انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: فریز شدن صفحه boot splash در نصب ubuntu 16.04 در لپتاب های ایسوس  (دفعات بازدید: 4977 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین hamraaz

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 46
سلام
قبل از توضیح دادن مشکلم یه عذر خواهی کنم بابت ایجاد تاپیک تکراری چون تاپیک های دیگه ای هم مشابه مشکل من بود اما هیچ راهکار دقیقی پیدا نکردم و شایدم چون تازه کارم متوجه نشدم به هر حال عذر تقصیر
من یک لپتاب ایسوس مدل n551 vw با مشخصات cpu cori7 6700 hq و دو کارت گرافیک یکی intel HD graphics 530 و nvidia geforce gtx 960m...سایر قطعات فکر نکنم مهم باشن.
تقریبا یکی دو هفته ای هست که بخاطر نیاز و علاقم میخوام با سیستم عامل لینوکس و طبیعتا اوبونتو به عنوان اولین انتخاب کار کنم.اما همونجور که گفتم مشکل فریز شدن صفحه نصب رو دارم.توی خیلی از انجمن ها گشتم چه داخلی چه خارجی تا حدی متوجه شدم ایراد کار از کجاست اما راهکار دقیقی پیدا نکردم. از اونجایی که تازه کارم از دوستان میخوام توضیحی که میدن زیاد سطح بالا نباشه که مشکلم حل بشه گرچه مشکل خیلیای دیگم میتونه باشه.
برای اطمینان با چند usb و از طریق dvd هم امتحان کردم فایل iso هم سالم هست چون هم روی مجازی ساز و هم سایر دستگاها به خوبی نصب میشه. برای امتحان چند توضیع دیگم مثل مینت و .. امتحان کردم که توی سایر توضیع ها فرایند نصب تکمیل میشه ولی در صفحه لاگین هنگ میکنه و فن سیستم با نهایت  سرعت میچرخه.
از دوستان هرکسی میتونه راهنمایی کنه ممنون میشم کمک کنه.

آفلاین علی رزم دیده

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1244
  • ali76 سابق
مشکل از سی دی شما نیست مشکل از عدم هم خوانی لینوکس با قسمت کارت گرافیک لپ تاپ شماس
شما nomodeset رو امتحان کردین ؟

آفلاین hamraaz

• Jr. Member
  • *
مشکل از سی دی شما نیست مشکل از عدم هم خوانی لینوکس با قسمت کارت گرافیک لپ تاپ شماس
شما nomodeset رو امتحان کردین ؟
دوست عزیز گفتم که اطلاع زیادی ندارم از فرایند لینوکسی
بیشتر توضیح بدین nomodeset چیه و چطور باید انجامش بدم ممنون میشم

آفلاین علی رزم دیده

• *
  • ali76 سابق
چشم
وقتی سیستم بالا میاد توی گراب روی گزینه ی Install یا try (فرق نمی کنه / اگه try رو زدین از همون جا می تونین نصب رو هم انجام بدین) نیگه دارین (اینتر رو نزنین ! فقط با کلیدهای جهت روی گزینه ی مورد نظرتون بیارین) حالا  دکمه ی e کیبورد رو فشار بدین حالا وارد محیط جدیدی می شین
تو اینجا دنبال عبارت quiet splash بگردین بعد پیدا کردن اون , قبلش عبارت nomodeset رو بنویسین (این شکلی می شه nomodeset quiet splash ) حالا دکمه های ترکیبیه ctrl + x رو فشار بدین الان مراحل نصب رو ادامه بدین (ممکنه آیکن یا منوها بزرگ  غیز معمول به نظر برسن این تو حالت nomodeset طبیعیه پس تعجب نکنین)
پس از اتمام تمام مراحل نصب دوباره موقع بالا اومدن سیستم دوباره همین کارها (نوشتن nomodeset) رو انجام بدین (اگه گراب خودکار نیومد (اگه دوآل بوت باشین میاد ولی اگه فقط اوبونتو رو داشته باشین خودکار نمیاد) موقع بالا اومدن سیستم دکمه ی شیفت رو فشار بدین)
حالا تو محیط بالا اومده از قسمت تنظیمات از software & update از قسمت additional Drivers اون هایی که جلوشون proprietary (به معنی درایورهای غیر آزاد و اختصاصی) دارن رو انتخاب کنین و صبر کنین دانلود تمام بشه بعد روی apply changes کلیک کنین و بعدش ری استارت رو انجام بدین حالا سیستم بدون مشکل در اختیار شماست  :)
« آخرین ویرایش: 11 بهمن 1395، 12:33 ب‌ظ توسط ali76 »

آفلاین hamraaz

• Jr. Member
  • *
چشم
وقتی سیستم بالا میاد توی گراب روی گزینه ی Install یا try (فرق نمی کنه / اگه try رو زدین از همون جا می تونین نصب رو هم انجام بدین) نیگه دارین (اینتر رو نزنین ! فقط با کلیدهای جهت روی گزینه ی مورد نظرتون بیارین) حالا  دکمه ی e کیبورد رو فشار بدین حالا وارد محیط جدیدی می شین
تو اینجا دنبال عبارت quiet splash بگردین بعد پیدا کردن اون , قبلش عبارت nomodeset رو بنویسین (این شکلی می شه nomodeset quiet splash ) حالا دکمه های ترکیبیه ctrl + x رو فشار بدین الان مراحل نصب رو ادامه بدین (ممکنه آیکن یا منوها بزرگ  غیز معمول به نظر برسن این تو حالت nomodeset طبیعیه پس تعجب نکنین)
پس از اتمام تمام مراحل نصب دوباره موقع بالا اومدن سیستم دوباره همین کارها (نوشتن nomodeset) رو انجام بدین (اگه گراب خودکار نیومد (اگه دوآل بوت باشین میاد ولی اگه فقط اوبونتو رو داشته باشین خودکار نمیاد) موقع بالا اومدن سیستم دکمه ی شیفت رو فشار بدین)
حالا تو محیط بالا اومده از قسمت تنظیمات از software & update از قسمت additional Drivers اون هایی که جلوشون proprietary (به معنی درایورهای غیر آزاد و اختصاصی) دارن رو انتخاب کنین و صبر کنین دانلود تمام بشه بعد روی apply changes کلیک کنین و بعدش ری استارت رو انجام بدین حالا سیستم بدون مشکل در اختیار شماست  :)
ممنون از توضیحات کاملتون
امتحان میکنم اگه سوالی بود باز میپرسم

آفلاین hamraaz

• Jr. Member
  • *
چشم
بلاخره موفق شدم وارد محیط نصب بشم توسط فعال کردن nomodeset اما طوری که شما توضیح دادین نبود توی محیطش یه تیک داشت راجب nomodeset که فعالش کردم و وارد شدم. بعد از نصب و ریستارت شدن دیگه موفق نشدم وارد همون محیط برای فعال کردن مجدد nomodeset بشم (با زدن دکمه e موقع لود شدن)و وقتی لاگین میشم نشانگر موس به شدت کند و توی نمایشگر هیچ چیزی جز نشانگر موس وجود نداره البته صفحه مشکی نیست و بکگراند پیشرفض لینوکس نمایش داده میشه.مشکل از کجاست؟

آفلاین علی رزم دیده

• *
  • ali76 سابق
ایکاش بیشتر توضیح می دادین ; الان گراب بالا نمیاد ؟ یا دکمه ی e شما کار نمی کنه ؟
( اگر گراب نمیاد موقع بالا اومدن شما دکمه ی شیفت رو فشار بدین )

پ.ن : برام خیلی عجیبه که ubuntu 16.04 حالت nomodeset رو به صورت یه گزینه براتون آورده ; چون من هم درحال حاضر از همین توزیع و دقیقا با همین ورژن استفاده می کنم ولی با زدن e وارد محتویات فایل گرابم می شم که برای رفتن nomodeset باید اونو جلوی quiet splash (به عنوان kernel parameters) باید بنویسم مثلا این الان عکس گراب منه که با زدن کلید e می تونم nomodeset رو جلوی quiet splash بنویسم (از پایین خط دوم/ البته من یه kernel parameters اضافی به اسم acpi_osi= دارم که شما اونو ندارین)

