انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: مشکل در نصب برنامه های دانلود شده  (دفعات بازدید: 1591 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین mehdi-kh

• Newbie
  • *
  • ارسال: 22
سلام و خسته نباشین . تازه کارم پس حرص نخورین  8)

بعضی برنامه های رو که تو مدیریت برنامه های لینوکس مینت نیستن رو دانلود میکنم . بعضی ها رو از طریق خط فرمان میتونم نصب کنم ولی بعضی ها رو نه . برنامه wingide رو برای پایتون برداشتم متاسفانه نیاز به jdk8 داشت که اونم با هزار مشقت برداشتم از اوراکل . الان تو نصب همین jdk8 موندم یا مثلا نصب حسابداری امیر . چون عین قبلیا فایل نصبی نداره . پست های انجمن رو هم دیدم ولی نتونستم جوابمو پیدا کنم .
ممنون
بیاموزیم تا یاد بگیریم ;بیاموزیم تا ماندگار شویم

آفلاین علی رزم دیده

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1244
  • ali76 سابق
پاسخ : مشکل در نصب برنامه های دانلود شده
« پاسخ #1 : 05 دی 1395، 09:59 ب‌ظ »
سلام شما هم خسته نباشید
خوش اومدی به گنو لینوکس  :)
داداش بهترین آموزشی که من دیدم اینه قدم به قدم و تصویری اگه جاییش مشکل داشتی بگو کمکت کنم
http://m.wikihow.com/Install-Oracle-Java-JDK-on-Ubuntu-Linux

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19711
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #2 : 06 دی 1395، 08:55 ق‌ظ »
شما در گنو/لینوکس هرگز نباید از جایی چیزی بگیری و نصب کنی! این کار، سخت‌ترین، خطرناک‌ترین، طولانی‌ترین و احمقانه‌ترین کاریه که یک نفر می‌تونه در گنو/لینوکس بکنه. لطفاً همه‌چیز رو از مخازنش نصب کنید و در صورت نبودن در مخازن، از نصبش خودداری کنید. در صورتی که مسئلهٔ مرگ و زندگیه، می‌تونید مخزنش رو با اختیار خودتون به سامانه بیفزایید.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین f_ziaee

• Newbie
  • *
  • ارسال: 11
« پاسخ #3 : 09 دی 1395، 01:10 ب‌ظ »
سلام

منم همین مشکل رو در نصب xforms library دارم. ازم میخواد قبلش xpm library نصب کنم و وقتی دانلود میکنم و میخوام نصب کنم configure  نمیکنه. از طرفی جون من تازه روز دوم کار با لینوکس رو میگذرونم هنوز نمیدونم چه جوری کار نصب رو انجام بدم؟ کاری که برای نصب libjpeg و gsl library انجام دادم و جواب داد واسه این جواب نمیده.

>> شما در گنو/لینوکس هرگز نباید از جایی چیزی بگیری و نصب کنی! این کار، سخت‌ترین، خطرناک‌ترین، طولانی‌ترین و احمقانه‌ترین کاریه که یک نفر می‌تونه در گنو/لینوکس بکنه. لطفاً همه‌چیز رو از مخازنش نصب کنید و در صورت نبودن در مخازن، از نصبش خودداری کنید. در صورتی که مسئلهٔ مرگ و زندگیه، می‌تونید مخزنش رو با اختیار خودتون به سامانه بیفزایید.

منظور این جمله رو به خوبی نفهمیدم.  مثلا من خواستم alien نصب کنم چون توزیع لینوکس نداشت من دانلود کردم و خواستم نصب کنم (یعنی رفتم تو دایرکتوری که فایل نصب شده بود و   از دستور configure و make و make install استفاده کردم اما میگه no such file or direcory

همه جا تو سایتا و حتی یوتیوب دیدم میگه باید دستور (sudo apt-get install alein)  را در ترمینال تایپ کنم اینکارو میکنم میده
E: Could not get lock /var/lib/dpkg/lock - open (11: Resource temporarily unavailable)
E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), is another process using it?

