انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: عدم آپدیت اوبونتو به علت پرشدن فضای boot [حل شد]  (دفعات بازدید: 946 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ehsanebrahimi

• Newbie
  • *
  • ارسال: 17
    • احسان ابراهیمی
باسلام

من میخواستم از طریق software updater اوبونتو رو آپدیت کنم اما بعد از دانلود فایل ها و پکیج ها ارور داد که فضای بوت کم هست و باید ۴۰ مگابایت دیگه رو خالی کنی طبق تصویر زیر
The upgrade needs a total of 104 M free space on disk '/boot'. Please free at least an additional 40.4 M of disk space on '/boot'. Empty your trash and remove temporary packages of former installations using 'sudo apt-get clean'.

اینم خروجی دستور df

sudo apt-get clean رو هم زدم ولی هیچ اتفاقی نیفتاد

ممنون میشم راهنمایی بفرمایید برای حل این مشکل باید چیکار کنم
باتشکر و سپاس
« آخرین ویرایش: 14 امرداد 1396، 04:24 ب‌ظ توسط ehsanebrahimi »

آفلاین علی رزم دیده

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1244
  • ali76 سابق
پاسخ : عدم آپدیت اوبونتو به علت پرشدن فضای boot
« پاسخ #1 : 14 امرداد 1396، 12:04 ب‌ظ »
سلام
دستور زیر رو بزنین ببینین مشکلتون حل می شه:
sudo apt autoremoveاگه جواب نداد خروجی دستورات زیر رو هم بذارین:
uname -r
dpkg -l | grep linux-image-generic
« آخرین ویرایش: 14 امرداد 1396، 12:08 ب‌ظ توسط ali76 »

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
« پاسخ #2 : 14 امرداد 1396، 12:25 ب‌ظ »
اگر کاربر خونگی هستید، نیازی نیست که پارتیشن boot رو به صورت جدا بسازید. به صورت کلی موقعی بوت رو پارتیشن‌اش رو جدا می‌سازن که یا

۱. بخوای کل هارد رو انکریپت کنی، که در اون صورت بوت‌لودر decrypt نمیشه و بنابراین سیستم لود نمی‌شه، برای همین باید پارتیشن بوت رو کجا کرد و غیرانکریپت شده تا بعد از این‌که لینوکس (هسته) لود شد، بشه هارد رو دیکریپت کرد.

۲. موقعی که بخوای مثلا از یه partition format استفاده کنی، که بوت‌لودر ساپورت نمی‌کنه ولی بعد از لود شدن سیستم، لینوکس (هسته) ساپورت می‌کنه.

توی پارتیشن بوت، لینوکس (هسته) قرار می‌گیره. بنابراین یکی از راه‌حل‌ها این هست که نسخه‌های قدیمی کرنل که نمی‌خوای رو پاک کنی. (البته این نسخه‌ها به صورت اتوماتیک خودشون پاک می‌شن). بنابراین دستوری که ali76 داد رو بزن تا ببینیم که به صورت کلی چه نسخه‌هایی از لینوکس (هسته) روی سیستمت نصب هست. البته اگه بنظر من دستور زیر رو بزنی بهتر هست، چون هم image رو نشون می‌ده و هم headers رو.

$ dpkg -l | grep linux

آفلاین ehsanebrahimi

• Newbie
  • *
  • ارسال: 17
    • احسان ابراهیمی
« پاسخ #3 : 14 امرداد 1396، 01:19 ب‌ظ »
ممنون از راهنمایی هاتون
 دستور sudo apt autoremove رو زدم فضای خالی boot زیاد شد و شد ۳۰۰ مگابایت که فکر میکنم فعلا کافی باشه

من هارد انکریپت  یا رمزگذاری کردم و به همین دلایلی که فرمودید باید پارتیشن boot جدا باشه
الان مشکل حل شد ولی اکه در آینده نیاز به فضای بیشتری برای ‍boot  باشه  باید چیکار کنم راهی هست که افزایشش داد و دچار مشکل نشه یا باید سیستم عامل مجدد نصب و پارتیشن بندی بشه؟

آفلاین علی رزم دیده

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1244
  • ali76 سابق
« پاسخ #4 : 14 امرداد 1396، 01:34 ب‌ظ »
خوشحالم که مشکلتون با همون autoremove حل شد و دیگه مجبور به افرایش دستی پارتیشن بوت نشدیم
فقط لطف کنین عبارت [حل شد] رو به عنوان اضافه کنین

در مورد پارتیشن بوت هم باید بگم حجم 300-400 مگ حجم خوب و قابل قبولیه و نیاز به افرایش نیست
این مشکل شما هم ناشی از اینه که وقتی شما کرنل جدیدی نصب می کنین کرنل های قدیمی خودکار پاک نمی شن و حجمی زائد اشغال می کنه (چون بیشتر از 2 کرنل دیگه واقعاً بدرد نمی خوره) ...
تو این شرایط معمولا apt به شما توصیه می کنه که دستور autoremove رو بزنین تا کرنل های قدیمی پاک بشن (و دقیقاً دو کرنل براتون نیگه می داره) تا مشکلاتی عینه این مشکل براتون پیش نیاد پس شما فقط کافیه هر دفعه که کرنل جدیدی نصب کردین دستور autoremove رو هم بزنین تا 2 تا کرنل 3 تا نشه ! فقط همین ...

البته اگه بنظر من دستور زیر رو بزنی بهتر هست، چون هم image رو نشون می‌ده و هم headers رو.
+1
« آخرین ویرایش: 14 امرداد 1396، 01:36 ب‌ظ توسط ali76 »

آفلاین Al!R3Za

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 375
  • Arch + KDE
اگر مشکلتون حل شده , [حل شد] رو به عنوان تاپیک اضافه کنید , اینطوری به کاربرای دیگه که مشکل شما رو دارن کمک میکنین ...