انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: آشنایی با ساختار اوبونتو  (دفعات بازدید: 574 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین fly

• Newbie
  • *
  • ارسال: 3
آشنایی با ساختار اوبونتو
« : 10 امرداد 1397، 12:54 ب‌ظ »
باسلام
 الان که متوجه اهمیت استفاده از نرم افزار ها و سیستم عامل های اوپن سورس و رایگان شدم قصد دارم مهاجرت کنم به لینوکس اوبونتو.
اما مساله اینه که ساختارش برام مبهمه.

من برنامه نویسی سی شارپ میکنم .خیلی چیزا در ویندوز معنی داره اما ظاهرا در لینوکس اوضاع فرق میکنه... مثلا در ویندوز برنامه توسط یک ide توسعه داده میشه ، خروجیش یه مجموعه از فایل های اجرایی و کتابخانس که اگه رو هر سیستمی کپی بشه قابل اجراست ، فایل اجرایی از کتابخانه های خود برنامه و سیستمی استفاده میکنه و اجرا میشه. اما سوال اینجاست که در لینوکس چطور ی برنامه توسعه داده میشه. خروجی چگونه خواهد بود ،نحوه به اشتراک گذاریش چطوره ، نحوه نصبش چطوره ، چطور اجرا میشن ، آیا همه برنامه هاش رایگانن؟    ،حالا از متخصصین خواهش میکنم بیان از بیخ و بن مساله رو موشکافی کنن و ساختار اینا رو شرح بدن تا روشن بشه قضیه ...

آفلاین geeksesi | javad

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 685
  • GeekSesi.xyz
    • محمد جواد قاسمی
پاسخ : آشنایی با ساختار اوبونتو
« پاسخ #1 : 11 امرداد 1397، 01:08 ب‌ظ »
سلام
احتمالا برنامه نویس مسلط به سی شارپ نباشید چون بعیده چنین طرز تفکری...
درسته ویژوال استدیو تمام کار های یه برنامه رو انجام میده براتون از طراحی رابط کاربری که با یه درگ دراپ می سازید تا پک کردن و خروجی دادن اون برنامه...
ولی قاعدتا اینجوری نیست...
اینجا پکیج های مدیریت سیستمی فعالیت های کمی متفاوتی دارن یه پکیجی مثل snap کارش ایزوله کردنه یعنی برنامه رو با تمام پیش نیاز هاش توی یه پکیج میریزه و شما هر بار که اون برنامه رو اجرا کنید فقط اون پکیج و اون پیش نیاز هایی که توی پکیج هست ران میشه و بقیه پکیج ها نمی تونن از اون پیش نیاز ها استفاده کنن...
ولی به صورت عادی وقتی بخواهید با apt یا بقیه پکیج منیجیر ها برنامه ای نصب کنید اگه پیش نیازش باشه که فقط خود برنامه نصب میشه اگه نباشه که برنامه رو با پیش نیاز هاش نصب می کنه...
یه تشبیهی از سی شارپ براتون بزنم :
وقتی dll ای رو به برنامه اضافه می کنید توی خروجی که بخواهید روی سیستم دیگه اون برنامه رو ران کنید باید اون dll هم همراه نرم افزارتون باشه این رو می گن پیش نیاز یه بسته یا یه پکیج....
توسعه دادن نرم افزار هم به خیلی چیزها وابستس... اینکه با چی ابزاری بخواهی بنویسی... از چه ابزارهایی بخوای استفاده کنی و... متفاوته

اینجا نرم افزار های کوچیکی رو هم میبینی که توی ویندوز خیلی کم بهشون بر می خوری.. مثلا یه ابزاری کارش فقط اینه برای تو یه چیزی رو دانلود کنه... یا یه متدی رو توی سیستمت تغییر بده که توی گیت هاب می تونی فراوون از اینا پیدا کنی

همه برنامه ها هم الزاما رایگان نیستند.. ( مثلا phpstorm که یه ide خیلی قوی php هست...) کرک ها هم خیلی سخت بدست میاییند

برای اجرا شدن هم اینجا سطح دستری مهمه اینکه یه ابزار سطح دسترسی اجرا شدن رو داشته باشه...
وقتی یه فایل .sh رو که مثلا براتون hello world چاپ می کنه رو روش دابل کلیک کنید قطعا اجرا نمیشه مگر اینکه خودتون تعیین کنید که این برنامه باید اجرا بشه
البته خب وقتی برنامه ای رو با پکیج منیجری مثل apt یا snap نصب می کنی این پکیج منیجر ها خودشون سطح دسترسی ها رو برات مدیریت می کنن...

