انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: معضلی به نام uptime  (دفعات بازدید: 2593 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین s1mpleworld

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 309
معضلی به نام uptime
« : 03 تیر 1396، 04:54 ب‌ظ »
فکر کنم وقتش بود این تاپیک رو ایجاد کنم، و امیدوارم مکان مناسب رو برای اون انتخاب کرده باشم، همچنین صلاح دونستم لحن تا حد امکان دوستانه باشه.

متاسفانه همیشه و همیشه جامعه ی ما درگیر ناهنجاری های اجتماعی بوده که ناشی از عدم آموزش صحیح نحوه ی استفاده از تکنولوژی های جدید هستش. تا تکنولوژی جدیدی وارد میشه، بدون توجه به نحوه ی صحیح به کارگیری این تکنولوژی این ابزارها مورد استفاده قرار میگیره و نگرانی هایی رو به وجود میاره.

یکی از اتفاقات عجیبی که شاید چند وقتیه در گروه های مختلف گنو/لینوکسی پیدا شده، مساله ی نمایش آپتایم سیستم خوپ هستش. کاربران مختلفی رو در گروه ها میبینین که روزها، شاید هم هفته ها، رایانه ی شخصی خودشون رو بی دلیل روشن نگه میدارن که در نهایت یه اسکرین شات از آپتایم خودشون بگیرن. شاید در نگاه اول این مساله کمی بدون ایراد به نظر بیاد، اما همین مساله یکی از همون ناهنجاری های اجتماعی هستش که کم کم در حال شیوع در جامعه هستش.
    در قرنی که یکی از نگرانی های اصلی بشر مساله ی انرژی هستش، به دلیل برخی سهل انگاری ها، برخی منابع انرژی به صورت بی رویه هدر میرن. شاید جای سوال باشه که یک رایانه ی شخصی چه دلیلی داره که ساعت ها روشن نگه داشته بشه؟ معمولا در ساعات بسیاری این رایانه بدون کاربری خاصی روشن نگه داشته میشه. شاید اگر اون رایانه در طی ساعات شبانه در حال فعالیت خاصی بود (از کارهای غیر معمول مانند محاسبات علمی تا کارهای معمول تر مانند دانلود شبانه) شاید دلیل موجه تری برای روشن نگه داشتنش وجود داشت. یک نفر مدعی بود که رایانه رو خاموش نمیکنه چون صبح باید ۲ دقیقه منتظر بمونه تا روشن شه و وقتش خیلی مهمه!!!! واقعا جای سوال داره برای من که آیا ۲ دقیقه زمان روشن شدن سیستم اینقدر ارزش داره که ۸ ساعت رایانه بلا استفاده و بیکار روشن بمونه؟ اگر مشکل شما همون ۲ دقیقه هستش خوب ساعت رو برای ۲ دقیقه زودتر کوک کنید و بزارین رایانه ۸ ساعتش رو خاموش بشه و در مصرف انرژی صرفه جویی بشه. اگر میخواین پایداری سیستم عامل رو تست کنین، باید بگم که این سیستم عامل ها بارها تست شدند و ما سرور هایی رو داریم در جهان که آپتایم های بالای چند سال رو دارند. عموما کاربری ما از سیستم خانگی، مانند سرور نیست که لازم باشه به مدت طولانی روشن بمونه. در همون سرورش هم مساله ی انرژی و هزینه های مربوطه خودش یک مساله هستش که چطور این هزینه ها کم بشن، اما ما کاربران خانگی به سادگی از کنارش رد میشیم

شاید خیلی از کاربران به صورت نادانسته چنین اشتباهی رو مرتکب میشدن. بنده شخصا هم خودم از اون دسته آدم هایی بودم که شب موقع خواب تلفن همراه رو توی شارژ میزاشتم تا صبح فول شارژ بشه. بعد از صحبت با چند نفر از دوستان متوجه شدم این رفتار کاملا اشتباه هستش (نه از این نظر که منفجر میشه و این حرفا). زمان شارژ تلفن همراه ۲ ساعت هستش،در حالیکه اگر من ساعت ۱۱ شب بخوابم و ۶ صبح بیدار باشم و تمام این مدت تلفن همراه توی شارژ باشه، ۵ ساعت انرژی الکتریکی بیخود هدر رفته. لذا عادت کردم که تلفن همراه رو قبل از خواب شارژ کنم.

روشن نگه داشتن بی مورد رایانه هم یکی از اون معضلات اجتماعی هستش که کاربران نادانسته درگیرش هستند و اگر بدونن این رفتار اشتباه هستش شاید انجام ندن
با افتخار قدرت گرفته از Fedora 32

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19692
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
پاسخ : معضلی به نام uptime
« پاسخ #1 : 03 تیر 1396، 05:39 ب‌ظ »
اگه رایانهٔ شخصی یا لپ‌تاپ دارید، از امکان تعلیق (suspend) سیستم‌عامل استفاده کنید که نه برق مصرف شه، نه دو دقیقه معطّل شید (:
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Sosha

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 689
  • Only Ubuntu <3
    • نوشته های یک دوستدار گنو
« پاسخ #2 : 04 تیر 1396، 06:33 ق‌ظ »
واقعا متن خوبی بود تشکر  ;)
منم جزو همون دسته‌ها هستم که الکی سیستم روشن میذارن...
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش برو خدا رو شکر کن که با دمپایی نیومدم سراغت!

آفلاین علیرضا احسانی

• Full Member
  • *
  • ارسال: 153
  • گنو/لینوکس به خاطر آزادی. نه بخاطر قیمت
    • لینوکس و من
« پاسخ #3 : 04 تیر 1396، 01:03 ب‌ظ »
واقعا مطلب خوبی بود.من هم قبلا همینطور بودم.کل روزو پشت سیستم بودم شب که میشد واسه دانلود تنظیمش میکردم و دوباره صب میرفتم سراغش.به یه روز که نمیرسید و  حداکثر آپتایمش ۱۶ ساعت بود که من حدود ۷ ساعتشو واقعا از سیستم کار میکشیدم.الان هر وقت کارم باهاش تموم میشه خاموشش میکنم و دانلود شبانه هام رو هم با پرسپولیس انجام میدم که بعد دانلود خودش خاموش میشه.فک کنم 9 ساعتی صرفه جویی میکنم نسبت به قبل :)
لینوکس و من حاصل تجربه هامون از  سرو کله زدن با گنو/لینوکس و نرم افزار های آزاد:)

آفلاین فاروق

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 992
  • <شعار>این یک شعار است</شعار>
    • تارنمای فاروق
« پاسخ #4 : 05 تیر 1396، 01:46 ق‌ظ »
دکمه‌ی تشکر کجاست؟  :D
من هم چند روز پیش یه پست دیدم بعدش به صورت ناخود آگاه تصمیم گرفتم رکورد ۱۴ روز آقای بهزادی رو بشکنم، اما یکسره روشن نمیزارمش، فقط به جای دستور poweroff از pm-suspend استفاده میکنم  :)
فکر کنم تا چند ماه دیگه به همین وضع پیش برم رکورد آقای بهزادی رو هم بشکنم  ;D
البته اعتراف میکنم کامپیوترم ساعات زیادی رو در طول روز بیهوده روشن بوده، شاید میخواستم به این طریق uptime رو افزایش بدم، شاید هم به خاطر این باشه که من تحرکم زیاده و اینکه در طول یک روز ۱۰ بار کامپیوتر بره توی حالت suspend و دوباره برگرده، واسش خوب نباشه.
بازم تشکر بابت این یادآوری  :)
http://pcworms.blog.ir
بعد از بررسی پست های قدیمیم، فکر میکنم یک عذرخواهی بدهکارم! معذرت میخوام و اگر اشتباه کردم مستقیم و روشن راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.
کانال IRC

آفلاین geeksesi | javad

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 685
  • GeekSesi.xyz
    • محمد جواد قاسمی
« پاسخ #5 : 05 تیر 1396، 08:16 ق‌ظ »
البته خیلی وقتا بحثه اپتایم نیست !
بحث اینه که کلی تب و برنامه بازه بخوای اینا رو ببندی بعد یه بار دیگه باز کنی بگردی دنبال جزء جزء کارایی که داشتی انجام می دادی خودش نیم ساعت طول می کشه !
و گرنه من سیستممو زیاد خاموش روشن میکنم به جز موردی که بالا گفتم !
اگر اشتباه کردم راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.

آفلاین بهنام …

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1028
  • إن أحسنتم أحسنتم لأنفسكم وإن أسأتم فلها
« پاسخ #6 : 05 تیر 1396، 10:36 ق‌ظ »
منم همیشه رایانه را تعلیق می‌کنم (suspend) چون:
۱. برنامه‌های باز و تنظیم شده برای حالتی خاص.
۲. گاهی سیستمم موقع بالا اومدن از خاموش یه مشکلی داره! با ریستارت درست می‌شه، پس تعلیق برام بهتر جواب می‌ده تا خاموش.
:) :)

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #7 : 05 تیر 1396، 04:58 ب‌ظ »
شاید هم به خاطر این باشه که من تحرکم زیاده و اینکه در طول یک روز ۱۰ بار کامپیوتر بره توی حالت suspend و دوباره برگرده، واسش خوب نباشه.
هیچ مشکلی نداره.

بحث اینه که کلی تب و برنامه بازه بخوای اینا رو ببندی بعد یه بار دیگه باز کنی بگردی دنبال جزء جزء کارایی که داشتی انجام می دادی خودش نیم ساعت طول می کشه !
خب می‌تونی معلّقش کنی.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
« پاسخ #8 : 06 تیر 1396، 12:01 ق‌ظ »
فکر کنم وقتش بود این تاپیک رو ایجاد کنم، و امیدوارم مکان مناسب رو برای اون انتخاب کرده باشم، همچنین صلاح دونستم لحن تا حد امکان دوستانه باشه.

