انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: نصب اوبونتو روی sd card  (دفعات بازدید: 3567 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین watermelon

• Full Member
  • *
  • ارسال: 242
نصب اوبونتو روی sd card
« : 24 آبان 1395، 09:34 ب‌ظ »
می خوام یه اوبونتو 16.10 روی sandisk 8GB نصب کنم. ۲ بار تلاش کردم و به نتیجه نرسیدم.
۱- فایل سیستم پارتیشن رو چی بزارم؟
۲ - Linux-swap رو ، خودم دستی باید بسازم یا این که خود نصب کننده اوبونتو می سازه
۳- (از همه مهم تر) بوت لودر رو باید کجا نصب کنم.  من یه گراب روی هارد دیسک اصلی م دارم که یه اوبونتو 16.10 و یه ویندوز رو می شناسه. اگر بوت لودر این یکی هم بزارم روی هارد دیسک احتمالا گراب قبلیم مشکل پیدا می کنه .
هدف من فقط تست سرعت و نمی خوام خیلی با این اوبونتو روی کارت SD کار کنم. همین که بالا بیاد کافیه.

آفلاین geeksesi | javad

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 685
  • GeekSesi.xyz
    • محمد جواد قاسمی
پاسخ : نصب اوبونتو روی sd card
« پاسخ #1 : 24 آبان 1395، 09:57 ب‌ظ »
o_0
خوب شد  فازتو گفتی  و گرنه  می خواستم  بپرسم وات ده  فاز :D

بهتره  لایو اجرا  کنی 
البته نمی دونم  میشه رویه  اس دی کارت  لایو کرد  یا  نه !

‍برای نصب هم  باید  فایل  سواپ خودت تعریف کنی  براش !
۵۱۲ مگ برای فایل  سواپ  بزار کنار !

فایل  سیستم  پارتیشن  رو  پرایمری بزار  انتی اف اس هم  باشه بهتره  ! ولی فرقی  نداره  fat32 هم پشتیبانی میشه ‌!

سرچ کن  نصب اوبونتو  این  نکات  توش هست !

بوت لودر ویندوزت  که  از بین  نمیره  فقط باید  بری تویه  تنظیمات  بایوس  و بوت  رو بزاری از رویه اس دی کارت
البته  اگه  بشه  !

بعد  که تستتو  کردی تموم  شد  دوباره  بیا  بایوس بوت رو بزار رویه  هارد ! بوتت هم  درست  میشه :)

اگر اشتباه کردم راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.

آفلاین watermelon

• Full Member
  • *
« پاسخ #2 : 24 آبان 1395، 10:08 ب‌ظ »
میشه لایو اجرا کرد. ولی سرعت اوبونتو در حالت لایو با این که نصب بشه خیلی فرق داره.
موقع نصب یه گزینه کشویی اون پایین هست که می گه بوت لودر رو کجا نصب کنم. و چند تا پارتیشن هست.
وقتی روی یه پارتیشن ۲ تا گراب نصب بشه مشکلی به وجود نمیاد ؟؟
(می دانم باید بایوس بعد از نصب از روی sd کارت بوت بشه ). موضوع این جا یه مقدار داستان دار میشه. وقتی بایوس قرار از روی sd کارت بوت بشه منطقا باید گراب هم روی همون کارت sd باشه دیگ . نه ؟؟ اگر من گراب رو توی هاردیسکم نصب کنم سیستم بوت میشه؟

آفلاین geeksesi | javad

• High Sr. Member
  • *
  • GeekSesi.xyz
    • محمد جواد قاسمی
« پاسخ #3 : 24 آبان 1395، 11:34 ب‌ظ »
بنده  هنگیدم :D

