انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: کنونیکال دوباره می‌خواد اطلاعات کاربران را جمع آوری کند  (دفعات بازدید: 10279 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
طبق چیزی که کنونیکال اینجا نوشته:

https://lists.ubuntu.com/archives/ubuntu-devel/2018-February/040139.html

می‌خواد قابلیتی رو به نصب‌کننده اوبونتو اضافه کنه که به صورت پیش‌فرض یک سری اطلاعات رو به کنونیکال می‌فرسته، مگر اینکه کاربر تیک مربوطه رو موقع نصب برداره تا اطلاعات فرستاده نشه.

The result of having that box checked would be:

* Information from the installation would be sent over HTTPS to a service
run by Canonical’s IS team.  This would be saved to disk and sent on first
boot once there is a network connection.  The file containing this data
would be available for the user to inspect.

That data would include:
   * Ubuntu Flavour
   * Ubuntu Version
   * Network connectivity or not
   * CPU family
   * RAM
   * Disk(s) size
   * Screen(s) resolution
   * GPU vendor and model
   * OEM Manufacturer
   * Location (based on the location selection made by the user at
install).  No IP information would be gathered
   * Installation duration (time taken)
   * Auto login enabled or not
   * Disk layout selected
   * Third party software selected or not
   * Download updates during install or not
   * LivePatch enabled or not

* Popcon would be installed.  This will allow us to spot trends in package
usage and help us to  focus on the packages which are of most value to our
users.

* Apport would be configured to automatically send anonymous crash reports
without user interruption.

آفلاین بهنام …

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1028
  • إن أحسنتم أحسنتم لأنفسكم وإن أسأتم فلها
مسخره‌ست. خب چرا بدون تیک نمی‌ذاره تا هرکی خواست تیکش را بذاره.
من که خوشم نیومد. دوباره جاسوسی!
:) :)

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
مسخره‌ست. خب چرا بدون تیک نمی‌ذاره تا هرکی خواست تیکش را بذاره.
اون‌هایی که می‌دونن دارن چیکار می‌کنن که وضعیتشون مشخصه یا تیک رو می‌ذارن بمونه یا برمی‌دارن.

مساله اون‌هایی هست که همین‌جوری می‌رن جلو بدون اینکه کامل بخونن! کنونیکال نظرش این هست که این‌جور کاربرا باید اطلاعاتشون هم فرستاده بشه، چون می‌خواستن چشمشون رو باز کنن و اون تیک رو بردارن.

تا اون‌جایی که من اطلاع دارم، شرکت ردهت در مورد کاربران فدورا همچین کاری رو انجام نمی‌ده.

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1221
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
بنظرم کار چندان جالبی نیست و فکر نکنم کسی علاقه داشته باشه اطلاعات سیستمش به جایی ارسال بشه (هر جا باشه حالا)!
به ما نگفته بودند ایران در زمان احمدشاه قاجار چگونه بوده است. همیشه به ما دادند، ما هم فکر کردیم باید می‌داده‌اند و تازه خیال می‌کردیم کم‌مان است باز هم می‌خواستیم!!
فریدون فرخزاد

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
فکر نکنم کسی علاقه داشته باشه اطلاعات سیستمش به جایی ارسال بشه (هر جا باشه حالا)!

اگه یه نفر دوست داشته و اون تیک رو بذاره که بمونه، چه اشکالی داره؟ شاید بخواد کمک کنه. چون طبق گفته کنونیکال «IP»ها جمع‌آوری نمیشن (راست و دروغش دیگه با خودش)

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
اگه یه نفر دوست داشته و اون تیک رو بذاره که بمونه، چه اشکالی داره؟ شاید بخواد کمک کنه. چون طبق گفته کنونیکال «IP»ها جمع‌آوری نمیشن (راست و دروغش دیگه با خودش)
به قول دوستمون میتونست اون تیک رو غیرفعال بزاره اگه کسی دوست داشت فعالش کنه.
تازه موقع آپدیت مخصوصا با ترمینال اون تیک رو از کجا باید بیاریم؟!
به ما نگفته بودند ایران در زمان احمدشاه قاجار چگونه بوده است. همیشه به ما دادند، ما هم فکر کردیم باید می‌داده‌اند و تازه خیال می‌کردیم کم‌مان است باز هم می‌خواستیم!!
فریدون فرخزاد

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
کار درستی میکنه!
اون اطلاعات فقط راجع به سخت افزار هستند و بعضی تنظیمات در حین نصب.
اطلاعات شخصی و گذرواژه ها که نیست!
به نظرم همه توزیع های لینوکس باید این کار رو بکنند چون کمک زیادی میکنه به پیشرفت توزیع ها.
من خودم همیشه حین نصب دبیان با نصب بسته popularity-contest موافقت میکنم و از این کار خیلی راضیم.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
بنظر تو این اطلاعات شخصی نیست؟

Apport would be configured to automatically send anonymous crash reports

به کنونیکال چه ربطی داره که من در حال استفاده از چه نرم‌افزاری روی اوبونتو هستم؟

من خودم همیشه حین نصب دبیان با نصب بسته popularity-contest موافقت میکنم و از این کار خیلی راضیم.
popcon روی دبیان به صورت پیش‌فرض روی «نه» هست و کاربر به اختیار خودش «آری» رو می‌زنه ولی کار کنونیکال برعکس هست! برای همه آری می‌ذاره و هرکی نمی‌خواد نه رو می‌تونه بزنه.

من با جمع‌آوری اینگونه‌ داده‌ها مشکلی ندارم، تنها در صورتی که به صورت پیش‌فرض فعال نباشه و کاربر به انتخاب خودش اون رو انتخاب کنه.

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3483
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
معلوم می‌شه مغزشون توسط پرسنل مایکروسافت شست‌و‌شو داده شده!
این روش دقیقاً روش مورد استفاده در ویندوزه که همه‌چیز پیش‌فرض در حال جاسوسیه و کاربر در صورت آگاه بودن (که ۱ نفر از ۱ میلیون نفر) می‌تونه تیک بخش‌های مربوطه رو برداره و غیرفعال کنه!

باید دید در نسخهٔ Mini چه اتفاقی قراره بیفته. آیا برای همه‌جاس یا فقط در نصاب ویژهٔ اوبونتو.
من که چون مینی دارم، همیشه توزیع فعلی رو به توزیع جدید ارتقا می‌دم. دیگه از اول نصب نمی‌کنم. (مگر Hardم بسوزه یا بزنم همه‌چیو پاک کنم یا سخت‌افزارم رو عوض کنم)  :)
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :)

آفلاین yahya.musavi

• Full Member
  • *
  • ارسال: 219
  • بهترین موسیقی دنیا=شنیدن صوت قرآن
مثلا کنونیکال می خواد بگه که این کارها باعث پیشرفت خواهد شد.
http://www.omgubuntu.co.uk/2018/02/ubuntu-data-collection-opt-out
اول یونیتی رو برداشت.
توسعه ابونتو فون رو کنار گذاشت(دیگران دارن ادامه میدن).
همکاری با مایکروسافت و اجرای بهینه بش برای ویندوز ۱۰.
حالا هم که این کارو انجام می ده(البته قدیم هم شبیه همین کار کرده بود؛ که با مخالفت همراه شد و بنوعی مثلا توضیح داد که چنین و چنانه، و بعد بنوعی کنارش گذاشت)
اوبونتو محبوبیتش رو بین کاربران قدیمی گنو،کمی از دست خواهد داد.
الان هم اگر باز یک عده مخالفت کنن و منصرفش کنن، دیگه برای کنونیکال فایده نداره؛ چون اعتماد وقتی از دست بره، طول میکشه که برگرده.

فقط پسرفت.

فقط می تونم بگم که داره با فلسفه گنو فاصله می گیره

شرکت ردهت ، بدون این کارها داره پیشرفت می کنه.(فدورا)

« آخرین ویرایش: 28 بهمن 1396، 07:53 ب‌ظ توسط y.musavi »
نپرسید کشورتان چه کاری می‌تواند برای شما انجام دهد. بپرسید شما چه کاری می‌توانید برای کشورتان انجام دهید.   جان اف. کندی

آزادی در پرتو قانون. همانند هوایی است که ما تنفس می کنیم. دوایت آیزنهاور

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
مثلا کنونیکال می خواد بگه که این کارها باعث پیشرفت خواهد شد.

من که خیلی وقت هست به دلیل غیرقابل پیش‌بینی بودن سیاست‌های شرکت کنونیکال، کوچ کردم به دبیان. یک چیزی رو توسعه می‌دن بعد وسط راه یادشون میاد که ببخشید اشتباه کردیم، میرن سر وقت یه چیز دیگه. یونیتی، میر، اوبونتو وان، اوبونتو فون، اوبونتو سافتور سنتر، آپ‌ستارت و ...

