انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: پر شدن درایو  (دفعات بازدید: 985 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Mhdph

• Newbie
  • *
  • ارسال: 22
پر شدن درایو
« : 12 خرداد 1397، 03:04 ب‌ظ »
سلام درایوی که توش اوبنتو نصب کردم ۳۰ گیگ فضا داشت بدون اینکه برنامه انچنانی الان رو اوبنتو نصب باشه حدود ۲۰ گیگش پر شده میدونین چجوری این مشکلو حل کنم یا اصلا مشکل هست این یا نه 
در ضمن دوستان اگه راه حلی درباره حذف برنامه genymotion دارین ممنون میشم بگین

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1221
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
پاسخ : پر شدن درایو
« پاسخ #1 : 12 خرداد 1397، 10:27 ب‌ظ »
* اوبونتو
الکی نمیشه که پر بشه لابد یه چیزی ریختین توش دیگه :)
می تونین با دستور du دایرکتوری‌هایی که داخل روت هستند و بهشون مشکوکین رو چک کنین ببینین چقدر اشغال کردن.
در مورد پاک کردن جنی‌موشن هم باید بگین چجوری نصبش کردین؟!
به ما نگفته بودند ایران در زمان احمدشاه قاجار چگونه بوده است. همیشه به ما دادند، ما هم فکر کردیم باید می‌داده‌اند و تازه خیال می‌کردیم کم‌مان است باز هم می‌خواستیم!!
فریدون فرخزاد

آفلاین Al!R3Za

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 375
  • Arch + KDE
« پاسخ #2 : 13 خرداد 1397، 01:16 ب‌ظ »
سلام

محتویات این دایرکتوری رو پاک کن :
/var/cache/apt/archives
بعدش این رو بزن :
sudo apt autoremove
برای حذف genymotion اگر از PPA اضافه کردیش اینطوری پاکش کن :
sudo apt remove genymotion*
sudo apt autoremove
اگر مشکلتون حل شده , [حل شد] رو به عنوان تاپیک اضافه کنید , اینطوری به کاربرای دیگه که مشکل شما رو دارن کمک میکنین ...

آفلاین alipg

• Full Member
  • *
  • ارسال: 239
« پاسخ #3 : 13 خرداد 1397، 10:46 ب‌ظ »
سلام درایوی که توش اوبنتو نصب کردم ۳۰ گیگ فضا داشت بدون اینکه برنامه انچنانی الان رو اوبنتو نصب باشه حدود ۲۰ گیگش پر شده میدونین چجوری این مشکلو حل کنم یا اصلا مشکل هست این یا نه 
در ضمن دوستان اگه راه حلی درباره حذف برنامه genymotion دارین ممنون میشم بگین
۱-درایو در گنو/لینوکس معنا نداره، پارتیشن درسته.
۲-ممکنه کش apt فضای زیادس گرفته باشه، یا فایل‌های داخل هومت زیاد باشه(در صورت جدا نبودن هوم)

آفلاین علی رزم دیده

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1244
  • ali76 سابق
« پاسخ #4 : 14 خرداد 1397، 01:49 ق‌ظ »
۱-درایو در گنو/لینوکس معنا نداره، پارتیشن درسته.
سلام
من متاسفانه این مطلب رو چند باری به خصوص توی این فروم دیدم که لازم هستش در موردش یکم توضیح بدم.

اینکه گفته می شه ما در گنو/لینوکس درایو نداریم حرف اشتباهیه. ولی اینکه گفته می شه توی ویندوز لفظ درایو به اشتباه استفاده می شه درسته.

اصولاً توی علوم کامپیوتر (هر سیستم عاملی که باشه) ، به وسیله ای که به عنوان ذخیره کننده ی اطلاعات استفاده می شه درایو گفته می شه مثل هارد ها یا ssd ها و ...

مثلاً sda یک درایو محسوب می شه (در عین حال "بلاک دیوایس" یا "بلاک دیسک" هم گفته می شه که به لحاظ مفهومی هیچ تناقضی با مفهوم درایو نداره)

ولی دلیل اینکه گفته می شه توی ویندوز به اشتباه استفاده می شه ، اینه که توی ویندوز مثلا گفته می شه درایو c ؛ که در واقع به پارتیشن (قسمت های جزئی یک درایو (logic block disk)) اطلاق می شه و این غلط هستش چون در واقع ما با یک پارتیشن طرف هستیم نه با یک درایو.

لفظ درایو بارهای بار توی man page ها و داکیومنت های اوبونتو اومده و من تعجب می کنم که چرا خیلی ها توی این فروم تاکید می کنن که چنین مفهومی توی گنو/لینوکس وجود نداره مثلا من دو موردش رو اینجا می ذارم :

https://help.ubuntu.com/community/InstallingANewHardDrive
و این :
man hdparm
اگه می خواین در مورد این مفاهیم دقیق تر بشین چند جواب اول این لینک رو هم مطالعه کنین :
https://unix.stackexchange.com/questions/87300/differences-between-volume-partition-and-drive