بزار  بقیه  بیایین :D

آفلاین S Y N C R E X

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 807
  • The Control Is The Power
    • syncrex.me
« پاسخ #4 : 25 آبان 1395، 12:13 ق‌ظ »
باید گارب رو هم روی همون اس دی کارت نصب کنید ، برای مثال sdc ، اما کلا این کار زیاد جالب نیست نتیجش ، چون سرعت کارت اس دی خیلی کمتر از هارد دیسک یا فلش USB3 هستش و سیستم عامل نصب شده خیلی کند عمل میکنه ، چه برسه به اینکه سواپ هم روی همون اس دی کارت باشه که دیگه هیچ. اما اگه لایو اجرا کنید مشگلی نداره ، توزیع knoppix رو امتحان کنید ، لایو اجرا میشه و در آخر سر می تونید تغیرات سیستم رو توی یه فایل ذخیره کنید تا دفه بعدی که بالا میاد همه چیز از اول نباشه و سیستم عامل مثل یک سیستم عامل نصب شده عمل کنه ، اکثر نرم افزار های محبوب رو هم داخل خودش داره ، حتی چند دسکتاپ داخلش هست.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19711
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #5 : 25 آبان 1395، 08:53 ق‌ظ »
۱- فایل سیستم پارتیشن رو چی بزارم؟
ext2

۲ - Linux-swap رو ، خودم دستی باید بسازم یا این که خود نصب کننده اوبونتو می سازه
باید خودت بسازی. نساختی هم مهم نیست.

۳- (از همه مهم تر) بوت لودر رو باید کجا نصب کنم.  من یه گراب روی هارد دیسک اصلی م دارم که یه اوبونتو 16.10 و یه ویندوز رو می شناسه. اگر بوت لودر این یکی هم بزارم روی هارد دیسک احتمالا گراب قبلیم مشکل پیدا می کنه .
باید بذاری روی sdcard مثلاً dev/mmcblk0
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19711
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #6 : 25 آبان 1395، 08:56 ق‌ظ »
باید گارب رو هم روی همون اس دی کارت نصب کنید ، برای مثال sdc ، اما کلا این کار زیاد جالب نیست نتیجش ، چون سرعت کارت اس دی خیلی کمتر از هارد دیسک یا فلش USB3 هستش و سیستم عامل نصب شده خیلی کند عمل میکنه ، چه برسه به اینکه سواپ هم روی همون اس دی کارت باشه که دیگه هیچ.
خیر، این‌طور نیست. البته با توجّه به پاسخی که دادید و از sdc به عنوان مثال استفاده کردید، می‌شه این‌طور برداشت کرد که برد اصلی رایانهٔ شما، رابط sd card نداره و sd رو با رابط usb می‌خونه که در این حالت بله، کند اجرا می‌شه. اگه برد اصلی‌تون رابط sd card داشته باشه و اون رو به صورت mmcblk0 نشون بده، سرعتش خیلی از هارد و فلش usb3 بیش‌تره. البته اگه از sd card مناسب استفاده بشه.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین s1mpleworld

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 309
« پاسخ #7 : 25 آبان 1395، 01:47 ب‌ظ »
رسیدن به سرعتهای بالا توسط mmc آنچنان راحت نیست. با فرض داشتن نوع حافظه ی مناسب، کنترلر حافظه نیز در میزان سرعت حافظه ی خارجی بسیار تاثیر گذار هستش. در اکثر لپ تاپ ها،عموما اسلات مموری کارت به وسیله ی کنترلر usb 2.0 به سیستم متصل هستش که در بهترین شرایط نیز سرعت بیشتر از 480 مگابیت بر ثانیه نخواهد بود.
احتمالش بسیار بسیار ضعیف هستش که بتوانید حتی با حافظه های UHC-II نیز به وسیله ی اکثر لپ تاپ های توی بازار با توجه به استفاده از کنترلر USB 2.0 برای اسلات مموری کارت، به سرعتی بالاتر از سرعت HDD برسید. ممکنه برخی مدلهای خاص دارای کنترلر مجزا برای اسلات SD باشند، اما صحبت سر اکثر موارد موجود در بازار است.

lshw -businfo

میتواند اطلاعاتی را در ارتباط با businfo دستگاههای مختلف را نمایش دهد. به عنوان مثال UBS2.0-CRW نشانگر این است که کنترلر اسلات مموری از نوع USB 2.0 است.

ضمنا در اکثر موارد غیر ممکن است که بشه mmc را به عنوان دستگاه اصلی بوت در بایوس انتخاب کرد و اکثر بایوس ها هم فاقد چنین گزینه ای هستند. (اما به عنوان دستگاه ثانویه، جهت بوت سیستم عامل پس از گذر از مرحله ی بوت لودر قابل استفاده است و برای بوت لودر باید از حافظه ی جداگانه ای استفاده شود) مخصوصا لپ تاپ ها (در رایانه های رومیزی این شانس بیشتر است که سیستم گزینه ای برای بوت از طریق اسلات مموری داشته باشد)
« آخرین ویرایش: 25 آبان 1395، 02:26 ب‌ظ توسط s1mpleworld »
با افتخار قدرت گرفته از Fedora 32

آفلاین watermelon

• Full Member
  • *
« پاسخ #8 : 25 آبان 1395، 03:09 ب‌ظ »
بدون Linux-swap روی کارت sd نصب کردم. به طور قابل توجه ای سرعتش با هارد دیسکم فرق داره. هم در بوت شدن و هم در اجرای نرم افزار ها روی اون سریع تر . حدود ۲۶ ثانیه طول می کشه که اوبوتو از روی کارت sd بوت کنه. این درحالی که روی هارد دیسک حدود50
ثانیه زمان می بره. (البته بعد از نصب اوبونتو روی sd card  ، زمان بوت شدن اوبونتو روی هارد یه مقدار بیشتر شده. چون یه سری چیز های بیشتری رو چک می کنه). این افزایش سرعت در حالی که پارتیشن رو به طور dev/sdb شناسایی می کنه! توی اوبونتو روی کارت sd فایرفاکس حدود ۲ ثانبه طول می کشه تا باز بشه . ولی در هارد دیسک حدود 5 ثانیه. زمان باز شدن کروم هم تقریبا همین مقدار.
پارتیشن کارت sd این جوری :‌

و این هم پارتینش های هارد دیسکم که شبیه جیگر زلیخاه شده

آیا شلوغ بودن پارتیشن های هارد دیسک من ممکنه تو سرعت بوت شدن و ... تاثیر گذار باشه. اگر من فقط یه پارتیشن برای اطالاعات و فقط یه پارتینش دیگ درست کنم که روش اوبونتو نصب کنم ممکنه سرعت بوت و ... من بالا بره.

و در آخر مشکلی که الان دارم اینه که اگه کارت sd رو وارد دستگاه نکنم سیستم اصلا بوت نمیشه. یعنی گراب نمیاد. که البته در این مورد آخر نهایت تشکر و قدر دانی رو از javadkhof عزیز دارم  :D ;)
« آخرین ویرایش: 25 آبان 1395، 03:20 ب‌ظ توسط watermelon »

آفلاین s1mpleworld

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 309
« پاسخ #9 : 25 آبان 1395، 04:35 ب‌ظ »
بدون Linux-swap روی کارت sd نصب کردم. به طور قابل توجه ای سرعتش با هارد دیسکم فرق داره. هم در بوت شدن و هم در اجرای نرم افزار ها روی اون سریع تر . حدود ۲۶ ثانیه طول می کشه که اوبوتو از روی کارت sd بوت کنه. این درحالی که روی هارد دیسک حدود50
ثانیه زمان می بره. (البته بعد از نصب اوبونتو روی sd card  ، زمان بوت شدن اوبونتو روی هارد یه مقدار بیشتر شده. چون یه سری چیز های بیشتری رو چک می کنه). این افزایش سرعت در حالی که پارتیشن رو به طور dev/sdb شناسایی می کنه! توی اوبونتو روی کارت sd فایرفاکس حدود ۲ ثانبه طول می کشه تا باز بشه . ولی در هارد دیسک حدود 5 ثانیه. زمان باز شدن کروم هم تقریبا همین مقدار.

