انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: چه طور ممکنه یک حافظه USB ویروسی بشه ؟  (دفعات بازدید: 916 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین watermelon

• Full Member
  • *
  • ارسال: 242
چه طور ممکنه یک حافظه USB ویروسی بشه ؟
« : 14 شهریور 1396، 12:27 ب‌ظ »
شاید سوالم خیلی احمقانه باشه ، ولی من هیچ وقت نفهمیدم چه طوری ممکنه یک حافظه ویروسی بشه!
تا جایی که من میدانم، هر ویروس برای یک نوع سیستم عامل نوشته میشه و فقط روی همون کار می‌کنه.چه طور ممکنه یک بدافزار در روند کار یک حافظه USB اختلال ایجاد کنه ؟

آفلاین Ma$oud

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 293
پاسخ : چه طور ممکنه یک حافظه USB ویروسی بشه ؟
« پاسخ #1 : 14 شهریور 1396، 02:39 ب‌ظ »
شاید سوالم خیلی احمقانه باشه ، ولی من هیچ وقت نفهمیدم چه طوری ممکنه یک حافظه ویروسی بشه!
تا جایی که من میدانم، هر ویروس برای یک نوع سیستم عامل نوشته میشه و فقط روی همون کار می‌کنه.چه طور ممکنه یک بدافزار در روند کار یک حافظه USB اختلال ایجاد کنه ؟

خب کجاش نامفهومه؟ وقتی فلش میزنی به سیستم، ویروس که آماده بکار نشسته یه گوشه، می فهمه و عملیات های خاص خودشو انجام میده روش!
چیز خاصی نداره که  ???

آفلاین watermelon

• Full Member
  • *
« پاسخ #2 : 14 شهریور 1396، 03:34 ب‌ظ »
نکته همین‌جاست. چه عملیات خاصی ؟!! اصلا یک حافظه مگه بخش نرم‌افزاری داره که یک بدافزار با خراب کردن اون، در روند کارش اختلال ایجاد کنه. رایانه قرار اطلاعات رو از توی حافظه بخواند، حافظه که قرار نیست کاری انجام بده.تا جایی که من ‌می‌دانم تنها بخش غیرسخت افزاری یک حافظه یو‌اس‌بی، سفت افزار که اون هم غیر قابل تغییر.
یک مسئله‌ی دیگری که وجود داره اینه که وقتی یک USB در اتصال به یک کامپیوتر ویندوزی ویروسی میشه، فقط در اتصال به کامپیوتر های ویندوزی دیگه معیوب به نظر میاد. مثلا همون USB در اتصال به ضبط خودرو،mp3 player، یا یک کامپیوتر لینوکسی،بدون مشکل کار می‌کنه.(برای من که همیشه اینجوری بوده) آیا از این گزاره میشه نتیجه گرفت که :
« یک حافظه USB هیچگاه ویروسی نمی‌شود.به این معنی که ویروس نمی تواند دستگاه را معیوب یا در نحوه‌ی کار صحیح آن اختلال ایجاد کند. یک حافظه تنها ممکن است حامل ویروس باشد نه مبتلا به آن. »

آفلاین Ma$oud

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 293
« پاسخ #3 : 14 شهریور 1396، 03:50 ب‌ظ »
الان منظورتو بهتر فهمیدم!
معمولا ویروس ها میان یه عملیات "نرم افزاری" میزنن که بسته به خلاقیت برنامه نویسشون کاربر رو اذیت میکنه!
و این که این عملیات میتونه به سخت افزار "آسیب بزنه" نه اینکه بگه یه کار دیگه رو انجام بده (البته تا جایی که من اطلاع دارم  ???)
و وقتی اون ویروس روی سیستم عامل اجرا بشه و به دسترسی خوبی برسه میتونه کارای زیادی انجام بده  :o

آفلاین watermelon

• Full Member
  • *
« پاسخ #4 : 15 شهریور 1396، 01:44 ب‌ظ »
خیلی ممنون. ولی فکر کنم این توضیحات خیلی دقیق نیستند. برای همین هنوز هم نفهمیدم که چه طور ممکنه یک USB ویروسی بشه  ;D

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
« پاسخ #5 : 15 شهریور 1396، 02:14 ب‌ظ »
سلام
برساس تجربیات خودم می گم منبع ندارم.
این نتیجه ای که گرفتی یعنی:
« یک حافظه USB هیچگاه ویروسی نمی‌شود.به این معنی که ویروس نمی تواند دستگاه را معیوب یا در نحوه‌ی کار صحیح آن اختلال ایجاد کند. یک حافظه تنها ممکن است حامل ویروس باشد نه مبتلا به آن. »
کاملا درست هست. فلش ویروسی شده مثل یک فرد ناقل یا توی رابطه انگلی مثل نقش میزبان رو داره. یعنی ویروس هیچ کاری روی فلش نمی تونه انجام بده (چون اصلا به برق نیست! و انرژی نمی تونه مصرف کنه) و فقط حامل هست. و وقتی که فلش رو به جایی وصل می کنی وبعد  ویروس رو اجرا می کنی(با هر روشی) اونوقت ویروس دست به خرابکاری می زنه ولی یکسری ویروس ها هستند که بهشون می گند ویروس سخت افزاری مثلا ویروسه می یاد هارد رو  توی یک حلقه بینهایت از اول تا آخر می خونه بعد پارک می کنه بعد دوباره اینکار رو انجام می ده. یا بعضی ها  حافظه ی خود پرینتر رو پر می کنند و نمی زارند که که فایلی پرینت بشه یا بعضی ها مانیتور یا کیبورد یا موس یا دستگاههای دیگه رو خاموش می کنند و از کار می اندازند یا بعضی ها یک حقلقه ی بینهایت از پرداژش سنگینی رو ایجاد می کنند و در همین حین دور فن cpu رو هم کم می کنند که ممکنه cpu آسیب ببینه و ...
ولی حرفت درسته ویروس فقط در سیستم عامل اجرا می شه نه توی فلش. ببین ویروس یک نرم افزاره مثل بقیه. مثلا اگر نرم افزار sed رو توی فلش ات داشته باشی هیچ وقت به خودی خود اجرا نمی شه.
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره