انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: نصب لینوکس در حالت GPT  (دفعات بازدید: 2425 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ubulink

• Full Member
  • *
  • ارسال: 132
  • متن شخصی
    • عنوان وب سایت
نصب لینوکس در حالت GPT
« : 21 مهر 1396، 06:23 ب‌ظ »
سلام من چند وقت پیش خواستم چندتا سیستم عامل را روی هارد GPT برخوردم حالا می‌خوهم یک راهنما برای نصب لینوکس و البته براساس اوبونتو برای ویکی بنویسم و برای جامع‌تر شدن رانمن نیاز به اطلاعات نصب لینوکس در حالت GPT دارم
مثلا من می‌خواستم

ابونتو
فدورا
دبیان
ویندوز‌

را در حالت GPT نصب کنم که اگر خودش پارتیشن بندی میکرد مشکلی نداشت و خودش پارتیشن ها را مونت میکرد  ولی در این حالت پارتیشن home را نمی‌ساخت (البته دبیان در حالت خودکار هم نصب نمی‌شد اوبونتو و فدورا به چی مونت می‌کردند الان دقیق یادم نیست ولی حالت مونت شدنشان با MBR فرق می‌کند)
فرض کنید ما می‌خواهیم چهار پارتیشن بسازیم آن‌ها را چطوری مونت کنم ()
EFI partition                            FAT32
Root                                      Ext4
home                                      Ext4

سواپ که مونت نمیشه بقیه رو چطوری مونت کنم (زیاد امتحان کردم به نتیجه نرسیدم چون انگلیسیم خوب نیست  در جستجو چیزی بدرد بخوری پیدا نکردم)
« آخرین ویرایش: 23 مهر 1396، 08:28 ق‌ظ توسط ubulink »
اگر مشکل شما حل شد پست اول را ویراش کنید و به موضوع تایپیک عبارت    (حل شد)    را اضافه کنید تا کسی بیهوده برای پاسخ به یک موضوع حل شده زمان صرف نکند و اگر  علت و نحوهء حل شدن مشکل رابیان کنید به بسیاری از افرادی که بعدا به مشکل شما برخواهند خورد کمک خواهید کرد

آفلاین Sosha

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 689
  • Only Ubuntu <3
    • نوشته های یک دوستدار گنو
پاسخ : نصب لینوکس در حالت GPT
« پاسخ #1 : 21 مهر 1396، 07:08 ب‌ظ »
متوجه نشدم دقیقا چی می‌خوای اما فکر کنم می‌خوای راهنمایی بنویسی برای نصب اوبونتو روی هارد gpt ...

با فرض خط بالا،
والا من gpt هستم اما یادم نمیاد دقیقا چجوری نصب کردم. اما میدونم توی نسخه‌های جدید ۱۷.۰۴ به بالا دیگه نیاز نیست سواپ بذاری...
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش برو خدا رو شکر کن که با دمپایی نیومدم سراغت!

آفلاین ubulink

• Full Member
  • *
  • متن شخصی
    • عنوان وب سایت
« پاسخ #2 : 21 مهر 1396، 07:37 ب‌ظ »
متوجه نشدم دقیقا چی می‌خوای اما فکر کنم می‌خوای راهنمایی بنویسی برای نصب اوبونتو روی هارد gpt ...

