انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: توقف توسعه یونیتی 8 و بازگشت به گنوم از نسخه 18.04  (دفعات بازدید: 9245 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین yahya.musavi

• Full Member
  • *
  • ارسال: 219
  • بهترین موسیقی دنیا=شنیدن صوت قرآن

۱. کنونیکال هیچ کاری درباره اوبونتو انجام نمی‌ده.
۲. اوبونتو هیچ کاری که با تفکّر جامعه در تضاد باشه انجام نداده.

جواب شما، بعنوان یکی از کسانی که جز جامعه اوبونتو هستید ، حدس و گمان من رو ،نسبت به چیزی که فکر میکردم برطرف کرد.

تشکر.

نپرسید کشورتان چه کاری می‌تواند برای شما انجام دهد. بپرسید شما چه کاری می‌توانید برای کشورتان انجام دهید.   جان اف. کندی

آزادی در پرتو قانون. همانند هوایی است که ما تنفس می کنیم. دوایت آیزنهاور

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4854
  • masoft قدیم
اوبونتو فقط با یونیتی معنی داشت و بدون اون هیچ هویتی ازش باقی نخواهد ماند.
می‌دونی که معروف شدن اوبونتو قبل از دوران یونیتی بوده دیگه؟ :)

آفلاین S Y N C R E X

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 802
  • The Control Is The Power
    • syncrex.me
نقل‌قول
۱. کنونیکال هیچ کاری درباره اوبونتو انجام نمی‌ده.
۲. اوبونتو هیچ کاری که با تفکّر جامعه در تضاد باشه انجام نداده.

پس اون جریان آمازون و گیرهای استالمن به اوبونتو چی؟

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
پس اون جریان آمازون و گیرهای استالمن به اوبونتو چی؟
اون باگ بود، نه مشکل طرّاحی! در نگارش بعدی درست شد.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین S Y N C R E X

• Hero Member
  • *
    • syncrex.me
اینکه اوبونتو باب سلیقه کاربر بهش پیشنهاد خرید از آمازون میداد رو میگم ، اینکه باگ نیست یه ابزار بود که تشخیص میداد چی به کاربر نشون بده.

آفلاین علی ۵۰۰

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 775
اینکه اوبونتو باب سلیقه کاربر بهش پیشنهاد خرید از آمازون میداد رو میگم ، اینکه باگ نیست یه ابزار بود که تشخیص میداد چی به کاربر نشون بده.
این قابلیت از نسخهٔ ۱۶٫۰۴ به صورت پیش‌فرض خاموشه.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
خود این مورد نه مشکله، نه جاسوسی. مشکل اون‌جا بود که این پرس‌وجو و پاسخش، بدون رمزنگاری انجام می‌شد که این یک باگ بود. باگش برظرف شد و به صورت پیش‌گزیده هم خاموش بود.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین afrod

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1526
چیزی که تو این خبر جای افسوس داره از دست رفتن کانورجنس هست.

آفلاین Borderliner

• Full Member
  • *
  • ارسال: 115
  • macOS Sierra 10.12.6
    • Borderliner | GitHub
حقیقتش اینکه Unity نسبت به GNOME خیلی قابل استفاده تره. برای اینکه یه تجربه درست حسابی با GNOME داشته باشید، باید nتا Extension‌ نصب کنید. همچنین پشتیبانی از Wayland خیلی کامل نیست هنوز، و GDM با Wayland رم زیادی میخوره (البته اگه بخوان LightDM رو با GDM جایگزین کنن درآینده). من با GNOME مشکلات خیلی زیادی دارم، هم از لحاظ طراحی، و هم سرعت و عملکرد. دیفالت های افتضاحی داره، و کلی باید وقت صرف کنم تا به شکلی که دوس دارم تغییر بدمش.
یونیتی ۸ هم که همین اواخر میشد نسخه Alphaش رو تست کرد، در یک کلام «فاجعه» بود. خوشحالم که کار به Unity 8 نکشید. هرچند الان پروژه ای زدن به اسم https://yunit.io که یونیتی ۸ رو فورک کردن و دارن روش کار میکنن.
بدون شک با اومدن نسخه 17.04 به Ubuntu MATE سویچ میکنم. تیم بسیار فعالی پشت MATE هست، که برعکس Xfce توی حدود یک سال تونستن اون دسکتاپ قدیمی رو به GTK3 پورت کنن (Xfce یکم شور Stability رو درآورده).
و همینطور منطقیه که دو پروژه Ubuntu و Ubuntu GNOME با همدیگه ادغام شن. اما واضحه که از کاربرای Ubuntu چیزی کم نمیشه، چون برای تمامی سلیقه ها هنوز به اندازه کافی دسکتاپ وجود داره. :)
« آخرین ویرایش: 22 فروردین 1396، 11:29 ب‌ظ توسط Borderliner »
..::Borderliner::..

