انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: حذف کالی به روش اشتباه و گیر کردن در گراب (حل شد)  (دفعات بازدید: 3131 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین S.M.Mousavi

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 28
سلام با توجه به توصیه دوستان تصمیم به پاک کردن کالی و نصب اوبونتو گرفتم برای همین توی ویندوز رفتم تو disk management و جفت پارتیشن روت و swap رو پاک کردم ](*,)  :-X  :-X
بعد از ری استارت صفحه ای اومد با عنوان grub rescue
توی نت سرچ کردم چند تا راه حل گفته بودن
اولیش گذاشتن یه dvd ویندوز و اجرای دستور زیر توی cmd بود که زدم و برام زد موفقیت آمیز ولی مشکل همچنان سرجاشه
bootrec /fixmbr
یه جای دیگه گفته بود توی همون grub rescue بزن ls لیست درایوارو میارو یکی یکی هرکدومو با ls چک کن هرکدوم توش یه چیزی موجود بود رو ...
که من هر درایوی رو زدم نوشت unknown
لازم به ذکره که نمیتونم ubuntu رو به صورت live اجرا کنم و قبل این که وارد اون صفحه ای بشه که بپرسه میخوام ubuntu رو نصب کنم یا لایو اجرا کنم و ... ارور زیر رو میده
البته این ارور رو چند هفته پیش قبل این که اولین بار اصلا کالی رو نصب کنم هم میداد
;
« آخرین ویرایش: 08 بهمن 1396، 07:28 ب‌ظ توسط S.M.Mousavi »

آفلاین Mehregaan

• Full Member
  • *
  • ارسال: 113
در ساده ترین روش میشه گفت که کل هارد رو پاک می کنی! از ویندوز استفاده نمی کنی و اوبونتو نصب می کنی.به همین راحتی!

آفلاین S.M.Mousavi

• Jr. Member
  • *
در ساده ترین روش میشه گفت که کل هارد رو پاک می کنی! از ویندوز استفاده نمی کنی و اوبونتو نصب می کنی.به همین راحتی!
خوب نمیتونم چنین کاری بکنم
۳ ترابایت هارده (یه ۱ ترا یه ۲ ترا)
با کلی اطلاعات و فیلم و عکس و حداقل ۱ ملیون تومن بازی اورجینال از استیم و یوپلی و ...
الآن باید چی کار کنم؟؟؟؟

آفلاین Emptyc

• Full Member
  • *
  • ارسال: 215
دوست عزیز فکر نمیکنم بشه از طریق grubrescue ویندوز رو بوت کنید ولی میتونید از طریق دیسک یا فلش bootable ویندوز وارد recovery بشید از اونجا اقدام به ترمیم MBR بکنید. با این کار منوی grub جاشو به MBR میده و مستقیما ویندوز بوت خواهد شد.

میتونید آموزش Recovery ویندوز رو در لینک زیر ببینید.

Repair Master Boot Record (MBR) in Windows 10/8/7

پیشنهاد دوستانه بهتره بجای ویندوز بیایی سمت جامعه آزاد گنو‌/لینوکس، و بهتره که از یه توزیع معقول مثل اوبونتو استفاده کنی. برای شروع کار هم میتونی از ویکی فارسی اوبونتو و Ubuntu wiki کمک بگیری. فقط کافیه از نوار جستجوی ویکی استفاده کنی.
بُزُرْگي سَرآسَر بِهْ گُفتآرْ نيست ./. دُوصَد گُفْتِه چُو نیمْ کِرْدآرْ نیستْ.

آفلاین S.M.Mousavi

• Jr. Member
  • *
دوست عزیز فکر نمیکنم بشه از طریق grubrescue ویندوز رو بوت کنید ولی میتونید از طریق دیسک یا فلش bootable ویندوز وارد recovery بشید از اونجا اقدام به ترمیم MBR بکنید. با این کار منوی grub جاشو به MBR میده و مستقیما ویندوز بوت خواهد شد.

میتونید آموزش Recovery ویندوز رو در لینک زیر ببینید.

Repair Master Boot Record (MBR) in Windows 10/8/7

پیشنهاد دوستانه بهتره بجای ویندوز بیایی سمت جامعه آزاد گنو‌/لینوکس، و بهتره که از یه توزیع معقول مثل اوبونتو استفاده کنی. برای شروع کار هم میتونی از ویکی فارسی اوبونتو و Ubuntu wiki کمک بگیری. فقط کافیه از نوار جستجوی ویکی استفاده کنی.

