انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: نرم افزار وسیستم عامل متن بسته برای جامعه ی &  (دفعات بازدید: 7302 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین mrmohsen

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 291
سلام دوستان
چند تا سوال دارم
آیا امکانش هست که نرم افزار های متن بسته برای لینوکس ساخت؟
شاید بخواهید بیشتر توضیح بدم و علت این سوال رو بگم: آخه کسی که متن باز می سازه می تونه پول در بیاره؟
یا اصلا کسی که سیستم عامل متن باز می نویسه (مثل ردهت که تجاریه) و متن باز هم هست همه میان متنش رو به هم میدن و کامپایلش می کن و کسی هم پول نمی ده؟
در واقع سوالات اصلی من اینه که:
۱- میشه نرم افزار متن بسته واسه لینوکس یا هر سیستم عامل متن باز دیگه ای ساخت
۲- میشه سیستم عامل متن بسته براساس لینوکس ساخت؟
۳- چه جوری میشه با ساخت نرم افزار و سیستم عامل متن باز پول درآورد؟
۴- آیا میشه قسمتی از سیستم عامل یا نرم افزار متن باز باشه و قسمتی از اون که مربوط به کدهاییه که بدون اون نشه اجراش کرد و کسی نتونه اونو مجانی بگیره؟
۵- شرکت هایی که سیستم عامل و نرم افزار متن باز میسازن چه جوری پول در میارن؟(هم اونایی که نسخه ی تجاری میدن هم اونایی که رایگانه)
هدفم هم از این سوالا این نیست که منم سعی کنم و بخوام با لینوکس پول دربیارم، اینه که چندتا نتیجه گیری کلی بکنم که وقتی نظرات دوستامون تموم شد اونو می نویسم
راستی اینا خیلی برام مهمه ها لطفا هرچی میدونید بگید

ممنون ;)
« آخرین ویرایش: 24 تیر 1389، 02:44 ب‌ظ توسط mrmohsen »
امام صادق (ع): دوست ندارم شما جوانان را بر غیر از دو گونه ببینم:دانشجو یا دانشمند

آفلاین fzerorubigd

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 758
  • گوگل دوست خوبیه، فقط باید ازش بپرسی
    • یادداشتهای بیت نیمسوز
1- سوال اولت یه کم غلطه، میشه نرم افزار متن بسته واسه لینوکس یا هر سیستم عامل متن باز دیگه ای ساخت : جواب بله. شما اگه لیسانس نرم افزارهایی که ازش استفاده میکنید توی پروژه متن بسته رعایت کنید حتما.
۲-تا اونجا که میدونم این اجازه وجود نداره. شما اگه کاری رو ادامه بدید که GPL باشه باید نتیجه رو هم کد باز کنید.
۳- به جای اینکه محصول محور باشی (مثل MS یا مثلا ادوبی) خدمات محور باش (اوبونتو - رد هت ،‌mysql و خیلی دیگه) یعنی نرم افزار رایگان ولی پشتیبانی و خدمات رایگان نیست.
۴-بسته به لیسانس سیستم عاملی داره که ازش حرف میزنید. لیسانسش چیه؟
۵-گفتم که معمولا خدمات.

آفلاین mrmohsen

• Sr. Member
  • *
راستی اینو یادم رفت بگم
نظر همه برام مهمه ;)

لطفا اول هرکی نظرش رو بگه بعد اگر خواست نظر دیگران رو هم نقد کنه
با سپاس فراوان
امام صادق (ع): دوست ندارم شما جوانان را بر غیر از دو گونه ببینم:دانشجو یا دانشمند

آفلاین مهدی...

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 997
  • http://Mearaji.ir
    • وبلاگم
۱- بله
۲- خیر
۳- ردهت - سوزه - اوبونتو و ... نمونه این کار هستند.
۴- بله (نرم افزا کد بسته و افزونه ها کد باز)
۵- فروش و خدمات پ از فروش

آفلاین مهدی...

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 997
  • http://Mearaji.ir
    • وبلاگم
۳- به جای اینکه محصول محور باشی (مثل MS یا مثلا ادوبی) خدمات محور باش (اوبونتو - رد هت ،‌mysql و خیلی دیگه) یعنی نرم افزار رایگان ولی پشتیبانی و خدمات رایگان نیست.
لازم نیست حتما خدمات محور باشی! نرم افزار قرار کد باز باشه نه مجانی!! این دو تا با هم فرق دارن...
تو انجمن سرچ کنی راجع بهش خیلی صحبت شده...

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
سلام
بله نرم افزار های متن بسته هم هم اکنون برای گنو /لینکس موجوده  مثل nero
۱ -متاسفانه بله یعنی برای همه ی سیستم عامل های که من می شناسم میشه نوشت (می شه نوشت با نوشته شده فرق می کنه توجه کنید)
۲-نه نمی شه ولی چون لینوکس از مجوز قدیمیه و تاریخ گذشته ی gpl استفاده می کنه (که البته چراش مهمه یعنی از نون شب واجب تره)می شه مجوزش رو هک کرد ولی اگه از هک کردن صرف نظر کنیم (منظورم مجوز بود) نه نمی شه ولی اگر تحت lgpl بود می شد از لینوکس در سیستم عامل های انحصاری استفاده کرد
۳-بستگی داره به اینکه شما برای چی سیستم عامل می نویسید ممکنه شما برای این سیستم عامل بنویسید که روی یک دستگاهی که تازه ساخته اید نصبش کنید که خب این پولش از طریق فروش سخت افزار تامین می شه (منظورم اینکه اصلا سیستم عامل مهم نیست ونگاه اقتصادی به طور مستقیم بهش نمی شه یعنی اینکه چیزیه که باید باشه ولی به خودی خود اهمیت اقتصادی نداره ) یا ممکنه که شما سیستم عامل می نویسید که کارهاتون رو سریع تر انجام بدید مثلا فرض کن یک شرکت می یاد می بینه که سیستم عامل های موجود به درد کارش نمی خوره یعنی قسمت های اظافیه زیادی داره (البته ممکنه برای کسه دیگه همین قسمتهای اظافی مهم باشه که در واقع در سیستم های آزاد اینطوریه چون اگر اینطوری نبود که کسی اونو(قسمتهای اظافی رو ) نمی نوشت ) برای همین میاد یه سیستم عامل می نویسه که فقط همون چیزهایی که خودش می خواد داشته باشه یا ممکنه یکی مثل استالمن بیاد سیستم عامل بنویسه فقط به خاطر اینکه از مجوز سیستم عامل های موجود خوشش نیاد یا ممکنه یکی مثل ماکروسافت سیستمعامل بنویسه که هم ازش پول دربیارن و هم اطلاعات کاربر ها رو به امریکا واسرائیل بفروشه که بازم پول دربیارن به طور کلی نوشتن سیستم عامل به دومنظور هست (یعنی من فکر می کنم ) یک : سیستم عامل یک وسیله است برای سود آوری بیشتر دو : سیستم عامل خودش هدفیه برای دول درآوردن البته کاری که استالمن کرد رو نمی شه توی این دو دسته بندی قرار داد بهمین خاطر دلیل سومی هم به نام اخلاقیات و انسانیت وفداکاری (البته ظاهری و باطنی (اگه شد بعدا در بارش خیلی حرف دارم))باید درست کنیم که سیستم عاملی که استالمن نوشت رو در این جا قرار بدیمش
۴- اگه lgpl (به عنوان مثالی معروف باشه )بله می شه با lgpl حتی نرم افزار  انحصاری ساخت (البته به غیر از قسمت های آزاد یعنی دقیقا چیزی که شما می گید به شرط اینکه اون قسمت های مهم رو خود شما نوشته باشید (و انحصاریش بکنید)نه اینکه قسمتهای مهم مثلا تحت gpl باشند )
۵- تو مورد ۳ فکر کنم که کافی بوده  اگر چیز دیگه ای مد نظرته بگو شاید جوابی براش پیدا کردم
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آفلاین Zartosht

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1437
  • جاوید ایران باستان و اندیشه پاک زرتشت
پیشنهاد من کسب درآمد از طریق خدمات است نه فروش نرم افزار.
خداحافظی همیشگی من از انجمن اوبونتو ایران با امید پیروزی برای همه دوستان
-------
ما از تبار کوروش و فرزند جمشیدیم / پیروز بی برده ، بت نپرستیدیم

آفلاین fzerorubigd

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 758
  • گوگل دوست خوبیه، فقط باید ازش بپرسی
    • یادداشتهای بیت نیمسوز
لازم نیست حتما خدمات محور باشی! نرم افزار قرار کد باز باشه نه مجانی!! این دو تا با هم فرق دارن...

من در مورد Open Source حرف نمیزنم. درباره FreeSoftware حرف میزنم به قول ریچارد استالمن :
نقل‌قول
I never imagined that the Free Software Movement would spawn a watered-down alternative, the Open Source Movement, which would become so well-known that people would ask me questions about 'open source' thinking that I work under that banner
کلا منم با Open Source به اون صورت موافق نیستم اونم باز یه جورایی انحصار طلبیه.

آفلاین یه انقلابی

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 951
    • یه‌انقلابی
با سلام

من در مورد Open Source حرف نمیزنم. درباره FreeSoftware حرف میزنم به قول ریچارد استالمن :
نقل‌قول
I never imagined that the Free Software Movement would spawn a watered-down alternative, the Open Source Movement, which would become so well-known that people would ask me questions about 'open source' thinking that I work under that banner
کلا منم با Open Source به اون صورت موافق نیستم اونم باز یه جورایی انحصار طلبیه.

باید اینجا بگم که نرم‌افزار آزاد ، لزوما مجانی نیست و می‌تونه پولی باشه .
نرم‌افزار آزاد روش توسعه و مجوزهای نرم‌افزاریش با متن-باز فرق می‌کنه و کاربرانش روحیه‌های متفاوت دارن
پیشنهاد من کسب درآمد از طریق خدمات است نه فروش نرم افزار.
من هم با این روش موافقم
یا علی
فعلا قصد ندارم اینجا بیام، شاید اصلا نیام.
انجمن‌های آزادتری هم خواهند بود برای آزاد بودن.
یا علی

آفلاین ara

• Newbie
  • *
  • ارسال: 21
در مورد استفاده کد بسته باید به لیسانس نرم افزار توجه کنید بعضی از لیسانس ها مثل GPL اصلا این اجازه رو نمی دن ولی برخی دیگر مثل استاندارد برکلی سهل گیر تر هستن و حتی محصول کاملا تجاری با اونها می تونین تولید کنین و الزامی هم به انتشار توسعه هاتون روی نرم افزار زیر ساخت ندارین...

در مورد ایجاد درآمد مدلهای زیر وجود داره:
1. ارایه آموزش مثل رد هت
2. ارایه خدمات نصب و... مثل بازهم رد هت
3. ارایه امکانات جانبی مثل جوملا آرت خودمون
4. استفاده از نرم افزار به عنوان محصول جانبی مثل آی بی ام و سان و....
5. همون فروش نرم افزار با توجه به لایسنس

در ضمن توجه کنین که مدلهای هیبریدی هم وجود دارن که در اون توسعه دهنده بخشی از کد رو به صورت باز منتشر می کنه....

آفلاین mrmohsen

• Sr. Member
  • *
آهان خب پس خیلی از شرکت های بزرگ چون هنوز معنای خلاقیت توی کسب و کار رو نمی دونن نمی تونن بیان و برای لینوکس نرم افزار بسازن نه؟ :)

آفلاین spitman

• Full Member
  • *
  • ارسال: 101
    • اسپیتمان
1. آره matlab یه نمونه از این نرم افزارهاست
2. فک نکم. ولی می شه پولی اش کرد! SLES
3. راه های زیادی برای پول درآوردن هست! گوگل چطور داره پول در میاره؟ (البته نرم افزار باز نداره) ولی خدمات اش به ظاهر رایگانه (اکثرا) مثل همین جستجوش (بالاخره جستجو گر هم یه نرم افزاره!)
آزادی مسئولیت دارد!