انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: مشکل اساسی من بعد از استفاده از دستور rm -rf /*(فکر کنید حل شد)  (دفعات بازدید: 2240 بار)

0 کاربر و 7 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Fadaei.a

• Full Member
  • *
  • ارسال: 109
سلام به همه دوستان...
آقا من یه خبط کردم و از دستور زیر استفاده کردم.
rm -rf /*
حالا مشکل من اینه که کلا از اوبونتو خبری نیست و منوی بوتم کامل پریده.

بعد از زدن دستور همه چیز رفت فقط عکس دسکتاپ رو داشتم و موس. هیچی هم کار نمیکرد. یعنی هیچی نبود. بیشتر از دو ساعت همونجوری بود و من هم حوصلم سر رفت و با پاور سیستم رو خاموش کردم. چندتا عکس دیگه هم ببینید که از لایو گرفتم:

این پایین ببینید، هیچی نیست. پوشه یوزرم هست که تا قبل از این جریان توش گم میشدم  ](*,) ](*,) ](*,)

بیشتر از 20 گیگ از اطلاعاتم تو درایوی که اوبونتو رو اونجا داشتم نیس...
سر جدتون یکی بگه چه خاکی برسر کنم1! هر ساعت دارم از زندگیم عقب میافتم. رستور نداره مثل ویندوز که مثلا برگردونمش چند روز قبل؟ بابا من زندگیم تو این اوبونتو بود(هست).  ](*,) ](*,) ](*,)

اینم از عامل بدبختی که سرم آوار شده:

از تو این کانال که فکر کنم از بچه های همین فرومه درش آوردم:
@linuxforlife
من هر ساعت به ساعت اینجا سر میزنم، چون بدون این اوبونتو کار دیگه ای ندارم! اگه شدنی نیست هم سری بگید تا ببینم چه خاکی باید تو سرم بریزم.
موفق باشید

« آخرین ویرایش: 26 خرداد 1396، 02:16 ق‌ظ توسط kiarash_mardani »

آفلاین md2014

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 666
تیشرت؟؟؟ واقعا؟ حداقل تو گوگل جستجو میکردی قبلش!  ](*,)
خودتو خسته نکن.میگی 20 گیگ پرید دیگه! از نو نصب کن.

آفلاین فاروق

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 992
  • <شعار>این یک شعار است</شعار>
    • تارنمای فاروق
 :lolflag:
+ نسخه‌ی بدون ستاره‌ی این دستور روی سیستم های مدرن غیرفعال شده:
root@farooghkz:~# rm -rf /
rm: it is dangerous to operate recursively on '/'
rm: use --no-preserve-root to override this failsafe
+ بله از اول نصب کن، فقط اگر چیزی باقی مونده یه کپی بگیر(مثلا چیزایی توی پوشه‌ی خونگی)
http://pcworms.blog.ir
بعد از بررسی پست های قدیمیم، فکر میکنم یک عذرخواهی بدهکارم! معذرت میخوام و اگر اشتباه کردم مستقیم و روشن راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.
کانال IRC

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19711
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
اگه اطّلاعاتت رو می‌خوای که باید از photorec استفاده کنی. البته بعید می‌دونم بشه چیز به‌درد بخوری از اون همه اطّلاعات به دست آورد.
این رو هم ببین: https://lambdaops.com/rm-rf-remains/
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Fadaei.a

• Full Member
  • *
تیشرت؟؟؟ واقعا؟ حداقل تو گوگل جستجو میکردی قبلش!  ](*,)
خودتو خسته نکن.میگی 20 گیگ پرید دیگه! از نو نصب کن.

قبلنا یه چیزایی درموردش یه جا خونده بودم. و من هم که با اوبونتو یه مشکلاتی داشتم از این دستور استفاده کردم.
ان شاءالله که درس عبرتی خواهد شد برای خودم و آیندگان! میدونم حالا گوگل داره به من میخنده... ](*,)

آفلاین Fadaei.a

• Full Member
  • *
اگه اطّلاعاتت رو می‌خوای که باید از photorec استفاده کنی. البته بعید می‌دونم بشه چیز به‌درد بخوری از اون همه اطّلاعات به دست آورد.
این رو هم ببین: https://lambdaops.com/rm-rf-remains/

این لینکی که فرمودین کلا داستان تعریف کرده که متاسفانه به درد من هم نخورد. اوبونتوی من کلا نابود شده. ایشون اوبونتوش هست، و فقط داره ریکاوری میکنه. بهترین کاری که تونستم بکنم استفاده از همون photorec بود که تونستم یه مقداری از فایل های home رو زنده کنم. و یه چیز جالب اینکه این برنامه تونست یه فیلم 90 دقیقه ای رو بصورت کامل ریکاوری کنه. باعث تعجب بود. حتی به عمد چند فایل ویدیویی با حجم بالا رو حذف کردم و سریع بعدش زدم ریکاوری که باز هم برام زندش کرد(یه هارد ssd دارم که مارکش یادم رفته!). از پکیج هایی که از قبل دانلود کرده بودم و تو پوشه archives داشتم نصب و استفاده کردم که اوبونتو به شدت ناپایدار شد و مجبور شدم دوباره اوبونتو رو نصب کنم و برگردم روی نقطه صفر. و این سری یه پارتیشن جدید home نیز تعریف کردم، برای اشتباهات بعدی! 
ممنون بابت توجهت....
« آخرین ویرایش: 02 تیر 1396، 05:25 ب‌ظ توسط kiarash_mardani »

آفلاین Ma$oud

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 293
گرچه که هنگام استفاده از دستور sudo rm -rf /همه اطلاعات پارتیشن ریشه + اطلاعات پارتیشن های سوار شده پاک میشن، که home هم جزو این پارتیشناست
یعنی بهترین راه داشتین یکاپ هستش

