انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: این انجمن در حال از دست دادن کاربران است.  (دفعات بازدید: 6350 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین بهنام …

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1028
  • إن أحسنتم أحسنتم لأنفسكم وإن أسأتم فلها
پاسخ : این انجمن در حال از دست دادن کاربران است.
« پاسخ #15 : 29 اسفند 1396، 12:21 ب‌ظ »
نظری ناپخته دارم، ولی می‌گم تا شاید خودتون ازش به یه جای بهتر برسید:

بخش کمک و پشتیبانی در نسبت با کل انجمن زیادی بزرگه.
چیزی که در کمک‌خواستن مهمه اینه که بخث از موضوع خارج نشه و هدف حل مشکل پرسنده باشه.

ولی موضوع‌هایی فنی، مانند همین بحث نصب، ذخیره‌سازی، برنامه‌های مربوط به صدا و عکس و … همیشه هست که دست همه برای گفتگو بازتر باشه.
اگه این‌جور موضوع‌ها (غیر از کمک‌خواستن و غیر از فرهنگی و عمومی) زیادتر بشه و همه گفتگو کنند و نظراتی هرچند اشتباه یا طنزآلود و … بدن، شاید بهتر بشه.
الآن بیشتر موضوع‌ها کمک‌خواستن‌اند و بعد از اون، موضوع‌های عمومی‌تر مانند فیلترینگ و بحث‌های فرهنگی و …
موضوع‌های فنی/مهندسی باجنبهٔ سرگرمی و … خیلی کم هستند. مثلاً بیاید دربارهٔ یک «کد» یا «برنامه» یا یه ویژگی (مانند ۶۴/۱۲۸ بیتی بودن یا …) با نگاهی متفاوت بحث کنید (ترکیب بحث‌های تخصصی و عمومی).

دوست داشتم خودم بحث‌هایی باز کنم ولی دو مشکل هست:
* تخصص من کامپیوتر و فنی نیست، شما بهتر می‌تونید یه بحث زیبا و درست پیش  بیارید.
* کوچک بودن نسبت بخش غیرکمک‌وپشتیبانی به کل انجمن در دسته‌بندی اصلی؛ که باعث می‌شه یا این موضوعات با کمک‌خواستن‌ها و قوانین سختشون قاطی بشن یا همه در کافه‌اوبونتو فشرده و محدود بشن و از جذابیتشون کاسته بشه.
:) :)

آفلاین علیرضاامیرصمیمی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 2489
  • Arch Linux + KDE
    • وبسایت شخصی من
« پاسخ #16 : 29 اسفند 1396، 02:24 ب‌ظ »
در این شکی نیست  که باید انتقادهایی نظیر قسمتی از انتقادات آقای رزم دیده با دیدی بی طرفانه جدی گرفته بشه. در این هم شکی نیست که کاربران باید با ادب تر یا مهربانتر برخورد کنند و یا بعضا کاربران تعصبات خسته کننده و تکراریشون رو کنار بگذارند. در این هم شکی نیست که ظاهر انجمن میشه بهتر بشه. ولی به نظر من مسئله اصلی چیز دیگریست.

به نظر من این اتفاق بیشتر نتیجه گسترش تلگرام هست تا مسائل دیگه. البته منفی هم بهش نگاه نمیکنم. یه زمانی IRC معمول بوده ولی الان نیست. یه زمان رادیو معمول بوده ولی الان نیست. یه زمانی مردم شبکه یک و دو صدا و سیما رو میدیدند ولی الان کم شده و خیلی ها نمیبینند. یه زمانی روزنامه فروشی و روزنامه خوندن معمول بود ولی الان نیست. حتی پدر پا به سن گذاشته من هم اخبار رو به جای روزنامه از سایت های خبری دنبال میکنه. یه زمانی موقع سال نو هر کسی ۲۰۰ تا اس ام اس میداد ولی دیگه این کار رو نمیکنه و از شیوه های بهتری استفاده میکنه. یه زمانی وبلاگ نویسی و بلاگفا و... مد بود ولی الان کم شده. اینها تغییرات دنیای امروز هستند. باید باهاش کنار اومد.

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
« پاسخ #17 : 03 فروردین 1397، 02:47 ق‌ظ »
منم حرف های علی رزم دیده رو قبول دارم. من خودم چند سال پیش می خواستم توی ویکی فعالیت کنم ولی وقتی توی همون مقاله اول که نوشتم  کلمه سرور به کارگزار ویرایش شد پشیمون شدم و دیگه ادامه ندادم.
من کالی استفاده نمی کنم ولی واقعا از اینکه فله‌ای  تاپیک ها بسته می شوند ناراحت می شم.

نظر آقای امیرصمیمی هم قبول دارم ولی فکر می کنم که اگر انگیزه باشه باز هم کاربران اینجا جمع می شوند. انگیزه هم با کارهای جمعی می شه ایجاد کرد.
به نظرم نه تلگرام و نه فروم هیچکدوم بدرد نمی خوره.
البته یک مشکل هم به طور کلی توی جامعه جهانی نرم افزار آزاد رخ داده اونم اینکه هکرهایی که چیزی بلدند به استخدام شرکت ها در اومدند و دیگه کارهای داوطلبانه اهمیتی براشون نداره. مثلا kde 3 بهتر از ۴ هست و ۴ بهتر از ۵ .
منظوری ندارم و کسی به خودش نگیره ولی توی همینجا هم همینطوریه وقتی سوالی می پرسم اطلاعات من از کسی که  می خواد کمکم کنه بیشتره. خب معلومه که دفعه بعد دیگه سوال نمی پرسم.

نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
« پاسخ #18 : 03 فروردین 1397، 08:35 ق‌ظ »
به نظر من از کم شدن تاپیک ها باید خوشحال هم بود! جدی میگم!

این هم یعنی مشکلات کمتر شده و همچنین کاربران برای حل مشکلات به منابع اصلی و دست اول که به زبان انگلیسی هستش رجوع میکنند، خود من که دیگه هر مشکلی را فقط توی لیست های پستی مطرح میکنم، چون هم جواب کامل، درست و سریع میگیرم و همچنین اون ریسه (thread) توسط اکثریت قابل یافتن و استفاده هستش، برخلاف اینجا.

مثلا از همون ابتدا Pulse Audio روی سیستم من مشکل داشت، سال قبل توی لیست پستیش مطرح کردم طرف که از توسعه دهندگانش بود راهنمایی کرد که یه فایل پیکربندیش چند خط تنظیمات را اضافه کنم تا مشکل حل بشه، بعدش هم گفت برای حل اساسی مشکل یک پچ (وصله) منتشر میکنه تا در نسخه های بعد این مشکل نباشه.

من اگر این مشکل را در اینجا که هیچ، حتی اگر در انجمن اصلی اوبونتو هم مطرح میکردم هیچوقت حل نمیشد! بعضی مشکلات را فقط توسعه دهندگان خود اون توزیع یا نرم افزار میتونند حل کنند.

این ویکیه اینجا که جوکه! اگر علاقه به ویکی نویسی دارید ویکی بوک، پروژه خواهر ویکیپدیا مکان مناسب هستش.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین mobolinux

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 55
  • کاربر اوبونتو ماته
« پاسخ #19 : 08 فروردین 1397، 01:44 ب‌ظ »
کاش این انجمن این قدر با کاربرانش غریبه نبود، چرا سورس انجمن رو نمی زارید تا دیگران بیان بهترش کنن و مشارکت داشته باشن

برای شنا کردن به سمت مخالف رودخانه، قدرت و جرات لازم است . وگرنه هر ماهی مرده ای هم
می تواند از طرف موافق جریان آب حرکت کند.

آفلاین K-FIVE

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 94
« پاسخ #20 : 08 فروردین 1397، 03:29 ب‌ظ »
من از اونایی هستم که بعد از چند مدت فعالیت متوجه شدم بهتره ادامه ندم
چرا؟

تجربه کاربری بد => محال ممکنه کسی بره توی stackoverflow.com یا askubuntu.com برگرده اینجا
خیلی از اونهایی ک جواب میدن دوست دارن جواب بدن درحالی که تخصص ندارن
بحت راجب موضاعات غیر فنی خیلی زیاده

اگه یه موقعی خواستید تغییرات جدی اعمال کنید من هستم برای:
User Experience Design
Front-end
البته اگه رو گیتهاب بره جلو

