انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: پارتیشن بندی مموری !!! حل شد  (دفعات بازدید: 2917 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین shojaei1049

• Full Member
  • *
  • ارسال: 231
  • viva ubuntu
پارتیشن بندی مموری !!! حل شد
« : 21 شهریور 1396، 09:37 ق‌ظ »
سلام دوستان
قصد دارم یک فلش مموری رو پارتیشن بندی کنم و در هر پارتیشن تعدادی توزیع لینوکس و همچنین چندتا ویندوز و چندتا برنامه کاربردی رو بوتیبل کنم
وقتی فلش رو پارتیشن بندی کنیم معمولا boot روی یکی از پارتیشنها میشینه و فقط اون پارتیشن بوت میشه!
در ستآپ مادربورد هم فقط فلش رو میشناسه.
راهکاری هست که ستآپ مادربورد پارتیشنهایی که ساختیم روی فلش رو به صورت جدا بشناسه؟
با مولتی بوت کردن فقط چندتا توزیع رو میشه بوتیبل کرد که باهم سازگار باشند مخصوصا تو قسمت گراب.
چندتا ویندوز چندتا آنتی ویروس چندتا یوتیلیتی چندتا توزیع لینوکسی کنار هم جور نمیشن.
چقدر طولانی شد  :o
از وقتتون ممنون
« آخرین ویرایش: 22 شهریور 1396، 01:46 ب‌ظ توسط shojaei1049 »
freedom

آفلاین ubulink

• Full Member
  • *
  • ارسال: 132
  • متن شخصی
    • عنوان وب سایت
پاسخ : پارتیشن بندی مموری !!!
« پاسخ #1 : 21 شهریور 1396، 12:25 ب‌ظ »
اگر پارتیشن تیبل MBR باشه فقط یکی از پارتیشن ها می تونه flag  boot یا معادلش در ویندوز active (اگه اشتباه نکنم) بخوره اونم پارتیشن primary
اگر مخوای در بایوس مادربرد بجای فلش سیستم عامل ها را نشان بدهد و چند تا پارتیشن بوت داشته باشی باید فلشت را بصورت gpt در بیاری
برای مولتی بوت کردن میتونی از نرم افزار yumi  در ویندوز و نرم افزار multisystem  در لینوکس هر تعداد سیستم عامل روی یک پارتیشن بوت تیبل کنی اون هم در همان حالت mbr
« آخرین ویرایش: 21 شهریور 1396، 12:32 ب‌ظ توسط ubulink »
اگر مشکل شما حل شد پست اول را ویراش کنید و به موضوع تایپیک عبارت    (حل شد)    را اضافه کنید تا کسی بیهوده برای پاسخ به یک موضوع حل شده زمان صرف نکند و اگر  علت و نحوهء حل شدن مشکل رابیان کنید به بسیاری از افرادی که بعدا به مشکل شما برخواهند خورد کمک خواهید کرد

آفلاین shojaei1049

• Full Member
  • *
  • viva ubuntu
« پاسخ #2 : 21 شهریور 1396، 01:35 ب‌ظ »
باید فلشت را بصورت gpt در بیاری

از توجهت ممنون اما این gpt کردن فلش به چه صورته ؟
برنامه های yumi و multiboot و multisystem فقط چندتا از چیزایی که میخوام رو بوت میکنن!!!
برای همین میخوام فلش رو پارتیشن بندی کنم تا تعداد بیشتری رو بوتیبل کنم !!! :)
freedom

آفلاین ubulink

• Full Member
  • *
  • ارسال: 132
  • متن شخصی
    • عنوان وب سایت
« پاسخ #3 : 21 شهریور 1396، 02:25 ب‌ظ »