آفلاین علیرضا احسانی

• Full Member
  • *
  • ارسال: 153
  • گنو/لینوکس به خاطر آزادی. نه بخاطر قیمت
    • لینوکس و من
هیچوقت تا کاربرد دستوری رو نفهمیدی,اون رو وارد نکن.
معمولا این دستور رو حرفه ای تر ها برای اینکه تازه کارها رو دست بندازن استفاده میکنن.مثلا یه تازه کار میگه فلان مشکلو دارم و اون حرفه ای تره میگه این دستورو بزن درست میشه. :) :)
که البته کاری به شدت غیر اخلاقیه.
لینوکس و من حاصل تجربه هامون از  سرو کله زدن با گنو/لینوکس و نرم افزار های آزاد:)

آفلاین مهران تعریف

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 707
  • دبیان + xfce
معمولا این دستور رو حرفه ای تر ها برای اینکه تازه کارها رو دست بندازن استفاده میکنن.مثلا یه تازه کار میگه فلان مشکلو دارم و اون حرفه ای تره میگه این دستورو بزن درست میشه. :) :)
البته غیر اخلاق یه چیزه ، بیماری یه چیز دیگه!
همون طور که گفتید در مورد هر خط کد باید تحقیق بشه بعد کپی پیست بشه.

آفلاین سعيد

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 296
یعنی عشقم بود یکی اینجوری کنه عکس های  روت رو ببینم
گراب ۴ داس داری ؟!

آفلاین Fadaei.a

• Full Member
  • *
گراب ۴ داس داری ؟!

:o :o ](*,) ](*,)

گراب ۴ داس ندارم... مشکل بوت هم ندارم. چطور؟!

آفلاین Fadaei.a

• Full Member
  • *

آها... پس که اینظور... تازه فهمیدم جریان از چه قراره!! بالاخره این هم اقتضای تازه کار بودنه. فکر کنم همه این دورانو باید سر کنن!

آفلاین مهران تعریف

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 707
  • دبیان + xfce
آها... پس که اینظور... تازه فهمیدم جریان از چه قراره!! بالاخره این هم اقتضای تازه کار بودنه. فکر کنم همه این دورانو باید سر کنن!
اگر منظور شما اینکه فردی گفته اون کد رو بزنن همه چی اوکی میشه ، من توصیه می کنم از اون آدم حذر کن واقعا خطرناکه ، شوخی هم حدی داره ، ولی اگر اشتباه کردی که طبیعیه ، مثلا شما گفتی بیست گیگ اطلاعاتت پریده ، ولی یادم نمیره بار دومم بود که میخواستم در دوران جاهلیتم اوبونتو رو کنار ویندزد نصب کنم که وسط نصب برق رفت و هاردم دچار مشکل شد کل شهر رو گشتم و همه گفتن نمیشه کاریش کرد و ۱۴۰ گیگ اطالاعاتم که بیش از نصفش واسم حیاتی بودن و برای بعضی چند سال زحمت کشیده بودم همه پرید. از اون موقع هر چیز مهمی که داشته باشم روی دی وی دی رایت می کنم تا اگر مشکلی پیش اومد ، حتما بتونم به اطلاعاتم دسترسی داشته باشم.

آفلاین علیرضا احسانی

• Full Member
  • *
  • ارسال: 153
  • گنو/لینوکس به خاطر آزادی. نه بخاطر قیمت
    • لینوکس و من
البته غیر اخلاق یه چیزه ، بیماری یه چیز دیگه!
همون طور که گفتید در مورد هر خط کد باید تحقیق بشه بعد کپی پیست بشه.
واقعا نمیشه چیزی راجبشون گفت :(

فقط یه مقدار بیشتر دقت کنین.وقتی با خط فرمان کار میکنین.دستوراتو همینجوری کپی پیست نکنین.(خصوصا دستوراتی که با sudo وارد میکنین).دقیقا درک کنید که این دستور چی کار میکنه.این جلوی خیلی از مشکلات رو میگیره.
>:( :( :o :lolflag:
لینوکس و من حاصل تجربه هامون از  سرو کله زدن با گنو/لینوکس و نرم افزار های آزاد:)

آفلاین Fadaei.a

• Full Member
  • *
اگر منظور شما اینکه فردی گفته اون کد رو بزنن همه چی اوکی میشه ، من توصیه می کنم از اون آدم حذر کن واقعا خطرناکه ، شوخی هم حدی داره ، ولی اگر اشتباه کردی که طبیعیه ، مثلا شما گفتی بیست گیگ اطلاعاتت پریده ، ولی یادم نمیره بار دومم بود که میخواستم در دوران جاهلیتم اوبونتو رو کنار ویندزد نصب کنم که وسط نصب برق رفت و هاردم دچار مشکل شد کل شهر رو گشتم و همه گفتن نمیشه کاریش کرد و ۱۴۰ گیگ اطالاعاتم که بیش از نصفش واسم حیاتی بودن و برای بعضی چند سال زحمت کشیده بودم همه پرید. از اون موقع هر چیز مهمی که داشته باشم روی دی وی دی رایت می کنم تا اگر مشکلی پیش اومد ، حتما بتونم به اطلاعاتم دسترسی داشته باشم.

من که خودم اولین بار که اومدم اوبونتو بزارم کل هاردم پرید. یعنی یه تب اضافه زدم بعد اینتر و رفت رو نصب و باقی ماجرا...
اطلاعات بیشتر از 12-13 سال رو که با خوردم از دوران فلاپی دیسکها داشتم پرید. سخت هم بود. یه ذره پوست کلفت شدم تو این قضیه! موفق باشی
« آخرین ویرایش: 02 تیر 1396، 11:46 ق‌ظ توسط kiarash_mardani »