سلام
چندتا دستور بود که زدم
همه رو میزنه موفقیت آمیز به جز bootrec /fixboot که میزنه element not found
اومدم دوباره ویندوز نصب کنم رفتم پارتیشن مربوط به ویندوز + 500 مگابایت بوت رو پاک کردم ولی موقع نصب ارور زیر رو میده
setup was unable to create a new system partition or locate an existing system partition. see the setup log files for more information
الآن چه کار باید بکنم که اطلاعات بوت و grub از روی هارد به طور کامل پاک بشه و بتونم ویندوز نصب کنم

آفلاین Emptyc

• Full Member
  • *
  • ارسال: 215
متاسفانه الان نمیتونم کامل توضیح بدم ولی شما میتونید از محیط Commandline برای پارتیشن بندی سیستمت استفاده کنی این محیط با کلیدهای Shift + f10 باز میشه برای اطلاعات دقیق میتونی از  توی نت نحوه استفاده از diskpart رو جستجو کنید کنی.
بُزُرْگي سَرآسَر بِهْ گُفتآرْ نيست ./. دُوصَد گُفْتِه چُو نیمْ کِرْدآرْ نیستْ.

آفلاین TheWizardOfYendor

• Newbie
  • *
  • ارسال: 19
  • ببخشید. من عذر میخوام.
    • NetHack
پیش.ن: اون اروره مال گرافیکته.به محض ورود سعی کن با ctrl+alt+F1 بری تو کنسول یا از rescue mode اوبونتو رو بیاری بالا بعد اقدامات مقتضی رو به عمل بیاری.

برو یه لینوکسی از یه جا گیر بیار و یک فایل سیستم داس با mkfs.msdos تو اون فضای خالی باز کن که اثری از فایل سیستم های قبلی نمونه(یه بار من هی پارتیشن حذف ، تغییرات رو ذخیره و دوباره اضافه میکردم ولی فایل سیستم swap سر جاش بود! عجیب نیست؟) بعد مطمئن شو فقط اون پارتیشن ویندوز پرچم بوت داره(با fdisk ، هرچند شنیدم این چیزا برای گراب مهم نیست)
بعد با grub-install بوت لودر رو دوباره نصب کن. ممکنه کالی هنوز تو لیست باشه که به اون محل نزار و ویندوزتو بالا بیار.

**البته** میتونی تو همون فضای خالی همینجوری یه لینوکسی (یه دبیان netinst چند مگابایتی مثلا) نصب کنی که همه چی خودش درست میشه

سعی کن قبل از پرسیدن درباره این بالایی ها با man و apropos دربارشون بخونی.کسایی که لینوکسو بلدن فقط تو این دو دستور ماهرن.
پ.ن: اگه (حل شد) نحوه حل کردنشو بزار اینجا آیندگان استفاده کنن.
« آخرین ویرایش: 09 بهمن 1396، 10:53 ب‌ظ توسط TheWizardOfYendor »

آفلاین S.M.Mousavi

• Jr. Member
  • *
پیش.ن: اون اروره مال گرافیکته.به محض ورود سعی کن با ctrl+alt+F1 بری تو کنسول یا از rescue mode اوبونتو رو بیاری بالا بعد اقدامات مقتضی رو به عمل بیاری.

برو یه لینوکسی از یه جا گیر بیار و یک فایل سیستم داس با mkfs.msdos تو اون فضای خالی باز کن که اثری از فایل سیستم های قبلی نمونه(یه بار من هی پارتیشن حذف ، تغییرات رو ذخیره و دوباره اضافه میکردم ولی فایل سیستم swap سر جاش بود! عجیب نیست؟) بعد مطمئن شو فقط اون پارتیشن ویندوز پرچم بوت داره(با fdisk ، هرچند شنیدم این چیزا برای گراب مهم نیست)
بعد با grub-install بوت لودر رو دوباره نصب کن. ممکنه کالی هنوز تو لیست باشه که به اون محل نزار و ویندوزتو بالا بیار.

**البته** میتونی تو همون فضای خالی همینجوری یه لینوکسی (یه دبیان netinst چند مگابایتی مثلا) نصب کنی که همه چی خودش درست میشه

سعی کن قبل از پرسیدن درباره این بالایی ها با man و apropos دربارشون بخونی.کسایی که لینوکسو بلدن فقط تو این دو دستور ماهرن.
پ.ن: اگه (حل شد) نحوه حل کردنشو بزار اینجا آیندگان استفاده کنن.

سلام
حق با شماست مشکلم با اوبونتو به خاطر کارت گرافیکه و با کمک یه تائیک قدیمی تو همین انجمن حل شد
و اما مشکلم با گراب حل نشد کل هاردو فرمت کردم  ](*,) ;D ;D