برنامه های yumi و multiboot و multisystem فقط چندتا از چیزایی که میخوام رو بوت میکنن!!!
برای هر دیسکی (مثلا هارد, فلش ) دو نوع پارتیشن تیبل داریم یکی mbr یکی هم gpt
در mbr فقط میتوان چهار تا پارتیشن پریمیری یا اصلی  ایجاد کرد یا سه تا پریمری و یکی توسعه ( که در خود پارتیشن توسعه میشود 23 تا پارتیشن لوجیکال داشته باشه که که نمی شود از انها بوت کرد) ولی در gpt اگه اشتباه نکنم 128 تا پارتیشن می شود ایجاد کرد که همه انها پریمری یا اصلی هستند  برای نصب سیستم عامل در دیسکی که بصورت gpt است باید سیستم عامل  و همچنین مادربورد قابلیت ساپورت از UEFI را داشته باشند(البته جدیدا دارند) البته این در مورد نصب هست ولی در مورد بوتیبل کردن فکر کنم ربطی نداره
برای تبدیل از حالت mbr  به gpt یا بر عکس تمام پارتیشن ها را باید حذف کنی بعد پارتیشن تیبل  partition table جدید بسازی برای این کار مثلا در gparted بعد از حذف پارتیشن ها و Apply  کردن: از منوی  Device با گزینه create partition table یک پارتیشن تیبل جدید بسازید  در لینوکس می توی از gparted استفاده کنی از software  لینوکس می تونی نصب کنی حجمش هم کمه  حدود 2 مگ هست از Disk Management ویندوز هم میتونی استفاده کنی ولی gparted بهتره کار باهاشم ساده است
و اینکه اون دو نرم افزای که نام بردم gpt  را ساپورت میکنن یا نه نمی دونم نصب کردن در این حالت را امتحان نکردم این مورد را باید دوستانی که تو انجمن تجربه دارند لطف کنن توضیح بدن فکر کنم بهتره
« آخرین ویرایش: 21 شهریور 1396، 06:13 ب‌ظ توسط ubulink »
اگر مشکل شما حل شد پست اول را ویراش کنید و به موضوع تایپیک عبارت    (حل شد)    را اضافه کنید تا کسی بیهوده برای پاسخ به یک موضوع حل شده زمان صرف نکند و اگر  علت و نحوهء حل شدن مشکل رابیان کنید به بسیاری از افرادی که بعدا به مشکل شما برخواهند خورد کمک خواهید کرد

آفلاین shojaei1049

• Full Member
  • *
  • viva ubuntu
« پاسخ #4 : 22 شهریور 1396، 01:46 ب‌ظ »

برای هر دیسکی (مثلا هارد, فلش ) دو نوع پارتیشن تیبل داریم یکی mbr یکی هم gpt
در mbr فقط میتوان چهار تا پارتیشن پریمیری یا اصلی  ایجاد کرد یا سه تا پریمری و یکی توسعه ( که در خود پارتیشن توسعه میشود 23 تا پارتیشن لوجیکال داشته باشه که که نمی شود از انها بوت کرد) ولی در gpt اگه اشتباه نکنم 128 تا پارتیشن می شود ایجاد کرد که همه انها پریمری یا اصلی هستند  برای نصب سیستم عامل در دیسکی که بصورت gpt است باید سیستم عامل  و همچنین مادربورد قابلیت ساپورت از UEFI را داشته باشند(البته جدیدا دارند) البته این در مورد نصب هست ولی در مورد بوتیبل کردن فکر کنم ربطی نداره
برای تبدیل از حالت mbr  به gpt یا بر عکس تمام پارتیشن ها را باید حذف کنی بعد پارتیشن تیبل  partition table جدید بسازی برای این کار مثلا در gparted بعد از حذف پارتیشن ها و Apply  کردن: از منوی  Device با گزینه create partition table یک پارتیشن تیبل جدید بسازید  در لینوکس می توی از gparted استفاده کنی از software  لینوکس می تونی نصب کنی حجمش هم کمه  حدود 2 مگ هست از Disk Management ویندوز هم میتونی استفاده کنی ولی gparted بهتره کار باهاشم ساده است
و اینکه اون دو نرم افزای که نام بردم gpt  را ساپورت میکنن یا نه نمی دونم نصب کردن در این حالت را امتحان نکردم این مورد را باید دوستانی که تو انجمن تجربه دارند لطف کنن توضیح بدن فکر کنم بهتره
تشکر بابت راهنمایی کارم راه افتاد  \\:D/
freedom