انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: سوالاتی پیرامون نصب اوبونتو  (دفعات بازدید: 1608 بار)

0 کاربر و 12 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین MAHDIII

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 36
سوالاتی پیرامون نصب اوبونتو
« : 07 شهریور 1397، 09:28 ق‌ظ »
سلام و درود به تمام کاربران.

بنده تصمیم دارم از سیستم عامل لینوکس اوبونتو برای اولین بار استفاده کنم . هرچی بیشتر با این سیستم عامل آشنا میشم سوالات بیشتری برام پیش میاد و ذهنمو درگیر میکنه. فعلا چند تا سوال مهم رو با اجازه مطرح میکنم.

اول مشخصات سخت افزاریم رو بگم: رم 2-- گرافیک 1 -- پردازنده 1.80

سوال اول: بنده میتونم با این مشخصات سخت افزاری از آخرین نسخه اوبونتو دسکتاپ استفاده کنم؟ آیا اگه آخرین نسخه اوبونتو دسکتاب به سخت افزار من نمیخوره میتونم از نسخه های قدیمیش استفاده کنم؟

سوال دوم: اوبونتو گنوم چه تفاوتی با دسکتاپ داره؟ این نسخه به دلیل سخت افزار پایینی که نیاز داره توجه منو جلب کرده و میخوام این نسخه رو نصب کنم.

سوال سوم: در صورتی که بخوام وابونتو رو جایگزین ویندوز کنم. به شکلی که فقط ابونتو روی سیستمم باشه و در درایو C هم نصب بشه باز هم نیاز به پارتیشن بندی داره؟

سوال چهارم: روی فلش مموری و یا هارد اکسترنال امکان نصب اوبونتو هست؟

پیشاپیش از راهنماییتون تشکر میکنم.
« آخرین ویرایش: 07 شهریور 1397، 09:50 ق‌ظ توسط MAHDIII »

آفلاین بهنام …

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1028
  • إن أحسنتم أحسنتم لأنفسكم وإن أسأتم فلها
پاسخ : سوالاتی پیرامون نصب اوبونتو
« پاسخ #1 : 07 شهریور 1397، 10:25 ق‌ظ »
سلام. حتماً موفق می‌شی.

۱، بهتره اوبونتویی نصب کنی که میزکار سبکی داشته باشه، مانند زوبونتو (همون اوبونتوست با میزکار xfce) یا …، آخرین نسخه باشه بهتره (۱۸.۰۴....)، اوبونتو ماته هم شاید گزینهٔ خوبی باشه، یه مقدارم باز به عمر سخت‌افزارت و مدل کارت گرافیکت و … هم ربط داره، بهتره خودت اوبونتوماته، زوبونتو، دبیان و … را آزمایش کنی.

۲، اوبونتو دسکتاپ یعنی اوبونتویی که برای رایانه‌های شخصی ساخته شده و الآن میزکار اصلیش همون گنوم هست، پس با هم فرقی ندارند. سخت‌افزار بالایی هم تقریباً نیاز دارند.

۳، بله. نمی‌دونم خودش چنین گزینه‌ای در هنگام نصب داره یا نه، ولی بهتره اون پارتیشن (اولت) را هنگام نصب پاک کنی و سه تا جدید بجاش بسازی، یکی ext4 با اندازهٔ ۱۶ گیگ و ماونت‌پوینت / و دومی ext4 با اندازهٔ دلخواه و ماونت‌پوینت ‎/home و سومی swap به اندازه ۴ گیگ.

۴، می‌شه. مسیر نصب و پارتیشن‌بندی را روی اون تنظیم می‌کنی. البته نباید انتظار داشته باشی خیلی روون کار کنه با اتصال یو‌اس‌بی و …!

همهٔ این پرسش‌ها پیش‌تر پاسخ داده شده، با جستجو زودتر به نتیجه می‌رسیدی شاید.
پیروز باشی.
:) :)

آفلاین MAHDIII

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #2 : 07 شهریور 1397، 10:38 ق‌ظ »
ممنون از پاسختون.

