انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: علوم کامپیوتر یا نرم افزار؟ مسئله این است!  (دفعات بازدید: 1512 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین williama

• Newbie
  • *
  • ارسال: 2
سلام دوستان. امیدوارم جای مناسبی برای مطرح کردن این موضوع پیدا کرده باشم. چون اکثر کاربران این انجمن مهندسی کامپیوتر خوندن و با جو دانشگاهی آشنا هستن ، خواستم سوالی از شما بپرسم:

نتایج کنکور کارشناسی اومده. من با رتبه ای که آوردم (۱۰۰ و خورده ای منطقه ۱) متاسفانه نمیتونم برم کامپیوتر شریف

اما احتمالا میتونم علوم کامپیوتر شریف یا نرم افزار تهران رو برم

حالا میخواستم از شما بپرسم کدومش به نظرتون مناسبه؟ راستش من در مورد هر ۲ تحقیق کردم. با ریاضیات علوم کامپیوتر مشکلی ندارم و علاقه هم دارم. و هدفم هم اپلای هست. اگه بشه برای مستر و اگه هم نشد برای دکترا

با این حال توی انتخاب علوم کامپیوتر تردید دارم ؛ چون میترسم اگه نتونم اپلای کنم و مجبور شم توی ایران بمونم بازارکار اونچنانی برای این رشته وجود نخواهد داشت (البته میدونم که شغلهای برنامه نویسی تقریبا جوری هستن که خود آدم کارفرمای خودشه و خودش شغل ایجاد میکنه ، ولی خب بازم اون مدرک مهندسی با علوم فرق داره دیگه)

اگه شما جای من بودید کدوم رو انتخاب میکردید؟ علوم شریف یا نرم تهران؟

راستی ۱۰-۱۱ روز دیگه بیشتر برای انتخاب رشته وقت ندارم. اگه میشه یکمی زود راهنماییم کنین  :)
تشکر.

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
پاسخ : علوم کامپیوتر یا نرم افزار؟ مسئله این است!
« پاسخ #1 : 10 امرداد 1397، 02:12 ب‌ظ »
اگر هدف و نیازت داشتن یک شغل با درآمد کافی و بازار کار خوب هستش مهندسی نرم افزار مناسب تر است.

اگر هدف حل مشکلات پایه ای علوم رایانه و پیشبرد دانش باشه، رشته علوم کامپیوتر مناسب تر هستش.

انتخاب هر یک دیگه به شرایط مالی، زندگی و خودت بستگی داره.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین williama

• Newbie
  • *
  • ارسال: 2
« پاسخ #2 : 10 امرداد 1397، 02:27 ب‌ظ »
اگر هدف و نیازت داشتن یک شغل با درآمد کافی و بازار کار خوب هستش مهندسی نرم افزار مناسب تر است.

اگر هدف حل مشکلات پایه ای علوم رایانه و پیشبرد دانش باشه، رشته علوم کامپیوتر مناسب تر هستش.

انتخاب هر یک دیگه به شرایط مالی، زندگی و خودت بستگی داره.

سپاس از پاسختون

یعنی شما میگین علوم کامپیوتر درآمد کافی نداره؟ من اونقدرا نمیخوام حقوق خیلی بالایی داشته باشم. چون اگه میخواستم میرفتم رشته ی تجربی.
ولی خب حداقل میخام اگر به هر دلیلی نتونستم اپلای کنم یک زندگی متوسط رو به بالا در ایران داشته باشم.

به مباحث نظری هم خیلی علاقه دارم. یادمه قبلنا یکی از رویا های دوران نوجوانی ام این بود که ثابت کنم NP=P میشه  :D

من چندتا سوال دیگه هم داشتم که چون خودم تاحالا به صورت حرفه ای از برنامه نویسی درآمدزایی نکردم میخواستم از شما و بقیه دوستان بپرسم:

آیا موقع استخدام ، برای کارفرما مهمه که ما "علوم کامپیوتر" خوندیم یا "مهندسی نرم افزار"؟

به علاوه این ، الآن به نظرم بیشتر متخصصین کامپیوتری به صورت فریلنسری  درآمدزایی میکنن. یعنی یک زبان برنامه نویسی بلدن و در ازای ساخت یک پروژه ، مبلغی دریافت میکنن.

خب پس چرا میگن علوم کامپیوتر بازار کار نداره؟ راستش یادگرفتن یک زبان برنامه نویسی که ربطی به رشته نداره؟ داره؟

آفلاین AmirZare

• Full Member
  • *
  • ارسال: 147
« پاسخ #3 : 10 امرداد 1397، 04:37 ب‌ظ »
سلام،
من خودم به شخصه علوم کامپیوتر رو دوست دارم، چون دوست دارم پایه و مبنای کامپیوتر رو یاد بگیرم؛ اینطوری دید جامع تری نسبت به کامپیوتر پیدا میکنم و میتونم مطالب آموزشی رو سریع تر بفهمم.
معمولا مهندسی نرم افزار به صورت کارگاهی هست و علوم کامپیوتر تئوری.
من خودم چون وابسته به دانشگاه نیستم و سعی میکنم به اطلاعاتی که خارج از دانشگاه یاد میگیرم تکیه کنم؛ برای همین رشته علوم کامپیوتر به من کمک میکنه که سرعت یادگیریم رو چند برابر کنم.
در مورد مهم بودن رشته دانشگاه برای کارفرما پرسیدید که باید بگم برنامه نویس خوب براش کار هست و معمولاً زیاد روی رشته تاکید نمیکنن.
کشور های اروپایی مثل آلمان هم با کمبود افراد متخصص در زمینه علوم کامپیوتر رو به رو هستند.
با توجه به رتبه ی خوبی که آوردین ( تبریک ) کار شما برای رفتن به خارج از کشور راحت هست؛ با یک کوچولو تلاش میتونید برید. ;)
بنابر این رشته علوم کامپیوتر به تنهایی دانش شما رو افزایش نمیده و شما باید در کنار دانشگاه هم مطالب دیگه ای رو یاد بگیرید.
مهندسی نرم افزار هم همونطور که دوستان اشاره کردن؛ وضعیت بهتری داره.

آفلاین koosha

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 734
« پاسخ #4 : 18 امرداد 1397، 11:54 ق‌ظ »
سلام دوستان. امیدوارم جای مناسبی برای مطرح کردن این موضوع پیدا کرده باشم. چون اکثر کاربران این انجمن مهندسی کامپیوتر خوندن و با جو دانشگاهی آشنا هستن ، خواستم سوالی از شما بپرسم:
برای کار به خودتون بستگی داره. تو رشتهٔ کامپیوتر حتی تو همین ایران اگر کارتون خوب باشه و فعال باشید براتون کار هست.
GNU/Linux
Debian8
I3 WM