خلاصه سوالت خیلی کلیه هرکسی می تونه چند صفحه برات جواب بنویسه اگه سوال جزئی تری داشتی...اگه بتونم راهنمایی می کنم‌:)
اگر اشتباه کردم راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.

آفلاین fly

• Newbie
  • *
« پاسخ #2 : 11 امرداد 1397، 02:48 ب‌ظ »
درسته حرفه  ای نیستم ، و سوال کلی من ناشی از سردرگم بودنمه ....
ممنون از توضیحتون
ی سوال دیگه
مخزن اوبونتو چیست و چه میکند ؟ (2نمره) ;D
تصورم اینه ی جایی مثل google play هست .... درسته،؟

آیا همه برنامه ها باید از مخزن نصب بشن؟ ساز و کار ورود ی اپ به مخزن چیه؟
« آخرین ویرایش: 11 امرداد 1397، 02:52 ب‌ظ توسط mjfalahi »

آفلاین AmirZare

• Full Member
  • *
  • ارسال: 147
« پاسخ #3 : 11 امرداد 1397، 05:30 ب‌ظ »
مخزن اوبونتو چیست و چه میکند ؟ (2نمره) ;D
آیا همه برنامه ها باید از مخزن نصب بشن؟
سلام،
ما دو نوع مخزن رسمی و غیر رسمی داریم.
معمولاً توسعه دهنده ی برنامه خودش یک مخزن غیر رسمی درست میکنه؛ در همین حین در Laboratory یا آزمایشگاه توزیع، خود توسعه دهنده های توزیع مشغول بررسی برنامه هستن.
زمانی که برنامه بدون مشکل باشه و باگی گزارش نشه، برنامه به مخازن اصلی اضافه میشه.
برای همین هست که معمولاً پیشنهاد میکنن که برنامه هاتون رو از مخازن رسمی نصب کنید.
شما برنامه هاتون رو خارخ از مخزن، با بارگیری از اینترنت هم میتونید نصب کنید ولی نصب از مخزن رسمی بهتره.

آفلاین geeksesi | javad

• High Sr. Member
  • *
  • GeekSesi.xyz
    • محمد جواد قاسمی
« پاسخ #4 : 12 امرداد 1397، 12:39 ق‌ظ »
خب این سردرگمی عادیه....
به مرور درست میشه...
ولی پیشنهادم اینه که وقت خیلی زیادی پاش صرف نکنی و خودتو اذیت نکنی...
من اوایل تمام برنامه ها مو اینجوری نصب می کردم :
اول اسم یا مدل نرم افزاری که نیاز دارم رو با پرس و جو یا گشتن پیدا می کردم بعد سرچ می زدم : how install APP on ubuntu
خیلی شیک و تمیز نحوه ی نصبش میومد... و نصب می کردم و استفاده...
حالا می تونست این نرم افزار توی مخزن رسمی باشه می تونست از گیت هاب باشه می تونست فایل .deb باشه یا....
به هر حال این راحت ترین کاره برای اوایل بعد کم کم راه میوفتی :)

اگه کار داری ( یعنی مشغول کار خاصی هستی ) سعی نکن خیلی حل بشی توی سیستم عامل چون تهش فقط به اتلاف وقتت می رسی ولی اگه مثل من جوونی و تازه اول راه برو هر چقدر دوست داری بلا سر سیستم مبارکت بیار D:

مخازن  یه مدیریت بسته ( یا پکیج منیجر )‌هست که خب برای توزیع های مختلف گنو فرق داره...حتی میشه مدیر های مختلف رو روی سیستم توزیع های دیگه پیاده کرد ولی دردسر داره که بعید می دونم بیارزه....
برای اوبونتو پر کاربردترین و دیفالت apt هست که اگه دستور : sudo apt install رو بزنی ( اینتر نزن فقط تایپش کن) و بعد ۲ بار تب رو بزنی یه لیست بلند بالا از تمام پکیج های داخل apt میده بهت
خیلی از این پکیج ها ممکنه یه بسته پیش نیاز باشن نه یه نرم افزار کامل.... ممکن هم هست کار خیلی خاصی انجام ندن بعضی هاش...
خلاصه اینجا همچی واس خودته :) می تونی هر جور دوست داشتی شخصی سازیش کنی..
مثلا من خیلی نیاز داشتم که هر کلمه انگلیسی رو که می خونم و ترجمه و تلفظش رو بلد نیستم یادش بگیرم یه ابزاری ساختم که با یه کلیک تلفظ رو از گوگل می گیره و کلمه رو هم برام ترجمه می کنه( اینجاست : https://github.com/geeksesi/PronunciationWord) از این کارای کوچیک هم می تونی بکنی....
یا اگه علاقه به توسعه نرم افزار و ساخت و ساز های بزرگ داری می تونی پایتون یا روبی یاد بگیری و توی توسعه نرم افزار ها شرکت کنی یکی از این نرم افزاری خوب : https://persepolisdm.github.io/fa/ که کار استاد امیر صمیمی هست توی انجمن می تونی پیداش کنی...
سوال هایی رو هم داری خیلی راحت با یه سرچ می تونی بهشون برسی
اگه اروری داشتی توی کنسول فقط با سرچ کردن متن ارور می تونی حلش کنی
یکم که با این ارور ها سر و کله بزنی دیگه باهاشون مواجه نمیشی D: ( کلا این ارور ها ساخته شدن کسی که اول کار میایید رو بترسونن D: )
اگر هم انگلیسیت خوب باشه که چه بهتر خیلی راحت تر می تونی به جواب سوالات برسی....
بازم موردی بود در حد توان در خدمتم :)

آفلاین fly

• Newbie
  • *
« پاسخ #5 : 13 امرداد 1397، 03:09 ب‌ظ »
ممنون از همگی
و یک سوال بنیادین :

آیا سیستم عامل اوبونتو اصلا پتانسیل این رو داره که به عنوان سیستم عامل اصلی یک متخصص باشه؟
من امسال کنکور دادم و وارد رشته کامپیوتر میشم و برام مهمه که توی کارهام حتی در مقاطع بالاتر به بنبست نخورم (منظورم اینه که ابزارها و نرم افزار های تخصصی اما رایگان در این سیستم عامل وجود نداشته باشه)

امیدوارم درک کنید که هدفم چیه ، میخوام برخلاف رویه غلط جامعه مون چ کاربران عادی چه متخصص ها که معتاد کرک و کیگن و سریال فیک و پچ شدن ، این رو ثابت کنم که میشه خوب بود.... :biggrin:

آفلاین geeksesi | javad

• High Sr. Member
  • *
  • GeekSesi.xyz
    • محمد جواد قاسمی
« پاسخ #6 : 14 امرداد 1397، 12:26 ب‌ظ »
ممنون از همگی
و یک سوال بنیادین :

آیا سیستم عامل اوبونتو اصلا پتانسیل این رو داره که به عنوان سیستم عامل اصلی یک متخصص باشه؟
من امسال کنکور دادم و وارد رشته کامپیوتر میشم و برام مهمه که توی کارهام حتی در مقاطع بالاتر به بنبست نخورم (منظورم اینه که ابزارها و نرم افزار های تخصصی اما رایگان در این سیستم عامل وجود نداشته باشه)

امیدوارم درک کنید که هدفم چیه ، میخوام برخلاف رویه غلط جامعه مون چ کاربران عادی چه متخصص ها که معتاد کرک و کیگن و سریال فیک و پچ شدن ، این رو ثابت کنم که میشه خوب بود.... :biggrin:

یه کلمه بهت بگم....بیخیال...

اصلا به سیستم عامل کامپیوتر و ابزار هایی که ازشون استفاده می کنی حساس نشو...
مهم اینه که داره کار می کنه..داره کارت رو راه می ندازه حالا می خواد ویندوز باشه...می خواد اوبونتو باشه...

از نظر ابزار های تخصصی و... بعضی اوقات ممکنه کم بیاری... ممکنه استاد بهت بگه برنامه c# تحویل بده..اون موقع باید بشینی زار بزنی...
ممکنه ازت بخوان از یه ابزاری استفاده کنی که اینجا یا نیست یا کار کردن باهاش خیلی سخته..

ولی یه چیزی... استفاده کردن از اوبونتو و این فلسفه ای که پشتشه هدف نیست... یه ابزاره... نزار تبدیل به یه هدف مسخره بشه برات :)