زوبونتو از نظر ظاهری و محیط کار چطور هست؟

این نسخه؟ Latest LTS release: 18.04, Bionic Beaver

لینک زیر رو اگه میشه مشاهده کنید/چند نسخه وجود داره/ کدوم رو باید انتخاب کنم؟

https://xubuntu.org/download/

و اینکه همینجا تو ویکی فارسی نوشته "پردازنده شما نیاز به پشتیبانی PAE دارد تا Xubuntu را اجرا کند" در مورد PAE من اطلاعی ندارم و نمیدونم پردازنده من پشتیبانی میکنه یا خیر.
« آخرین ویرایش: 07 شهریور 1397، 10:43 ق‌ظ توسط MAHDIII »

آفلاین بهنام …

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #3 : 07 شهریور 1397، 10:54 ق‌ظ »
خواهش می‌کنم.
ظاهر که بستگی به خودت داره و بعداً خیلی می‌تونید دستکاری کنید، فعلاً هدفت یادگیری باشه.
همین نسخه که گفتی درسته. شاید ۳۲ بیتی برای سیستم‌های ضعیف بهتر باشه (ولی مطمئن نیستم).

دربارهٔ سخن آخری هیچی نمی‌دونم!
« آخرین ویرایش: 07 شهریور 1397، 11:01 ق‌ظ توسط بهنام … »

آفلاین MAHDIII

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #4 : 07 شهریور 1397، 11:10 ق‌ظ »
ممنون- آره 32 بیت واسه من خوبه.

درمورد گنوم:

این لینک رو مشاهده کنید: https://wiki.ubuntu.com/UbuntuGNOME/GetUbuntuGNOME

سیستم مورد نیاز و نسخه های منتشر شده و حتی حجم دانلودش متفاوت هست با دیگر نسخه ها.

آفلاین بهنام …

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #5 : 07 شهریور 1397، 11:26 ق‌ظ »
اوبونتو (اصلی) قبلاً میزکارش یونیتی بود، بخاطر همین کنار اوبونتوی ۱۶.۰۴ و قبل‌تر یه نسخهٔ اوبونتوگنوم هم بود ولی در نسخهٔ جدید که ۱۸.۰۴ هست دیگه اوبونتو همون اوبونتوگنومه. اون نسخه‌های قدیم را بی‌خیال شو تا با بروزترین نرم‌افزارها و امکانات و کانفیگ‌ها کار کنی. گنوم جدید هم مشکلات و سنگینی خودش را داره بخاطر همین زوبونتو و ماته را پیشنهاد کردم. به هر حال چیزی به اندازهٔ نصب و آزمودن و سروکله‌زدن بهت پاسخ روشنی نمی‌ده.

همچنین در گفتن کمینهٔ پیش‌نیازها هم خیلی استاندارد یکسانی ندارند و بیشترشون فقط اجرا شدن را می‌بینند. کاری به این که نصب می‌کنی و با کندی روبرو می‌شی و به سی‌پی‌یو و گرافیک فشار بیاد ندارند!
« آخرین ویرایش: 07 شهریور 1397، 11:29 ق‌ظ توسط بهنام … »

آفلاین MAHDIII

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #6 : 07 شهریور 1397، 11:30 ق‌ظ »
اوبونتو (اصلی) قبلاً میزکارش یونیتی بود، بخاطر همین کنار اوبونتوی ۱۶.۰۴ و قبل‌تر یه نسخهٔ اوبونتوگنوم هم بود ولی در نسخهٔ جدید که ۱۸.۰۴ هست دیگه اوبونتو همون اوبونتوگنومه. اون نسخه‌های قدیم را بی‌خیال شو تا با بروزترین نرم‌افزارها و امکانات و کانفیگ‌ها کار کنی. گنوم جدید هم مشکلات و سنگینی خودش را داره بخاطر همین زوبونتو و ماته را پیشنهاد کردم. به هر حال چیزی به اندازهٔ نصب و آزمودن و سروکله‌زدن بهت پاسخ روشنی نمی‌ده.