« آخرین ویرایش: 13 بهمن 1395، 05:59 ق‌ظ توسط ali76 »

آفلاین hamraaz

• Jr. Member
  • *
ایکاش بیشتر توضیح می دادین ; الان گراب بالا نمیاد ؟ یا دکمه ی e شما کار نمی کنه ؟
( اگر گراب نمیاد موقع بالا اومدن شما دکمه ی شیفت رو فشار بدین )

پ.ن : برام خیلی عجیبه که ubuntu 16.04 حالت nomodeset رو به صورت یه گزینه براتون آورده ; چون من هم درحال حاضر از همین توزیع و دقیقا با همین ورژن استفاده می کنم ولی با زدن e وارد محتویات فایل گرابم می شم که برای رفتن nomodeset باید اونو جلوی quiet splash (به عنوان kernel parameters) باید بنویسم مثلا این الان عکس گراب منه که با زدن کلید e می تونم nomodeset رو جلوی quiet splash بنویسم (از پایین خط دوم/ البته من یه kernel parameters اضافی به اسم acpi_osi= دارم که شما اونو ندارین)

بله الان کامل توضیح میدم
گراب خودش اتوماتیک بالا میاد و مشکلی هم نداره گرچه کند هست ولی سالمه ورژنش هم اینه GNU GRUB version 2.02^beta2-36ubuntu3
این هم گزینه هاش
ubuntu
advanced option for ubuntu
memory test(memtest86+)
memory test(memtest86+,serial console115200)
windows 10 (loader)(on/dev/sdb1)
کامل نوشتم که جایی گنگ نباشه
نمیدونم مشکل کجا بود ولی وارد محیط edit شدم نهایتا
به صورت پیش فرض پشت quiet splash کلمه nomodeset وجود داره که وقتی با این حالت بوت میکنم فقط نشانگر موس و بکگراند بنفش بالا میاد
اگر nomodeset رو حذف کنم بعد از بوت فقط صفحه مشکی دارم بدون هیچ چیز دیگه ای
اگر nomodeset رو جلوی quiet splash تایپ کنم موقع لود همه چیز درسته و کارت گرافیک دخالتی نمیکنه و همه چیز بزرگ نشان داده میشه اما به محض ورود به صفحه لاگین شدن باز همه چیز کوچیک میشن و کافیه که لاگین بشم باز هم همون صفحه بنفش و موس!
یه چیز جالب دیگم هست اینه که بعد از لاگین شدن مثلا alarm میده که شبکه وای فای روشنه ولی به صورت چشمک زن میاد و میره و ثابت نیستش و هر موقع که میاد هد هارد شروع به کار کردن میکنه و با رفتن alarm هاردم متوقف میشه!
حالا اگه پیشنهادی دارین بدین

آفلاین علی رزم دیده

• *
  • ali76 سابق
می تونین به قسمت additional Drivers دسترسی پیدا کنین ؟
اگه تونستین کارهایی که تو دو کامنت بالاتر گفتم رو انجام بدین بعد از اینکه نصب تموم شد اون nomodeset رو به صورت کامل از فایل /etc/default/grub پاک کنین و سیستم رو به صورت عادی بالا بیارین

آفلاین hamraaz

• Jr. Member
  • *
می تونین به قسمت additional Drivers دسترسی پیدا کنین ؟
اگه تونستین کارهایی که تو دو کامنت بالاتر گفتم رو انجام بدین بعد از اینکه نصب تموم شد اون nomodeset رو به صورت کامل از فایل /etc/default/grub پاک کنین و سیستم رو به صورت عادی بالا بیارین
من هیچی توی دسکتاپ جز یه موس ندارم! چطوری بتونم اینکارو بکنم؟!

آفلاین علی رزم دیده

• *
  • ali76 سابق
دکمه های ترکیبی CTRL + ALT + F1 رو فشار بدین تا محیط خط فرمان ظاهر بشه بعد به عنوان یوزر نیم root رو وارد کنین بعد پسورد یوزر روتتون رو بزنین حالا دستورات زیر رو وارد کنین :
sudo apt-get purge nvidia-*
sudo add-apt-repository ppa:graphics-drivers/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install nvidia-378 nvidia-prime nvidia-settings
sudo apt-get purge bumblebee
sudo apt-get full-upgrade
sudo apt-get install -f
sudo apt-get autoremove && sudo apt-get autoclean
بعد که تمام مراحل نصب و بروزرسانی انجام شد دستور زیر رو بزنین :
sudo nano /etc/default/grub
بعد nomodeset رو پاک کنین و CTRL + X رو فشار بدین و Y بزنین
حالا سیستم رو ری استارت کنین
امیدوارم این ها جواب بده  :)
« آخرین ویرایش: 13 بهمن 1395، 01:56 ب‌ظ توسط ali76 »

آفلاین hamraaz

• Jr. Member
  • *
دکمه های ترکیبی CTRL + ALT + F1 رو فشار بدین تا محیط خط فرمان ظاهر بشه بعد به عنوان یوزر نیم root رو وارد کنین بعد پسورد یوزر روتتون رو بزنین حالا دستورات زیر رو وارد کنین :
sudo apt-get purge nvidia-*
sudo add-apt-repository ppa:graphics-drivers/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install nvidia-378 nvidia-prime nvidia-settings
sudo apt-get purge bumblebee
sudo apt-get full-upgrade
sudo apt-get install -f
sudo apt-get autoremove && sudo apt-get autoclean
بعد که تمام مراحل نصب و بروزرسانی انجام شد دستور زیر رو بزنین :
sudo nano /etc/default/grub
بعد nomodeset رو پاک کنین و CTRL + X رو فشار بدین و Y بزنین
حالا سیستم رو ری استارت کنین
امیدوارم این ها جواب بده  :)
واقعا ممنونم بالاخره موفق شدم دسکتاپ رو بالا بیارم فقط سرعت اجرای بعضی از نرم افزار ها مثل فایرفاکس کمی پایین هستش....حس میکنم توی حتات live کمی سریعتر بود.
« آخرین ویرایش: 13 بهمن 1395، 07:28 ب‌ظ توسط hamraaz »

آفلاین علی رزم دیده

• *
  • ali76 سابق
خوشحالم که مشکلتون رفع شد
در مورد مسئله ی سرعت هم چک کنین ببینین که تو additional Drivers درایوری نصب نشده نباشه (همه رو نصب کنین)
کرنلتون رو به آخرین ورژن آپدیت کنین
کلا سیستم رو بروز نیگه دارین
(یه مسئله ای همیشه مطرح می شه اینه که از میزکار سبک تر استفاده کنین ولی با توجه به اینکه سخت افزار شما قوی و مناسب هستش فکر نکنم این مورد زیاد بدرد شما بخوره)

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
البته نصب کرد همهٔ راه‌اندازهای انحصاری، هیچ‌قت ایدهٔ خوبی نیست. باید تا جای ممکن از نصب کردن هرکدوم از اون‌ها خودداری کرد، مگر این که دیگه هیچ چاره‌ای نباشه. چون هر کدومشون عوارض خیلی زیادی بر کارایی، پایداری و امنیت رایانه دارن.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین علی رزم دیده

• *
  • ali76 سابق
البته نصب کرد همهٔ راه‌اندازهای انحصاری، هیچ‌قت ایدهٔ خوبی نیست. باید تا جای ممکن از نصب کردن هرکدوم از اون‌ها خودداری کرد، مگر این که دیگه هیچ چاره‌ای نباشه. چون هر کدومشون عوارض خیلی زیادی بر کارایی، پایداری و امنیت رایانه دارن.
بله دانیال جان قبول دارم , ولی من بی اطلاع از شرایط نظر ندادم ; لپ تاپ ایشون با من یکسانه و این لپ تاپ دو درایور انحصاری داره که یکی مربوط به درایور سی پی پو و دیگری مربوط به درایور گرافیک هستش با توجه به اینکه درایور گرافیک ایشون نصب شده ولی مشکل کندی دارن من توصیه کردم که درایور انحصاری بعدی که مربوط به سی پی یو هستش رو نصب کنن  :)