انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: مصرف کمتر رم توسط یک برنامه در Xfce  (دفعات بازدید: 1173 بار)

0 کاربر و 5 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین مصطفی عفافی

• Full Member
  • *
  • ارسال: 118
  • ;)
مصرف کمتر رم توسط یک برنامه در Xfce
« : 29 بهمن 1396، 03:07 ب‌ظ »
سلام دوستان وقت بخیر
مورد جالبی در مورد میزکارها برایم پیش آمده ، گفتم در این انجمن مطرح کنم شاید برای شما هم جذاب باشه.
داستان درباره مقایسه ۲ میزکار Xfce و Gnome هست. برنامه ای یکسان (مثلا برنامه X) را روی زوبونتو و اوبونتو گنوم نصب کردم که سیستم پیشنهادی برای برنامهX ، باید حافظه رم حداقل ۸ گیگابایت داشته باشد.
همونطور که شما بهتر میدونید زوبونتو با میزکار Xfce (به طور متوسط) ۴۰۰-۵۰۰ مگابایت رم نیاز دارد و نکته اصلی این داستان این است که در هنگام استفاده از برنامه X مقدار رم مصرفی کل به ۲ گیگابایت (یا شاید کمی بیشتر) رسید!
و اوبونتو گنوم هم  ۹۰۰ تا ۱ گیگابایت رم مصرف میکند ، اما با اجرای برنامه X ، مقدار رم مصرفی کل به ۴.۵ گیگابایت رسید.
به طور خلاصه برنامه x در میزکار Xfce حدود ۱.۵ گیگابایت و در میزکار Gnome حدود ۳.۵ گیگابایت مصرف کرده.
دوستان در این مورد اگر نظری دارید لطفا بیان کنید و اینکه آیا راهی وجود داره که مصرف حافظه رم در گنوم هم مثل Xfce بهینه بشه؟
تشکر از همه عزیزان.
« آخرین ویرایش: 29 بهمن 1396، 03:10 ب‌ظ توسط mostafa-ir »
Mostafa Efafi

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
پاسخ : مصرف کمتر رم توسط یک برنامه در Xfce
« پاسخ #1 : 30 بهمن 1396، 07:56 ق‌ظ »
سلام دوستان وقت بخیر
مورد جالبی در مورد میزکارها برایم پیش آمده ، گفتم در این انجمن مطرح کنم شاید برای شما هم جذاب باشه.
داستان درباره مقایسه ۲ میزکار Xfce و Gnome هست. برنامه ای یکسان (مثلا برنامه X) را روی زوبونتو و اوبونتو گنوم نصب کردم که سیستم پیشنهادی برای برنامهX ، باید حافظه رم حداقل ۸ گیگابایت داشته باشد.
همونطور که شما بهتر میدونید زوبونتو با میزکار Xfce (به طور متوسط) ۴۰۰-۵۰۰ مگابایت رم نیاز دارد و نکته اصلی این داستان این است که در هنگام استفاده از برنامه X مقدار رم مصرفی کل به ۲ گیگابایت (یا شاید کمی بیشتر) رسید!
و اوبونتو گنوم هم  ۹۰۰ تا ۱ گیگابایت رم مصرف میکند ، اما با اجرای برنامه X ، مقدار رم مصرفی کل به ۴.۵ گیگابایت رسید.
به طور خلاصه برنامه x در میزکار Xfce حدود ۱.۵ گیگابایت و در میزکار Gnome حدود ۳.۵ گیگابایت مصرف کرده.
دوستان در این مورد اگر نظری دارید لطفا بیان کنید و اینکه آیا راهی وجود داره که مصرف حافظه رم در گنوم هم مثل Xfce بهینه بشه؟
تشکر از همه عزیزان.
دبیان با میزکار گنوم کمتر از این مقدار مصرف میکنه.

بهتره بود برنامه را معرفی میکردید.

آیا اون دو توزیع مورد استفاده برای یک معماری بودند؟ x86-64 یا x86-32 ?
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین yahya.musavi

• Full Member
  • *
  • ارسال: 219
  • بهترین موسیقی دنیا=شنیدن صوت قرآن
« پاسخ #2 : 30 بهمن 1396، 03:41 ب‌ظ »
دبیان با میزکار گنوم، چون نسخه گنوم در دبیان، ۳.۲۲ است و مصرف رم کمتری داره.
ولی در دبیان sid ، بمانند اوبونتو ۱۷.۱۰ مصرف رم گنوم بالایست، چون نسخه جدید گنوم، با کلی سرویس بالا میاد.(حتی اگر سرویس های اختیاری گنوم رو نصب نکنی، بازم بالاست)

گنوم داخل فدورا بهینه تر از اوبونتو اشت.

با توزیع ارچ، میشه گنوم رو بصورت کاملا مینی، نصب کرد، و بعد کانفیگش کرد.(البته مثل xfce نمیشه و فقط کمی بهینه میشه)
دقیقا مثل کاری که علیرضا امیرصمیمی ، داخل ارچ با میزکار پلاسما انجام داده.
خوبی آرچ همینه.

نکته مهم اینه که بعضی سرویس ها در گنوم، همراه گنوم باید باشن.
نپرسید کشورتان چه کاری می‌تواند برای شما انجام دهد. بپرسید شما چه کاری می‌توانید برای کشورتان انجام دهید.   جان اف. کندی

آزادی در پرتو قانون. همانند هوایی است که ما تنفس می کنیم. دوایت آیزنهاور

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • گنو با گنوم
« پاسخ #3 : 30 بهمن 1396، 04:25 ب‌ظ »
ولی در دبیان sid ، بمانند اوبونتو ۱۷.۱۰ مصرف رم گنوم بالایست، چون نسخه جدید گنوم، با کلی سرویس بالا میاد.(حتی اگر سرویس های اختیاری گنوم رو نصب نکنی، بازم بالاست)

گنوم داخل فدورا بهینه تر از اوبونتو اشت.

با توزیع ارچ، میشه گنوم رو بصورت کاملا مینی، نصب کرد، و بعد کانفیگش کرد.(البته مثل xfce نمیشه و فقط کمی بهینه میشه)
دقیقا مثل کاری که علیرضا امیرصمیمی ، داخل ارچ با میزکار پلاسما انجام داده.
خوبی آرچ همینه.

مصرف رم گنوم در نسخه های 3.22 تا 3.26 تفاوت خاص و چشمگیری نداره. اون تفاوت بیشتر از پیکربندی خود توزیع ها نشات میگیره. دبیان sid رو هیچ وقت در مقایسه ها وارد نکنید، چون یک انتشار آزمایشی و تجربی محسوب میشه و بهینه نیست و برای استفاده روزانه و پروداکشن نیست.

تو یک تاپیک راجع به مصرف میزکارها گفتم:

نقل‌قول
توزیع هایی مانند دبیان و CentOS مصرف منابع سیستمشون از توزیع هایی مثل اوپن سوزه، اوبونتو و فدورا کمتره، این رو براساس تجربه خودم و گزارش هایی که در جاهای مختلف دیدم میگم، چون برای سرور و ایستگاه های کار بهینه شده اند و توزیع های پایدار محسوب میشوند و سرویس های کمتری در زمان لاگ-این اجرا میکنند.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین مصطفی عفافی

• Full Member
  • *
  • ;)
« پاسخ #4 : 01 اسفند 1396، 08:51 ق‌ظ »
ممنون از همه دوستان بخاطر درج نظراتشون ، اما چند مورد هست که خدمتتون عرض میکنم
نقل‌قول
دبیان با میزکار گنوم کمتر از این مقدار مصرف میکنه.
نقل‌قول
نقل‌قول
توزیع هایی مانند دبیان و CentOS مصرف منابع سیستمشون از توزیع هایی مثل اوپن سوزه، اوبونتو و فدورا کمتره
نقل‌قول
قطعا درستی حرف شما رو تایید میکنم ، بعضی توزیع ها بخودی خود مصرف رم پایین تری دارند اما بحث این نیست ، در پست اولم گفتم زوبونتو در هنگام شروع به کار سیستم ۴۰۰ - ۵۰۰ مگابایت رم اشغال میکند که مقداری از آن متعلق به سیستم عامل و مقداری دیگر برای میزکار است. اما در اوبونتو گنوم در هنگام شروع به کار مقدار رم مصرفی ۱ گیگابایت است. خب سیستم عامل هر دو یکی است ( زوبونتو و اوبونتو گنوم به غیر از میز کار و البته اختلاف یک سری برنامه ها نظیر فایل منیجر ، ویرایشگر متن و... مگر تفاوتی با هم دارند؟) پس بخش قابل ملاحظه ای از این مقدار از رم ، توسط گنوم اشغال شده است.
دوستان سوال این نیست که چرا گنوم بیشتر از Xfce رم مصرف میکنه ، خب محیط گرافیکی تریه و انیمیشن ها و افکت های بصری بیشتری داره ، و سرویس های اضافه اون هم بعد از شروع به کار سیستم اجرا میشن نه با اجرای یک برنامه خاص (که اگر اینطور باشه باید در هر دو زوبونتو و اوبونتو گنوم این سرویس ها اجرا بشن). در واقع من به مقدار رم مصرفی که گنوم هنگام شروع به کار اشغال میکنه راضیم ، اما اگر به اندازه Xfce برای برنامه مورد نظرمون رم مصرف کنه ( که حدود ۱.۵ گیگابایت بود) ، اندازه رم اشغال شده کل سیستم در اوبونتو گنوم باید چیزی حدود ۲.۵ گیگابایت بشه نه ۴.۵ گیگابایت!!!
سوال اینه که این ۲ گیگابایت از حافظه رم اضافی صرف چه چیزی شده ؟

نقل‌قول
بهتره بود برنامه را معرفی میکردید.
آیا اون دو توزیع مورد استفاده برای یک معماری بودند؟ x86-64 یا x86-32 ?
قطعا زمانی که مقایسه ای انجام میشود باید با شرایط یکسان صورت گیرد. تست در یک سیستم ، با معماری و فایل نصبی یکسان انجام شده(حتی در نسخه برنامه نیز تفاوتی وجود ندارد).
و برنامه مورد نظر هم اندروید استودیو است.
Mostafa Efafi

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • گنو با گنوم
« پاسخ #5 : 01 اسفند 1396، 11:56 ق‌ظ »
همیشه در تمام مدت این اختلاف مصرف رم وجود داره؟ شاید در اوبونتو گنوم برنامه هایی دیگر هم در حال اجرا بوده یا شاید این برنامه داشته یک کار متفاوتی انجام میداده که نیاز به رم بیشتری داشته.

فکر نمیکنم تو اینجا جواب درستی بگیرید،‌اگر خیلی براتون اهمیت داره بهتره این موضوع را با توسعه دهنگان اوبونتو از طریق لیست پستی در میان بگذارید و اگر جوابتون را گرفتید آن را اینجا بگذارید.

موفق باشید.

آفلاین yahya.musavi

• Full Member
  • *
  • ارسال: 219
  • بهترین موسیقی دنیا=شنیدن صوت قرآن
« پاسخ #6 : 01 اسفند 1396، 04:19 ب‌ظ »
نگاه کن من ۳ تا سیستم دارم.
یکی دبیان
یکی اوبونتو گنوم که الان کردمش اوبونتو.
یکی آرچ.

اون دبیانم قبل از انتشار پایدار stretch ، من با مخازن ازمایشی و ناپایدار استفاده می کردم. تا زمانی که نسخه گنوم ۳.۲۲ بود، مصرف رم ۵۰۰ مگ بیشتر نبود.
اوبونتو گنوم رو هم تا زمان ۳.۲۲ ، بهمین صورت بود
و آرچ هم به همین صورت.
ضمن اینکه من دبیان رو بصورت netinstall نصب می کنم و گنوم شل رو با سویچ
apt install --no-install-recommendsنصب می کنم.
بعد خودم کانفیگ می کنمش.
گنوم رو داخل ارچ خودم کانفیگ می کنم.
هر ۳ تا تازمانی که نسخه گنومشون ۳.۲۲ بود مصرف رم تا حدود ۵۰۰ مگ بیشتر نبود.
اما و قتی که گنوم ۳.۲۴ و .... آمد مصرف رم به ۱G رسید.

این چیزی نیست که من بخام بگم؛ شما یک سرچ تو گوگل برای مقایسه کنید، می بینید که این بحث زیاد شده.
دنبال اینم نیستم بخام بگم که متخصص هستم؛ اما کمی تحقیق لازمه بکنی و بعد نتیجه بگیری.

تجربه من نشون داده که دبیان sid و testing با توزیعی مثل اوبونتو، از نظر پایداری، زیاد فرقی نمی کنه.
مثلا یک مشکل داخل xorg اگر وجود داشته باشه ، باید صبر کنی نسخه بعدی اوبونتو بیرون بیاد اما داخل دبیان تست و ناپایدار و همچنین ارچ اون باگ طولی نمی کشه که رفع می شه.
من اگه مشکلی داخل ارچ یا دبیان ناپایدار باشه مشکل رو با یک سرچ رفع می کنم.
من الان دبیان پایدار دارم و آرچ.

