انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: چگونه ubuntu رو نصب کنم که دوباره دچار مشکل نشم؟؟؟؟  (دفعات بازدید: 1221 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین S.M.Mousavi

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 28
سلام
یه خلاصه از چیزایی که این چند روز بر من گذشت بهتون میگم لطفا با حوصله بخونید و کمکم کنید :)
من دو تا هارد دارم جفتش mbr بود و چند روز پیش کالی رو روی یکی از هاردا که ویندوز هم روی همون هارد نصب بود نصب کردم
مشکلی نبود تا این که خیلی بهم توی همین انجمن توصیه شد پاک کنم کالی رو و یه توضیع معقول مثل ubuntu نصب کنم
منم رفتم تو ویندوز دوتا پارتیشن swap و root رو پاک کردم و سیستم رو ری استارت کردم ولی وارد grub rescue شدم و هر  کاری کردم درست نشد تا این که هارد رو کاملا فرمت کردم و نوعشو به gpt تغییر دادم (هنوز یه هاردم mbr هست) و ویندوز رو روی هارد gpt به صورت uefi نصب کردم
ولی با توجه به بد بختی هایی که داشتم الآن شدیدا میترسم دوباره یه لینوکس نصب کنم
چه جوری نصب کنم به مشکل برنخورم؟؟؟؟؟
لطفا نگید که ویندوز رو کلا بیخیال شم و فقط ubuntu نصب کنم چون نمیتونم
به نظرتون ubuntu رو نصب کنم ولی موقع نصب تیک grub رو نزنم؟؟ (اگه این کارو بکنم بعدا میتونم راحت حذفش کنم و مشکلی برای بوت شدن سیستمم پیش نیاد؟ بعد چه جوری باید بین ویندوز و ubuntu سوییچ کنم؟؟؟)
یا این که اصلا ubuntu رو روی اون هارد mbr که اصلا ویندوز روش نیست نصب کنم و هر بار که خواستم سیستم عامل رو از ویندوز به ubuntu تغییر بدم برم تو bios بوت رو بزارم روی هارد دوم که mbr هست؟؟؟؟
اگه قرار باشه ubuntu رو روی هارد gpt نصب کنم باید به صورت uefi بوت کنمش؟؟؟؟
لظفا کمکم کنید بدجوری گیج شدم از طرفی کار کردن با لینوکس و باد گرفتن کار با ترمینال شدیدا برام لذت بخشه

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3502
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
سلام.

تا این‌جا که من از وضعیت شما فهمیدم، دلیل این مشکلت این بوده که راه تعمیر گراب و یا نصب Boot Loader ویندوز رو بلد نبودی. و حس می‌کنی هربار اوضاع همین جوری می‌شه.
نیازی به GPT کردن دیسک سخت شما نبود!
شما وقتی دوتا افراز مربوط به Root و Swap رو حذف می‌کنی! قاعدتاً باید بدونی که گراب اول دیسک سخت می‌شینه و موقع راه‌اندازی جایی که کرنل وجود داره رو پیدا می‌کنه و سعی می‌کنه کنترل دستگاه رو بعد از راه‌اندازی بده به دست کرنل و خودش دیگه می‌ره کنار.
شما دوتا افراز مربوط به توزیع اوبونتو رو حذف کردی! ولی اون گراب که اول دیسک سخت نشسته هنوز هم  همون‌جا نشسته! و سعی می‌کنه کرنل رو پیدا کنه ولی شما پاکش کردی پس نمی‌تونه و وارد حالت Grub Rescue می‌شه.
راهش این بود که شما بعد از این‌کار، Boot Loader ویندوز رو نصب کنی. با همون نصابی که ویندوز رو نصب کرده بودی!
https://www.howtogeek.com/howto/32523/how-to-manually-repair-windows-7-boot-loader-problems/

و دیگه نه نیاز به قالب بندی دوبارهٔ دیسک سخت شما بود، نه نیاز به نصب دوبارهٔ ویندوز و ...

الآن که شما جدول افرازت رو GPT کردی، دقیق اطلاعی ندارم ولی خب احتمالاً باید با همون UEFI نصبش کنی.
اگه موقع نصب اوبونتو، گراب رو نصب نکنی، پس ازش هم نمی‌تونی استفاده کنی. صاف می‌ره توی ویندوز.

اون دیسکی که MBR هست رو فعلاً بی‌خیال شو. اوبونتو رو با روش UEFI روی همون دیسک GPT که ویندوزت هم روش هست، نصب کن. نصب از طریق UEFI سخت و ترسناک نیست! فقط باید جست‌و‌جو کنی اگه روشش رو بلد نیستی. من خودم هیچ‌وقت نیازی به GPT کردن دیسکم نداشتم. برای همین تا حالا از طریق UEFI نصب نکردم! وگرنه راهنماییت می‌کردم.

