انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: لیست نیازمندی‌ها  (دفعات بازدید: 6718 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19692
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
پاسخ : لیست نیازمندی‌ها
« پاسخ #15 : 18 اردیبهشت 1396، 09:47 ق‌ظ »
والا اولش می‌خواستم همین کار رو انجام بدم. ولی توی ویکی نمیشه اینقدر خلاصه نوشت و لازمه برای هر ابزار، توضیحات لازم و بیشتری داد که خب فعلاً وقت ندارم! و البته فکر نکنم با موضوع "نیاز" بشه توی ویکی چیزی نوشت! باید صفحاتی برای ابزارهای خط فرمان و گرافیکی درست کرد و داخل اون صفحات ابزارهای مختلف رو نوشت و براشون توضیح داد.
قانونی برای جلوگیری از خلاصه‌نویسی در ویکی نیست. هرچی تعداد مدخل‌های ویکی بیش‌تر باشه، بهتره. نهایتش اینه که می‌شه یه پایه، برای این که نفر دومی بیاد و بهش چیزهای بیش‌تری اضافه کنه.
در مورد نیاز هم رده‌های ویکی دقیقاً برای همین کار هستن.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3501
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
« پاسخ #16 : 18 اردیبهشت 1396، 01:57 ب‌ظ »
قانونی برای جلوگیری از خلاصه‌نویسی در ویکی نیست. هرچی تعداد مدخل‌های ویکی بیش‌تر باشه، بهتره. نهایتش اینه که می‌شه یه پایه، برای این که نفر دومی بیاد و بهش چیزهای بیش‌تری اضافه کنه.
در مورد نیاز هم رده‌های ویکی دقیقاً برای همین کار هستن.
چشم. فرصت کنم تک تک ابزارها رو توی صفحات جداگونه (در صورت وجود نداشتن) معرفی می‌کنم.  :)
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین سعيد

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 296
« پاسخ #17 : 18 اردیبهشت 1396، 03:23 ب‌ظ »
حالا که بحـث ویکی شد منم نمی تونم با حسابم لاگین شم

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #18 : 18 اردیبهشت 1396، 03:25 ب‌ظ »
حالا که بحـث ویکی شد منم نمی تونم با حسابم لاگین شم

موضوع جدید، تاپیک جدید!  :)
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین سعيد

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #19 : 18 اردیبهشت 1396، 03:28 ب‌ظ »
چشم  ;)

آفلاین علیرضا احسانی

• Full Member
  • *
  • ارسال: 153
  • گنو/لینوکس به خاطر آزادی. نه بخاطر قیمت
    • لینوکس و من
« پاسخ #20 : 18 اردیبهشت 1396، 05:52 ب‌ظ »
به همه ی این صد تا ابزار نیاز داری؟ :)
جالب بودو کاربردی