آیا شلوغ بودن پارتیشن های هارد دیسک من ممکنه تو سرعت بوت شدن و ... تاثیر گذار باشه. اگر من فقط یه پارتیشن برای اطالاعات و فقط یه پارتینش دیگ درست کنم که روش اوبونتو نصب کنم ممکنه سرعت بوت و ... من بالا بره.

و در آخر مشکلی که الان دارم اینه که اگه کارت sd رو وارد دستگاه نکنم سیستم اصلا بوت نمیشه. یعنی گراب نمیاد. که البته در این مورد آخر نهایت تشکر و قدر دانی رو از javadkhof عزیز دارم  :D ;)

این به معنای اینه که access time هارد شما بالاست.

برای بنده مقادیر زمان بوت با تکنیک short stroke در یک هارد 5400rpm رو در عکس ضمیمه کردم.

توجه کنین که seek time یک MMC بسیار پایین تر از HDD هستش، چیزی در حدود 1-2 میلی ثانیه، که در نهایت با احتساب میزان access time، در خواندن داده ها با حجم پایین زمان کمتری مصرف میشه، هرچه از سطح HDD دورتر شویم، access time بالاتر میرود. شما پارتیشن هاتون لینوکستون رو در انتهای دیسک ایجاد کرده اید.
با افتخار قدرت گرفته از Fedora 32

آفلاین geeksesi | javad

• High Sr. Member
  • *
  • GeekSesi.xyz
    • محمد جواد قاسمی
« پاسخ #10 : 25 آبان 1395، 05:01 ب‌ظ »
نقل‌قول

من  کخ  نفهمیدم  چی شد:D
ولی کلا  با  عقل جور در نمیایید  کارت  اس دی  سرعتش از هارد بیشتر باشه  ](*,)

کلا  موفق باشی  ;D  حالا اگه  تصمیمت جدیه  رویه  کارت  اس دی  سیستم  ران کنی یه  ۳۲ گیگ یا ۶۴ بخر  راحت  باشی  ;)

قربانت  بوس بوس بای بای   ](*,) :D ;D ;D 8)

آفلاین watermelon

• Full Member
  • *
« پاسخ #11 : 25 آبان 1395، 05:17 ب‌ظ »

این به معنای اینه که access time هارد شما بالاست.

برای بنده مقادیر زمان بوت با تکنیک short stroke در یک هارد 5400rpm رو در عکس ضمیمه کردم.

توجه کنین که seek time یک MMC بسیار پایین تر از HDD هستش، چیزی در حدود 1-2 میلی ثانیه، که در نهایت با احتساب میزان access time، در خواندن داده ها با حجم پایین زمان کمتری مصرف میشه، هرچه از سطح HDD دورتر شویم، access time بالاتر میرود. شما پارتیشن هاتون لینوکستون رو در انتهای دیسک ایجاد کرده اید.
اگر کل پارتیشن بندی رو پاک کنم و فقط ۲ تا پارتیشن نگه دارم (یکی برای اوبونتو و یکی هم برای اطلاعات) access time پایین میاد؟

آفلاین S Y N C R E X

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 807
  • The Control Is The Power
    • syncrex.me
« پاسخ #12 : 25 آبان 1395، 11:16 ب‌ظ »
سیستم عامل رو روی کارت اس دی استاندارد نصب کردید ، یا کارت اس دی رو دیسک زنده کردید ؟

آفلاین watermelon

• Full Member
  • *
« پاسخ #13 : 26 آبان 1395، 12:10 ق‌ظ »
سیستم عامل رو روی کارت اس دی استاندارد نصب کردید ، یا کارت اس دی رو دیسک زنده کردید ؟
استاندارد

آفلاین watermelon

• Full Member
  • *
« پاسخ #14 : 26 آبان 1395، 07:20 ب‌ظ »
کل پارتیشن رو پاک کردم و دوباره از اول پارتینش بندی کردم.اینجوری بهتر شده .