بله درسته. ممنون از پاسخ ها و و قتی که گذاشتین.

آفلاین Al!R3Za

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 375
  • Arch + KDE
« پاسخ #7 : 07 شهریور 1397، 12:02 ب‌ظ »
سلام خوش اومدید  ;) ...

نقل‌قول
سوال سوم: در صورتی که بخوام وابونتو رو جایگزین ویندوز کنم. به شکلی که فقط ابونتو روی سیستمم باشه و در درایو C هم نصب بشه باز هم نیاز به پارتیشن بندی داره؟
دوست عزیز 16 گیگ من فکر میکنم کمه و بعدا به مشکل میخورید 20 گیگ الی 25 گیگ بزارید برای روت / .

نقل‌قول

زوبونتو با میزکار XFCE عرضه میشه این میزکار جز میزکار های سبک هست به طور پیشفرض و شخصی  سازی خوبی داره نمونش : https://www.aparat.com/v/7BKSq

نقل‌قول
این سیستم قدیمی من هست :‌ https://forum.ubuntu-ir.org/index.php/topic,211.msg1155475.html#msg1155475

با گرافیک 256 اما 64 نصب کردم .
اگر مشکلتون حل شده , [حل شد] رو به عنوان تاپیک اضافه کنید , اینطوری به کاربرای دیگه که مشکل شما رو دارن کمک میکنین ...

آفلاین MAHDIII

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #8 : 07 شهریور 1397، 01:37 ب‌ظ »
سلام خوش اومدید  ;) ...

نقل‌قول
دوست عزیز 16 گیگ من فکر میکنم کمه و بعدا به مشکل میخورید 20 گیگ الی 25 گیگ بزارید برای روت / .

نقل‌قول

زوبونتو با میزکار XFCE عرضه میشه این میزکار جز میزکار های سبک هست به طور پیشفرض و شخصی  سازی خوبی داره نمونش : https://www.aparat.com/v/7BKSq

نقل‌قول
این سیستم قدیمی من هست :‌ https://forum.ubuntu-ir.org/index.php/topic,211.msg1155475.html#msg1155475

با گرافیک 256 اما 64 نصب کردم .

ممنونم :x .

در مورد پارتیشن منظورم این بود که الان من اگه درایو C رو که 70 گیگ فضا داره همشو اختصاص بدم به اوبونتو دیگه نیاز هست که 3 تا پارتیشن بسازم؟

در مورد شخصی سازی و میز کار  هم آره یکم بیشتر تحقیق کردم و راضی بودم ازش.

32 بیت کلا کافیه واسم. استفاده خاصی ندارم. وب گردی-فییلم-سریال-موزیک

و اینکه در مورد دانلود زوبونتو یه راهنمایی بکنید اگه میشه. لینک هاش تورنت هست؟

« آخرین ویرایش: 07 شهریور 1397، 01:51 ب‌ظ توسط MAHDIII »

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1221
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
« پاسخ #9 : 07 شهریور 1397، 09:21 ب‌ظ »
ممنونم :x .

در مورد پارتیشن منظورم این بود که الان من اگه درایو C رو که 70 گیگ فضا داره همشو اختصاص بدم به اوبونتو دیگه نیاز هست که 3 تا پارتیشن بسازم؟

در مورد شخصی سازی و میز کار  هم آره یکم بیشتر تحقیق کردم و راضی بودم ازش.

32 بیت کلا کافیه واسم. استفاده خاصی ندارم. وب گردی-فییلم-سریال-موزیک

و اینکه در مورد دانلود زوبونتو یه راهنمایی بکنید اگه میشه. لینک هاش تورنت هست؟

پارتیشن بندی توی گنو/لینوکس با اون چیزی که توی ویندوز می‌بینین خیلی فرق داره. (توصیه می‌کنم یکم در موردش بخونین.)
اینجا معمولا یه چیزی بین 25 تا 40 گیگابایت رو می‌دیم به روت، یه مقداری به اندازه‌ی حافظه‌ی رم رو به swap اختصاص می‌دیم (اگه رم‌تون کمتر از 8 گیگ هست، بهتر دو برابر رم رو اختصاص بدین به swap) و بقیه‌ی فضایی که از کل هارد مونده رو می‌دیم به هوم. مثلا پارتیشن‌های من:
Filesystem      Size  Used Avail Use% Mounted on
/dev/sda1        40G   12G   26G  32% /
/dev/sda2       877G  103G  730G  13% /home
(البته من پارتیشن swap درست نکردم، پیش خودم گفتم بعدا فایل swap می‌سازم که اون رو هم هنوزم که هنوزه نساختم اما اگر هایبرنت نکنم مشکلی پیش نمیاد.)
حالا شما می‌تونین هر جور دیگه‌ای که دوست دارین پارتیشن بندی کنین اما روش مرسوم و منطقی‌تر پارتیشن بندی برای یه کامپیوتر خونگی همینه که گفتم.

آخرین نسخه‌ی زوبونتو هم اینجاست که می‌تونین فایل iso موجود در لیست رو دانلود کنین.
به ما نگفته بودند ایران در زمان احمدشاه قاجار چگونه بوده است. همیشه به ما دادند، ما هم فکر کردیم باید می‌داده‌اند و تازه خیال می‌کردیم کم‌مان است باز هم می‌خواستیم!!
فریدون فرخزاد

آفلاین MAHDIII

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #10 : 07 شهریور 1397، 11:52 ب‌ظ »
پارتیشن بندی توی گنو/لینوکس با اون چیزی که توی ویندوز می‌بینین خیلی فرق داره. (توصیه می‌کنم یکم در موردش بخونین.)
اینجا معمولا یه چیزی بین 25 تا 40 گیگابایت رو می‌دیم به روت، یه مقداری به اندازه‌ی حافظه‌ی رم رو به swap اختصاص می‌دیم (اگه رم‌تون کمتر از 8 گیگ هست، بهتر دو برابر رم رو اختصاص بدین به swap) و بقیه‌ی فضایی که از کل هارد مونده رو می‌دیم به هوم. مثلا پارتیشن‌های من:
Filesystem      Size  Used Avail Use% Mounted on
/dev/sda1        40G   12G   26G  32% /
/dev/sda2       877G  103G  730G  13% /home
(البته من پارتیشن swap درست نکردم، پیش خودم گفتم بعدا فایل swap می‌سازم که اون رو هم هنوزم که هنوزه نساختم اما اگر هایبرنت نکنم مشکلی پیش نمیاد.)
حالا شما می‌تونین هر جور دیگه‌ای که دوست دارین پارتیشن بندی کنین اما روش مرسوم و منطقی‌تر پارتیشن بندی برای یه کامپیوتر خونگی همینه که گفتم.

آخرین نسخه‌ی زوبونتو هم اینجاست که می‌تونین فایل iso موجود در لیست رو دانلود کنین.

تصمیم دارم درایو c که 70 گیگ فضا داره رو به این سه پارتیشن تقسیم کنم.
موقع نصب میشه این تغییرات رو ایجاد کرد دیگه؟

روت 36 گیگ / sawp 4 گیگ / بقیه هم Home

یه سوال دیگه.

