داخل sda5 اوبونتو نصب کردم دیگه نمیرم سراغش برای نصب توضیع دیگه

خیلی هم بابت زحمتی که کشیدید ممنونم من این رو الان تست می کنم و حتما خبرش را به اطلاعتان می رسانم
فقط یک سوال پارتیشن boot/ باید ایجاد شود یا الزامی برای ایجاد ان نیست؟؟
اگر باید ایجاد شود حجم 500 MB برای ان کافی است؟؟

با سپاس فراوان

ارادتمند وحید

آفلاین s1mpleworld

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #4 : 29 مهر 1395، 11:47 ب‌ظ »
سلام مهندس :

اول از همه خیلی سپاسگزارم بابت جوابتان

من هم وقتی داخل sda5 اوبونتو نصب کردم دیگه نمیرم سراغش برای نصب توضیع دیگه

خیلی هم بابت زحمتی که کشیدید ممنونم من این رو الان تست می کنم و حتما خبرش را به اطلاعتان می رسانم
فقط یک سوال پارتیشن boot/ باید ایجاد شود یا الزامی برای ایجاد ان نیست؟؟
اگر باید ایجاد شود حجم 500 MB برای ان کافی است؟؟

با سپاس فراوان

ارادتمند وحید

درود

درسته شما نمیرین سراغش اما نصاب به صورت پیش فرض اونو به عنوان ریشه انتخاب کرده! شما باید طبق توضیحات بالا به صورت مراحلی ساده به نصاب بفهمونین که از sda5 استفاده نکنه.

پارتیشن /boot هم نیازی نیست (مگر اینکه uefi بخواین بوت کنین که در اینصورت قبلا ubuntu این پارتیشن رو براتون ساخته و نصاب opensuse هم از این پارتیشن اشتراکی استفاده میکنه)

آفلاین sasha1360

• Newbie
  • *
« پاسخ #5 : 30 مهر 1395، 12:13 ق‌ظ »
خیلی سپاسگزارم من می رم برای نصب
فدورا را هم می خوام بهش اضافه کنم
حتما خبرش رو بهتون می دم

با سپاس فراپان

ارادتمند وحید

آفلاین sasha1360

• Newbie
  • *
« پاسخ #6 : 01 آبان 1395، 12:28 ب‌ظ »
اقا دست گلت درد نکنه اشتباه من این بود که مستقیم می رفتم سر وقت حالت expert

ولی الان هم ۲ تا مشکل دارم
1) تو هر حالتی که زدم خودش پارتیشن هام رو تغییر میده و ۲ ۳ تا پارتیشن 14 گیگی می سازه
البته من بدون اوبونتو هم نصبش کردم که ببینم این هارو باز هم می سازه ولازمه نصبشه یا نه
که دیدم نساخت
من چون با CentOs کار کردم می دونم lvm بهتر از ex4 هستش ولی تو این هارم می خوام حتما ex4 باشه که تغییر که می دم باز هم اون مشکل دست کاری تو پارتیشنهام رو انجام میده
مثلا sda7 را پاک می کنه sda8 رو میبره جای sda7 بعد تا sda9 و sda10 هم میسازه
2) درایو home هستش
خودش میره جدا می سازه به Home که تو اوبونتو ساختم هیچ کاری نداره حتی Mount هم که می زنم باز کار خودش رو می کنه

راستش من شخصا زیاد سیتم عامل نصب می کنم به خاطر همین دوست دارم یه ساختار مشخص برای هاردم داشته باشم تا بتونم راحت سیستم عامل های مختلف رو نصب کنم و البته باهاشون کار کنم Virtual ها هم کارم رو راه نمی اندازند

یه سوال هم جدا از این قضیه دارم
فرض کنید یه بار اوبونتو نصب می کنید تو یه درایو دیگه می ره Home رو می سازه
حالا به هر دلیل اوبونتو رو پاک می کنید و یه اوبونتوی جدید می ریزید
وقتی اوبونتو نصب می شه و بالا می اد وقتی روی دایرکتوری Home کلیک می کنید Home جدیدی بهتون نشان داده می شه چی کار باید کرد تا همان Home بلی رو نشان بده
ادرس home قبلی هست ولی می خوام home/ مستقیم به اون درایو mount بشه

با سپاس فراوان

ارادتمند وحید

آفلاین s1mpleworld

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #7 : 01 آبان 1395، 02:17 ب‌ظ »
اقا دست گلت درد نکنه اشتباه من این بود که مستقیم می رفتم سر وقت حالت expert

ولی الان هم ۲ تا مشکل دارم
1) تو هر حالتی که زدم خودش پارتیشن هام رو تغییر میده و ۲ ۳ تا پارتیشن 14 گیگی می سازه
البته من بدون اوبونتو هم نصبش کردم که ببینم این هارو باز هم می سازه ولازمه نصبشه یا نه
که دیدم نساخت
من چون با CentOs کار کردم می دونم lvm بهتر از ex4 هستش ولی تو این هارم می خوام حتما ex4 باشه که تغییر که می دم باز هم اون مشکل دست کاری تو پارتیشنهام رو انجام میده
مثلا sda7 را پاک می کنه sda8 رو میبره جای sda7 بعد تا sda9 و sda10 هم میسازه
2) درایو home هستش
خودش میره جدا می سازه به Home که تو اوبونتو ساختم هیچ کاری نداره حتی Mount هم که می زنم باز کار خودش رو می کنه