با فرض خط بالا،
والا من gpt هستم اما یادم نمیاد دقیقا چجوری نصب کردم. اما میدونم توی نسخه‌های جدید ۱۷.۰۴ به بالا دیگه نیاز نیست سواپ بذاری...
نه سوشا جان می‌خوام یک راهنمای کلی برای نصب اوبونتو بنویسم که GPT رو هم شامل بشه به هر حال لبتاب‌های جدید و سیستم های جدید ممکنه هاردشون gpt باشه بهتره این رو هم داخل راهنما باشه تا کامل باشد میشه این راهنما رو به صفحه اول اضافه کرد و صفحه اول ویکی کامل‌تر میشه
اما میدونم توی نسخه‌های جدید ۱۷.۰۴ به بالا دیگه نیاز نیست سواپ بذاری...
این حرف شما بعیده!!! من نیاز نداشتن به سواپ رو متوجه نشدم چرا نیاز نداشته باشند مثلا من اگه سواپ خاموش باشه اگر صفحه وب همزمان زیاد باز کنم چون رم سیستمم زیاد نیست و اگه برنامه رم خور دیگه‌ای هم باز باشه سیستم نزدیکه جونش درآد!
الان شما اوبونتو نصب دارید؟ چه نسخه‌ای؟
من الان اوبونتو استدیو دارم در حالت معمولی سواپ خاموشه و باید هر بار دستی سواپ رو روشن کنی، نکنه مال شما هم بله!!! احتمالا کنونیکال دسته گل آب داده!
« آخرین ویرایش: 22 مهر 1396، 11:55 ق‌ظ توسط ubulink »
اگر مشکل شما حل شد پست اول را ویراش کنید و به موضوع تایپیک عبارت    (حل شد)    را اضافه کنید تا کسی بیهوده برای پاسخ به یک موضوع حل شده زمان صرف نکند و اگر  علت و نحوهء حل شدن مشکل رابیان کنید به بسیاری از افرادی که بعدا به مشکل شما برخواهند خورد کمک خواهید کرد

آفلاین Sosha

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 689
  • Only Ubuntu <3
    • نوشته های یک دوستدار گنو
« پاسخ #3 : 22 مهر 1396، 01:19 ق‌ظ »
در مورد مبحث اول شد همون که ازت پرسیده بودم که، پس چرا میگی نه؟ ;D

در مورد مبحث دوم،
اوبونتو از نسخه ۱۷.۰۴ کاری کرده که در صورت نیاز به سواپ، خودش بخشی از هارد رو موقت جدا کنه و استفاده کنه. به همین دلیل نیاز نیست که شما سواپ بذاری دیگه.
من الان روی ۱۷.۱۰ هستم :)
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش برو خدا رو شکر کن که با دمپایی نیومدم سراغت!

آفلاین ubulink

• Full Member
  • *
  • متن شخصی
    • عنوان وب سایت
« پاسخ #4 : 22 مهر 1396، 06:30 ق‌ظ »
در مورد مبحث اول شد همون که ازت پرسیده بودم که، پس چرا میگی نه؟ ;D
نه همون نشد! (یک راهنمای کلی در مورد نصب در حالت MBR که مرسوم هست و GPT و البته یکمی هم از اول چطور بوت کنیم و... تا آخر) به هر حال کلمه کلی! رو نگفتی؟ پس قبول نیست!!!
در مورد مبحث دوم،
اوبونتو از نسخه ۱۷.۰۴ کاری کرده که در صورت نیاز به سواپ، خودش بخشی از هارد رو موقت جدا کنه و استفاده کنه. به همین دلیل نیاز نیست که شما سواپ بذاری دیگه.
من الان روی ۱۷.۱۰ هستم :)
منظورت این هست که به جای پارتیشن سواپ از فایل سواپ استفاده می‌کند؟ اگر اینطور باشه کاراییش کمتر میشه که؟
الان شما پارتیشن سواپ نداری؟ اگه داری (پارتیشن سواپ) اونو در زمان سختی‌ها (پر شدن رم) امتحان کن ببین میاد کمکت یا نه!؟
اگه  پارتیشن سواپ نداری پس میگی بخشی از هارد رو جدا میکنه برای سواپ پس فایل سواپ داری (چون سیستم موقع بحران نمیاد سواپ ایجاد کنه پس سواپ باید وجود داشته باشه)
شما خودکار پارتیشن بندی کردی یا دستی ؟
آیا HOME داری؟
اگه خودکار پارتیشن بندی کردی در این صورت فکر کنم HOME نداری درست میگم؟
17.10 رسمی نیومده که؟
« آخرین ویرایش: 22 مهر 1396، 12:08 ب‌ظ توسط ubulink »

آفلاین ubulink

• Full Member
  • *
  • متن شخصی
    • عنوان وب سایت
« پاسخ #5 : 22 مهر 1396، 02:48 ب‌ظ »
این سیستم من است چون در موقع نصب پارتیشن سواپ تعریف شده فایل سواپ نداره

user@linux:~$ cat /proc/swaps
Filename Type Size Used Priority

دو عکس ضمیمه هم مال سیستمی هست که فقط یک پارتیشن روت داره و فایل سواپ داره