این لینکی که واسه دانلود زوبونتو گذاشتین اگه مشاهده کنید 4 تا نسخه هست. 2 تا 64 بیت و دو تا هم 32 بیت. کدوم رو باید دانلود کنم؟ 32 بیت اولی؟

« آخرین ویرایش: 07 شهریور 1397، 11:58 ب‌ظ توسط MAHDIII »

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1221
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
« پاسخ #11 : 08 شهریور 1397، 02:26 ق‌ظ »
موقع نصب میشه این تغییرات رو ایجاد کرد دیگه؟
بله موقع نصب با توجه به شرایط هاردتون می‌تونین این کار رو انجام بدین. (اینو باید در نظر داشته باشین که اگر پارتیشن تیبل‌تون MBR باشه در مجموع نمی‌تونین بیشتر از 4 پارتیشن داشته باشین.)

این لینکی که واسه دانلود زوبونتو گذاشتین اگه مشاهده کنید 4 تا نسخه هست. 2 تا 64 بیت و دو تا هم 32 بیت. کدوم رو باید دانلود کنم؟ 32 بیت اولی؟
فایل iso یه دونه‌ست برای هر کدوم.
توصیه‌ی من 64 بیت هست، اگر پردازنده‌تون پشتیبانی می‌کنه (این روزا فکر نکنم پردازنده‌ای وجود داشته باشه که سیستم عامل‌های 64 بیتی رو پشتیبانی نکنه.) که این لینک مستقیم فایل isoشه.
اما اگر به نسخه‌ی 32 بیتی لازم دارین این لینک مستقیم isoی 32 بیتی زوبونتو.
به ما نگفته بودند ایران در زمان احمدشاه قاجار چگونه بوده است. همیشه به ما دادند، ما هم فکر کردیم باید می‌داده‌اند و تازه خیال می‌کردیم کم‌مان است باز هم می‌خواستیم!!
فریدون فرخزاد

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
« پاسخ #12 : 08 شهریور 1397، 08:42 ق‌ظ »
32-بیت را دانلود کنید چون مصرف RAM و پردازنده کمتری داره، خود من هم دارم از دبیان 32-بیت استفاده می‌کنم.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین MAHDIII

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #13 : 08 شهریور 1397، 08:55 ق‌ظ »
ممنون از راهنناییتون.

در مورد درایو، من الان 5 تا درایو رو سیستم دارم.
واسه زوبونتو یکیش رو باید به سه پارتیشن تقسیم کنم که در مجموع میشه 8 درایو!!!
یعنی این مشکل ساز هست؟

و اینکه پس از نصب زوبونتو مثلا درایو e و g و f من که در حال حاضر که هر کدوم 100 گیگابایت فضا دارن و کلی فایل داخلشون هست، دچار تغییر در فضا و پارتیشن نمیشن؟
« آخرین ویرایش: 08 شهریور 1397، 09:00 ق‌ظ توسط MAHDIII »

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
« پاسخ #14 : 08 شهریور 1397، 10:57 ق‌ظ »
والا هیچ نیازی نیست این همه پارتیشن بسازید! اگر خیلی اصرار به انجام این کار دارید میتونید یک پارتیشن Extended بسازید و روی آن چند پارتیشن logic بسازید.

ولی کلا هیچ احتیاجی به این همه کار نیست!

من الان خیلی ساله دو پارتیشن دارم که هر دو روت / هستند و دو توزیع مختلف روی آنها نصب کرده ام، با اینکه سیستم قدیمیه و فقط 2 گیگ رم دارم ولی حتی swap هم ندارم!

البته من چون از دبیان 32-بیت استفاده میکنم سرعت سیستم بالاست و نیازی به swap ندیدم چون کارهای سبک انجام میدم، هرچند بودنش شاید مفید باشه برای استفاده سنگین از سیستم.

شما فقط یک swap دو تا 4 گیگ بساز محض اطمینان برای دستیابی به بالاترین سرعت، از لحاظ فنی هیچ نیازی به پارتیشن های جداگانه برای home و غیره نیست، از همین ابتدای شروع انقدر خودتو درگیر اینجور چیزها نکن، یک پارتیشن بساز و آن را به روت / اختصاص بده، پایان.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند