انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نظرسنجی

از چه فایل سیستمی استفاده می کنید؟

Ext(2/3/4)
XFS
Btrfs
سایر

نویسنده موضوع: از چه فایل سیستمی استفاده می کنید و چرا  (دفعات بازدید: 2131 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
سلام
چندوقتی هست که خیلی ها از ext4 به فایل  سیستم های دیگه کوچ کردند. وشاید منم این کار رو بکنم. حالا می خوام ببینم که نظر جامعه چیه؟
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
پاسخ : از چه فایل سیستمی استفاده می کنید و چرا
« پاسخ #1 : 14 خرداد 1396، 11:24 ق‌ظ »
سلام
چندوقتی هست که خیلی ها از ext4 به فایل  سیستم های دیگه کوچ کردند. وشاید منم این کار رو بکنم. حالا می خوام ببینم که نظر جامعه چیه؟
برای دسکتاپ یا برای مثلا backup server منظورت هست؟ برای دسکتاپ که من فکر کنم یه چیز بی دردسر همون ext4 هست.

آفلاین s1mpleworld

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 309
« پاسخ #2 : 14 خرداد 1396، 01:00 ب‌ظ »
برای home از xfs استفاده میکنم. برای ریشه از ext4.

پیش فرض توزیع های بر پایه ی دبیان همون ext4 هستش. بقیه توزیع ها دارن پیش فرض رو یه فایل سیستم دیگه میزارن.
تفاوت بین فایل سیستم ها برای یک کاربر خانگی اونقدر مهم نیست. شاید کسی که کاربر دسکتاپ باشه براش فرقی نداشته باشه که xfs داشته باشه یا ext4
با افتخار قدرت گرفته از Fedora 32

آفلاین afrod

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1526
« پاسخ #3 : 14 خرداد 1396، 02:01 ب‌ظ »
سلام
چندوقتی هست که خیلی ها از ext4 به فایل  سیستم های دیگه کوچ کردند.
چرا؟

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
« پاسخ #4 : 14 خرداد 1396، 02:23 ب‌ظ »
تا اون‌جا که می‌دونم سرورها به صورت پیش‌فرض xfs هستن.

توی ویکی‌پدیا مثلا دلیل استفاده از xfs رو نوشته:

XFS excels in the execution of parallel input/output (I/O) operations due to its design, which is based on allocation groups (a type of subdivision of the physical volumes in which XFS is used- also shortened to AGs). Because of this, XFS enables extreme scalability of I/O threads, file system bandwidth, and size of files and of the file system itself when spanning multiple physical storage devices.

https://en.wikipedia.org/wiki/XFS

در ضمن این‌جا هم توی سایت ردهت توضیح داده:

XFS supports metadata journaling, which facilitates quicker crash recovery. The XFS file system can also be defragmented and enlarged while mounted and active. In addition, Red Hat Enterprise Linux 7 supports backup and restore utilities specific to XFS.

https://access.redhat.com/documentation/en-US/Red_Hat_Enterprise_Linux/7/html/Storage_Administration_Guide/ch-xfs.html

آفلاین علیرضا احسانی

• Full Member
  • *
  • ارسال: 153
  • گنو/لینوکس به خاطر آزادی. نه بخاطر قیمت
    • لینوکس و من
« پاسخ #5 : 14 خرداد 1396، 02:26 ب‌ظ »
من یه سیستم دسکتاپ معمولی دارمو از ext4 استفاده میکنم چون مرسوم ترین نوع فایل سیستم برای دسکتاپ ها همین ext4 هست
لینوکس و من حاصل تجربه هامون از  سرو کله زدن با گنو/لینوکس و نرم افزار های آزاد:)

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
« پاسخ #6 : 14 خرداد 1396، 04:04 ب‌ظ »
من از XFS استفاده می‌کنم چون فضای ساخت/فرمت کمتری اشغال می‌کنه و بازدهی و امکانات خوبی داره و توزیع هایی همچون Red Hat Enterprise, CentOS و Oracle Linux و حتی SUSE Linux Enterprise به صورت پیش فرض از XFS استفاده می‌کنند، جالبه بدونید Red Hat در نسخه‌های 5 و 6 از Ext استفاده می کرد ولی در نسخه 7 از XFS استفاده می‌کنه! تقریبا این فایل سیستم داره حالت پیش فرض برای لینوکس می‌شه. اطلاعات فایل سیستم پیش فرض توزیع های لینوکس را می توانید در وب سایت distrowatch.com ببینید.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین فاروق

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 992
  • <شعار>این یک شعار است</شعار>
    • تارنمای فاروق
« پاسخ #7 : 14 خرداد 1396، 06:37 ب‌ظ »
فعلا از ext4 استفاده میکنم اما اگ رروی فری‌بی‌اس‌ذی ماندگار بشم شاید به xfs کوچ بکنم.
http://pcworms.blog.ir
بعد از بررسی پست های قدیمیم، فکر میکنم یک عذرخواهی بدهکارم! معذرت میخوام و اگر اشتباه کردم مستقیم و روشن راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.
کانال IRC

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • گنو با گنوم
« پاسخ #8 : 15 خرداد 1396، 01:00 ب‌ظ »
فعلا از ext4 استفاده میکنم اما اگ رروی فری‌بی‌اس‌ذی ماندگار بشم شاید به xfs کوچ بکنم.
FreeBSD از فایل سیستم XFS پشتیبانی نمیکنه! فقط لینوکس پشتیبانی آن را دارد!
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین فاروق

