انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: نظر شما چیست؟ استفاده نرم افزارهای ویندوزی (رایگان) در گنو/لینوکس  (دفعات بازدید: 1301 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین آرش گودرزی

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 66
  • Ubuntu 16.04
سلام دوستان.

عنوان یک مقداری نیاز به توضیح داره.

در کل شما با استفاده از سرویس ها و نرم افزارهای رایگانی که معمولا به عنوان ابزارهای ویندوزی شناخته شده اند و یا توسط خود مایکروسافت به صورت رایگان ارایه شده اند مانند ویژوال استدیو کد; در محیط سیستم عامل های مبتنی بر گنو/لینوکس موافق هستید یا خیر؟
لطفا اگر دلیل خاصی هم دارید بیان کنید.

سپاس

آفلاین بهنام …

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1028
  • إن أحسنتم أحسنتم لأنفسكم وإن أسأتم فلها
سلام.
به‌نظر من ابزار ویندوزی یعنی ابزاری که با apiهای مخصوص ویندوز و برای خود اون ساخته شده باشه. یعنی اگر چیزی با پروانهٔ آزاد و سازگار با گنو ساخته شده باشه، دیگه اسمش ویندوزی نیست و استفاده از اون هم نسبت به ابزارهای غیرآزاد یا ناسازگار کار درست‌تریه، دیگه مهم نیست چه‌کسی و ابتدا برای چه سیستم‌عاملی ساخته بوده، این نسخه و الآن مهمه.
در مورد پروانهٔ وی‌اس‌کد و شیوهٔ ساختش و … چیزی نمی‌دونم.
:) :)

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1221
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
در کل شما با استفاده از سرویس ها و نرم افزارهای رایگانی که معمولا به عنوان ابزارهای ویندوزی شناخته شده اند و یا توسط خود مایکروسافت به صورت رایگان ارایه شده اند مانند ویژوال استدیو کد; در محیط سیستم عامل های مبتنی بر گنو/لینوکس موافق هستید یا خیر؟
اگر اون نرم افزار آزاد نباشه یا حتی آزاد باشه و ساخت مایکروسافت باشه من باهاش موافق نیستم !
شاید این رو خیلیا نظر تعصبی یا ... بدونن ولی خب مایکروسافت بیشتر از 8 سال که از سیستم عاملش استفاده میکردیم جلوی یادگیری رو گرفت و بعدم حریم خصوصی‌مون رو نقض کرد ! الانم اومده به زور میخواد خودش رو قاطی جامعه‌ی آزاد بکنه !
من ترجیح میدم از VSCode و سایر ساخته‌های مایکروسافت چه آزاد و چه غیر آزاد به هیچ عنوان استفاده نکنم.
به ما نگفته بودند ایران در زمان احمدشاه قاجار چگونه بوده است. همیشه به ما دادند، ما هم فکر کردیم باید می‌داده‌اند و تازه خیال می‌کردیم کم‌مان است باز هم می‌خواستیم!!
فریدون فرخزاد

آفلاین Rasoul Hejazi

• Full Member
  • *
  • ارسال: 115
  • second years of moving to GNU Linux world so happy
سلام دوستان.

عنوان یک مقداری نیاز به توضیح داره.

سپاس
بنظر بنده موردی نداره چون دیگه دوره ی انحصار طلبی و تعصب گذشته دوره دوره ی رقابت شونه به شونه س کاری هم که اپل با کاربراش میکنه عین کاریه که نظام جمهوری اسلامی با مردم میکنه دلار روزانه داره گرون میشه عوارض خروجن چند برابر کردن دلار نرخ دولتی هم محدود شده حالا میگن اگه جرات داری پاتو از کشور بزار بیرون  :'(

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3502
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
نظر من رو بخوای، باید بگم که:

از اون‌جایی که اکثر ماها که گنو/لینوکس استفاده می‌کنیم، آزاد بودن و امن بودنش رو صرفاً به این دلیل که بالاخره یکی کدها رو خونده! به حساب می‌آریم، طبیعیه که وقتی یه شرکت نرم‌افزاری رسوایی‌ها و گندکاری‌هاش معلوم می‌شه، حتی اگه نرم‌افزار آزاد هم منتشر کنه، کسی بهش اعتماد نمی‌کنه.
این رو گفتم چون اکثریت ماها همین‌جوری فکر می‌کنیم.

ولی اگه کسی واقعاً کارش اینه که کدمنبع نرم‌افزارها رو می‌خونه و بعد استفاده می‌کنه، پس براش فرقی نداره اون نرم‌افزار آزاد رو چه شخصی توسعه داده. مایکروسافت بوده، گوگل بوده، اپل بوده یا حتی از نرم‌افزارهای بنیاد گنو بوده!

من تو همون دستهٔ اولم. یعنی نه وقت این‌که بخوام کد منبعی رو ببینم داشتم و نه سواد این کار رو دارم (نهایتاً می‌تونم کدهای Bash رو بخونم) بنابراین مجبورم به ابزارهای آزاد گنویی اعتماد کنم چون دیگران اعتماد کردن و حرفشون هم اینه که چشم‌ها زیاده و کسی علیه مردم کد ننوشته و کسی هم بد مارو نمی‌خواد و از این حرف‌ها!
ولی یه شرکت مثل مایکروسافت که همیشه ادا و اطفارهاش علیه گنولینوکس بوده و ویندوز انحصاری رو توسعه داده و امنیت کاربرها رو نقض کرده و ... بهش اعتماد نمی‌کنم حتی اگه نرم‌افزار رو کاملاً آزاد منتشر کنه.

و خب قبول دارم که این نظر از روی احساسات و یا تعصب ممکنه باشه.

ولی دستهٔ دوم اینجوری فکر نمی‌کنه.

من دارم سعی می‌کنم بیام به دستهٔ دوم و کلاً چشم بسته از چیزی طرفداری نکنم. مخصوصاً توی این دوره و زمونه که حتی امنیت توی اینترنت کلاً کشکیه و حتی گنولینوکس هم نمی‌تونه ما رو کاملآً حفظ کنه.
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین alipg

• Full Member
  • *
  • ارسال: 239
رایگان بودن مهم نیست، آزاد بودن مهمه، اگر هم آزاد باشه، به احتمال فراوان نسخه گنو/لینوکسی اون موجوده.

آفلاین shojaei1049

• Full Member
  • *
  • ارسال: 231
  • viva ubuntu
بعید می دونم مایکروسافت برای گنو لینوکس برنامه بنویسه!
البته جدیدا برای ویندوز ۱۰ یه محیط مجازی ساخته تا بشه روش لینوکس نصب کرد . که صد البته کار بیهوده!نه تبلیغ مناسبیه واسش نه کسی که میخواد از گنو لینوکس استفاده کنه تو محیط ویندوز اینکارو انجام میده!
اگر برنامه ای رایگان باشه خوبه همه میتونن استفاده کنن! اما هر رایگانی بی حکمت نیست مخصوصا اگر از مایکروسافت بیاد بیرون!
بنظرم افرادی که گنو لینوکس استفاده میکنن باید متوجه بشن فلسفش چیه! آزاد بودن و خودساخته باشیم(حداقل برداشت من)
freedom

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4865
  • masoft قدیم
بعید ندونید، چون نوشته :)

آفلاین shojaei1049

• Full Member
  • *
  • ارسال: 231
  • viva ubuntu
بعید ندونید، چون نوشته :)
نوشته اما اعتباری بهش نیست! ;)
freedom

آفلاین علیرضاامیرصمیمی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 2489
  • Arch Linux + KDE
    • وبسایت شخصی من
سلام
دقت کنید معنی free در free software رایگان نیست و معنی آزاد میده. این لینک رو برای معنی آزاد مطالعه کنید.

https://www.gnu.org/philosophy/free-sw.fa.html
مایکروسافت هم نرم افزار آزاد توسعه میده. بعضی هاش نسخه گنو/لینوکس هم دارند.. برای دیدن لیست نرم افزارهای متن باز مایکروسافت این لینک رو ببینید (زیاد هم هست)

https://opensource.microsoft.com/

مایکروسافت فعالیت های لینوکسی هم داره. این لینک رو ببینید و درباره پروژه azure بیشتر مطالعه کنید

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Linux_distributions