راستش من شخصا زیاد سیتم عامل نصب می کنم به خاطر همین دوست دارم یه ساختار مشخص برای هاردم داشته باشم تا بتونم راحت سیستم عامل های مختلف رو نصب کنم و البته باهاشون کار کنم Virtual ها هم کارم رو راه نمی اندازند

یه سوال هم جدا از این قضیه دارم
فرض کنید یه بار اوبونتو نصب می کنید تو یه درایو دیگه می ره Home رو می سازه
حالا به هر دلیل اوبونتو رو پاک می کنید و یه اوبونتوی جدید می ریزید
وقتی اوبونتو نصب می شه و بالا می اد وقتی روی دایرکتوری Home کلیک می کنید Home جدیدی بهتون نشان داده می شه چی کار باید کرد تا همان Home بلی رو نشان بده
ادرس home قبلی هست ولی می خوام home/ مستقیم به اون درایو mount بشه

با سپاس فراوان

ارادتمند وحید

درود دوست عزیز

فکر کنم بهتر است عکس از مراحل نصب قرار دهید. در مراحل پارتیشن بندی تغییراتی که توسط نصاب اعمال میشود نوشته میشود. از آن قسمت عکس بگیرید.

پارتیشن مشترک home نیز توصیه نمیشود. به علت اینکه پارتیشن ریشه ی اوبونتو هنوز موجود است، نصاب از پارتیشن home به صورت پیشفرض استفاده نکرده است. در صورتکه قصد ندارید پارتیشن home مجزا داشته باشید بهتر است /home درون پارتیشن ریشه باشد. (این کار از طریق انتخاب change proposal settings و غیرفعال سازی گزینه ی home مجزا امکانپذیر است). در هر صورت اگر مصمم هستید که از home مشترک استفاده کنید باید از expert partitioner استفاده کنید

آفلاین sasha1360

• Newbie
  • *
« پاسخ #8 : 01 آبان 1395، 05:01 ب‌ظ »
با سلام :

ببخشید ولی چون نمی دونستم چگونه باید عکس ضمیمه کنم تو سایت دیگه آپلود کردم و اینجا با کد وارد می کنم شاید اینجا درست نشان ندهد:)

این تنظیماتی است که برای اوبونتو انجام دادم

این هم برای OpenSuse

در اخرش هم بعد از یه سری تغییراتی که سعی کردم پارتیشن بندی به سمت چیزی که می خوام پیش بره این شکلی شد:)))))))))))

من فقط می خواهم از sda6 به عنوان درایو اوپنسوزه استفاده کنه با فرمت ext4
بعد home/ رو که برای اوبونتو هست رو به عنوان home خودش در نظر بگیره بدون تغییر یا ایجاد درایو دیگر

با سپاس فراوان

ارادتمند وحید

آفلاین s1mpleworld

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #9 : 01 آبان 1395، 05:37 ب‌ظ »
درود

مراحل پارتیشن بندی را در opensuse طبق آنچه که گفته شد انجام دهید. یعنی گزینه ی create partition setup بزنید و ادامه... منتهی به این قسمت که رسیدید:

http://s9.picofile.com/file/8271825134/photo_2016_10_22_15_26_39.jpg

گزینه ی change proposal را بزنید و تیک گزینه ی propose seperate home partition را بردارید. در اینصورت سیستم به صورت اتوماتیک پارتیشنی جداگانه برای home تعیین نمیکند و شما فقط یک پارتیشن ریشه خواهید داشت.

سپس برگردید به قسمت expert partitioner سپس پارتیشن sda8 را انتخاب کنید، گزینه ی edit را زده و دکمه ی mount ... را علامت دار کنید. سپس برای mount point مقدار /home را وارد کنید. در انتها ok کنید و ادامه ی مراحل را دنبال کنید
« آخرین ویرایش: 01 آبان 1395، 05:41 ب‌ظ توسط s1mpleworld »

آفلاین sasha1360

• Newbie
  • *
« پاسخ #10 : 01 آبان 1395، 08:52 ب‌ظ »
مهندس نمی دونم با چه زبانی ازت تشکر کنم تا اینجاش خیلی عالی بود فقط یه مشکل کوچک که یه کم بزرگه:)))))

این عکس اول رو ببین
من sda8 را زدم برای home/
این اومده sda7 را پاک کرده و sda8 را که home اصلی هستش کرده sda7
بعد یه دونه sda8 ساخته و اونو کرده home/
در واقع درایوی که من برای فدورا گذاشته بودم رو کرده home/ برای Opensuse و از home اصلیم که برنامه هام توش هست استفاده نکرده
اگر هم درست نشه برام مهم نیست چون درایو sda7 را برای نصب انواع توضیع ها گذاشته بودم تا بتونم یکی یکی تستشون کنم نهایتا اون هارو رو Virtual Box میارم بالا و اصلا اون sda7 رو که شده sda8 پاک می کنم فقط می ترسم از hime اصلیم بر داره و بخواهد یک home جدید بسازه
ولی اگر علتش را میدانید ممنون میشوم بهم بگید که چه کاری انجام بدم تا به صورت نشه
چقدر sda sda کردم خودم قاطی کردم:))))))))))))