آفلاین S Y N C R E X

• Hero Member
  • *
    • syncrex.me
نقل‌قول
خود این مورد نه مشکله، نه جاسوسی. مشکل اون‌جا بود که این پرس‌وجو و پاسخش، بدون رمزنگاری انجام می‌شد که این یک باگ بود. باگش برظرف شد و به صورت پیش‌گزیده هم خاموش بود.
متشکرم، من فکر میکردم اعتراض ها به خاطر این بود که از نظر جامعه متن باز اوبونتو و آمازون حق ندارند اطلاعات سلیقه ای یا هویتی کاربران رو ثبت و پردازش کنن.

آفلاین yahya.musavi

• Full Member
  • *
حقیقتش اینکه Unity نسبت به GNOME خیلی قابل استفاده تره. برای اینکه یه تجربه درست حسابی با GNOME داشته باشید، باید nتا Extension‌ نصب کنید. همچنین پشتیبانی از Wayland خیلی کامل نیست هنوز، و GDM با Wayland رم زیادی میخوره (البته اگه بخوان LightDM رو با GDM جایگزین کنن درآینده). من با GNOME مشکلات خیلی زیادی دارم، هم از لحاظ طراحی، و هم سرعت و عملکرد. دیفالت های افتضاحی داره، و کلی باید وقت صرف کنم تا به شکلی که دوس دارم تغییر بدمش.

اینکه گنوم دیفالتش افتضاح است، نظر شماست و همچنین سلیقه شما.
یونیتی ۷ (همینی که الان بصورت دیفالت در توزیع اوبونتو قرار دارد)خودش پوسته ای است برای گنوم.
من مدتیه گنوم رو با wayland بالا میارم. و بنظرم درخصوص استفاده از رم، بهتر از xorg عمل میکنه.من با totem ، vlc, mpv ، هیچ مشکلی ندارم و راحت فیلم تماشا میکنم(فقط با mpv  مشکل داشتم که رفعش کردم و فایل کافیگش رو برای wayland ، تنظیم کردم)
برای نرم افزارهایی که هنوز با wayland سازگاری ندارن ،گنوم ، xwayland رو قرار داده.

همچنین n تا افزون ای که گنوم داره، بنظرم یکی از قابلیت های برتر گنوم حساب میاد؛ چون فعال بودن اون جامعه در توسعش رو نشون میده؛ کاربر هرجور دلش خواست میتونه شخصی سازیش کنه.
الان که اوبونتو می خواهد بصورت دیفالت ، بجای یونیتی ، گنوم رو قرار بده ،باعث میشه گنوم بهتر از همیشه ، پایدار بشه.
در ضمن ، بنظرم گنوم باwayland ، بوسیله گرافیکی که، پشتیبانی بهتری، از درایور آزاد داره، بهتر عمل میکنه.

اگر می خواهی بهترین تجربه روبا گنوم داشته باشی ، بنظرم،فدورا و دبیان عالی هستن.
« آخرین ویرایش: 23 فروردین 1396، 05:27 ق‌ظ توسط y.musavi »
نپرسید کشورتان چه کاری می‌تواند برای شما انجام دهد. بپرسید شما چه کاری می‌توانید برای کشورتان انجام دهید.   جان اف. کندی

آفلاین Borderliner

• Full Member
  • *
  • macOS Sierra 10.12.6
    • Borderliner | GitHub
بله، نظر و سلیقه منه. اما سلیقه من از استفاده از دسکتاپ‌های قدیمی تر نشات گرفته شده و GNOME مجبورتون میکنه که بی دلیل خیلی از عادت های قدیمیتون رو بذارید کنار. با هر Release از GNOME احساس میکنم ظاهر ساده تری پیدا میکنه و از قابلیت شخصی سازیش به شدت کم میشه.
برای مثال اینکه نتونم زبان کیبوردم رو از Win + Space به LAlt + LShift به راحتی از طریق Settings تغییر بدم اذیتم میکنه. یا اینکه نتونم چراغ Scroll lock رو با عوض کردن زبان روشن کنم. یا مثلا توی Nautilus وقتی با کیبورد تایپ میکنم، بجای اینکه مثل بقیه File Manager ها Selector رو بیاره روی فولدر، برام جستجو انجام میده. یا وقتی دکمه Win رو میزنم، انیمیشن وحشتناک کندی داره. اینکه Minimize کردن عملا بی معنی شده و بدون استفاده از Dash To Dock یا Plank، مجبور میشم منوی Activity رو باز کنم (یا مجبور بشم از Alt + Tab استفاده کنم که استفاده دائم ازش ناراحت کنندس).
بله، همه این ها تقریبا راه چاره داره، ولی بسیار خسته کننده میشه که بخوام همشون رو به صورت دستی تنظیم کنم.
اینکه Unity پوسته GNOME باشه، دلیل نمیشه استفاده ازشون تجربه مشابهی رو داشته باشه. درمورد Wayland هم بگم که به نظرم هنوز این پروژه به اندازه کافی Stable نیست که بخواد جایگزین کامل X11 بشه (تاکید میکنم «هنوز»). ممکنه تا وقتی 18.04 برسه، Wayland قابل استفاده بشه.

آفلاین yahya.musavi

• Full Member
  • *
بله، نظر و سلیقه منه. اما سلیقه من از استفاده از دسکتاپ‌های قدیمی تر نشات گرفته شده و GNOME مجبورتون میکنه که بی دلیل خیلی از عادت های قدیمیتون رو بذارید کنار. با هر Release از GNOME احساس میکنم ظاهر ساده تری پیدا میکنه و از قابلیت شخصی سازیش به شدت کم میشه.

خیلی خوبه همه ما به سلیقه و انتخاب دیگران احترام بزاریم.
گنوم دیگران رو مجبور نمی کنه، بلکه شما رو مجبور میکنه.
عادت های قدیمی شما و نه عادت های قدیمی دیگران.

من به سلیقه شما احترام می گذارم.

دلیل اینکه اینجا، به جوابهایتان ، پاسخ دادم، اینه که، همین گنوم سلیقه دیگران می تواند باشد؛ پس در هنگام نوشتن ، تاکید کنید که نظر شماست، چون خواننده محترمی که ، می خواهد میزکاری انتحاب کند، امکان دارد ،با دیدن نوشته های شما ، انتخابش محدود شود.
بهتر است، به آزادی انتخاب دیگران، احترام بگذاریم.

درمورد Wayland هم بگم که به نظرم هنوز این پروژه به اندازه کافی Stable نیست که بخواد جایگزین کامل X11 بشه (تاکید میکنم «هنوز»). ممکنه تا وقتی 18.04 برسه، Wayland قابل استفاده بشه.
گنوم شل در فدورا ۲۵ ،بصورت default ، بوسیله wayland بالا میاد و همچنین در gdm میتونی گنوم رو با xorg انتخاب کنی. من که مشکلی با wayland ندارم. , بنظرم از x بهتره.
« آخرین ویرایش: 24 فروردین 1396، 07:04 ق‌ظ توسط y.musavi »

آفلاین Borderliner

• Full Member
  • *
  • macOS Sierra 10.12.6
    • Borderliner | GitHub
دوست خوب، معلومه که هر حرفی که من میزنم نظر منه. من جایی نگفتم که همه میگن بده، یا اینکه هرکی گنوم رو انتخاب میکنه بد سلیقس یا دیوانس.
هر کسی که با دسکتاپ های دیگه کار کرده قبل گنوم، وقتی شروع به استفاده از GNOME میکنه، باید به یه فلسفه جدید از دسکتاپ عادت کنه که برای خود من به شدت آزار دهنده بود و متوسل شدم به Extention هایی که فکر میکنم از اصالت و یکدست بودن دسکتاپ کم میکنه.

آفلاین v.taghavi68

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 915
پاسخ : توقف توسعه یونیتی 8 و بازگشت به گنوم از نسخه 18.04
« پاسخ #29 : 20 اردیبهشت 1396، 11:28 ق‌ظ »
من چند وقت پیش یک پست گذاشتم و توش اشاره کردم که خیلی وقته خبری از یونیتی ۸ و قابلیت کانورجنس نیست و به ظاهر داره به شکست میخوره تا بالاخره خبرش درز کرد و رسما معلوم شد
من با حذف یونیتی ۸ مشکلی ندارم ولی سوالم اینکه تکلیف اوبونتو فون از یک طرف چی میشه و چطور توسعه پیدا میکنه و از اون مهمتر اینکه قابلیت کانورجنس چی میشه و ایا به کل ملغی میشه یا نه
« آخرین ویرایش: 20 اردیبهشت 1396، 11:31 ق‌ظ توسط v.taghavi68 »
وای بر شما اگر این علم اندک وسیله ای برای طغیانتان شود