انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: نحوه تغیر فرمت هارد درایو از ntfs (Read Only) به ntfs-3g(Read/Write)  (دفعات بازدید: 727 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین rbenyro

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 61
سلام دوستان
من تازه اوبنتو رو نصب کردم و مشکل read only بودن دو تا از درایو های اصلی مو دارم که فرمتشون ntfs هست
یه سرچ کردم متوجه شدم باید فرمت درایو رو به ntfs -3g تغییر بدم تا Read/Write بشه
منتها نمیدونم چجوری ؟ و اینکه آیا محتویات داخل درایو از بین میرن واطلاعات رو از دست میدم یا خیر؟
اگه ممکنه کمک کنید نسخه ubuntu 18.04 رو هم نصب کردم
یه آموزشی هم تو ویکی پیدا کردم که چیز خاصی نگفته بود برای من تازه وارد https://wiki.ubuntu.ir/wiki/Ntfs-3g
ممنون
« آخرین ویرایش: 07 اردیبهشت 1397، 04:23 ب‌ظ توسط benyamin.sfs »

آفلاین علی رزم دیده

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1244
  • ali76 سابق
سلام دوست عزیز

1. تو اوبونتو ، اول چک کنین پکیج ntfs-3g نصب باشه :
sudo apt install ntfs-3g
2. اگه نصب بودش ، به احتمال  زیاد یا ویندوز رو هایبرنیت کردین یا ویندوز کامل خاموش نشده !
یه بار ویندوز رو بالا بیارین و صبر کنین تا کامل (و بدون ارور) خاموش بشه

3.احتمال دیگه ای که مطرح هستش اینه که ممکنه ناشی از قابلیت fast startup ویندوز باشه که شما می تونین اون رو از قسمت Power options ویندوز غیر فعالش کنین و بعدش ویندوز رو ری استارت کنین

4.و احتمال آخر هم اینه که فایل سیستم هاتون آسیب دیده باشه (به هر دلیلی) که با این دستورات می تونین اونا رو تعمیر کنین :
sudo ntfsfix /dev/sdaX
که به جای sdaX باید پارتیشن مربوط اون درایو ویندوزی رو بنویسین.
این رو می تونین مثلاً با sudo fdisk -l چک کنین و ببینین کدوم پارتیشن از نوع Microsoft basic data هستش و اونا رو تعمیر کنین مثلا اگه /dev/sda7 بود باید اینو بزنین :
sudo ntfsfix /dev/sda7
پ.ن: نیازی به تغییر فایل سیستم و فرمت کردن اون پارتیشن ها وجود نداره و با زدن دستورات بالا هم اطلاعاتتون پاک نخواهد شد.
« آخرین ویرایش: 07 اردیبهشت 1397، 04:35 ب‌ظ توسط علی رزم دیده »

آفلاین rbenyro

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 61
ممنون بابت راهنمایی ول من کلا زدم دراو سی رو حذف کردم بعد باهاش درایو های مورد نیاز اوبنتو رو نصب کردم
الان دقیقا چی کار کنم؟

آفلاین علی رزم دیده

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1244
  • ali76 سابق
آهان ؛ اگه شما ویندوز ندارین همون مورد 4 ام رو انجام بدین :
sudo ntfsfix /dev/sdaX
« آخرین ویرایش: 07 اردیبهشت 1397، 04:40 ب‌ظ توسط علی رزم دیده »