آره دقیقاً!
من آدمی‌ام که کلا چیزی که نیاز نداشته باشم، نصب نمی‌کنم. به همین دلیل هم هست که توزیعم اصلا میزکار نداره! چون میزکار چیزی نیست که بهش نیاز داشته باشم! فقط هرچیزی که نیاز داشته باشم نصب می‌کنم. برای همین توزیعی که دارم، دقیقاً چیزی هست که مناسبِ نیاز و کاربردی که ازش میخوام، باشه. به عبارتی، کنترل کامپیوتر تماماً در اختیار خودمه.  :)
خیلی‌ها هستن که از نسخه‌های مرسوم توزیع های محبوب مثلاً اوبونتو دسکتاپ یونیتی یا دبیان گنوم و ... استفاده می‌کنن. که خب این توزیع ها به صورت پیشفرض نزدیک به ۲۰۰۰ بسته‌ی نرم افزاری دارن که ممکنه برای یه کاربر نهایتا ۱۰۰ تاش به کار بیاد و ۱۹۰۰ تاش توی توزیع بلااستفاده هستن. این برنامه ها هم ساخته‌ی آدما هستن، مشکل پیدا می‌کنن، منابع رو مصرف میکنن. ممکنه باگ داشته باشن. بدافزاری بوجود بیاد برای سوءاستفاده از اون باگ ها و حفره ها و ... و کاربرانی که این برنامه هارو دارن ولی نیازی بهشون نداشتن، به دلیل پیشفرض نصب بودن، مورد حمله قرار میگیرن. یا منابع سخت افزاریشون بیهوده مصرف میشه. یا حجم پارتیشن هاشون رو الکی اشغال می‌کنن! و موارد دیگه. پس یکی مثل من که دوست داره برنامه‌ای داشته باشه که بهش نیاز داره، دو راه براش هست.
۱) یا هرچی نیاز نداره از توزیع حذف کنه! که خب این کار غیراصولیه. چون بسیاری از بسته ها، پیش نیاز بسته های دیگه هستن و این باعث ناپایدار کردن توزیع میشه
۲) یا نصب یه توزیع مینیمال بدون ابزارهای اضافی و سپس نصب ابزارهای مورد نیاز. این ۱۰۳ تا ابزاری که معرفی کردم، ابزارهایی هستن که بعد از نصب توزیع، نصبشون می‌کنم.  :) به صورت پیش‌فرض توزیعم فقط ابزارهایی داره که باعث میشه سیستم عامل گنو بوت بشه.
یا مثلا من به خاطر اینکه اکثر نیازهام با شل و محیط خط فرمان تأمین میشه (به دلیل قدرت و سرعت بیشتر نسبت به محیط گرافیکی) حتی برای فیلم دیدن هم از ابزاری استفاده می‌کنم که با محیط خط فرمان هماهنگی بیشتری داشته باشه. بنابراین از mplayer استفاده می‌کنم. ولی مثلا در یه توزیع مرسوم، نرم افزارهایی مثل vlc یا totem و ... نصب هست که با نصب mplayer یعنی شما دوتا ابزار داری که کار یکسان انجام میدن! بنابراین یکیشون زیادیه! شاید برای خیلیا مهم نباشه. طرف ممکنه ۵۰ مدل مرورگر روی توزیعش نصب کنه! ولی من به شخصه اول به نیازم فکر میکنم و بعد برای تأمین اون نیازم، یک ابزار انتخاب و استفاده می‌کنم. فقط برای انتخاب، اولویتم روی هماهنگی با محیط خط فرمان و شل هست. یا برای اکثرنیازهام به جای نصب یه برنامه‌ی حجیم و پرمصرف و جااشغال کن، میشینم خودم مینویسم و در حدی که نیازم تأمین بشه و کارم راه بیفته، کافیه. این باعث میشه تمرکز داشته باشم روی کاری که انجام میدم و سیستم عامل و کامپیوترم، دقیقا کاری رو انجام بده که من می‌خوام. که مساوی‌است با پایه‌ای ترین اصول و فلسفه‌ی سیستم عامل گنو.  :)
اره ایده خیلی خوبیه.ریز به ریز چیدن اجزای سیستم کنار هم برای من هم خیلی جالبه.اما حوصله نصب دونه دونه پکیج هارو ندارم.پس مجبورم ۱۹۰۰ تا ابزار بدون استفاده نصب داشته باشم :D
لینوکس و من حاصل تجربه هامون از  سرو کله زدن با گنو/لینوکس و نرم افزار های آزاد:)

آفلاین geeksesi | javad

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 685
  • GeekSesi.xyz
    • محمد جواد قاسمی
« پاسخ #21 : 18 اردیبهشت 1396، 06:27 ب‌ظ »
به همه ی این صد تا ابزار نیاز داری؟ :)
جالب بودو کاربردی

آره دقیقاً!
من آدمی‌ام که کلا چیزی که نیاز نداشته باشم، نصب نمی‌کنم. به همین دلیل هم هست که توزیعم اصلا میزکار نداره! چون میزکار چیزی نیست که بهش نیاز داشته باشم! فقط هرچیزی که نیاز داشته باشم نصب می‌کنم. برای همین توزیعی که دارم، دقیقاً چیزی هست که مناسبِ نیاز و کاربردی که ازش میخوام، باشه. به عبارتی، کنترل کامپیوتر تماماً در اختیار خودمه.  :)
خیلی‌ها هستن که از نسخه‌های مرسوم توزیع های محبوب مثلاً اوبونتو دسکتاپ یونیتی یا دبیان گنوم و ... استفاده می‌کنن. که خب این توزیع ها به صورت پیشفرض نزدیک به ۲۰۰۰ بسته‌ی نرم افزاری دارن که ممکنه برای یه کاربر نهایتا ۱۰۰ تاش به کار بیاد و ۱۹۰۰ تاش توی توزیع بلااستفاده هستن. این برنامه ها هم ساخته‌ی آدما هستن، مشکل پیدا می‌کنن، منابع رو مصرف میکنن. ممکنه باگ داشته باشن. بدافزاری بوجود بیاد برای سوءاستفاده از اون باگ ها و حفره ها و ... و کاربرانی که این برنامه هارو دارن ولی نیازی بهشون نداشتن، به دلیل پیشفرض نصب بودن، مورد حمله قرار میگیرن. یا منابع سخت افزاریشون بیهوده مصرف میشه. یا حجم پارتیشن هاشون رو الکی اشغال می‌کنن! و موارد دیگه. پس یکی مثل من که دوست داره برنامه‌ای داشته باشه که بهش نیاز داره، دو راه براش هست.
۱) یا هرچی نیاز نداره از توزیع حذف کنه! که خب این کار غیراصولیه. چون بسیاری از بسته ها، پیش نیاز بسته های دیگه هستن و این باعث ناپایدار کردن توزیع میشه
۲) یا نصب یه توزیع مینیمال بدون ابزارهای اضافی و سپس نصب ابزارهای مورد نیاز. این ۱۰۳ تا ابزاری که معرفی کردم، ابزارهایی هستن که بعد از نصب توزیع، نصبشون می‌کنم.  :) به صورت پیش‌فرض توزیعم فقط ابزارهایی داره که باعث میشه سیستم عامل گنو بوت بشه.
یا مثلا من به خاطر اینکه اکثر نیازهام با شل و محیط خط فرمان تأمین میشه (به دلیل قدرت و سرعت بیشتر نسبت به محیط گرافیکی) حتی برای فیلم دیدن هم از ابزاری استفاده می‌کنم که با محیط خط فرمان هماهنگی بیشتری داشته باشه. بنابراین از mplayer استفاده می‌کنم. ولی مثلا در یه توزیع مرسوم، نرم افزارهایی مثل vlc یا totem و ... نصب هست که با نصب mplayer یعنی شما دوتا ابزار داری که کار یکسان انجام میدن! بنابراین یکیشون زیادیه! شاید برای خیلیا مهم نباشه. طرف ممکنه ۵۰ مدل مرورگر روی توزیعش نصب کنه! ولی من به شخصه اول به نیازم فکر میکنم و بعد برای تأمین اون نیازم، یک ابزار انتخاب و استفاده می‌کنم. فقط برای انتخاب، اولویتم روی هماهنگی با محیط خط فرمان و شل هست. یا برای اکثرنیازهام به جای نصب یه برنامه‌ی حجیم و پرمصرف و جااشغال کن، میشینم خودم مینویسم و در حدی که نیازم تأمین بشه و کارم راه بیفته، کافیه. این باعث میشه تمرکز داشته باشم روی کاری که انجام میدم و سیستم عامل و کامپیوترم، دقیقا کاری رو انجام بده که من می‌خوام. که مساوی‌است با پایه‌ای ترین اصول و فلسفه‌ی سیستم عامل گنو.  :)
اره ایده خیلی خوبیه.ریز به ریز چیدن اجزای سیستم کنار هم برای من هم خیلی جالبه.اما حوصله نصب دونه دونه پکیج هارو ندارم.پس مجبورم ۱۹۰۰ تا ابزار بدون استفاده نصب داشته باشم :D

منم همچنین ترجیح می دم 1900 تا پکیج بی استفاده داشته باشم خخخ
ولی نشینم یه ساعت این همه وپکیجو نصب کنم :D
اگر اشتباه کردم راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #22 : 18 اردیبهشت 1396، 08:56 ب‌ظ »

دونه دونه نمیخواد!

sudo apt install ntfs-3g vim man-db apt-transport-https linux-libre alsa-utils
bash-completion fake-hwclock kbdd ntp ntpdate numlockx pm-utils psmisc pulseaudio
x11-xserver-utils xinit breeze-cursor-theme breeze-icon-theme compton conky-all feh fonts-droid-
fallback fonts-font-awesome fonts-nanum gxmessage i3 i3blocks imagemagick lxappearance rofi
rxvt-unicode scrot slim aisleriot android-tools-adb android-tools-fastboot apvlv arc-theme aria2
audacity btag colordiff corebird dnsutils ethtool eyed3 ffmpeg firefox gcc gcolor2 genisoimage
gimp git htop iftop inxi jcal libreoffice libwww-mechanize-perl mlterm moc mplayer musescore
obfs4proxy obfsproxy openssh-server owncloud-client-cmd p7zip-full pastebinit plymouth-theme-
ubuntu-logo privoxy profanity progress pydf python-pip screenfetch shc shellcheck speedtest-cli
sshfs telnet tor tree unrar-free unzip viewnior vim-addon-manager vim-scripts vnstat vrms w3m-img
weather-util whois wodim wondershaper xdotool xcalib xfburn youtube-dl etherwake ejabberd

