انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: اوبونتو 17.10  (دفعات بازدید: 3307 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین MR-Mostafa

• Full Member
  • *
  • ارسال: 180
  • Ubuntu Gnome
اوبونتو 17.10
« : 28 مهر 1396، 06:42 ب‌ظ »
این اوبونتو 17.10 چقدر ضایع هست  ;D
انگار تلفیقی از یونیتی و گنوم هست!

چرا کنونیکال این کارها رو می‌کنه؟ :o ;D
شدید مردد هستم که 17.04 برم 17.10 یا نه! :'(
از طرفی هم پشتیبانی 17.04 تموم شده  ](*,)
« آخرین ویرایش: 28 مهر 1396، 06:46 ب‌ظ توسط MR-Mostafa »
در یک گفتگوی آموزشی مهم نیست کسی اشتباه یا درست جواب دهد، چون در آخر مشخص خواهد شد. می‌نویسم تا همه بخوانند؛ شاید کسی چیزی یاد بگیرد و یا استادی اشتباه مرا بگیرد.
با ما تازه واردها مهربان باشید :D

آفلاین مهران تعریف

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 707
  • دبیان + xfce
پاسخ : اوبونتو 17.10
« پاسخ #1 : 28 مهر 1396، 07:27 ب‌ظ »

شدید مردد هستم که 17.04 برم 17.10 یا نه! :'(
از طرفی هم پشتیبانی 17.04 تموم شده  ](*,)
منم دیدمش و خوشم نیومد
البته پشتیبانی ۱۷.۰۴ تموم نشده ولی تموم میشه بعد یه دو ماه و نیم دیگه
به قول دوستان از طعم های دیگر اوبونتو بچشید:)

آفلاین MR-Mostafa

• Full Member
  • *
  • ارسال: 180
  • Ubuntu Gnome
« پاسخ #2 : 28 مهر 1396، 07:42 ب‌ظ »
منم دیدمش و خوشم نیومد
البته پشتیبانی ۱۷.۰۴ تموم نشده ولی تموم میشه بعد یه دو ماه و نیم دیگه
به قول دوستان از طعم های دیگر اوبونتو بچشید:)

چی بگم والا!
الان دارم در مورد دبیان می‌خونم ببینم چطوریاست.  :D
یکمی گیج کننده هست  :(
چقدر لینک دانلود داره! هنوزم نمی‌دونم دارم درست دانلود می‌کنم یا نه ولی ان‌شاءالله که درسته  ;D

زوبونتو و لوبونتو هم چنگی به دل نمی‌زنه :(

« آخرین ویرایش: 28 مهر 1396، 07:47 ب‌ظ توسط MR-Mostafa »
در یک گفتگوی آموزشی مهم نیست کسی اشتباه یا درست جواب دهد، چون در آخر مشخص خواهد شد. می‌نویسم تا همه بخوانند؛ شاید کسی چیزی یاد بگیرد و یا استادی اشتباه مرا بگیرد.
با ما تازه واردها مهربان باشید :D

آفلاین Sosha

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 689
  • Only Ubuntu <3
    • نوشته های یک دوستدار گنو
« پاسخ #3 : 28 مهر 1396، 08:28 ب‌ظ »
اوبونتو ۱۷.۱۰ خیلی هم خوبه...
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش برو خدا رو شکر کن که با دمپایی نیومدم سراغت!

آفلاین S Y N C R E X

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 806
  • The Control Is The Power
    • syncrex.me
« پاسخ #4 : 28 مهر 1396، 08:30 ب‌ظ »
زوبونتو و لوبونتو هم چنگی به دل نمی‌زنه :(

کوبونتو چی !؟
https://forum.ubuntu-ir.org/index.php/topic,211.msg1148941.html#new

آفلاین علیرضا احسانی

• Full Member
  • *
  • ارسال: 153
  • گنو/لینوکس به خاطر آزادی. نه بخاطر قیمت
    • لینوکس و من
« پاسخ #5 : 28 مهر 1396، 09:35 ب‌ظ »

اره انگار به زور از گنوم یونیتی ساخته :D
اما در کل به نظر من قشنگه
« آخرین ویرایش: 28 مهر 1396، 10:11 ب‌ظ توسط علیرضا احسانی »
لینوکس و من حاصل تجربه هامون از  سرو کله زدن با گنو/لینوکس و نرم افزار های آزاد:)

آفلاین Al!R3Za

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 375
  • Arch + KDE
« پاسخ #6 : 28 مهر 1396، 09:46 ب‌ظ »
بسته های مربوط به گنوم پاک شدن توی 17.10 ؟

یا الان به این میگه گنوم ؟  :-k
اگر مشکلتون حل شده , [حل شد] رو به عنوان تاپیک اضافه کنید , اینطوری به کاربرای دیگه که مشکل شما رو دارن کمک میکنین ...

آفلاین ubulink

• Full Member
  • *
  • ارسال: 132
  • متن شخصی
    • عنوان وب سایت
« پاسخ #7 : 28 مهر 1396، 09:56 ب‌ظ »

نخواسته به استفاده کننده‌هاش که به یونیتی عادت دارن شک وارد بشه  :oops: اینطوری میخواد کم‌کم به گنوم عادتشون بده همانطور که بعضی‌ها از تغییر به یونیتی دلزده شدند. یه عده‌ای هم از تغیر به گنوم دلزده میشن و نمیتونن به راحتی به تغییرات عادت کنن

البته منم دوست داشتم یه گنوم خالص باشه تا یه دورگه!
اگر مشکل شما حل شد پست اول را ویراش کنید و به موضوع تایپیک عبارت    (حل شد)    را اضافه کنید تا کسی بیهوده برای پاسخ به یک موضوع حل شده زمان صرف نکند و اگر  علت و نحوهء حل شدن مشکل رابیان کنید به بسیاری از افرادی که بعدا به مشکل شما برخواهند خورد کمک خواهید کرد

آفلاین Sosha

• High Sr. Member
  • *
  • Only Ubuntu <3
« پاسخ #8 : 28 مهر 1396، 09:59 ب‌ظ »
من فکر می‌کنم شما با گنوم لاگین نکردید اصلا. موقع لاگین شدن میتونید انتخاب کنید با چی وارد شید...
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش برو خدا رو شکر کن که با دمپایی نیومدم سراغت!

آفلاین علی رزم دیده

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1244
  • ali76 سابق
« پاسخ #9 : 28 مهر 1396، 10:06 ب‌ظ »
تو فروم های مختلف هم واکنش خیلی خوبی به اوبونتو 17.10 نیشون ندادن. در کل با توجه به جدید بودن این محیط یکم زمان می بره تا دوباره کاربرا بهش عادت کنن. یادم میاد اون موقع که گنوم از گنوم 2 به گنوم 3 تغییر کرد هم خیلی ها از گنوم 3 بدشون اومد و نتونستن قبولش کنن ولی به مرور زمان عادی شد و کاربرا باهاش کنار اومدن (به طوری که الان خیلی ها طرفدار پر و پا قرص گنوم 3 هستن)
البته نظرات در مورد اوبونتو 17.10 خیلی متفاوته مثلاً بعضی ها عین سوشای خودمون اتفاقاً عاشقش شدن

در کل دو دسته اینجا زیاد از شرایط راضی نیستن طرفداران گنوم شل و طرفداران یونیتی. چون الان flavor که گنوم شل خالص رو بهمون بده نداریم و کلاً هم flavor که یونیتی رو بهمون بده رو نداریم

در کل من به عنوان یه کاربر زوبونتو/کوبونتو (هر دو تاشون رو روی دو سیستم متفاوت دارم) امیدوارم دوباره یونیتی رو به عنوان یکی از طعم های اوبونتو دوباره ببینم

ولی در شرایط فعلی:
طرفداران یونیتی:
می تونن اوبونتو رو از صفر نصب کنن (debootstrap و ...) و یا همین اوبونتو 17.10 رو نصب کنن و بعدش پکیج unity-session رو نصب کنن:
sudo apt install unity-session
طرفداران گنوم شل خالص:
می تونن اوبونتو رو از صفر نصب کنن (debootstrap و ...) و یا همین اوبونتو 17.10 رو نصب کنن و بعدش پکیج gnome-session رو نصب کنن:
sudo apt install gnome-sessionو یا برای بهره مندی از گنوم با امکانات بیشتر (مثل همون طعم اوبونتو گنوم) ، متا پکیج vanilla-gnome-desktop رو نصب کنن:
sudo apt install vanilla-gnome-desktop
ولی اگه کاربر اوبونتو و طرفدار پوسته ی یونیتی هستین بهتره به همین میزکار اوبونتو 17.10 عادت کنین ، چون هیچ تضمینی بر ادامه ی توسعه ی unity-session نیست.
و ممکنه تو توزیع های آینده کاملاً از مخازن هم حذف بشه