• Hero Member
  • *
    • تارنمای فاروق
« پاسخ #9 : 15 خرداد 1396، 05:13 ب‌ظ »
FreeBSD از فایل سیستم XFS پشتیبانی نمیکنه! فقط لینوکس پشتیبانی آن را دارد!
مطمئنید؟
پشتیبانی فری‌بی‌اس‌دی از XFS
پشتیبانی فری‌بی‌اس‌دی از فایل سیستم های لینوکس

از منبع اول:
HISTORY
     XFS was originally written by SGI for the IRIX operating system.  SGI
     ported XFS to Linux, and released the source code under the GNU Public
     License.  For more details, see: http://oss.sgi.com/projects/xfs

The port to FreeBSD was based on the Linux port, and started by Russell
     Cattelan <cattelan@xfs.org>, Alexander Kabaev <kan@FreeBSD.org>, and
     Craig Rodrigues <rodrigc@FreeBSD.org>.

The xfs file system support first appeared in FreeBSD 7.0.
بعد از بررسی پست های قدیمیم، فکر میکنم یک عذرخواهی بدهکارم! معذرت میخوام و اگر اشتباه کردم مستقیم و روشن راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.
کانال IRC

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
« پاسخ #10 : 15 خرداد 1396، 05:25 ب‌ظ »
طبق چیزایی که خوندم مثل اینکه فقط قابلیت read-only داره روی فری‌بی‌اس‌دی

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4862
  • masoft قدیم
« پاسخ #11 : 15 خرداد 1396، 06:33 ب‌ظ »
برای FreeBSD چیزی مثل ZFS وجود داره که گزینه‌ی مناسب‌تری از XFS هستش. توی گنو-لینوکس هم XFS خیلی استفاده نمی‌شه و در سرورها در حال حاضر بیشتر تمایل به سمت Btrfs هستش.

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • گنو با گنوم
« پاسخ #12 : 15 خرداد 1396، 06:38 ب‌ظ »
FreeBSD در نسخه‌های قدیم پشتیبانی از XFS را یا به طور کامل یا تنها در حالت فقط-خواندنی داشت ولی بعدن ماژولش از کرنل حذف شد به علت نیاز به توسعه مداوم و زیاد و احیانا مشکل لایسنس.

اون لینک اولی هم اگر دقت کنید ماله نسخه 7.0 است! به نسخه‌های جدیدتر برید چیزی پیدا نمیکنید.

آفلاین فاروق

• Hero Member
  • *
    • تارنمای فاروق
« پاسخ #13 : 15 خرداد 1396، 10:28 ب‌ظ »
FreeBSD در نسخه‌های قدیم پشتیبانی از XFS را یا به طور کامل یا تنها در حالت فقط-خواندنی داشت ولی بعدن ماژولش از کرنل حذف شد به علت نیاز به توسعه مداوم و زیاد و احیانا مشکل لایسنس.

اون لینک اولی هم اگر دقت کنید ماله نسخه 7.0 است! به نسخه‌های جدیدتر برید چیزی پیدا نمیکنید.

الآن وضعیت پشتیبانی فری‌بی‌اس‌دی از فایل سیستم های سری Ext هم چندان بهتر از XFS نیست، معمولا وقتی یک ویژگی توی نسخه پایین تر یک نرم‌افزار هست، توی نسخه های بالاتر هست و من فرض رو بر این گرفتم.
به هر حال اگر روی فری‌بی‌اس‌دی ماندگار بشم احتمالا باید یک فایل سیستم پیدا بکنم که هم لینوکس و هم فری‌بی‌اس‌دی پشتیبانی خوبی ازش بکنن.
کانال IRC

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • گنو با گنوم
« پاسخ #14 : 16 خرداد 1396، 03:53 ب‌ظ »

الآن وضعیت پشتیبانی فری‌بی‌اس‌دی از فایل سیستم های سری Ext هم چندان بهتر از XFS نیست، معمولا وقتی یک ویژگی توی نسخه پایین تر یک نرم‌افزار هست، توی نسخه های بالاتر هست و من فرض رو بر این گرفتم.
به هر حال اگر روی فری‌بی‌اس‌دی ماندگار بشم احتمالا باید یک فایل سیستم پیدا بکنم که هم لینوکس و هم فری‌بی‌اس‌دی پشتیبانی خوبی ازش بکنن.

در کل سه تا فایل سیستم بین BSDs و لینوکس مشترکه:

FAT و NTFS که فایل سیستم های ویندوز هستند و از قابلیت های امنیتی سیستم های شبه-یونیکس پشتیبانی نمیکنند، FAT که وضعیتش مخصوصا در زمینه پشتیبانی از UNICODE خیلی خرابه!

EXT2 این فایل سیستم توسط BSDs به طور کامل پشتیبانی می شود.

غیر از این نگرد!! گشتم نبود! نگرد نیست! ;D برای چی میخوای تعویض کنی به FreeBSD? اگر دلایل واقعا مهم و قابل بحث داری لطفا یک تاپیک ایجاد کن تا همگی راجع بهش بحث کنیم و این تاپیک از موضوع اصلیش منحرف نشه.