این هم عکسش

این دو عکس هم تصویر دیسک هاست در اوبونتو

یه سوال فنی هم دارم البته ارتباطی به سوال قبلیم نداره

فرض کنید من اوبونتو نصب کردم حالا به هر دلیلی پاکش کردم و مجددا نصب کردم با نصب مجد دیگه اون home اصلی رو نمیبینه و خودش یه home جدید می سازه
مثلا رو فولدر home که می زنم یه home دیگه را نشان می دهد که home اصلیم نیست
چگونه می توانم ان home اصلی را به لینک home مmount کنم؟
یعنی تو اوبونتوی جدید رو لینک home که می زنم فولدرهای home اصلیم رو بهم نشون بده

باز هم یک دنیا ازت سپاسگزارم راستش خسته شده بودم و کلا می خواستم Open suse رو ببوسم بزارم کنار که با لطف شما و البته اقا S0h3!L عزیز مشکلات برطرف شد:)

ارادتمند وحید

آفلاین s1mpleworld

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #11 : 01 آبان 1395، 11:02 ب‌ظ »
مهندس نمی دونم با چه زبانی ازت تشکر کنم تا اینجاش خیلی عالی بود فقط یه مشکل کوچک که یه کم بزرگه:)))))

این عکس اول رو ببین
من sda8 را زدم برای home/
این اومده sda7 را پاک کرده و sda8 را که home اصلی هستش کرده sda7
بعد یه دونه sda8 ساخته و اونو کرده home/
در واقع درایوی که من برای فدورا گذاشته بودم رو کرده home/ برای Opensuse و از home اصلیم که برنامه هام توش هست استفاده نکرده
اگر هم درست نشه برام مهم نیست چون درایو sda7 را برای نصب انواع توضیع ها گذاشته بودم تا بتونم یکی یکی تستشون کنم نهایتا اون هارو رو Virtual Box میارم بالا و اصلا اون sda7 رو که شده sda8 پاک می کنم فقط می ترسم از hime اصلیم بر داره و بخواهد یک home جدید بسازه
ولی اگر علتش را میدانید ممنون میشوم بهم بگید که چه کاری انجام بدم تا به صورت نشه
چقدر sda sda کردم خودم قاطی کردم:))))))))))))

این هم عکسش

این دو عکس هم تصویر دیسک هاست در اوبونتو

یه سوال فنی هم دارم البته ارتباطی به سوال قبلیم نداره

فرض کنید من اوبونتو نصب کردم حالا به هر دلیلی پاکش کردم و مجددا نصب کردم با نصب مجد دیگه اون home اصلی رو نمیبینه و خودش یه home جدید می سازه
مثلا رو فولدر home که می زنم یه home دیگه را نشان می دهد که home اصلیم نیست
چگونه می توانم ان home اصلی را به لینک home مmount کنم؟
یعنی تو اوبونتوی جدید رو لینک home که می زنم فولدرهای home اصلیم رو بهم نشون بده

باز هم یک دنیا ازت سپاسگزارم راستش خسته شده بودم و کلا می خواستم Open suse رو ببوسم بزارم کنار که با لطف شما و البته اقا S0h3!L عزیز مشکلات برطرف شد:)

ارادتمند وحید

درود

چیزی که بنده در مقایسه ی عکس ها میبینم، این است که درایو sda7 قبل از نصب opensuse میزانش 154 گیگ هستش. بعد از نصب هم به صورت دقیق sda7 همانقدر هستش. به عنوان mount point هم تعیین نشده. ظاهرا اصلا این پارتیشن sda7 دست نخورده است.

اما sda8: در عکس ظاهرا این پارتیشن به عنوان home برای opensuse تعیین شده است.

لطفا gparted را در اوبونتو نصب و از gparted در اوبونتو نیز عکس بگیرید.

سوال آخرتان را پس از عکس از gparted پاسخ خواهم داد

آفلاین sasha1360

• Newbie
  • *
« پاسخ #12 : 02 آبان 1395، 12:47 ق‌ظ »
تقدیم شما :

ارادتمند وحید

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
« پاسخ #13 : 02 آبان 1395، 12:50 ق‌ظ »
لطفا عکس‌ها رو به خود پست سنجاق کنید.

آفلاین Reza Banivakil

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 52
  • KArch
« پاسخ #14 : 02 آبان 1395، 12:51 ق‌ظ »
سلام دوست عزیز برای نصب اوپن سوزه، از قبل پارتیشن ایجاد نکنید و بجاش فضای خالی که قصد دارید در اختیار اوپن سوزه بزارید تا نصب بشه، ایجاد کنید.

پ.ن: الان من یکمی این تاپیک رو خوندم ولی بزنم به تخته توی هر پست به اندازه یه طومار مطلب نوشتید.
We do "What we do" not because they are easy but because they are hard