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
بنظر تو این اطلاعات شخصی نیست؟

Apport would be configured to automatically send anonymous crash reports

به کنونیکال چه ربطی داره که من در حال استفاده از چه نرم‌افزاری روی اوبونتو هستم؟

.....
نه شخصی نیست، اون ها گزارش های کرش و هنگ نرم افزار هستش، چیز خصوصی نیست.

این اطلاعات منجر به آمارگیری میشه و آمارگیری منجر به توجه بیشتر به بسته هایی که بیش از همه نصب شده و استفاده میشه. مثلا دبیان میزکار XFCE را برای رسانه نصب CD شون انتخاب کرده چون طبق آمارشون این میزکار بیشترین استفاده و نصب را در بین میزکارهای سبک-وزن دارده.

جمع آوری اینجور اطلاعات واقعن کمک زیادی به همه میکنه.

نقل‌قول
من که خیلی وقت هست به دلیل غیرقابل پیش‌بینی بودن سیاست‌های شرکت کنونیکال، کوچ کردم به دبیان. یک چیزی رو توسعه می‌دن بعد وسط راه یادشون میاد که ببخشید اشتباه کردیم، میرن سر وقت یه چیز دیگه. یونیتی، میر، اوبونتو وان، اوبونتو فون، اوبونتو سافتور سنتر، آپ‌ستارت و ...

این نشون میده این شرکت به اندازه رد هت لایق و حرفه ای نیست، مثلا همون اوبونتو سافتور سنتر با گنوم سافتور جایگزین شد که یک برنامه از پروژه گنوم است و بیش از همه توسط کارکنان رد هت توسعه پیدا میکنه، من خودم به شخصه از سر ناچاری از دبیان استفاده میکنم، ولی دوست دارم به رد هت و فدورا نزدیک باشم.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین بهنام …

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1028
  • إن أحسنتم أحسنتم لأنفسكم وإن أسأتم فلها
مثلاً این که ما از کجا بسته‌ها را دریافت می‌کنیم و خیلی موارد دیگه، توجیهی برای بهبود توزیع نیست؛ آینه‌ها و خیلی چیزها باید برای همه یکسان توزیع بشه.
همچنین بیشتر بسته‌ها چی باشند و تمرکز روی اون‌ها باشه خوبه ولی تا یه جایی. خیلی هم خوب نیست، نیازهای خاصی همیشه وجود دارند که تعدادشون بسیار کمه. سازوکار بهتری می‌شه براش داشت: مثلاً گروهی که نیاز به دسترس‌پذیری (accessibility) را پاسخ می‌ده، هر چند سال یک‌بار یه آمارگیری کوچیک، اون‌هم از طریق فهرست پرسش و پاسخ‌ها می‌تونه انجام بده (اطلاعات مفیدتر از mailing lists و مانند این‌ها بدست میاد تا اینکه من چی نصب کردم).
با سلمان موافقم، بهتره مهاجرت به دبیان بیشتر بشه.
یه انجمن خوب هم برای فارسی‌زبان‌های دبیان لازمه.
« آخرین ویرایش: 29 بهمن 1396، 09:58 ق‌ظ توسط اوbوnتو »
:) :)

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
من خودم به شخصه از سر ناچاری از دبیان استفاده میکنم، ولی دوست دارم به رد هت و فدورا نزدیک باشم.
من یه مدت فدورا نصب کردم بنظرم خیلی خوب بود ولی یه مشکل عجیب با گنوم روی فدورا داشتم (روی آرچ هم بود این مشکل) که روی اوبونتو و دبیان نبود. اونم این بود که مانیتور من با میزکار گنوم توی رنگای تیره به شدت نویز نشون میداد و توی میزکارهای دیگه اصلا این شکلی نبود. توی همین انجمن هم مطرح کردم به جوابی نرسیدم.
اما توی اوبونتو و دبیان یه color profile با عنوان D65 هست که وقتی اون رو فعال میکنم دیگه خبری از این مشکل نیست!
دنبال همون color profile برای گنوم گشتم که روی فدورا هم بتونم داشته باشمش و مشکلم حل بشه ولی به نتیجه‌ای نرسیدم.

ولی به شخصه اگه بخوام به یه توزیع دیگه کوچ کنم حتما فدوراس! حالا با گنوم هم نشد نسخه‌ی xfce شو نصب میکنم...
فریدون فرخزاد

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
یه انجمن خوب هم برای فارسی‌زبان‌های دبیان لازمه.
به نکته خوبی اشاره کردی :)