انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: نصب لینوکس جدید روی نسخه قبلی  (دفعات بازدید: 1994 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین farhadm290

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 52
نصب لینوکس جدید روی نسخه قبلی
« : 06 دی 1395، 10:25 ق‌ظ »
سلام دوستان
من روی سیستمم لینوکس مینت را در کنار ویندوز10 دارم و الان میخوام نسخه جدیدش را نصب کنم و این واسم سواله که باید دوباره همه پارتیشنهای قبلی را پاک کنم و دوباره لینوکس را نصب کنم یا نیازی به اون کار نیست و مثل ویندوز فقط یه درایو را فرمت میکنیم و همه چی حله؟
لطفا راهنماییم کنید چیکار کنم؟

آفلاین Ma$oud

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 293
پاسخ : نصب لینوکس جدید روی نسخه قبلی
« پاسخ #1 : 06 دی 1395، 11:58 ق‌ظ »
سلام دوستان
من روی سیستمم لینوکس مینت را در کنار ویندوز10 دارم و الان میخوام نسخه جدیدش را نصب کنم و این واسم سواله که باید دوباره همه پارتیشنهای قبلی را پاک کنم و دوباره لینوکس را نصب کنم یا نیازی به اون کار نیست و مثل ویندوز فقط یه درایو را فرمت میکنیم و همه چی حله؟

تا پارتیشن قبلی چی باشه!
اگه منظورت مثلا home هستش نه نیاز نیست پاک کنی (فقط موقع نصب mount point براش بزار)
ولی root باید فرمت شه  ;)

آفلاین ارباب!

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 448
« پاسخ #2 : 06 دی 1395، 12:04 ب‌ظ »
نیازی نیس همه ی پارتیشن ها رو فرمت کنید.. فقط بعضی پارتیشن ها فرمت می شن.. که موقع نصب هشدار داده می شه.. همیشه هم یادتون باشه موقع نصب خودتون پارتیشن بندی رو انجام بدید و اتوماتیک رو نزنید که یه اتفاقاتی بیافته که نمی دونید چیه و بعدا گله کنید..
من وقتی لینوکس رو نصب می کنم همیشه یه پارتیشن جدا برای home/ می سازم..
دفعه ی بعد همون پارتیشن رو برای home/ در نظر می گیرم و بهش دست نمی زنم.. (فرمتش نمی کنم..)
ولی خوب غیر از home/ اون یکی پارتیشن هام که قراره خود سیستم روشون نصب شه فرمت می شن..
ولی اگه شما پارتیشن home/ جدا در نظر نگرفتید دفعه ی قبل که نصب کردید، باید خیلی احتیاط کنید..
از چیزایی که نیاز دارید بک آپ بگیرید و بعدا با خیال راحت اون پارتیشن رو پاک کنید و به جاش این دفعه ۲ تا پارتیشن برای / و home/ در نظر بگیرید..
راستی یادتون باشه که یه سری از اطلاعات ممکنه وجود داشته باشه و براتون با ارزش باشه که تو home/ نباشه، در این صورت به هر روشی که نصب می کنید توصیه می کنم یه بک آپ از اون اطلاعات بگیرید.. من معمولا چنین اطلاعات با ارزشی بیرون home/ ندارم..
اگه سوالتون اینه که تو این پارتیشن بندی ها بلایی سر خود پارتیشن های ویندوز قراره بیاد..
اگه چیزی رو اتوماتیک نزنید (مثلا نگید اتوماتیک کل هارددیسک رو پاک کن و جاش لینوکس نصب کن!) و خودتون فقط پارتیشن های لینوکسیتون رو دستکاری کنید، امیدوارم که هیچ مشکلی برای ویندوزتون پیش نمی آد..
Void Linux + XFCE

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19711
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #3 : 06 دی 1395، 12:33 ب‌ظ »
چرا همون رو ارتقا نمی‌دی؟
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین farhadm290

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #4 : 06 دی 1395، 10:22 ب‌ظ »
سلام دوستان

تا پارتیشن قبلی چی باشه!
اگه منظورت مثلا home هستش نه نیاز نیست پاک کنی (فقط موقع نصب mount point براش بزار)
ولی root باید فرمت شه  ;)

پارتیشن های من ایناند:
/swap
/root
/home

آفلاین farhadm290

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #5 : 06 دی 1395، 10:23 ب‌ظ »
چرا همون رو ارتقا نمی‌دی؟

از بس بهش ور میرم بهتره هسته اش را نو کنم بهتره. داغوم میشه بیچاره

آفلاین farhadm290

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #6 : 06 دی 1395، 10:25 ب‌ظ »
نیازی نیس همه ی پارتیشن ها رو فرمت کنید.. فقط بعضی پارتیشن ها فرمت می شن.. که موقع نصب هشدار داده می شه.. همیشه هم یادتون باشه موقع نصب خودتون پارتیشن بندی رو انجام بدید و اتوماتیک رو نزنید که یه اتفاقاتی بیافته که نمی دونید چیه و بعدا گله کنید..
من وقتی لینوکس رو نصب می کنم همیشه یه پارتیشن جدا برای home/ می سازم..
دفعه ی بعد همون پارتیشن رو برای home/ در نظر می گیرم و بهش دست نمی زنم.. (فرمتش نمی کنم..)
ولی خوب غیر از home/ اون یکی پارتیشن هام که قراره خود سیستم روشون نصب شه فرمت می شن..
ولی اگه شما پارتیشن home/ جدا در نظر نگرفتید دفعه ی قبل که نصب کردید، باید خیلی احتیاط کنید..
از چیزایی که نیاز دارید بک آپ بگیرید و بعدا با خیال راحت اون پارتیشن رو پاک کنید و به جاش این دفعه ۲ تا پارتیشن برای / و home/ در نظر بگیرید..
راستی یادتون باشه که یه سری از اطلاعات ممکنه وجود داشته باشه و براتون با ارزش باشه که تو home/ نباشه، در این صورت به هر روشی که نصب می کنید توصیه می کنم یه بک آپ از اون اطلاعات بگیرید.. من معمولا چنین اطلاعات با ارزشی بیرون home/ ندارم..
اگه سوالتون اینه که تو این پارتیشن بندی ها بلایی سر خود پارتیشن های ویندوز قراره بیاد..
اگه چیزی رو اتوماتیک نزنید (مثلا نگید اتوماتیک کل هارددیسک رو پاک کن و جاش لینوکس نصب کن!) و خودتون فقط پارتیشن های لینوکسیتون رو دستکاری کنید، امیدوارم که هیچ مشکلی برای ویندوزتون پیش نمی آد..

میدونم کدوم گزینه را بزنم که اطلاعاتم پاک نشه فقط میخواستم بدونم باید روت و هوم را فرمت کنم و دوباره نصب کنم...؟

آفلاین farhadm290

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #7 : 06 دی 1395، 11:25 ب‌ظ »
من درقسمت نصب پارتیشن های /home و /root را فرمت کردم  ولی نمیدونم چرا بعد از نصب لینوکس جدید همون تنظیمات قبللی هنوز هست...حتی فایل ها درون پوشه های هوم و دستکتاپ هست؟
چرا؟

آفلاین ارباب!

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #8 : 07 دی 1395، 12:11 ق‌ظ »
میدونم کدوم گزینه را بزنم که اطلاعاتم پاک نشه فقط میخواستم بدونم باید روت و هوم را فرمت کنم و دوباره نصب کنم...؟

۱. باید home/ رو فرمت کنید..؟:

نیازی نیس همه ی پارتیشن ها رو فرمت کنید..
... پارتیشن رو برای home/ در نظر می گیرم و بهش دست نمی زنم.. (فرمتش نمی کنم..)

پس نه.. پارتیشن home/ قبلی می تونه بدون format شدن بمونه..

۲. باید / رو فرمت کنید..؟:

بعضی پارتیشن ها فرمت می شن.. که موقع نصب هشدار داده می شه..
غیر از home/ اون یکی پارتیشن هام که قراره خود سیستم روشون نصب شه فرمت می شن..

پس بله.. شاید یکی از دوستان راهی برای فرمت نشدنش سراغ داشته باشه.. برای من که همیشه فرمت شده..

پارتیشن های من ایناند:
/swap
/root
/home

منظورتون اینا نیس؟:

swap
/
home/

۱. چون swap که اصن اولش / نداره..
چون swap یه mount point نیس.. واقعا یه پارتیشن جداس با یه فرمت جدا به اسم swap که کاربرد خاص خودشو داره و شما به عنوان کاربر روش فایل خاصی نمی ریزید.. اگه نیگا کرده باشید به همین دلیله که swap رو در کنار فرمت هایی مث ext4 و ext3 و btrfs و اینا می آرن نه در کنار mount point هایی مث همون / و home/ و غیره..
۲. منظورمون از root هم / هست نه root/ و در واقع / بالاترین دایرکتوری در سیستم هس که بقیه ی چیزا از اون ریشه (root) می گیرن..
root/ در واقع پوشه ی خانگی (home) مختص کاربر root هست.. که ممکنه شما رو به اشتباه انداخته باشه.. (البته می شه برا این پوشه هم یه پارتیشن جدا در نظر گرفت شبیه کاری که معمولا با home/ می کنیم..)
« آخرین ویرایش: 07 دی 1395، 12:19 ق‌ظ توسط ارباب! »
Void Linux + XFCE

آفلاین ارباب!

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #9 : 07 دی 1395، 12:24 ق‌ظ »
من درقسمت نصب پارتیشن های /home و /root را فرمت کردم  ولی نمیدونم چرا بعد از نصب لینوکس جدید همون تنظیمات قبللی هنوز هست...حتی فایل ها درون پوشه های هوم و دستکتاپ هست؟
چرا؟

از کجا می دونید اون دو پارتیشن رو فرمت کردید..؟
Void Linux + XFCE

آفلاین farhadm290

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #10 : 07 دی 1395، 07:38 ق‌ظ »
چرا؟

از کجا می دونید اون دو پارتیشن رو فرمت کردید..؟
موقع نصب رفتم روی پارتیشن مورد نظر  - را زدم بعد که فرمت شد دوباره + رازدم و پارتیشن را ایجاد کردم.
« آخرین ویرایش: 07 دی 1395، 07:42 ق‌ظ توسط farhadm290 »

آفلاین farhadm290

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #11 : 07 دی 1395، 07:41 ق‌ظ »
ببخشید من توی نوشتن اشتباه کردم ](*,)
/
/home
swap
« آخرین ویرایش: 07 دی 1395، 09:40 ق‌ظ توسط farhadm290 »