انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: بوت در دو ssd  (دفعات بازدید: 1964 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین کیهان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1054
  • Debian User
    • کیهان
بوت در دو ssd
« : 12 فروردین 1396، 12:54 ق‌ظ »

سلام دوستان سال نو مبارک باشه و به خیر و نیکی

سیستم جدیدی جمع کردم که دارای دو ssd است. روی اولی ویندوز نصب کردم و روی دومی دبیان. نکته اینجاست درایو دوم توی بایوس شناخته نمیشه نتیجه گراب هم ندارم و فقط ویندوز بالا میاد.و من بدون دبیان شدم...گراب رو نتونستم روی اولی نصب کنم روی درایوی نصب کردم که دبیان بود...
یه برنامه‌ای رو میشناختم روی ویندوز به اسم easybcd که اونم میگه بخاطر محدودیت efi اجازه تغییرات نداره...
مادربوردم ایسوس هست z170 pro

آفلاین Ma$oud

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 293
پاسخ : بوت در دو ssd
« پاسخ #1 : 12 فروردین 1396، 10:18 ب‌ظ »

سیستم جدیدی جمع کردم که دارای دو ssd است. روی اولی ویندوز نصب کردم و روی دومی دبیان. نکته اینجاست درایو دوم توی بایوس شناخته نمیشه نتیجه گراب هم ندارم و فقط ویندوز بالا میاد.و من بدون دبیان شدم...گراب رو نتونستم روی اولی نصب کنم روی درایوی نصب کردم که دبیان بود...
یه برنامه‌ای رو میشناختم روی ویندوز به اسم easybcd که اونم میگه بخاطر محدودیت efi اجازه تغییرات نداره...

خب احتمالا اگر بتونید یه جوری هارد دومی رو بوت کنید مشکلتون حل میشه!
تا حالا جای هارد ها رو توی کیس عوض کردید که ببینید جواب میده یا نه؟

و گراب رو چجوری می خواستید روی هارد اول نصب کنید؟

آفلاین کیهان

• High Hero Member
  • *
  • Debian User
    • کیهان
« پاسخ #2 : 12 فروردین 1396، 11:24 ب‌ظ »

انتهای نصب دبیان میپرسه گراب رو روی کدوم درایو نصب کنه، که هردو درایو رو نشون میداد که زدم اولی میگفت موفق نشده انجام بده به ناچار زدم روی دومی که نصب شد و به انتهای کار رسید.
با گشت گذار توی بایوس  تونستم یه تغیراتی بدم که فقط دوتا درایو رو مد نظر قرار بده و اونوقت دومی کردم بوت نخست و گراب بالا اومد اما توی منوی گراب ویندوز نبود...
در هر صورت از دبیان روی ssd لذت بردم ولی یجورایی از این uefi احساس بدی پیدا می‌کنم...
حتما باید دوباره بایوس رو تغییرات بدم تا بشه به ویندوز دسترسی داشته باشه . کلا فکر کنم بد نصب کردم و یه چیز رو فراموش کردم...

« آخرین ویرایش: 12 فروردین 1396، 11:32 ب‌ظ توسط کیهان »

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4857
  • masoft قدیم
« پاسخ #3 : 13 فروردین 1396، 01:13 ق‌ظ »
می‌تونید گراب رو دستی تغییر بدید و ویندوز رو بهش اضافه کنید.

آفلاین کیهان

• High Hero Member
  • *
  • Debian User
    • کیهان
« پاسخ #4 : 14 فروردین 1396، 09:11 ق‌ظ »

می‌تونید گراب رو دستی تغییر بدید و ویندوز رو بهش اضافه کنید.
چطوری؟
این کار رو کردم جواب نداد
https://wiki.debian.org/DualBoot/Windows10

آفلاین Emptyc

• Full Member
  • *
  • ارسال: 215
« پاسخ #5 : 14 فروردین 1396، 09:40 ق‌ظ »

سلام.

شما میتونید از boot-repair در ubuntu live cd استفاده کنید. به https://help.ubuntu.com/community/Boot-Repair برید و هر کاری که میگه رو انجام بدید.(این نرم افزار نصبتا خودکار بوت گراب رو ریپیر میکنه)
نکته :‌ (بهتره ابتدا این کار رو بکنید شاید نیازی به بوت ریپیر نباشه!) زمانی که بوت شما ریپیر شد کافیه با نرم افزار Gparted پارتیشنی که دبیان رو روی اون نصب کردید، روش راست کلیک کنید به قسمت flag برید و تیک boot رو بزنید و مطمئن بشید که پارتیشن‌های دیگه این گزینه رو نداره. سیستم رو راه اندازی کنید.
موفق باشید.
« آخرین ویرایش: 14 فروردین 1396، 09:43 ق‌ظ توسط silverado »
بُزُرْگي سَرآسَر بِهْ گُفتآرْ نيست ./. دُوصَد گُفْتِه چُو نیمْ کِرْدآرْ نیستْ.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19692
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #6 : 15 فروردین 1396، 07:57 ق‌ظ »
گراب رو باید روی اون دیسکی که رایانه ازش راه‌اندازی می‌شه نصب کنی.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین کیهان

• High Hero Member
  • *
  • Debian User
    • کیهان
« پاسخ #7 : 15 فروردین 1396، 08:40 ق‌ظ »

گراب رو باید روی اون دیسکی که رایانه ازش راه‌اندازی می‌شه نصب کنی.
دانیال جان مشکلم اینه روی درایو اول نمی‌تونم گراب رو نصب کنم
روی درایو دوم چطوری ویندوز اضافه کنم هم نمی‌دونم اون لینک یه راهنمایی کرد ولی جواب نداد احتمالا باید کار دیگه کنم

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19692
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #8 : 15 فروردین 1396، 11:57 ق‌ظ »
چرا نمی‌تونی؟ بهتره این مشکل رو حل کنی.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین anonym

• Full Member
  • *
  • ارسال: 107
  • My Operating System LINUX
« پاسخ #9 : 16 فروردین 1396، 12:38 ق‌ظ »
سیستم جدیدی جمع کردم که دارای دو ssd است. روی اولی ویندوز نصب کردم و روی دومی دبیان.

انتهای نصب دبیان میپرسه گراب رو روی کدوم درایو نصب کنه، که هردو درایو رو نشون میداد که زدم اولی میگفت موفق نشده انجام بده به ناچار زدم روی دومی که نصب شد و به انتهای کار رسید.
سلام
دوست عزیز شما دو عدد دیسک ssd دارید که روی اولی ویندوز نصب کردی روی دومی دبیان
چطور توقع دارید روی دیسک اولی (یعنی ویندوز) گراب نصب کنید. شما گراب رو باید روی دیسک که دبیان نصب شده نصب کنید

وقتی سیستم رو بوت میکنید یا از روی هارد دیسک یا دی وی دی رام یا پورت یو اس بی و ..... بوت میشه (بستگی داره به اولویتی که شما در بایوس  قرار داده باشی)

فکر نمیکنم بشه همزمان دو تا دیسک رو بوت کرد که بشه در یک گراب قرار شون داد

آفلاین کیهان

• High Hero Member
  • *
  • Debian User
    • کیهان
« پاسخ #10 : 16 فروردین 1396، 05:33 ب‌ظ »

سیستم جدیدی جمع کردم که دارای دو ssd است. روی اولی ویندوز نصب کردم و روی دومی دبیان.

سلام
دوست عزیز شما دو عدد دیسک ssd دارید که روی اولی ویندوز نصب کردی روی دومی دبیان
چطور توقع دارید روی دیسک اولی (یعنی ویندوز) گراب نصب کنید. شما گراب رو باید روی دیسک که دبیان نصب شده نصب کنید

وقتی سیستم رو بوت میکنید یا از روی هارد دیسک یا دی وی دی رام یا پورت یو اس بی و ..... بوت میشه (بستگی داره به اولویتی که شما در بایوس  قرار داده باشی)

فکر نمیکنم بشه همزمان دو تا دیسک رو بوت کرد که بشه در یک گراب قرار شون داد
خودم چیی به ذهنم نرسید سرچ کردم گفتم بیام اینجا بپرسم دوستان راهنمای کنن

کار نشد نداره دنیای متن بازه

آفلاین anonym

• Full Member
  • *
« پاسخ #11 : 16 فروردین 1396، 11:09 ب‌ظ »
کار نشد نداره دنیای متن بازه
این کار که به هیچ وجه شدنی نیست.(دیسک ۱ ویندوز و دیسک ۲ دبیان رو در یک گراب قرار بدین)

ولی شما میتونید از بوت منیجر (boot manager) استفاده کنید. (در سیستم خودم با زدن کلید F12 وارد منوی (Boot Manager) میشم)

شما وقتی سیستم رو روشن میکنید با زدن کلید مورد نظر (F12 یا هر چی که هست) وارد منوی بوت منیجر میشوید و با انتخاب دیسک مد نظرتون (ویندوز یا دبیان) اون سیستم عامل میاد بالا.

آفلاین Ma$oud

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 293
« پاسخ #12 : 16 فروردین 1396، 11:27 ب‌ظ »
گراب یک بوت لودر هستش که برخلاف تصور بعضی دوستان میشه روی هارددیسکی که فقط ویندوز روش نصب شده، نصب بشه.
شما حتی می تونید گراب روی فلش مموری حامل ویندوز( :P) بریزید که برای نصب بتونید بوتش کنید! (مشکلی که خیلیا دارند!)

مشکلی که دوست عزیزمون دارند شاید برای اینه که نمی تونن گراب رو بصورت UEFI نصب کنن
برای نصب گراب UEFI: https://help.ubuntu.com/community/UEFIو یادتون باشه که برای جلوگیری از بروز خطا بوت امن و fast boot رو در صورت وجود داشتن در تنظیمات بایوس غیرفعال کنید!

آفلاین علی رزم دیده

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1244
  • ali76 سابق
« پاسخ #13 : 17 فروردین 1396، 12:00 ق‌ظ »
سلام
همون طور که مسعود جان هم گفتن امکان نصب گراب روی یک دیسک کاملا مستقل هم وجود داره مثلا من خودم تجربه نصب گراب + دبیان کور رو روی یک فلش ۸ گیگی داشتم و اتفاقا گراب هم کار می کرد
ولی توی این مورد خاص به نطر من دلیل و لزومی نداره که پارتیشن مستقل رو روی دیسک ویندوزی تشکیل بدیم می تونین همون طور که الان گراب روی دیسک دبیان هست , گراب روی این دیسک باقی بمونه منتهی ویندوز رو بهش اضافه کنیم ...
کیهان جان برای اضافه کردن ویندوز به گراب فک کنم این لینک براتون مفید باشه :
https://askubuntu.com/questions/210914/grub-does-not-show-a-windows-8-option-after-dual-boot
در ضمن برای اینکه چطوری یه گنو/لینوکسی رو کنار ویندوز نصب کنیم فکر کنم این لینک براتون مفید باشه :
http://linuxbsdos.com/2015/10/31/how-to-dual-boot-windows-10-and-ubuntu-15-10-on-two-hard-drives/

آفلاین anonym

• Full Member
  • *
« پاسخ #14 : 17 فروردین 1396، 01:48 ق‌ظ »
گراب یک بوت لودر هستش
مگه قرار بود چیز دیگه ای باشه؟

کاربر محترم گویا شما متوجه پست (کیهان) نشدید.

ایشون فرمودن:
یعنی دو عدد دیسک (درایو) ssd

به گفته شما یعنی زمان نصب کردن دبیان در دیسک دوم تو مرحله نصب گراب میشد گراب رو در دیسک اول (ویندوز) نصب کرد (با غیره فعال کردن بوت امن)؟

کاربر محترم: سیستم در یک زمان فقط میتونه با یک دیسک یا ..... بوت بشه.(نه با دو دیسک)