فقط نکته اینه که گراب حتماً باید نصب بشه تا اوبونتو بتونه بالا بیاد.
و اگه افرازهای اوبونتو رو حذف کردی، پس باید بعدش Boot Loader ویندوز رو تعمیر کنی تا ویندوز بتونه بالا بیاد.
« آخرین ویرایش: 06 بهمن 1396، 02:20 ب‌ظ توسط RAS00L »
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین S.M.Mousavi

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 28
سلام.

تا این‌جا که من از وضعیت شما فهمیدم، دلیل این مشکلت این بوده که راه تعمیر گراب و یا نصب Boot Loader ویندوز رو بلد نبودی. و حس می‌کنی هربار اوضاع همین جوری می‌شه.
نیازی به GTP کردن دیسک سخت شما نبود!
شما وقتی دوتا افراز مربوط به Root و Swap رو حذف می‌کنی! قاعدتاً باید بدونی که گراب اول دیسک سخت می‌شینه و موقع راه‌اندازی جایی که کرنل وجود داره رو پیدا می‌کنه و سعی می‌کنه کنترل دستگاه رو بعد از راه‌اندازی بده به دست کرنل و خودش دیگه می‌ره کنار.
شما دوتا افراز مربوط به توزیع اوبونتو رو حذف کردی! ولی اون گراب که اول دیسک سخت نشسته هنوز هم  همون‌جا نشسته! و سعی می‌کنه کرنل رو پیدا کنه ولی شما پاکش کردی پس نمی‌تونه و وارد حالت Grub Rescue می‌شه.
راهش این بود که شما بعد از این‌کار، Boot Loader ویندوز رو نصب کنی. با همون نصابی که ویندوز رو نصب کرده بودی!
https://www.howtogeek.com/howto/32523/how-to-manually-repair-windows-7-boot-loader-problems/

و دیگه نه نیاز به قالب بندی دوبارهٔ دیسک سخت شما بود، نه نیاز به نصب دوبارهٔ ویندوز و ...

الآن که شما جدول افرازت رو GTP کردی، دقیق اطلاعی ندارم ولی خب احتمالاً باید با همون UEFI نصبش کنی.
اگه موقع نصب اوبونتو، گراب رو نصب نکنی، پس ازش هم نمی‌تونی استفاده کنی. صاف می‌ره توی ویندوز.

اون دیسکی که MBR هست رو فعلاً بی‌خیال شو. اوبونتو رو با روش UEFI روی همون دیسک GTP که ویندوزت هم روش هست، نصب کن. نصب از طریق UEFI سخت و ترسناک نیست! فقط باید جست‌و‌جو کنی اگه روشش رو بلد نیستی. من خودم هیچ‌وقت نیازی به GPT کردن دیسکم نداشتم. برای همین تا حالا از طریق UEFI نصب نکردم! وگرنه راهنماییت می‌کردم.

فقط نکته اینه که گراب حتماً باید نصب بشه تا اوبونتو بتونه بالا بیاد.
و اگه افرازهای اوبونتو رو حذف کردی، پس باید بعدش Boot Loader ویندوز رو تعمیر کنی تا ویندوز بتونه بالا بیاد.

سلام
من این سایتی رو که لینکشو گذاشتین رو دیدم + ده تا سایت دیگه ولی هیچ کدوم از روشا کار نکرد
خیلی راه رو من امتحان کردم همه بی نتیجه بود
آخرش مجبور به فرمت کل هارد شدم

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3502
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
من خودم قبلاً از همین روش استفاده می‌کردم و مشکلی هم نداشتم.
باید با همون ویندوزی که اول نصبش کرده بودی بری و تعمیر کنی! حالا ISO بوده، DVD بوده هرچی بوده.

یا حتی کافی بود گراب رو تعمیر کنی. وقتی / و swap هم نباشن! چون ویندوز بوده از قبل، گراب خودشو با ویندوز وفق می‌داد و بازم شما نمی‌واس مشکلی داشته باشی.
ولی تنها راهی که انتخاب کردی حذف صورت مسئله بوده یعنی قالب بندی دوبارهٔ دیسک سختت.

این‌بار کافیه اگه مشکلی برات پیش اومد، این‌جا بنویسی تا بقیه دوستان کمک کنن. تا لازم نباشه صورت مسئله رو حذف کنی.
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت