انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: فایرفاکس کوانتوم ، انقلابی در نسخه 57  (دفعات بازدید: 3839 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 845
  • میلاد فشی
فایرفاکس با موتور کوانتوم
Community موزیلا (Mozilla) در 29 اکتبر 2016 در وبگاه رسمی خود این موتور جدید رو معرفی کرده بود.آن زمان فقط مزایای موتور جدید مثل بهره برداری کامل از پردازنده های چند هسته ای جدید و سرعت بارگزاری صفحه بیشتر و لگ کمتر و سرعت بیشتر در پخش انیمیشن را معرفی کرد و قول داده بود تا موتور وب جدید خود یعنی کوانتوم(Quantum) را تا پایان سال 2017 بر روی پلتفرم های اندروید، ویندوز، مک و لینوکس و در آینده آن را برای پلتفرم iOS نیز راه اندازی کند و آن را جایگزین موتور فعلی Gecko کند(این موتور در زمانی که سیستم ها تک پردازنده ای بودند کاربرد داشت).که همین طور هم شد و موزیلا در ۱۴ نوامبر سال ۲۰۱۷ در نسخه 57 موتور جدید خود را بر روی این مرورگر قرار داد و آن را منتشر کرد.این پروژه عظیم , در طی یک سال با همکاری و مشارکت ۷۰۰ برنامه نویس تهیه شده است. می توانید به آسانی این مرورگر را از وبسایت موزیلا دانلود کنید. مرورگرها از چندین سال گذشته تغییرات زیادی را به خود داشته اند و بالطبع سرعت آن ها نیز افزایش یافته است و نسخه ی کوانتوم فایرفاکس اکنون یک نمونه از تغییرات آینده می باشد.

انقلاب در نسخه 57 فایرفاکس !
بنیاد موزیلا در این نسخه برای دست یابی به بارگذاری صفحات سریعتر ، اسکرولینگ (پیمایش) نرم و راحت ، و تب سوئیچینگ انقلابی در فایرفاکس ایجاد کرده ؛ارتقای عملکرد همراه با طراحی مدرن و ویژگی‌های بصری موجب ایجاد تجربه‌ای خوشایند در استفاده از بهترین فایرفاکس تاریخ شده است.این انقلاب در فایرفاکس نسخه 57 من رو یاد انقلاب 57 خودمون میندازه ! ولی خوب نقد سیاسی انقلاب خودمون اینجا جاش نیست.ولی نقد فنی این انقلاب در فایرفاکس جاش همینجاست توی Ubuntu.ir!
موزیلای 57 به جنگ با رقیب خود گوگل کروم رفته.البته فایرفاکس کوانتوم نام جدیدی برای فایرفاکس نیست.فایرفاکس کوانتوم نام پروژه ای برای موتور جدید فایرفاکس است که ادعا میکنه و قول داده سرعت فایرفاکس رو دوبرابر کنه. بر اساس تست های موزیلا، فایرفاکس کوانتوم حدود دو برابر سریعتر از فایرفاکس ۵۲ است و عنوان سریع ترین مرورگر را از آن خود کرد.

ویژگی‌های مهم و کلیدی فایرفاکس کوانتوم
  • سرعت فایرفاکس نسبت به موتور قدیمی دو برابر شده است.
  • موتور جدید فایرفاکس کوانتوم ،۳۰% نسبت به گوگل کروم مصرف رم کمتری دارد.
  • طراحی ظریف و زیبا همراه با به کار گیری ویژگی‌های بصری با استفاده از Photon UI
  • بهبود سرعت حالت خصوصی فایرفاکس تا ۴۴% ( Tracking Protection).
  • کاهش مصرف منابع سخت افزاری و باتری (در تبلت ها و گوشی ها) بواسطه استفاده از قابلیت AMD VP9 hardware video encoder
  • افزودن قابلیت Screenshot و Scrolling Screenshot از صفحات وب به فایرفاکس کوانتوم (البته فقط در نسخه های دسکتاپ فایرفاکس یعنی در ویندوز و توزیع های گنولینوکسی و Apple MacOS کار میکنه.برای Android و iOS هنوز کار نمیکنه و شما باید از نرم افزارهایی مثل Stich & Share برای اندروید و Stich It برای اندروید iOS استفاده کنید). با این ویژگی جدید میتوانید از بخشی یا تمام صفحات وب سایت ها عکس بگیرید. برای دسترسی به آن، فقط روی دکمه “…” در نوار آدرس کلیک کنید و سپس روی “Take a screenshot” کلیک کنید.
طراحی فوتون فقط یک تم جدید نیست
تغییرات نسخه‌ی جدید این مرورگر تنها به پشت‌صحنه خلاصه نمی‌شود و رابط‌ کاربری کوانتوم نیز به کلی دچار دگرگونی شده است. فایرفاکس هم اکنون متفاوت است-این چیزی بیش از یک تم جدید است – رابط مرورگر چیزی با آنچه که موزیلا فراخوانی می کند، تحت عنوان “طراحی فوتون” اصلاح شده است. فایرفاکس کوانتوم با صفحه نمایش مدرن DPI بهتر کار می کند. اگر از صفحه لمسی استفاده می کنید، منوها به طور خودکار در هنگام دست زدن به صفحه نمایش به اندازه ای بزرگ می شوند، اما اگر فقط از یک ماوس استفاده می کنید، اندازه طبیعی آنها باقی می ماند. شما همچنان می توانید نوار ابزار خود را با کلیک راست بر روی آن و انتخاب «سفارشی کردن»، سفارشی کنید.رابط کاربری این نسخه ساده تر از قبل بوده اما در عین حال زیباتر نیز می باشد. علاوه بر همه این ویژگی ها یکی از مواردی که این مرورگر را محبوب می کند حالت مرور مخفی می باشد , این قابلیت باعث می شود که تاریخچه و هیستوری را ذخیره نکرده و ترکر های تبلیغاتی را در سایت های گوناگون بلاک کند , این کار مانع از ردیابی شما می شود.

فایرفاکس یا گوگل کروم !؟
یکی از دلایلی که مردم از گوگل کروم به جای فایرفاکس استفاده میکردند سرعت اجرا بود.ولی بنیاد موزیلا در سالهای اخیر تلاش زیادی کرده تا موقعیت قبلی خود را بدست آورد.در پروژه کوانتوم تلاش و زحمت زیادی کشیده شده.و در نسخه 57 فایرفاکس برخلاف نسخه های قبلی که بهبود مشهودی به چشم نمیخورد در این ورژن موتور پردازش CSS جدیدی با استفاده از زبان برنامه نویسی Rust طراحی شده (موتور جدید Quantum CSS نام دارد و همچنین به نام Stylo شناخته می شود) ، به شکل پردازش موازی (parallel processing) برنامه نویسی شده تا بهتر از پردازنده های چندهسته ای مدرن استفاده کند.من خودم که همیشه فایرفاکس رو به خاطر Free And Open Source بودن به Google Chrome ترجیح میدادم و به خاطر امنیت اش اونو به گوگل کروم ارجح میدانستم ولی الان معادلات با فایرفاکس کوانتوم تغییر کرده.جالب است که بدانیم گوگل کروم در برابر این نسخه از فایر فاکس از نظر سرعت شکست خورد. اما شاید سرعت برای برخی از افراد چندان اهمیت نداشته باشد , اما قطعا نمی توان این موضوع را نادیده گرفت که فایر فاکس کوانتوم نسبت به گوگل کروم رم کمتری مصرف می کند.الان هم به خاطر UI زیباش و قابلیت های عالی که داره و سرعت بسیار بالایی که داره و متن باز بودنش اون رو به گوگل کروم ترجیح میدم.همچنین فایرفاکس نیز همیشه توسط انجمن GNU-Linux حمایت شده و در اغلب توزیع های گنولینوکسی مرورگر پیشفرض بوده.من به شما توصیه میکنم از فایرفاکس کوانتوم استفاده کنید و کامنت های خودتون رو در مورد این مرورگر محبوب بنویسید.به نظر من ارزش امتحان کردن رو داره.

فایرفاکس کوانتوم و ناسازگاری با افزونه های قدیمی
فایرفاکس همیشه افزونه های زیاد و متنوع و به درد بخوری داشته.ولی متاسفانه بعد از این تغییرات بنیادی در ساختار موتور فایرفاکس ، برخی از افزونه های قدیمی با فایرفاکس کوانتوم ناسازگار هستند.فرمت های فایرفاکس سنتی، اغلب در XUL نوشته شده و دیگر پشتیبانی نمی شوند . در عوض، فایرفاکس در حال حاضر تنها از WebExtensions پشتیبانی می کند.شما مجبورید یا از افزونه های جایگزین (Alternative) استفاده کنید.البته در قسمت Add-ons امکان پیدا کردن افزونه های جایگزین با استفاده از دکمه Find a replacement وجود دارد ولی متاسفانه برخی از افزونه های ناسازگار هنوز جایگزینی ندارند.یکی از افزونه هایی که من عاشقش هستم unmht بود که میتونست صفحات وب رو به صورت Single File آرشیو کنه.متاسفانه هنوز جایگزینی برای افزونه پیدا نکردم ولی مطمئنم در آینده نزدیک به خاطر FOSS بودن موزیلا افزونه های جدید و زیادی برای ورژن های 57 به بعد هم نوشته میشه.خواهشا اگر شما قبلا با افزونه unmht کار میکردید اگر جایگزین مناسبی برای آن میشناسید لطفا معرفی بفرمایید.همچنین بهتراست بدانید در حال حاضر Firefox ESR بر روی فایرفاکس ۵۲ نصب شده و با به روز رسانی های امنیتی تا تاریخ ۲۶ ژوئن ۲۰۱۸ پشتیبانی می شود. این بر اساس فایرفاکس ۵۲ است، بنابراین افزونه های قدیمی تر بدون هیچ مشکلی ادامه خواهد یافت و درست مانند فایرفاکس ۵۲ انجام خواهد شد.ما استفاده از Firefox ESR را توصیه نمی کنیم مگر اینکه واقعا نیاز به یک برنامه خاص داشته باشید. فایرفاکس ESR فقط یک راه حل موقت است.
« آخرین ویرایش: 10 آذر 1396، 01:05 ب‌ظ توسط milad.fashi »
کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند: کتابهایی که می‌خوانید و انسانهایی که ملاقات می‌کنید. (مک لوهان)
To love GNU/Linux, you don't need to hate Microsoft

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3502
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
پاسخ : فایرفاکس کوانتوم ، انقلابی در نسخه 57
« پاسخ #1 : 10 آذر 1396، 02:42 ب‌ظ »
والا من که اصلاً ازش خوشم نیومد و بسته‌ش رو قفل کردم تا به‌روز نشه و حالا حالاها روی ۵۶ هستم.
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 845
  • میلاد فشی
« پاسخ #2 : 10 آذر 1396، 03:06 ب‌ظ »
والا من که اصلاً ازش خوشم نیومد و بسته‌ش رو قفل کردم تا به‌روز نشه و حالا حالاها روی ۵۶ هستم.
من خوشم اومده.جرا خوشت نیومد !؟ البته من نسخه ویندوزی رو تست کردم فعلا.توی ویندوز به نظر من عالی بود
کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند: کتابهایی که می‌خوانید و انسانهایی که ملاقات می‌کنید. (مک لوهان)
To love GNU/Linux, you don't need to hate Microsoft

آفلاین md2014

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 666
« پاسخ #3 : 10 آذر 1396، 03:07 ب‌ظ »
منم چیزی زیادی ندیدم...جز اینکه ظاهرش تغییر کرده.
استفاده از رم بالاست خیلی با 3 افزونه فعال.کروم در عین ناباوری کمتره.
سرعت لود پیجها هم اونقدرها تغییری نکرده.
هم ویندوز هم اوبونتو.

آفلاین مهران تعریف

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 707
  • دبیان + xfce
« پاسخ #4 : 10 آذر 1396، 03:07 ب‌ظ »
مطلب بسیار خوبی بود، فایرفاکس خیلی عالی و سریع شده و دم توسعه دهنده هاش گرم! هم آزاد و فوق العاده :)

می توانید به آسانی این مرورگر را از وبسایت موزیلا دانلود کنید.
در مخازن رسمی اوبونتو ۱۴.۰۴ و ۱۶.۰۴ و ۱۷.۰۴ و ۱۷.۱۰ هست و گرفتن از مخزن توصیه میشه.

آفلاین علیرضا.ج

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 616
  • گاهی سکوت همان دروغ است
« پاسخ #5 : 10 آذر 1396، 04:01 ب‌ظ »
به شخصه تا قبل از این نسخه تماما از کرومیوم استفاده میکردم و همه رو ترغیب به استفاده ولی از موقعی که امده با کمی تست متوجه شدم هم سرعتش در سطح کرومیوم هست و هم میزان رمی مصرفی در سطح کروم هست
نمیدونم دلیل این منفی نگرها چیه

آفلاین مجتبی باغبان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 780
« پاسخ #6 : 11 آذر 1396، 08:42 ب‌ظ »
واسه من توی این نسخه سرعت لود صفحات به طور محسوسی پایین اومده

آفلاین مهران تعریف

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 707
  • دبیان + xfce
« پاسخ #7 : 11 آذر 1396، 09:34 ب‌ظ »
سرعت لود یا زمان لود؟

آفلاین Fadaei.a

• Full Member
  • *
  • ارسال: 109
« پاسخ #8 : 12 آذر 1396، 12:38 ق‌ظ »
مطمئنا یه مشکلاتی داشته... واسه من که عادت دارم هر روز اوبونتو رو آپدیت کنم، بعد از معرفی نسخه ۵۷ تا الآن سه بار دیگه فایرفاکس با حجم بالا آپدیت شده. یه مشکل دیگه هم که واسه من داره، اینه که نمیتونم باهاش فایلی دانلود کنم... با چندتا افزونه خیلی کار میکردم که عمدشون دیگه پشتیبانی نمیشن متاسفانه...   

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3502
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
« پاسخ #9 : 12 آذر 1396، 10:22 ق‌ظ »
مطمئنا یه مشکلاتی داشته... واسه من که عادت دارم هر روز اوبونتو رو آپدیت کنم، بعد از معرفی نسخه ۵۷ تا الآن سه بار دیگه فایرفاکس با حجم بالا آپدیت شده. یه مشکل دیگه هم که واسه من داره، اینه که نمیتونم باهاش فایلی دانلود کنم... با چندتا افزونه خیلی کار میکردم که عمدشون دیگه پشتیبانی نمیشن متاسفانه...

واسهٔ منم همین‌جوریه. برای همین نسخهٔ ۵۶ رو hold کردم و خلاص شدم از دستش
« آخرین ویرایش: 12 آذر 1396، 12:04 ب‌ظ توسط RAS00L »
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
« پاسخ #10 : 12 آذر 1396، 11:30 ق‌ظ »
من که اصلن نمیتونم از انتشارهای rapid فایرفاکس یا هر مرورگر دیگری استفاده کنم، فقط از Firefox ESR استفاده میکنم، یکی از دلایلی هم که نمیتونم از هر توزیعی استفاده کنم همینه، چون توزیع های زیادی وجود ندارند که Firefox ESR را ارائه میدهند.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1109
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
« پاسخ #11 : 12 آذر 1396، 02:05 ب‌ظ »
دوستان هنوز زمان زیادی از انتشار نسخه جدید نگذشته پس قطعا کمی تا بهینه شدن کامل زمان لازمه.

تفاوت های Esr چیه؟
20 =! 20
با هم بیاموزیم به هم نیاموزیم.
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین مجتبی باغبان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 780
« پاسخ #12 : 12 آذر 1396، 02:16 ب‌ظ »
سرعت لود یا زمان لود؟
سرعت پایین اومده صفحات دیر لود میشه

آفلاین bed123derkelo

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 658
« پاسخ #13 : 12 آذر 1396، 09:12 ب‌ظ »
باسلام

من debian 9 stable دارم نسخه  firefox esr 52.5.2 هست حالا کوتابرسیم به 57
تااون موقع کلی از باگ هاش حل شده

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
« پاسخ #14 : 12 آذر 1396، 09:39 ب‌ظ »
باسلام

من debian 9 stable دارم نسخه  firefox esr 52.5.2 هست حالا کوتابرسیم به 57
تااون موقع کلی از باگ هاش حل شده
تقریبن چهارماه دیگه،  توی March 2018 نسخه 59 که نسخه بعدی ESR هست میاد بیرون.

https://www.mozilla.org/media/img/firefox/organizations/release-overview-high-res.78cf477dd915.png