انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: unusable شدن فضای خالی  (دفعات بازدید: 3248 بار)

0 کاربر و 5 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Medivh

• Newbie
  • *
  • ارسال: 14
unusable شدن فضای خالی
« : 16 مهر 1396، 11:46 ب‌ظ »
سلام
من یه ویندوز 10 دارم و یه اوبونتو الان میخواهم کالی را هم نصب کنم یه هارد دو ترا هم دارم
الان مشکل اینجاست که وقتی یه مقدار حافظه شرینک میکنم اول هادر میفته و اینکه در حال حاضر 4 تا حافظه پرایمری جدا کردم قبلا حالا موقعه ای که مخواهم به صورت دستی هارد را برا کالی پارتیشن بندی کنم جلوی حافظه حدا شده نوشته unusable به جای اینکه بنویسه free space
میخواستم ببینم نظر دوستان و اساتید چیه
چطور اون مقدرا حافظه ای که جدا میکنم را آخر حافظه قرار بدم؟؟
اصلا آیا بره آخر حافظه این مشکل برطرف میشه یا بازم به خاطر این که 4 تا پرایمری داریم unusable بمونه؟
اطلاعات هاردم برام مهمه و مقدارشم زیاده هارد اکسترنال هم ندارم که بتونم بک آپ بگیرم ازش
ممنون میشم راهنمایم کنید و تجربیاتتون را بیان کنید
سلام جادی ام از جادی دات نت و خوش اومدید به ....  :(  :(

آفلاین ubulink

• Full Member
  • *
  • ارسال: 132
  • متن شخصی
    • عنوان وب سایت
پاسخ : unusable شدن فضای خالی
« پاسخ #1 : 17 مهر 1396، 01:48 ق‌ظ »
سلام
من یه ویندوز 10 دارم و یه اوبونتو الان میخواهم کالی را هم نصب کنم یه هارد دو ترا هم دارم
الان مشکل اینجاست که وقتی یه مقدار حافظه شرینک میکنم اول هادر میفته و اینکه در حال حاضر 4 تا حافظه پرایمری جدا کردم قبلا حالا موقعه ای که مخواهم به صورت دستی هارد را برا کالی پارتیشن بندی کنم جلوی حافظه حدا شده نوشته unusable به جای اینکه بنویسه free space
اصلا آیا بره آخر حافظه این مشکل برطرف میشه یا بازم به خاطر این که 4 تا پرایمری داریم unusable بمونه؟
اطلاعات هاردم برام مهمه و مقدارشم زیاده هارد اکسترنال هم ندارم که بتونم بک آپ بگیرم ازش
اگر partition table هارد شما mbr  باشه خوب معلومه بیشتر از ۴ پارتیشن اصلی (یا ۳ پارتیشن اصلی و یکی توسعه ) نمی تونید ایجاد کنید
برای اینکه مقدار جدا شده از یک پارتیشن اول قرار بگیره یا اخر با جی پارتد به راحتی قابل انجام هست
 اگر partition table هارد شما mbr باشه (که قاعدتا نمیتونید بیشتر از ۴ تا پارتیشن اصلی داشته باشید) و اینکه نمیتونید از اطلاعاتتون بک اپ بگیرید پیشنهاد من این هست که اگر پارتیشن  swap دارید اون رو حذف کنید تا بتونید یک پارتیشن extended (توسعه) بسازید و از اون پارتیشن extended چند تا پارتیشن لوجیکال بسازید مثلا برای  swap , /home  و حتی  root  البته در صورتی که روت پریری یا اصلی نباشه (یعنی لوجیکال باشه) باید گراب در یک پارتیشن پریمری نصب بشه
اگر مشکل شما حل شد پست اول را ویراش کنید و به موضوع تایپیک عبارت    (حل شد)    را اضافه کنید تا کسی بیهوده برای پاسخ به یک موضوع حل شده زمان صرف نکند و اگر  علت و نحوهء حل شدن مشکل رابیان کنید به بسیاری از افرادی که بعدا به مشکل شما برخواهند خورد کمک خواهید کرد

آفلاین Medivh

• Newbie
  • *
« پاسخ #2 : 18 مهر 1396، 07:10 ب‌ظ »
این عکس هارد منیجمنت منه:

خوب همون طور که توی عکس معلومه هارد من mbr هست یه دونه اوبونتو دارم که قسمتایی که نصب کردما میبینید فضایی خیلی خوبیم براش اختصاص دادم هرچند فعلا با لینوکس آماتور هستم حالا یه سوال این که اگه سواپش را حذف کنم و یه سواپ برا یه توزیع دیگه بسازم اوبونتو هم می تونه از اون سواپ استفاده کنه؟؟
در کل اینقدر این چند روزه از این کالی لینوکس بد شنیدم که کم کم دارم منصرف میشم نصبش کنم الانم به صورت لایو اجراش میکنم
به نظر شما چه توزیعی را جایگزین کالی کنم؟؟ اصلا این کارا بکنم یا ابزارایی را که میخواهم برای اوبونتو پیدا کنم نصب کنم؟؟
یعنی منظورم این هست که توزیع دیگه ای داریم که مثل کالی ابزار تست نفوز زیادی به صورت پیش فرض داشته باشه و یکم پایدار تر باشه؟

آفلاین ubulink

• Full Member
  • *
  • ارسال: 132
  • متن شخصی
    • عنوان وب سایت
« پاسخ #3 : 18 مهر 1396، 07:39 ب‌ظ »
سواپ سواپه میشه یک سواپ برای همه لینوکس ها درست کرد چون در هر حال شما با یک سیستم عامل بالا میاد و هیچ وقت با دو سیستم عامل بالا نمیاد که مثلا بخواید دو تا سواپ داشته باشید
همونطور که گفتم پارتیشن سواپ رو حذف کنید بعد درایو  D رو که زیادی چاق هست رو در جی پارتد  Resixe  کنید یا تو خود دیسک منیجمنت ویندوز شرینک کنید بعد از فضای  unallocated  به وجود امده یک پارتیشن توسعه بسازید بعدم لوجیکل ها رو ....
من در مورد کالی چیزی  زیادی نمی دونم ولی تا جایی که میدونم کسی نصب کردن کالی رو پیشنهاد نمی دهد و نظرشون این است که بصورت لایو اجرا بشه (در انجمن در این مورد زیاد بحث شده جستجو کنید پیدا می کنید)که اونم میتونید رو فلش بوتیبل کنید

پ ن:  منظورم درایو D بود نه c
« آخرین ویرایش: 21 مهر 1396، 06:41 ب‌ظ توسط ubulink »
اگر مشکل شما حل شد پست اول را ویراش کنید و به موضوع تایپیک عبارت    (حل شد)    را اضافه کنید تا کسی بیهوده برای پاسخ به یک موضوع حل شده زمان صرف نکند و اگر  علت و نحوهء حل شدن مشکل رابیان کنید به بسیاری از افرادی که بعدا به مشکل شما برخواهند خورد کمک خواهید کرد

آفلاین Sosha

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 689
  • Only Ubuntu <3
    • نوشته های یک دوستدار گنو
« پاسخ #4 : 18 مهر 1396، 07:48 ب‌ظ »
سلام
این سوال به این انجمن مربوط نیست...
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش برو خدا رو شکر کن که با دمپایی نیومدم سراغت!

آفلاین user13

• Newbie
  • *
  • ارسال: 8
« پاسخ #5 : 18 مهر 1396، 08:29 ب‌ظ »
این عکس هارد منیجمنت منه:
خوب همون طور که توی عکس معلومه هارد من mbr هست یه دونه اوبونتو دارم که قسمتایی که نصب کردما میبینید فضایی خیلی خوبیم براش اختصاص دادم هرچند فعلا با لینوکس آماتور هستم حالا یه سوال این که اگه سواپش را حذف کنم و یه سواپ برا یه توزیع دیگه بسازم اوبونتو هم می تونه از اون سواپ استفاده کنه؟؟
در کل اینقدر این چند روزه از این کالی لینوکس بد شنیدم که کم کم دارم منصرف میشم نصبش کنم الانم به صورت لایو اجراش میکنم
به نظر شما چه توزیعی را جایگزین کالی کنم؟؟ اصلا این کارا بکنم یا ابزارایی را که میخواهم برای اوبونتو پیدا کنم نصب کنم؟؟
یعنی منظورم این هست که توزیع دیگه ای داریم که مثل کالی ابزار تست نفوز زیادی به صورت پیش فرض داشته باشه و یکم پایدار تر باشه؟

در سایتی خوندم اگر در زمان نصب چند سیستم عامل و پارتیشن بندی، بوت از efi به legacy یا به عکس تغییر داده بشه (مثلا ویندوز با بوت efi و اوبونتو با بوت legacy)، ممکنه باعث ایجاد مشکلاتی در پارتیشن ها بشه. اگر این مشکل برای شما پیش اومده، باید یا پارتیشن ها رو به gpt تبدیل کنید تا بتونید بیش از ۴ پرایمری پارتیشن داشته باشید، یا اینکه یکی از پارتیشن های ویندوز رو که برای نگهداری فایل های شخصی استفاده می کنید به لاجیکال تبدیل کنید. البته شما باید بدونید از زمان نسب ویندوز چه تغییراتی اعمال کردید، تا خودتون بتونید دلیل مشکل رو پیدا کنید.