این رو میذاری توی شل، و تمام.  :)

آفلاین فاروق

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 992
  • <شعار>این یک شعار است</شعار>
    • تارنمای فاروق
« پاسخ #23 : 01 خرداد 1396، 07:10 ب‌ظ »
ممنون رسول :)
اینها رو هم به فهرستت اضافه کن باور کن جزو نیازمندی ها هستن!  :D
moon-buggy
pacman4console
ninvaders
sl
cowsay
toilet
2048.c
اصلا بدون مون باگی و پکمن و جنگنده های فضایی(یا هر چی) اساسا نمیشه زندگی کرد!
« آخرین ویرایش: 15 خرداد 1396، 04:36 ق‌ظ توسط فاروق »
http://pcworms.blog.ir
بعد از بررسی پست های قدیمیم، فکر میکنم یک عذرخواهی بدهکارم! معذرت میخوام و اگر اشتباه کردم مستقیم و روشن راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.
کانال IRC

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #24 : 01 خرداد 1396، 09:55 ب‌ظ »
ممنون رسول :)
اینها رو هم به فهرستت اضافه کن باور کن جزو نیازمندی ها هستن!  :D
moon-buggy
pacman4console
ninvaders
sl
cowsay
toilet
اصلا بدون مون باگی و پکمن و جنگنده های فضایی(یا هر چی) اساسا نمیشه زندگی کرد!

خواهش می‌کنم  ;)
بذار تست کنم ببینم چی‌ان! به نظر میاد همه‌شون Game باشن.  :)

آفلاین فاروق

• Hero Member
  • *
    • تارنمای فاروق
« پاسخ #25 : 01 خرداد 1396، 09:57 ب‌ظ »
الآن یادم اومد، داخل فهرست، python3-pip نبود، لازمش نداری؟
بعد از بررسی پست های قدیمیم، فکر میکنم یک عذرخواهی بدهکارم! معذرت میخوام و اگر اشتباه کردم مستقیم و روشن راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.
کانال IRC

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #26 : 01 خرداد 1396، 10:26 ب‌ظ »
الآن یادم اومد، داخل فهرست، python3-pip نبود، لازمش نداری؟
والا قدیما نیازش داشتم. برای نصب speedtest-cli
ولی وقتی اومد داخل مخازن، دیگه نیازی به python-pip نداشتم. الآنم نصبه ولی خب چیزی نیست که نیاز داشته باشم که حتما نصب باشه. هر وخ یه موقعی نیازش داشته باشم (اونم برای تست یه برنامه که ببینم خوبه یا نه) نصب میکنم.  :)

آفلاین سعيد

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #27 : 02 خرداد 1396، 04:35 ب‌ظ »

دونه دونه نمیخواد!

bash-completion fake-hwclock kbdd ntp ntpdate numlockx pm-utils psmisc pulseaudio
x11-xserver-utils xinit breeze-cursor-theme breeze-icon-theme compton conky-all feh fonts-droid-
fallback fonts-font-awesome fonts-nanum gxmessage i3 i3blocks imagemagick lxappearance rofi
rxvt-unicode scrot slim aisleriot android-tools-adb android-tools-fastboot apvlv arc-theme aria2
audacity btag colordiff corebird dnsutils ethtool eyed3 ffmpeg firefox gcc gcolor2 genisoimage
gimp git htop iftop inxi jcal libreoffice libwww-mechanize-perl mlterm moc mplayer musescore
obfs4proxy obfsproxy openssh-server owncloud-client-cmd p7zip-full pastebinit plymouth-theme-
ubuntu-logo privoxy profanity progress pydf python-pip screenfetch shc shellcheck speedtest-cli
sshfs telnet tor tree unrar-free unzip viewnior vim-addon-manager vim-scripts vnstat vrms w3m-img
weather-util whois wodim wondershaper xdotool xcalib xfburn youtube-dl etherwake ejabberd

اپت محدویتی با نصب و خذف بسته ها تو تعداد زیاد نداره ؟

آفلاین فاروق

• Hero Member
  • *
    • تارنمای فاروق
« پاسخ #28 : 02 خرداد 1396، 06:03 ب‌ظ »

دونه دونه نمیخواد!

اپت محدویتی با نصب و خذف بسته ها تو تعداد زیاد نداره ؟

چرا خودتون امتحان نمیکنید ببینید چی میگه.
+ احتمالا نباید داشته باشه.
کانال IRC

آفلاین سعيد

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #29 : 02 خرداد 1396، 06:22 ب‌ظ »
ok