ولی اگه طرفدار گنوم شل هستین ، هیچ اجباری به عادت کردن به میزکار 17.10 نیست چون اگه gnome-session هم از مخازن حذف بشه و گنوم توی اوبونتو فقط با همین کانفیگ فعلی باقی بمونه شما خیلی راحت می تونین به توزیع های دیگه مثل دبیان سوییچ کنین و از گنوم شل خالص لذت ببرین

آفلاین Sosha

• High Sr. Member
  • *
  • Only Ubuntu <3
« پاسخ #10 : 28 مهر 1396، 11:00 ب‌ظ »
من یه چند نکته رو با عکس توضیح بدم...

مورد اول که من اوبونتو گنوم ۱۷.۰۴ رو نصب کرده بودم، حدودا ۱ماه ۲ماه پیش و بعدش کوچ کردم به ۱۷.۱۰.
بعد از ارتقا به ۱۷.۱۰ حقیقا تغییری رو توی گنومم ندیدم جز این که Tray Icon حذف شد ولی میشد با یه افزونه که توی مخازن هست بیاریش توی نوار بالا.

بعد از ارتقا من دارای ۳تا میزکار شدم فکر کنم.
GNOME Classic
GNOME on Xorg
Ubuntu on Xorg

از همشون عکس میذارم که تفاوتاشون رو ببینید.

اول، Ubuntu on Xorg:
عکس اول:

عکس دوم:

* توی عکس اول میبینید که نوار بالا با پایانه‌ام عین یونیتی شده ولی بر پایه نواربالایی گنوم، اما اگر پنجره‌ای که باز هست رو بزرگ نکنم و یا بیارم پایین اون حالت عین یونیتی میپره و حالت گنوم پیدا می‌کنه.
* توی عکس دوم هم میبینید که میشه روی رومیزی کلیک راست کرد و یه سری گزینه میاره مانند یونیتی و همینطور سمت چپ تصویر آیکون‌هایی رو میبینید که روی رومیزی هستن باز عین یونیتی، چیزی که توی گنوم امکان پذیر نیست و مدیر پرونده‌ام رو میبینید که حالت یونیتی داره.

دوم، GNOME Classic:
عکس سوم:

* اینم گنوم کلاسیک هست که میبینید، بالا و نوارد پایین سفید، مدیر‌پرونده و پایانه هم به همین شکل معمول گنوم هست...

سوم، GNOME on Xorg:
عکس چهارم:

* میبینید که همه شرایط گنوم کلاسیک همینجا هست به جز این که نوایر پایین نداره و بالا عین یوینی سیاه هست و همینطور نوار بالایی برنامه‌ها...

من تا قبل این موضوع که اینجا گفته شد، اصلا Ubuntu On Xorg رو امتحان نکرده بودم و حالا که امتحان کردم خیلی خوشم اومده، من همیشه از GNOME On Xorg استفاده می‌کردم.
اما از GNOME Classic خوشم نمیاد.
بطور کل با تغییراتی که ۱۷.۱۰ داشته من باهاش مشکلی ندارم و خیلی خوشم اومده ازش. شاید بخاطر اینه که من از اول نسخه بتاش کوچ کردم بهش و تغییراتش رو آروم آروم دیدم :)
« آخرین ویرایش: 28 مهر 1396، 11:08 ب‌ظ توسط Sosha »

آفلاین علی رزم دیده

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1244
  • ali76 سابق
« پاسخ #11 : 28 مهر 1396، 11:24 ب‌ظ »
آره سوشا جان قبول دارم ، تفاوت فاحش نیست
ولی خب به هر حال فیدبک ها زیاد خوب نبودش

پ.ن:فقط یه چند تا نکته:
1.اگه اوبونتو 17.10 رو clean نصب کنین فقط این دو تا میزکار می مونن
*میزکار گنوم روی xorg
*میزکار گنوم روی wayland

که اتفاقاً wayland پیش فرض اوبونتو هستش و همین قضیه باعث یه سری باگ و عدم هم خوانی پکیج های توی مخازن شده با wayland شده مثلاً اینا بخشی از known issue های مربوط به اوبونتو 17.10 هستن که مقصر wayland هستش (که البته با توجه به اینکه میزکار گنوم هستش پس قاعدتاً بیشترین هم خوانی هم با wayland خواهد بود و اوبونتو با توجه به این میزکار بهترین گزینه رو انتخاب کرده):
نقل‌قول
Some admin utilities will not work with GNOME on Wayland since the apps have not been adapted to use PolicyKit to only use admin privileges for the specific functions needed.

Also, some screenshot and screencast apps and all remote desktop server apps do not currently work on GNOME on Wayland. As a workaround, you can use the Ubuntu on Xorg session. For more details read upstream notes about known issues and major changes.

Mouse & Touchpad settings and behavior will not work right in the Ubuntu desktop if xserver-xorg-input-synaptics is installed. Some desktop environments such as Unity require xserver-xorg-input-synaptics

2.نکته ی بعدی اینکه با توجه به اینکه شما خودتون روی گنوم شخصی سازی های زیادی کرده بودین و بعدش آپگرید کردین در نتیجه شخصی سازی های شما هم به طور مستقیم به میزکارا مختلف روی سیستم شما اعمال شدش و به خاطر همون این تفاوت رو زیاد بین این میزکارای نصب شده حس نمی کنین (با توجه به اینکه الان همشون gnome هستن فقط با کانفیگ های مختلف)
و اگه بیاین و مثلاً تو دیسک لایو یه بار اوبونتو گنوم 17.04 و بار دیگه اوبونتو 17.10 رو تست کنین به راحتی متوجه تفاوت هاشون می شین

ولی بازم بر می گردم به جمله ی اولم ؛ "تفاوت فاحش نیست" و در حالتی کلی یه یونیتی و چه گنوم جدید و چه گنوم کلاسیک همشون بر پایه گنوم 3 هستن و فقط کانفیگاشون فرق داره و می شه حتی گنوم کلاسیک رو با نصب افزونه ها و کانفیگ ها خیلی شبیه به یونیتی کرد و ازش لذت برد پس بهتره خوب یا بد به همین میزکار فعلی عادت کرد

بطور کل با تغییراتی که ۱۷.۱۰ داشته من باهاش مشکلی ندارم و خیلی خوشم اومده ازش. شاید بخاطر اینه که من از اول نسخه بتاش کوچ کردم بهش و تغییراتش رو آروم آروم دیدم :)
قطعاً بی تاثیر نیست. بچه ها هم اگه یه مدت با اوبونتو 17.10 کار کنن 100 درصد بهش عادت می کنن و ازش خوششون میاد.
این فیدبک مفی معمولاً قبل هر تغییری اتفاق میوفته نمونش رو هم گفتم گنوم 2 و گنوم 3.
« آخرین ویرایش: 28 مهر 1396، 11:36 ب‌ظ توسط ali76 »

آفلاین Mmjafari

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 556
  • لیلی نام دیگر آزادی ست
    • صفحه من تو گیت
« پاسخ #12 : 29 مهر 1396، 12:56 ق‌ظ »
من اوبونتوی ماته ۱۷.۱۰ رو برای گنوم ترجیح میدم. نسبتا بهتر از اصلیه

آفلاین Daniyal

• Newbie
  • *
  • ارسال: 14
« پاسخ #13 : 05 آبان 1396، 10:55 ب‌ظ »

سلام
یه سوال من اوبونتو17.10 دارم روش گنوم نصب کردم
بعد امروز بجای گنوم اومدم gnome of wayland رو انتخاب کردم بعد اپدیت کردم
بعد که سیستم رو ریست کردم این کد ها اومده و سیستم ران نمیشه
مشکل چیه؟

نمیدونم جای درستی مطرح کردم یا نه در هر صورت ببخشید

عکس هم ممکنه درست معلوم نباشه چون کدها به سرعت اﺽافه میشوند

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1109
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
« پاسخ #14 : 06 آبان 1396، 02:30 ق‌ظ »

سلام
یه سوال من اوبونتو17.10 دارم روش گنوم نصب کردم
بعد امروز بجای گنوم اومدم gnome of wayland رو انتخاب کردم بعد اپدیت کردم
بعد که سیستم رو ریست کردم این کد ها اومده و سیستم ران نمیشه
مشکل چیه؟
دوست من موضوع جدید پست جدید در بخش
نصب، راه‌اندازی و بروزآوری ، در همین انجمن ،یک پست جدید باز کنید تا دوستان به شما کمک کنند.
20 =! 20
با هم بیاموزیم به هم نیاموزیم.
پاک روح.(آپاراک).