اگر پارتیشن D در دیسک 1 ویندوز نصب نشده، اون رو به لاجیکال تبدیل کنید، اونوقت می تونید یک پرایمری بسازید و از اسوپ هم اشتراکی استفاده کنید.

یه توزیع مبنی بر اوبونتو -بجای کالی- BackBox هست، فقط به عنوان اشاره، تجربه ندارم. اما بجای لایو، آیا vitualbox رو امتحان کردید که ببینید کارتون رو راه میندازه یا نه؟
« آخرین ویرایش: 18 مهر 1396، 08:36 ب‌ظ توسط user13 »

آفلاین Medivh

• Newbie
  • *
« پاسخ #6 : 18 مهر 1396، 09:38 ب‌ظ »
سواپ سواپه میشه یک سواپ برای همه لینوکس ها درست کرد چون در هر حال شما با یک سیستم عامل بالا میاد و هیچ وت با سیستم عامل بالا نمیاد که مثلا بخواید دو تا سواپ داشته باشید
همونطور که گفتم پارتیشن سواپ رو حذف کنید بعد درایو  c رو که زیادی چاق هست رو در جی پارتد  Resixe  کنید یا تو خود دیسک منیجمنت ویندوز شرینک کنید بعد از فضای  unallocated  به وجود امده یک پارتیشن توسعه بسازید بعدم لوجیکل ها رو ....
من در مورد کالی چیزی  زیادی نمی دونم ولی تا جایی که میدونم کسی نصب کردن کالی رو پیشنهاد نمی دهد و نظرشون این است که بصورت لایو اجرا بشه (در انجمن در این مورد زیاد بحث شده جستجو کنید پیدا می کنید)که اونم میتونید رو فلش بوتیبل کنید
بله به خاطر مشکلات فراوانش و ناپایداریش بنده هم خودم تو فکر همون لایو هستم و نصب یک سری برنامه ها توی اوبونتو
سپاس از شما که اطلاعات خیلی مفیدی در این زمینه هارد بهم دادید

آفلاین Medivh

• Newbie
  • *
« پاسخ #7 : 18 مهر 1396، 09:44 ب‌ظ »
در سایتی خوندم اگر در زمان نصب چند سیستم عامل و پارتیشن بندی، بوت از efi به legacy یا به عکس تغییر داده بشه (مثلا ویندوز با بوت efi و اوبونتو با بوت legacy)، ممکنه باعث ایجاد مشکلاتی در پارتیشن ها بشه. اگر این مشکل برای شما پیش اومده، باید یا پارتیشن ها رو به gpt تبدیل کنید تا بتونید بیش از ۴ پرایمری پارتیشن داشته باشید، یا اینکه یکی از پارتیشن های ویندوز رو که برای نگهداری فایل های شخصی استفاده می کنید به لاجیکال تبدیل کنید. البته شما باید بدونید از زمان نسب ویندوز چه تغییراتی اعمال کردید، تا خودتون بتونید دلیل مشکل رو پیدا کنید.

اگر پارتیشن D در دیسک 1 ویندوز نصب نشده، اون رو به لاجیکال تبدیل کنید، اونوقت می تونید یک پرایمری بسازید و از اسوپ هم اشتراکی استفاده کنید.

یه توزیع مبنی بر اوبونتو -بجای کالی- BackBox هست، فقط به عنوان اشاره، تجربه ندارم. اما بجای لایو، آیا vitualbox رو امتحان کردید که ببینید کارتون رو راه میندازه یا نه؟
ممنون در مورد بلک باکس تحقیق میکنم ببینم به دردم میخوره یا نه اما در مورد VM به شخصه اصلا خوشم نمیاد ;D چون کلا هر کاری میکنی آخرش به یه مشکلی برمیخوری ((نظر شخصی))
شخصا نصب و لایو را ترجیح میدم