انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: خواندن و یادگیری خط به خط man bash ۰(حل شد)  (دفعات بازدید: 678 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین alirizehvandi

• Full Member
  • *
  • ارسال: 100
دوستان سلام
برای یادگیری bash ایا خواندن و یادگیری خط به خط man bash لازم است؟ یعنی مثلا در بحث بسط پارامتر دانستن {parameter}$ کفایت میکند یا اینکه باید {parameter:-word}$ ${parameter:=word}$  ${parameter:?word}$ و ...
را هم یاد بگیرم؟
ممنون
« آخرین ویرایش: 27 آذر 1396، 09:46 ب‌ظ توسط alirizehvandi »

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3502
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
پاسخ : خواندن و یادگیری خط به خط man bash
« پاسخ #1 : 26 آذر 1396، 09:45 ب‌ظ »
یادگیری Bash صرفاً با خوندن Man Page اون کافی نیست.
بهت یه وبلاگ معرفی می‌کنم که خیلی عالیه.
http://bash.blogsky.com/

من خودم با همین وبلاگ شروع کردم.
نویسنده و مترجم مطالب هم بدون هیچ چشم‌داشتی به جامعهٔ نرم‌افزار آزاد کمک کردن. با این‌که شاید خیلیا حتی اسمشون رو هم نشنیده باشن.
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین کیهان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1054
  • Debian User
    • کیهان
« پاسخ #2 : 26 آذر 1396، 10:16 ب‌ظ »

نویسنده و مترجم مطالب هم بدون هیچ چشم‌داشتی به جامعهٔ نرم‌افزار آزاد کمک کردن. با این‌که شاید خیلیا حتی اسمشون رو هم نشنیده باشن.
این کتاب عالیه...

آفلاین alirizehvandi

• Full Member
  • *
« پاسخ #3 : 27 آذر 1396، 07:53 ب‌ظ »

این کتاب عالیه...
ممنون اقا رسول وکیهان عزیز
اتفاقا چند ماه پیش چندتا کتاب از این وبلاگ دانلود کردم
به جرات میشه گفت که راهنمای بش به زبان فارسی کاملتر از مطالب این وبلاگ نداریم
اما سوال اینه که برای کار در خط فرمان ونوشتن اسکریپت های ساده ایا دانستن خط به خط بش لازمه؟

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3502
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
« پاسخ #4 : 27 آذر 1396، 09:18 ب‌ظ »
به یک‌باره نه!
شما ذره ذره چیزهای جدید رو یاد می‌گیری
فقط کافیه Bash رو شروع کنی و ایده‌هات رو پیاده سازی کنی.
من خودم طی این دو سال ۴۰ تا اسکریپت Bash نوشتم که بخوای حساب کنی ۶۰ صفحه از اون مطلب Bash شده! هنوز بقیه‌ش رو نخوندم!
مثل باقی زبون‌های برنامه‌نویسی. شما قواعد رو یاد بگیری، باقیش ایده‌پردازی خودته. چون نیازهای آدمی متفاوته.
ابزارهای خط فرمان یه چیزن
بَش یه چیز دیگه.
برای این‌که به CLI مسلط بشی، فقط Bash کافی نیست. شما باید با ابزارهای گنو کار کنی.
بَش علاوه‌بر از اسکریپت‌هایی که می‌شه باهاش نوشت و علاوه بر مفسر بودنش، بستریه برای اجرای ابزارهای گنو
مثلاً اینکه شما بتونی grep رو خبره بشی. sed رو خبره بشی، باید ابزارهای گنو رو یاد بگیری نه فقط Bash رو.
شما اگه دورهٔ LPI رو نگذروندی، پیشنهاد می‌کنم دورهٔ LPIC جادی رو از سایتش بگیری و ببینی. بهترین پیش‌درآمد برای یادگیری CLI
دیگه اونجا حساب کار دستت میاد. ابزارهای گنو رو جداگونه پیش می‌ری، Bash رو جداگونه پیش می‌ری (برای اسکریپت نوشتن) و کلاً شروع می‌کنی به فهمیدن گنو!
در نتیجه، شما مهمه که ابزارهای گنو رو بشناسی و در Bash Script به کار ببری. قواعد بَش مثل باقی زبون‌ها سخت و پیچیده نیست (فقط یکم شلوغ پلوغه)
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین alirizehvandi

• Full Member
  • *
« پاسخ #5 : 27 آذر 1396، 09:45 ب‌ظ »
به یک‌باره نه!
شما ذره ذره چیزهای جدید رو یاد می‌گیری
فقط کافیه Bash رو شروع کنی و ایده‌هات رو پیاده سازی کنی.
من خودم طی این دو سال ۴۰ تا اسکریپت Bash نوشتم که بخوای حساب کنی ۶۰ صفحه از اون مطلب Bash شده! هنوز بقیه‌ش رو نخوندم!
مثل باقی زبون‌های برنامه‌نویسی. شما قواعد رو یاد بگیری، باقیش ایده‌پردازی خودته. چون نیازهای آدمی متفاوته.
ابزارهای خط فرمان یه چیزن
بَش یه چیز دیگه.
برای این‌که به CLI مسلط بشی، فقط Bash کافی نیست. شما باید با ابزارهای گنو کار کنی.
بَش علاوه‌بر از اسکریپت‌هایی که می‌شه باهاش نوشت و علاوه بر مفسر بودنش، بستریه برای اجرای ابزارهای گنو
مثلاً اینکه شما بتونی grep رو خبره بشی. sed رو خبره بشی، باید ابزارهای گنو رو یاد بگیری نه فقط Bash رو.
شما اگه دورهٔ LPI رو نگذروندی، پیشنهاد می‌کنم دورهٔ LPIC جادی رو از سایتش بگیری و ببینی. بهترین پیش‌درآمد برای یادگیری CLI
دیگه اونجا حساب کار دستت میاد. ابزارهای گنو رو جداگونه پیش می‌ری، Bash رو جداگونه پیش می‌ری (برای اسکریپت نوشتن) و کلاً شروع می‌کنی به فهمیدن گنو!
در نتیجه، شما مهمه که ابزارهای گنو رو بشناسی و در Bash Script به کار ببری. قواعد بَش مثل باقی زبون‌ها سخت و پیچیده نیست (فقط یکم شلوغ پلوغه)
خیلی ممنون اقا رسول