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19692
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #21 : 11 فروردین 1397، 03:01 ق‌ظ »
طبیعیه که موضوعات جدید ایجاد شده کم بشن
۱. تعداد کاربران وب داره کم می‌شه
۲. با رشد و بلوغ اوبونتو، مشکلات کم‌تری برای کابران پیش می‌اد که بخوان بیان مطرحش کنن
۳. پرسش‌های عمومی قبلاً جواب داده شدن و موضوعات مورد نیاز قبلاً ایجاد شدن
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19692
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #22 : 11 فروردین 1397، 03:07 ق‌ظ »
کاش این انجمن این قدر با کاربرانش غریبه نبود، چرا سورس انجمن رو نمی زارید تا دیگران بیان بهترش کنن و مشارکت داشته باشن
مدّت‌هاست درخواست همکاری دادیم و شرایطش رو هم اعلام کردیم، ولی هنوز کسی نتیجه‌ای بهمون نداده.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Sosha

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 689
  • Only Ubuntu <3
    • نوشته های یک دوستدار گنو
« پاسخ #23 : 11 فروردین 1397، 07:14 ق‌ظ »
کل پیاما رو خوندم و دیدم نزدیک‌ترین مورد به چیزی که می‌خواستم رو ایشون گفتن:
https://forum.ubuntu-ir.org/index.php/topic,147605.msg1153681.html#msg1153681

اما من کامل‌ترش می‌کنم...

تیم مدیریتی اوبونتو ایران، چند سالی هست که عضو جدید نگرفته. عضوای قبلی خودش هم با تمام احترامی که براشون قائل هستم، در حال حاضر به ۱۰۰۱ دلیل دیگه فعالیتی ندارن(جز ۳نفر)

چندین نمونه از این ۱۰۰۱ دلیل رو میگم:
۱. در دوره فعالیت خودشون این دوستان هم سن و سال الان من بودن احتمالا. وقت آزاد فراوانی داشتن و مشغول کار و چیزای دیگه نبودن.
۲. در اون دوره این دوستان اولیتشون گسترش و کمک به این انجمن بوده و الان اولیت زندگیشون شده یه چیز دیگه. شاید نون در آوردن.

همین ۲ دلیل بنظرم کافیه که توضیح بده چرا ناظرین فعلی(فعالین سابق) دیگه فعال نیستن.

توی این شرایط بهتره تیم مدیریتی وارد عمل بشه و افراد فعال کنونی رو جای‌گزین این افراد کنه. اما عملا میبینیم با سنگ اندازی یکی از سه ادمین فعال فعلی، هیچ فردی به گروه ناظرین اوبونتو اضافه نمیشه. گروه ناظرین پیش کش، حتی عضو گروه کاربران ایرانی اوبونتو هم نمی‌تونه بشه.

خب در این صورت برای من کاربر هیچ انگیزه‌ای ایجاد نمیشه تلاش کنم و خودم رو توی این انجمن نشون بدم. چون حتی در صورت فعالیت بسیار، باید از سد یکی از ناظرین عزیزی رد شم که وضعیتش برای همه مشخصه.
خب ایشون با ساخت قوانین مندراوردی با شما برخورد می‌کنه و بعد شما میشید متخلف. حالا در صورت ارسال درخواست برای ناظر شدن یا عضو گروه کاربران ایرانی شدن، درخواست شما رو به دلیل تخلفی که قبلا مرتکب شدید رد می‌کنه!

این فقط بخشی از مشکله...

بخش دیگش اینه که با محکم شدن جایگاه ناظرین فعال کنونی و نبود نظارت از طرف سایر ناظرین، عملا به سمت یه دیکتاتوری رفتیم که یکی از حوادثش، مطلبی بود که بالا توضیح دادم؛ یعنی ساخت قوانین مندرآوردی...

دوستانی که سابقا فعال بودن و ناظر شدن، من واقعا ازشون منونم و کمک بزرگی به جایی که الان ما هستیم کردن. اما بنظر خودشون، وقتش نشده بکشن کنار و اجازه بدن افراد جدید مدیریت رو دست بگیرن؟ افرادی که وقت و انرژی زیادی دارن(مثل سابق خودشون) و می‌تونن کلی کار جدید بکنن؟

این انجمن نیاز به یه پوست اندازی بزرگ داره. بعضی بخشا باید حذف بشن و بعضی بخش‌ها باید توشون تغییرات داده بشه. وضعیت فعلی این انجمن ربط مستقیمی داره با تفکرات و سیاست تیم مدیریت فعلی.
برای اعمال تغییرات جدید و پوست‌اندازی، باید تیم مدیریتی عوض بشن. در غیر این صورت این  انجمن میمیره...
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش برو خدا رو شکر کن که با دمپایی نیومدم سراغت!

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
« پاسخ #24 : 11 فروردین 1397، 02:55 ب‌ظ »
یه موردی که شاید اهمیت زیادی نداشته باشه ولی بارها منجر به بحث شده نام این انجمن هستش، کاربران زیادی هستند که از اوبونتو استفاده نمیکنند و حتی از اون هم خوششون نمیاد،‌ بهتره نام این انجمن به یک نامی تغییر کنه که همه توش احساس راحتی کنند، مگه اینجا متعلق به کانونیکال هستش؟!
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین mobolinux

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 55
  • کاربر اوبونتو ماته
« پاسخ #25 : 11 فروردین 1397، 03:05 ب‌ظ »
مدّت‌هاست درخواست همکاری دادیم و شرایطش رو هم اعلام کردیم، ولی هنوز کسی نتیجه‌ای بهمون نداده.

کجا درخواست دادید؟
برای شنا کردن به سمت مخالف رودخانه، قدرت و جرات لازم است . وگرنه هر ماهی مرده ای هم
می تواند از طرف موافق جریان آب حرکت کند.

آفلاین amin2018

• Newbie
  • *
  • ارسال: 16
  • Programmer
    • Outlook
« پاسخ #27 : 12 فروردین 1397، 02:33 ب‌ظ »
سلام

با توجه به اینکه این cms دیگه قدیمی شده بهتره از ویبولتین یا ips (سابق ipb) استفاده بشه که هم سرچشون بهتره و هم مدیریت بهتری دارن

تو فروم های کرکینگ دیدم که از ipb استفاده میکنن هرچند ویبولتین امنیت بهتری داره ولی خب ظاهر و استاندارهای ipb خیلی جلوتره از ویبولتین و سرچ ipb خیلی خیلی بهتره از ویبولتین هم کار میکنه ...
و اینکه اخرین ارسالیها هم لیست نمیشن چرا اینجا؟ این خیلی بده!
« آخرین ویرایش: 12 فروردین 1397، 02:49 ب‌ظ توسط amin2018 »

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 337
« پاسخ #28 : 15 فروردین 1397، 08:15 ق‌ظ »
نقل‌قول
طبیعیه که موضوعات جدید ایجاد شده کم بشن
۱. تعداد کاربران وب داره کم می‌شه
۲. با رشد و بلوغ اوبونتو، مشکلات کم‌تری برای کابران پیش می‌اد که بخوان بیان مطرحش کنن
۳. پرسش‌های عمومی قبلاً جواب داده شدن و موضوعات مورد نیاز قبلاً ایجاد شدن

با حفظ احترام به نظرات همه دوستان عزیز.
دیدگاه های مختلف و تقریبا خیلی کاملی مطرح شد، ولی لازم میدونم من هم به نوبه خودم یکسری چیزها رو اضافه کنم.

1. با این قضیه مخالفم که کاربران وب در حال کم شدن هستن، اتفاقا روز به روز بیشتر هم میشن. (این حباب های مقطعی مثل تلگرام هم موقت هست و راه برای مقابله باهاش هست).
خیلیا اگر این سایت مشکل CMS نداشت، ترجیح میدادن بیان همینجا تا گروه های تلگرامی یا...

2. با پیشرفت و رشد اوبونتو، مشکلات کمتری پیش میاد؟ با این هم مخالفم، مشکل همیشه هست. منتها باید ببینیم چرا افراد نمیپرسن؟ (حرف های آقای رزم دیده رو بخونید)

3. یکی از مشکلات سر همینه، تا سوالی مطرح میشه همه میگن قبلا مطرح شده سرچ کن، چند بار توضیح بدیم! انگار دعوا دارن یا طلبکارن. خب حداقل یه لینک به کاربر بیچاره بدین؛ حتما نتونسته پیدا کنه که پرسیده. (هرچند توی این فروم کلا سرچ معنی نداره، از گوگل سرچ هم خیلیا بلد نیستن مستقیم برای سایت خاص استفاده کنن.)

در کل من هم سوالات تخصصی خیلی زیادی داشتم و دارم. ولی دیدم تا یک سوال پرسیدم جواب های نا مربوط بهم دادن، و به استفاده از روش یا چیز دیگه ای سوق دادن، کلا بیخیال شدم اینجا چیزی بپرسم.
بهتره این رو توی ذهنمون نهادینه کنیم که کسی که چیزی میپرسه از پاسه آدم بیسوادی نیست! شاید فقط اون موضوع رو نمیدونه؛ پس سعی کنیم خیلی محترمانه و البته کامل جواب سوالش رو بدیم. و در آخر اگر فکر میکنیم روش بهتری هم هست بهش پیشنهاد کنیم.

در نهایت من خودم شخصا یا جواب سوالم رو به سختی پیدا کردم. یا اینکه توی اون موضوع، قید لینوکس رو زدم و ویندوزی کردم سرورمو.

(امیدوارم به کسی برنخوره  ;) با تشکر )
« آخرین ویرایش: 15 فروردین 1397، 08:37 ق‌ظ توسط Oxygen »

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3117
  • Your Future is our Past!
« پاسخ #29 : 26 فروردین 1397، 07:56 ب‌ظ »
[ توجه: این ارسال تاز مان تایید توسط مدیر نمایش داده نخواهد شد. ]

این پیام رو همچنان شاید بعد از سالها «غیرفعال» بودن اکانتم توسط مدیریت دارم دریافت میکنم. قبول دارم که در مقطعی ترول میکردم و رفتار قشنگی در انجمن نداشتم ولی، این که بعد از ۳-۴ سال هم‌چنان اکانتم فعال نباشه هم جالب نیست.

بگذریم.
موقعی که به این انجمن اومده بودم، انجمن ها هنوز باب بودند و خیلی‌ها از طریق انجمن‌های تخصصی روی بستر وب، فعالیت میکردند. مثلا برنامه نویس ها برنامه‌هاشون رو از طریق این انجمن ها برای تغییر پخش میکردن یا همینجا افرادی که پروژه میزدن یا توزیع میصاختن یا تیمی که برای مجله «حلقه کامل» تشکیل شد. همون موقع هم علاوه بر این انجمن توی چندتا انجمن دیگه هم فعال بودم و اینجا نسبت به سایر انجمن ها بهتر بود (درست خوندید! بهتر!) دلیلش؟
۱. مسخره بازیهای انجمن های دیگر مثل «کاربر پریمیوم» و ... نداشت. هرچیزی که برای دانلود و ... گذاشته میشد برای همه بود.
۲. امکان «تبلیغ» بسیار بیشتر بود (مثل قرار دادن آدرس وبلاگ یا سایت شخصی در امضاء یا حتی باز کردن تاپیک برای یک شرکت)
۳. اکثر بچه ها با هم دوست بودند (من خودم بسیاری از دوستانی که الان خارج از اینترنت باهاشون ارتباط دارم رو همینجا پیدا کردم!)
ولی خب نقاط منفی زیادی هم دیده میشد که دوستان اشاره کردند.
الان هم اگر تعداد کاربران کم شده، دلیلش اینه که کلی گروه در تلگرام ساخته شده، کلی سایت Q&A حتی فارسی راه افتاده و انجمن دیگه جای «پرسش» نیست. ولی همچنان «بحث تخصصی با قابلیت ایندکس شدن» جاش در همین انجمن هاست! این که بتونیم بحثی کنیم، روی یک پروژه یا برنامه نظری بدیم یا تکنولوژی جدیدی رو مطرح کنیم و به بحث بذاریمش، و از همه مهم تر این بحث برای کسانی که مثلا شش ماه دیگه اسم موضوع میاد، باقی بمونه، همین انجمن ها بهترین جا هستند.
به نظرم بهتره که انجمن رو برای این مساله، زنده نگه داریم!
قاضی : تو السالوادور چه کار میکردی؟
چه‌گوارا : آفتاب میگرفتم
قاضی : پس چرا ساختمان دادگستری رو منفجر کردی؟
چه‌گوارا : جلوی آفتاب رو گرفته بود