انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: سبک ترین میزکارهای لینوکسی کدامند؟  (دفعات بازدید: 9923 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین آرش گودرزی

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 66
  • Ubuntu 16.04
سبک ترین میزکارهای لینوکسی کدامند؟
« : 02 اردیبهشت 1397، 06:49 ب‌ظ »
سلام.

سبک ترین میزکارهای لینوکس که در عین سادگی زیبایی هم داشته باشند کدامند؟ لزوما زیبایی به معنای زرق و برق فراوان نیست.

به نظر شما میزکار Pantheon از لحاظ مصرف منابع سیستم و باطری چطوره؟

متشکرم.

آفلاین AmirZare

• Full Member
  • *
  • ارسال: 147
پاسخ : سبک ترین میزکارهای لینوکسی کدامند؟
« پاسخ #1 : 02 اردیبهشت 1397، 08:17 ب‌ظ »
سبک ترین میزکارهای لینوکس که در عین سادگی زیبایی هم داشته باشند کدامند؟
برای میزکار، من xfce رو پیشنهاد میدم.
اگر مدیرپنجره سبک و انعطاف پذیر هم میخواین؛ i3wm و dwm گزینه های خوبی هستن. :D

آفلاین Nelliel

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2151
  • Nelliel Tu Odelschwanck
« پاسخ #2 : 02 اردیبهشت 1397، 09:12 ب‌ظ »
سلام.

سبک ترین میزکارهای لینوکس که در عین سادگی زیبایی هم داشته باشند کدامند؟ .

متشکرم.

همم! بحث گسترده‌ای هست، بستگی داره ببینی چقدر توانایی داری (برای امثال xmonad)، سلیقه‌ات چطوریه، وضعیت منابع سیستمت و غیره، ولی به صورت کلی سبک‌ترین میزکار‌ها میشن XFCE و LXDE و LXQT و امثالش، در این دوره زمونه دیگه هر کسی تقریبا منابع کافی برای استفاده از گنوم شل و KDE و غیره را داره، مگه اینکه دلیل خاصی داشته باشه بخواهید از چیزی غیر از اینا استفاده کنید، مثل سلیقه یا مثلا برای خودم KDE کلا مشکل داره، با هر کلیک راست یه بار کرش می‌کرد :)))

به صورت کلی سینامون به نظرم بهترین میزکاری بود که این چندساله داشتم، از ویندوز منیجر‌ها هم i3wm عالیه، هم سبکه و هم سریع، لزوما هم قرار نیست روش یه عالمه ابزار متنی داشته باشی، می‌تونی از ابزار‌های گرافیکی هم استفاده کنی.

نقل‌قول
لزوما زیبایی به معنای زرق و برق فراوان نیست

نداره ولی خوشگله :)

طرفدار انیمه و مانگا - کاربر آرچ لینوکس

آفلاین Masoud92m

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1347
« پاسخ #3 : 03 اردیبهشت 1397، 11:48 ق‌ظ »
نقل‌قول
ظاهر زیبایی داره اما امکانات کمی داره.

نقل‌قول
سبک ترین میزکارهای لینوکس که در عین سادگی زیبایی هم داشته باشند کدامند؟ لزوما زیبایی به معنای زرق و برق فراوان نیست.
xfce گزینه سبک و قابلیت شخصی سازی هست. gnome-shell زمانی خوب بود اما الان نه،‌ مصرف رم و cpu زیاد و امکانات محدود.
به نظرم در حال حاظر بهترین نمره رو میشه با kde داد، مصرف منابع مثل قبل نیست، حدود ۴۵۰ مگ رم میگیره و اگه cpu دیگه خیلی ضعیف نباشه مشکلی نداری (‌cpu کامپیوتر من سلرون نسل ۳ هست و اصلا احساس کندی نمیکنم) و در عوض امکاناتی و قابلیت شخصی سازی که با kde بهش میرسی هیچ جای دیگه نیست، البته برای اولین بار تنظیماتش کمی گیج کنندست.
منتظر نباش که مرگ تو کی میاد / آزاد باش مثل من مثل خیلی ها
حتی اگه کسی سمت تو نمیاد / آزاد باش مثل من مثل خیلی ها
حتی اگه میبینی که کسی حرفتو نمیخواد / آزاد باش مثل من مثل خیلی ها
مثل من مثل خیلی ها ..... آزاد باش مثل من مثل خیلی ها

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
« پاسخ #4 : 03 اردیبهشت 1397، 01:16 ب‌ظ »
در بین میزکارهای سبک-وزن XFCE بهترین است، و به دلیل بیشترین استفاده به عنوان میزکار سبک-وزن، توزیع دبیان برای رسانه های نصب CD خودش به صورت پیش فرض از XFCE استفاده میکنه، تعداد زیادی توزیع دیگر هم همین کار را میکنند.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3502
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
« پاسخ #5 : 03 اردیبهشت 1397، 02:29 ب‌ظ »
غیر از گنوم، باقی میز‌کارها سبک هستن. دستِ کم در حال حاضر که این‌طور هستن. در گذشته میزکارهای سبک کم‌تر بودن!
همین KDE قبلاً سنگین‌ بود ولی الآن سبک‌تره (البته در کل برای من سبک بوده حتی روی کامپیوتر عهد بوقی خودم!)
در حال حاضر دیگه سبکی و سنگینی مطرح نیست. الآن باید به میزان امکاناتی که در اختیار کاربر می‌ذارن توجه کنیم.
از اون‌جایی که نیازهای هر شخص با دیگری فرق می‌کنه، پس هرکسی هم ممکنه یکی از این میزکارها رو انتخاب کنه. یا حتی مدیرپنجره‌ها رو.
در این راه هم هیچ‌کس نمی‌تونه بگه کدومشون خوبه یا کدومشون بده. چون داره براساس نیازی که خودش داشته صحبت می‌کنه!
بهترین راه اینه که شما چند توزیع با میزکارها یا مدیرپنجره‌های مختلف رو بارگیری و اجرا کنی تا ببینی کدوم یکی به‌دردت می‌خوره. همون رو استفاده کنی.
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین آرش گودرزی

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 66
  • Ubuntu 16.04
« پاسخ #6 : 03 اردیبهشت 1397، 05:33 ب‌ظ »
از راهنمایی و نظرات همه دوستان متشکرم.

نداره ولی خوشگله :)

این میزکار کدومه؟

گنوم شل مثل اینکه سنگین ترین میزکاره البته حق باشما عزیزان هست و الان دیگه سبکی و سنگینی به اون صورت نباید ملاک باشه مخصوصا با امکانات سخت افزاری امروزه.

بهترین راه اینه که شما چند توزیع با میزکارها یا مدیرپنجره‌های مختلف رو بارگیری و اجرا کنی تا ببینی کدوم یکی به‌دردت می‌خوره. همون رو استفاده کنی.

آره فکر کنم باید همین کار رو بکنم. KDE Plasma و یکی دیگه از میزکارها سبک تر مثل xfce رو فعلا امتحان می کنم.

برای میزکار، من xfce رو پیشنهاد میدم.
اگر مدیرپنجره سبک و انعطاف پذیر هم میخواین؛ i3wm و dwm گزینه های خوبی هستن. :D

در بین میزکارهای سبک-وزن XFCE بهترین است، و به دلیل بیشترین استفاده به عنوان میزکار سبک-وزن، توزیع دبیان برای رسانه های نصب CD خودش به صورت پیش فرض از XFCE استفاده میکنه، تعداد زیادی توزیع دیگر هم همین کار را میکنند.

متشکرم امتحانشون می کنم.

ظاهر زیبایی داره اما امکانات کمی داره.

توی یک ویدیو اموزشی دیدم pantheon نصب بود در عین سادگی زیبایی خاصی هم داره اما خب اگر امکاناتش کمه پس هیچی دیگه.
« آخرین ویرایش: 03 اردیبهشت 1397، 05:41 ب‌ظ توسط Tahoma »

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #7 : 03 اردیبهشت 1397، 06:50 ب‌ظ »
برای انتخاب DE/WM در صورتی که توسعه‌دهندهٔ اون‌ها نیستی، بهتره بری سراغ DE/WMیی که امتحان خودش رو توی این سال‌ها پس داده. بعضی میزکارها قدمتشون بالای ۲۰ سال هست! مثل گنوم و KDE.
هرچی قدمت بالاتر باشه، خب خطا و حفرهٔ نرم‌افزاری و ناپایداری کم‌تری هم داره. Pantheon یه میزکار برپایهٔ گنوم ولی نوپاست که با توزیع Elementary منتشر شده. ولی امثال Xfce و گنوم و KDE و ... قدمت بیش‌تری دارن، حتی کاربر بیش‌تری دارن که باعث می‌شه مشکلاتشون سریع‌تر رفع بشه یا به نیازهای بیش‌تری پاسخ بدن.
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین Nelliel

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2151
  • Nelliel Tu Odelschwanck
« پاسخ #8 : 03 اردیبهشت 1397، 07:04 ب‌ظ »
نقل‌قول
این میزکار کدومه؟

ویندوز منیجر i3wm هست.
طرفدار انیمه و مانگا - کاربر آرچ لینوکس

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • گنو با گنوم
« پاسخ #9 : 04 اردیبهشت 1397، 12:13 ب‌ظ »
طبق آمار و مستندات موجود و نظرات و تجربیات کاربران در جاهای مختلف و همینطور تجربه شخصی خودم، میزکار KDE همیشه از گنوم سنگین تر بوده، این سنگینی از لحاظ مصرف رم بین 100 تا 200 مگابایت هستش، از لحاظ مصرف CPU را نمیدونم، حالا اگر یک کاربری سخت افزارش با گنوم شل مشکل داشته به دلیل یک باگ یا پیکربندی نامناسب نمیتونه خلاف این ادعا کنه.

===

یه نکته بسیار مهم در مورد انتخاب میزکارهای سبک-وزن بگم، میزکارهای سبک-وزن معمولا اپلیکیشن های کمی دارند که خیلی کارآمد نیستند، لذا شما مجبورید از اپلیکیشن های مستقل از دسکتاپ، یا اپلیکیشن های میزکارهای بزرگ (گنوم/KDE) استفاده کنید، مثلا خود من از میزکار XFCE استفاده میکنم فقط بخاطر مصرف رم پایین میزکار، قابلیت های شخصی سازی بسیار خوب، پلاگ-این های پنل خوب و قابل پیکربندی توسط رابط کاربر گرافیکی، ولی، از هیچ اپلیکیشن XFCE استفاده نمیکنم، و از اپلیکیشن های گنوم استفاده میکنم، گنوم و XFCE هر دو مبتنی بر GTK هستند و در کتابخانه ها و ابزارهای ساخت با هم مشترک هستند، ولی KDE این اشتراک را نداره، اگر میخواید از اپلیکیشن های KDE استفاده کنید لازمه از میزکاری (سبک-وزن یا سنگین-وزن) استفاده کنید که با KDE و Qt دوست و همکار باشه، مثلا LXQT

ترکیبش اینطوری میشه:

* XFCE + اپلیکیشن های گنوم
* LXQT + اپلیکیشن های KDE

ترکیب XFCE با KDE اصلا خوب نمیشه، هزینش زیاده: بسته های بسیار زیاد، تداخل نرم افزاری

توصیه من به شما و کاربران مشابه استفاده از XFCE به عنوان میزکار به همراه انتخاب گزینشی از اپلیکیشن های مستقل و گنوم است.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین Masoud92m

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #10 : 04 اردیبهشت 1397، 02:54 ب‌ظ »
طبق آمار و مستندات موجود و نظرات و تجربیات کاربران در جاهای مختلف و همینطور تجربه شخصی خودم، میزکار KDE همیشه از گنوم سنگین تر بوده، این سنگینی از لحاظ مصرف رم بین 100 تا 200 مگابایت هستش، از لحاظ مصرف CPU را نمیدونم، حالا اگر یک کاربری سخت افزارش با گنوم شل مشکل داشته به دلیل یک باگ یا پیکربندی نامناسب نمیتونه خلاف این ادعا کنه.

این اصلاعات قدیمی هستن، بعد از kde plasma 5 وضع عوض شده،‌ gnome shell 3.26 حدود 850 مگ رم میگیره و plasma حدود 450 مگ

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • گنو با گنوم
« پاسخ #11 : 04 اردیبهشت 1397، 04:37 ب‌ظ »
این اصلاعات قدیمی هستن، بعد از kde plasma 5 وضع عوض شده،‌ gnome shell 3.26 حدود 850 مگ رم میگیره و plasma حدود 450 مگ
والا مصرف رم بستگی زیادی به خود توزیع داره و همچنین 32-بیت یا 64-بیت بودن سیستم، در تاپیک زیر یه اشاراتی به این مسئله شده:

https://forum.ubuntu-ir.org/index.php/topic,147461.0.html

گنوم شل از نسخه 3.26 به بعد تا الان دارای یک نشست حافظه بسیار بزرگ هستش که باعث شده مصرف رم سیستم چشمگیر باشه، تو وب سایت ها هر هفته حداقل یک خبر راجع بهش هست، امروز یک خبر منتشر شد که این باگ در نسخه تحت توسعه گنوم حل شده و حالا دارند روی backport اون به نسخه های دارای مشکل کار میکنند.

آفلاین Masoud92m

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #12 : 04 اردیبهشت 1397، 09:19 ب‌ظ »
گنوم شل از نسخه 3.26 به بعد تا الان دارای یک نشست حافظه بسیار بزرگ هستش که باعث شده مصرف رم سیستم چشمگیر باشه، تو وب سایت ها هر هفته حداقل یک خبر راجع بهش هست، امروز یک خبر منتشر شد که این باگ در نسخه تحت توسعه گنوم حل شده و حالا دارند روی backport اون به نسخه های دارای مشکل کار میکنند.

بله در جریانم، یکی از دلایلی که باعث شد بعد از چند سال از گنوم شل جدا بشم همین باگ هم باعث شد، پست شما رو هم قبلا مطالعه کرده بودم.
البته این باگ هست و رفع میشه و اما تصمیمات عجیب و غریب مثل حذف system tray و هماهنگ نبودن کامل با wayland و خیلی چیزای دیگه
kde plasma5 روی آرچ با دریایی از امکانات 450 مگ رم میگیره.
متاسفانه گنوم شل دیگه به خوبی قدیم نیست.
« آخرین ویرایش: 04 اردیبهشت 1397، 09:21 ب‌ظ توسط Masoud92m »

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #13 : 04 اردیبهشت 1397، 10:34 ب‌ظ »
نقل‌قول
درسته. البته KDE جدید هم به خاطر این‌که هی در حال توسعه‌س، هنوز خیلی جاها دست آدم رو می‌ذاره توی پوست گردو!
یه زمانی از بس من درگیر این ناز کشیدن گنوم و KDE و ... بودم که دیگه اعصابم خورد شد کلاً بوسیدمشون گذاشتم کنار!
و الآن هم باورت می‌شه اصلاً نمی‌تونم تحملشون کنم؟ یعنی هیچ‌کدومشون رو! حتی همین i3 هم دیگه جوابگو نیست. می‌خوام برم دنبال نشست Emacs که با خودِ Emacs هم هماهنگه. البته هنوز چیز زیادی از نشستش نمی‌دونم. یعنی وقت نمی‌کنم. همین ایمکس رو که زاییدم، بزرگش کنم، بقیه‌ش بماند  ;D

آفلاین Masoud92m

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #14 : 04 اردیبهشت 1397، 10:48 ب‌ظ »
نقل‌قول
درسته. البته KDE جدید هم به خاطر این‌که هی در حال توسعه‌س، هنوز خیلی جاها دست آدم رو می‌ذاره توی پوست گردو!
یه زمانی از بس من درگیر این ناز کشیدن گنوم و KDE و ... بودم که دیگه اعصابم خورد شد کلاً بوسیدمشون گذاشتم کنار!
و الآن هم باورت می‌شه اصلاً نمی‌تونم تحملشون کنم؟ یعنی هیچ‌کدومشون رو! حتی همین i3 هم دیگه جوابگو نیست. می‌خوام برم دنبال نشست Emacs که با خودِ Emacs هم هماهنگه. البته هنوز چیز زیادی از نشستش نمی‌دونم. یعنی وقت نمی‌کنم. همین ایمکس رو که زاییدم، بزرگش کنم، بقیه‌ش بماند  ;D

یادمه اون روزایی که مشکل داشتی با گنوم و بعد یه مدت kde داشتی که به شکل عجیبی سبک تر از گنوم بود برات :D و البته بعدش که مدت طولانی در حال کانفیک i3 بودی ;)
من که نمیتونم از امکانات دسکتاپ ها دل بکنم!
کانفیگ i3 الانت خیلی خوب شده :)