متاسفانه همیشه و همیشه جامعه ی ما درگیر ناهنجاری های اجتماعی بوده که ناشی از عدم آموزش صحیح نحوه ی استفاده از تکنولوژی های جدید هستش. تا تکنولوژی جدیدی وارد میشه، بدون توجه به نحوه ی صحیح به کارگیری این تکنولوژی این ابزارها مورد استفاده قرار میگیره و نگرانی هایی رو به وجود میاره.

یکی از اتفاقات عجیبی که شاید چن.....
منظور از این کار نشون دادن پایداری لینوکسه، نه چیز دیگه. اگر uptime بالایی دیدید به این معنی نیست که اون شخص سیستمش رو بی‌دلیل روشن گذاشته، بلکه استفاده‌ی عادی خودش و داشته و وقتی کارش تموم می‌شده suspend می‌کرده. بدون اینکه سیستم هنگ کنه یا کند بشه و نیازی به restart باشه.
برای تکمیل صحبت‌ها یه عکس ضمیمه کردم که البته زمان uptimeـم نسبتاً مقدار زیادی نیست.

راستی شب تا صبح به برق بودن گوشی باعث هدر رفتن چیز خاصی نمیشه چون وقتی کامل شارژ شد خودش قطع می‌کنه و فقط از باتری استفاده می‌کنه. وقتی که مثلاً ۱ درصد کم کنه، دوباره وصل می‌کنه و شارژ میشه. می‌تونید با خیال راحت تا صبح بزنیدش به شارژ
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین ارس

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 49
« پاسخ #9 : 06 تیر 1396، 01:16 ق‌ظ »
راستی شب تا صبح به برق بودن گوشی باعث هدر رفتن چیز خاصی نمیشه چون وقتی کامل شارژ شد خودش قطع می‌کنه و فقط از باتری استفاده می‌کنه.
من شنیدم که به به برق بودن آداپتور، خودش انرژی مصرف می‌کنه: یعنی حتی اگه به گوشی وصل نباشه؛ فقط شنیدم، فنی اش رو خبر ندارم

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
« پاسخ #10 : 06 تیر 1396، 01:32 ق‌ظ »
راستی شب تا صبح به برق بودن گوشی باعث هدر رفتن چیز خاصی نمیشه چون وقتی کامل شارژ شد خودش قطع می‌کنه و فقط از باتری استفاده می‌کنه.
من شنیدم که به به برق بودن آداپتور، خودش انرژی مصرف می‌کنه: یعنی حتی اگه به گوشی وصل نباشه؛ فقط شنیدم، فنی اش رو خبر ندارم
در حد هزارم یا ده‌هزارم آمپر که یعنی هیچ.
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین فاروق

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 992
  • <شعار>این یک شعار است</شعار>
    • تارنمای فاروق
« پاسخ #11 : 06 تیر 1396، 10:51 ق‌ظ »
شاید هم به خاطر این باشه که من تحرکم زیاده و اینکه در طول یک روز ۱۰ بار کامپیوتر بره توی حالت suspend و دوباره برگرده، واسش خوب نباشه.
هیچ مشکلی نداره.
ممنون، برای استراحت های ۱۵ دقیقه ای یا بیشتر(۱ ساعت) هم ببرمش توی suspend یا بزارم روشن بمونه؟
http://pcworms.blog.ir
بعد از بررسی پست های قدیمیم، فکر میکنم یک عذرخواهی بدهکارم! معذرت میخوام و اگر اشتباه کردم مستقیم و روشن راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.
کانال IRC

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #12 : 06 تیر 1396، 05:54 ب‌ظ »
ممنون، برای استراحت های ۱۵ دقیقه ای یا بیشتر(۱ ساعت) هم ببرمش توی suspend یا بزارم روشن بمونه؟
اگه در حال نجام کاری نیست، بهتره معلّق شه.

آفلاین geeksesi | javad

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 685
  • GeekSesi.xyz
    • محمد جواد قاسمی
« پاسخ #13 : 06 تیر 1396، 08:38 ب‌ظ »
خب می‌تونی معلّقش کنی.

سیستمم با ساسپند ، هایبرنت ، و... مشکل داره !
فقط reboot & poweroff & logout ! از لوگ اوت هم کم استفاده می کنم چون بعد چند دقیقه اصولا میره روی حالت ساسپند و مجبور می شم سیستم رو با دکمه پاور خاموشش کنم و دوباره روشن کنم !
هنوز هم نتونستم رفعش کنم D: ( پی گیرشم نشدم زیاد D: )
اگر اشتباه کردم راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.