ولی چرا اونچه که من دانلود میکنم استفاده نمیشه؟ این دستور با فرض داشتن برنامه در توزیع لینوکس استفاده میشه؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.
« آخرین ویرایش: 09 دی 1395، 02:07 ب‌ظ توسط J_SADEGHI »

آفلاین بابک طور

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 800
« پاسخ #4 : 09 دی 1395، 02:15 ب‌ظ »
سلام.
نقل‌قول
مه جا تو سایتا و حتی یوتیوب دیدم میگه باید دستور (sudo apt-get install alein)  را در ترمینال تایپ کنم

اگر این رو نوشته یعنی تو مخازن هست و شما میتونید از مخازن نصب کنید.

نقل‌قول
E: Could not get lock /var/lib/dpkg/lock - open (11: Resource temporarily unavailable)
E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), is another process using it?
این می‌گه:«که یک پروسه‌ی دیگه داره چیزی نصب می کنه، پس تا اون تموم نشه من نمی‌تونم چیزی نصب کنم.»

اگر مطمئن هستید که در حال نصب برنامه‌ی دیگه‌ای نیستیتد و یا سیستم رو بروزرسانی نمی‌کنید این دستور رو بزنید:
sudo rm /var/lib/apt/lists/lockبعد دستور نصب رو دوباره وارد کنید.

آفلاین f_ziaee

• Newbie
  • *
« پاسخ #5 : 09 دی 1395، 02:46 ب‌ظ »
ممنون بابک جان از پیامت

1- منظور از مخازن ubuntu softwares or synaptic packag هست؟ سرچ میکنم چیزی نمیاد.

2- اگه در حال نصب یه برنامه دیگه باشیم چی؟ چه دستوری بدم که ببنده اونو؟ ممنون

آفلاین f_ziaee

• Newbie
  • *
« پاسخ #6 : 09 دی 1395، 03:10 ب‌ظ »
در نصب برنامه دانلود شده وقنی configure میکنم خطا میده که
configure: error: Package requirements (xproto x11) were not met

No package 'xproto' found
No package 'x11' found

Consider adjusting the PKG_CONFIG_PATH environment variable if you
installed software in a non-standard prefix.

Alternatively, you may set the environment variables XPM_CFLAGS
+ انتخابهای اختیاری بیشتر...
and XPM_LIBS to avoid the need to call pkg-config.
See the pkg-config man page for more details

در حالی که من از apt-get install xorg واسه x11 استفاده کردم الان مشکل چیه؟

آفلاین f_ziaee

• Newbie
  • *
« پاسخ #7 : 09 دی 1395، 04:57 ب‌ظ »
با ریبوت کردن و sudo apt-get install libx11-dev مشکل حل شد. ممنون از پاسختون

آفلاین mehdi-kh

• Newbie
  • *
  • ارسال: 22
« پاسخ #8 : 09 دی 1395، 07:13 ب‌ظ »
سلام شما هم خسته نباشید
خوش اومدی به گنو لینوکس  :)
داداش بهترین آموزشی که من دیدم اینه قدم به قدم و تصویری اگه جاییش مشکل داشتی بگو کمکت کنم
http://m.wikihow.com/Install-Oracle-Java-JDK-on-Ubuntu-Linux

از راه حل پیشنهادی شما ممنون . این مشکل حل شد و یه مشکل دیگه پیش اومد . برنامه wingide5 رو برداشتم . این برنامه برای نصب و اجرا به جاوا 8 نیاز داشت که من با راه حل بالا نصب کردم ولی متاسفانه وقتی دبل کلیک میکنم برا نصب به نسخه جاوا ایراد میگیره و میگه باید جاوا 8 اوراکل نصب بشه  ??? ??? ](*,)
بیاموزیم تا یاد بگیریم ;بیاموزیم تا ماندگار شویم