فقط اینو بدون که گنوم ۳.۲۲ از نظر منابع سیستم با نیخه ۳.۲۴ و ۳.۲۷ کلا متفاوته.!

xfce هم در هر توزیعی ، مصرفش کمه.:
در ارچ و دبیان با مخازن ناپایدار و......

تحقیق
تحقیق
تحقیق

و

یا علی
« آخرین ویرایش: 01 اسفند 1396، 04:24 ب‌ظ توسط y.musavi »
نپرسید کشورتان چه کاری می‌تواند برای شما انجام دهد. بپرسید شما چه کاری می‌توانید برای کشورتان انجام دهید.   جان اف. کندی

آزادی در پرتو قانون. همانند هوایی است که ما تنفس می کنیم. دوایت آیزنهاور

آفلاین مصطفی عفافی

• Full Member
  • *
  • ;)
« پاسخ #7 : 03 اسفند 1396، 11:29 ق‌ظ »
نقل‌قول
همیشه در تمام مدت این اختلاف مصرف رم وجود داره؟
معمولا بله.

نقل‌قول
شاید در اوبونتو گنوم برنامه هایی دیگر هم در حال اجرا بوده یا شاید این برنامه داشته یک کار متفاوتی انجام میداده که نیاز به رم بیشتری داشته.
خیر اگر بخوام عادل باشم شاید تعداد پکیج ها و سرویس ها در محیط Xfce من کمی بیشتر بود.

نقل‌قول
نگاه کن من ۳ تا سیستم دارم.
یکی دبیان
یکی اوبونتو گنوم که الان کردمش اوبونتو.
یکی آرچ.

اون دبیانم قبل از انتشار پایدار stretch ، من با مخازن ازمایشی و ناپایدار استفاده می کردم. تا زمانی که نسخه گنوم ۳.۲۲ بود، مصرف رم ۵۰۰ مگ بیشتر نبود.
اوبونتو گنوم رو هم تا زمان ۳.۲۲ ، بهمین صورت بود
و آرچ هم به همین صورت.
ضمن اینکه من دبیان رو بصورت netinstall نصب می کنم و گنوم شل رو با سویچ
کد: [انتخاب]

apt install --no-install-recommends

نصب می کنم.
بعد خودم کانفیگ می کنمش.
گنوم رو داخل ارچ خودم کانفیگ می کنم.
هر ۳ تا تازمانی که نسخه گنومشون ۳.۲۲ بود مصرف رم تا حدود ۵۰۰ مگ بیشتر نبود.
اما و قتی که گنوم ۳.۲۴ و .... آمد مصرف رم به ۱G رسید.

این چیزی نیست که من بخام بگم؛ شما یک سرچ تو گوگل برای مقایسه کنید، می بینید که این بحث زیاد شده.
دنبال اینم نیستم بخام بگم که متخصص هستم؛ اما کمی تحقیق لازمه بکنی و بعد نتیجه بگیری.

تجربه من نشون داده که دبیان sid و testing با توزیعی مثل اوبونتو، از نظر پایداری، زیاد فرقی نمی کنه.
مثلا یک مشکل داخل xorg اگر وجود داشته باشه ، باید صبر کنی نسخه بعدی اوبونتو بیرون بیاد اما داخل دبیان تست و ناپایدار و همچنین ارچ اون باگ طولی نمی کشه که رفع می شه.
من اگه مشکلی داخل ارچ یا دبیان ناپایدار باشه مشکل رو با یک سرچ رفع می کنم.
من الان دبیان پایدار دارم و آرچ.

فقط اینو بدون که گنوم ۳.۲۲ از نظر منابع سیستم با نیخه ۳.۲۴ و ۳.۲۷ کلا متفاوته.!

xfce هم در هر توزیعی ، مصرفش کمه.:
در ارچ و دبیان با مخازن ناپایدار و......

تحقیق
تحقیق
تحقیق

و

یا علی
اون که صد در صد اما می خواستم بدونم کسی از اعضای این انجمن با این مسئله روبرو شده و تونسته راه حلی براش پیدا کنه یا نه ، که ظاهرا این طور نبود.
تغییر توزیع هم برای بنده کار منطقی نیست چرا که از اوبونتو راضی هستم و با اون احساس راحتی میکنم.
امیدوارم تو نسخه جدید اوبونتو این مورد برطرف بشه و گنوم و اوبونتو به بیشترین هماهنگی برسن.
Mostafa Efafi